عمومی

تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things

بخش اول فصل چهارم سریال چیز‌های عجیب به تازگی توسط نتفلیکس منتشر شده و توانست تا باری دیگر نظر مخاطبان خود را جلب کند. این سریال به واسطه داشتن شخصیت‌های جوان در داستان، بین بینندگان محبوبیت خاصی پیدا کرد. ما در این مقاله به شخصیت الون که یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های سریال است، نگاهی می‌اندازیم و آن را از نظر روانشناسی و شخصیت‌شناسی بررسی می‌کنیم. با تحلیل شخصیت الون در Stranger Things همراه بمانید.

لازم است به این موضوع اشاره کنم که این مقاله هیچ اسپویلی از فصل چهارم سریال چیز‌های عجیب ندارد. پس اگر هنوز فرصت نکردید فصل چهارم را ببینید می‌توانید این مقاله را با خیال راحت بخوانید.

پیش زمینه مختصر

در این بخش از مقاله، از نظر داستانی و به طور خلاصه به رویداد‌های مهمی که در زندگی الون رخ داده اشاره می‌کنیم تا پیش زمینه‌ای از این شخصیت و آن چیزی قرار است در این مقاله مورد بحث قرار بگیرد، داشته باشید.

نام اصلی الون جین است. مادر جین وقتی هنوز او را حامله بوده، توسط آزمایشگاه مخوفی که روی مسائل غیر طبیعی و فراتر از آن کار می‌کردند مورد آزمایشاتی قرار گرفته که در نتیجه باعث شده تا جین قدرت‌های ماورایی داشته باشد.

جین کودکی خود را در این آزمایشگاه می‌گذراند و زیر نظر رئیس این آزمایشگاه یعنی مارتین برنر تربیت می‌شد. البته در این آزمایشگاه هیچ کس رفتار عادی با مورد‌های آزمایشی نداشته و به خشن‌ترین و وحشتناک‌ترین روش‌های مختلف اهداف خودشان را روی کودک‌های آزمایشی اجرا می‌کردند.

الون آسیب‌های روانی زیادی در آن آزمایشگاه تجربه کرد که روی مسائل شخصیتی و هویتی او تاثیراتی گذاشت.

بعد از گذشت یک دوره از زندگی الون، فرصتی برای او پیش آمد تا بتواند از آزمایشگاه فرار کند و با آدم‌های جدیدی آشنا شود.

او بعد از فرار به یک گروه از بچه‌های ماجراجو ملحق شد و در کنار آن‌ها به مقابله با موجودات بیگانه‌ای که از دنیای موازی به دنیای آن‌ها آمده بودند مشغول شد.

یکی از اعضای این گروه به نام مایک، رابطه بسیار صمیمی با الون برقرار می‌کند و الون هم به او اعتماد می‌کند و مایک را جزو نزدیک‌ترین دوستش حساب می‌کند.

یکی دیگر از شخصیت‌های مهم داستان که در زندگی الون هم نقش مهمی ایفا می‌کند، شخصیت جیم هاپر است. او که در گذشته دختر خود را از دست داده، اکنون نسبت به الون یک احساس پدری پیدا می‌کند و در نتیجه به عنوان پدر خوانده او، الون را یاری می‌کند.

ویژگی‌های شخصیتی الون

هر شخصیتی بسته به رویداد‌هایی که گذرانده و عقاید و دیدگاه‌هایی که در باور‌هایش وجود دارد، ویژگی‌های خاصی دارد که هویت و چیستی آن شخصیت را تعیین می‌کنند. برای شناخت بهتر شخصیت و تحلیل آن، باید این ویژگی‌ها را بشناسیم. در ادامه ویژگی‌های مهم شخصیت الون را معرفی و بررسی می‌کنیم.

به تاخیر انداختن تصمیم‌گیری‌ها

شخصیت الون از نظر قدرت تصمیم گیری کمی ضعف دارد و به سختی می‌تواند در تنهایی تصمیم بگیرد. به خصوص تصمیمات مهم و سرنوشت ساز زندگی. البته این موضوع به آن معنا نیست که الون دوست ندارد تصمیم بگیرد؛ اتفاقا تصمیم گیری به خصوص تصمیم‌گیری‌های تنهایی و انفرادی را دوست اما متاسفانه مهارت آن را ندارد.

او گاهی برای جبران این ضعف از دوستانش مشورت می‌گیرد و گاهی هم خودش را قانع می‌کند که نیازی به تصمیم‌گیری ندارد و آن را به تاخیر می‌اندازد.

در واقع به یک نفر نیاز دارد که به او در گرفتن تصمیمات مهم کمک کند و او را راهنمایی کند تا تصمیمات بزرگی بگیرد. شخصیت مایک این کمک را به الون می‌کند. تیپ شخصیتی مایک به گونه‌ای است که برعکس الون در تصمیم گیری مهارت بالایی دارد و می‌تواند تصمیمات خلاقانه و با برنامه ریزی قبلی بگیرد.

برخورد احساسی با امور مختلف

شخصیت الون یک شخصیت احساسی است که تصمیماتش بر اساس احساسات و حالات شخصی‌اش است.

این ویژگی او گاهی جلوه‌هایی از خودخواهی را از او نشان می‌دهد. او در کودکی به دلیل آسیب‌ها و کمبود‌هایی که دیده، احساساتش سرکوب شدند و فرصت شکوفایی پیدا نکردند.

به همین دلیل در سنین نوجوانی تصمیم می‌گیرد تا به احساسات خودش بها دهد و بر اساس آن چیزی که واقعا دوست دارد تصمیم بگیرد. به همین گاهی درست و یا غلط بودن تصمیمات را نمی‌داند و در این زمینه مایک و بقیه دوستانش به او کمک می‌کنند.

عمل‌گرایی به جای تفکر آرمانی

الون، یک شخصیت مسئولیت پذیر است که مسئولیت‌هایی که از قبل در موردشان کس دیگری تصمیم گرفته را به خوبی هرچه تمام‌تر انجام می‌دهد. او به سختی می‌تواند در مورد کار‌هایش فکر کند و بیشتر دوست دارد به جای فکر کردن زیاد، آن کار را انجام دهد.

دلیل این عمل‌گرا بودنش همان ضعف در تصمیم‌گیری است. او به دلیل اینکه نمی‌تواند تصمیم‌های بزرگی بگیرد، در نتیجه تلاش می‌کند تا با عمل‌گرا بودن، ضعفش در تصمیم‌گیری را جبران کند.

البته همین عمل‌گرایی زمانی که تنها می‌شود و کسی نیست که در تصمیمات به او کمک کند فلج می‌شود و نمی‌تواند به درستی مسئولیت‌هایش را اجرا کند.

توجه به جزئیات

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت الون، توجه عمیق او به جزئیات است. جزئیات برای او مثل عضوی جدا نشدنی از واقعیت است. در واقع همان جزئیاتی که خیلی از شخصیت‌های دیگر به راحتی آن‌ها را نادیده می‌گیرند، الون از آن‌ها برای حل کردن مسائل و قضاوت‌های شخصی استفاده می‌کند.

این ویژگی او گاهی موقعیت سختی برای اطرافیان نزدیکش ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، گاهی بین الون و مایک دلخوری‌هایی پیش می‌آید که اغلب به دلیل همین توجه به جزئیات است. مایک به جزئیات حرف‌هایش توجهی نمی‌کند و هیچ وقت فکر نمی‌کند که کوچک‌ترین رفتارش توسط الون ثبت می‌شود. همین جزئیات الون را می‌رنجاند و باعث می‌شود از مایک دلخوری داشته باشد.

خشم بی نهایت

قبل از اینکه به توضیح این زیرعنوان بپردازیم، ابتدا بیایید در مورد دوران کودکی صحبت کنیم. یک کودک وقتی وارد جامعه می‌شود، نیاز دارد تا احساساتش بدون در نظر گرفتن تابو‌ها، قوانین و آداب خاصی برانگیخته شوند و کسی نباید جلوی بروز این احساسات را بگیرد.

اگر جلوی احساسات یک کودک به هر شکلی گرفته شود، آن کودک در سنین بالاتر دچار عقده‌ها و فقدان‌هایی می‌شود که گاهی به ناچار برای جبران آن‌ها دست به تصمیمات بدی می‌زند.

شخصیت الون در کودکی به شدت و با خشونت بالا احساساتش سرکوب و در نطفه خفه می‌شوند.

این احساسات سرکوب شده که هیچ راهی برای تخلیه آن پیدا نکرده، برای او تبدیل به یک خشم بزرگ شده است. خشمی که گاهی او را وادار به انجام کار‌های غیر قابل پیش بینی و عجیب می‌کند.

تئوری من این است که تمام این کار‌های عجیب الون به خاطر خالی کردن خشم درونی خودش است. حتی وقتی که ظاهرا برای دوستانش این کار‌ها می‌کند در واقع دارد عقده‌ای که در وجودش و در گذشته انباشته شده را تخلیه می‌کند.

مثل زمانی که مایک با دوتا از قلدر‌های مدرسه‌اش درگیر می‌شود و الون آن‌ها را حسابی تنبیه می‌کند.

در همان ابتدای فصل چهارم هم متوجه شدیم که این عقده هنوز در الون وجود دارد و گاهی او را وادار به کار‌های بد و ناهنجار می‌کند.

تحلیل روابط شخصیتی الون

یکی از معیار‌های مناسب و کاربردی برای شناخت یک شخصیت، توجه به روابط نزدیک آن و بررسی آن‌ها است. با بررسی روابط یک شخصیت می‌توان به یکسری از ویژگی‌ها و تمایلات درونی او پی برد و آن‌ها را تحلیل کرد. در ادامه به صورت جداگانه روابط الون با دو شخصیت مایک و جیم هاپر را بررسی و تحلیل می‌کنیم.

تحلیل رابطه الون و مایک

شخصیت الون همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، در تصمیم گیری کمی ضعف دارد و برای اینکه بتواند به درستی تصمیم بگیرد نیاز به کمک یک شخص دیگر دارد. مایک یک شخصیت احساسی و در عین حال فعال است. ترکیب احساسات و مسئولیت پذیری به او قدرت تصمیم گیری‌های خلاقانه و خاص می‌دهد.

الون به همین دلیل نسبت به شخصیت مایک نوعی حس وابستگی عمیق دارد. زیرا مایک به او در گرفتن تصمیمات خلاقانه کمک می‌کند و بزرگ‌ترین مشکل الون را حل می‌کند.

نکته جالب در مورد این دو شخصیت این است که هر دوی آن‌ها احساسی هستند. به همین دلیل خوب می‌دانند که قضاوت یکدیگر و آسیب‌های زبانی چقدر می‌تواند شکننده و نابودکننده باشد. در نتیجه کم پیش می‌آید که دل یکدیگر را بشکنند. الون نیز به همین دلیل که مایک با او مدارا می‌کند و او را قضاوت نمی‌کند کنار مایک مانده و احساسات عمیق‌تری نسبت بهش پیدا کرده است.

یکی از مشکلات رابطه الون و مایک، غیر قابل پیش بینی بودن الون و علاقه او به رویداد‌های هیجان انگیز است. شخصیت مایک به گونه‌ای است که دوست دارد همه چیز را از پیش بداند و با دید کامل سمت موقعیتی برود. اما الون گاهی با رفتار‌های غیر قابل پیش‌بینی‌اش مایک را در موقعیت‌های سختی قرار می‌دهد که نمی‌تواند به درستی تصمیم‌گیری کند و واکنش مثبتی نشان دهد.

شخصیت مایک مانند الون نیاز‌های شخصی عمیقی دارد که گاهی نیاز دارد بدون توجه به دیگران فقط به خودش توجه کند. الون اما دوست دارد مایک به او توجه کاملی داشته باشد. این خودخواهی کوچک به دلیل همان آسیب‌هایی است که در کودکی به او وارد شده و اکنون با ارزش دادن بیش از حد به نیاز‌های خود سعی دارد فقدان‌های گذشته را جبران کند.

الون و مایکStranger Things

تحلیل رابطه الون و جیم هاپر

شخصیت جیم هاپر یک شخصیت منطقی است که موقعیت‌های کاری جدی و کاملا رئال او باعث شده تا از کمبود احساسات و تجربه‌های احساسی در زندگی رنج ببرد. او برای جبران این رنج سعی کرد خانواده‌ای تشکیل دهد اما از بخت بدش دخترش می‌میرد و جیم دیدگاه مثبتی که به خانواده داشت را از دست می‌دهد.

بعد از گذشت زمان، جیم باز هم از کمبود احساسات در زندگی خود رنج می‌برد و نیاز دارد تا مسئولیت‌های خانوادگی را گردن بگیرد. با پیدا شدن سر و کله الون، جیم یاد دخترش می‌افتد.

احتمالا بعضی از ویژگی‌های شخصیتی جین مثل احساساتی بودنش باعث شده تا جیم او را جای دخترش ببیند و تلاش کند تا یک رابطه پدر و دختری با او برقرار کند.

از طرفی دیگر شخصیت الون به تمایل جیم برای این رابطه پدر و دختری واکنش مثبتی نشان می‌دهد. یکی از دلایل این واکنش مثبت احساس نیاز الون به یک شخصیت منطقی است. هرچقدر هم که بخواهیم از خوبی‌های احساسی بودن بگوییم بازهم نمی‌توان منطق را کنار گذاشت.

در نتیجه جیم هاپر به الون کمک می‌کند تا تصمیمات احساسی که می‌تواند به او آسیب بزند را کنار بگذارد و کمی بیشتر منطقی فکر کند.

یکی دیگر از این دلایل، علاقه بسیار زیاد الون به یادگیری چیز‌های جدید و در مقابل تمایل و صبر جیم برای یاد دادن چیز‌های جدید به الون است. در نتیجه این باعث پیوند عمیق‌تر این دو نفر به یکدیگر می‌شود.

یکی از مشکلات این رابطه پدر و دختری، علاقه جیم به قوانین و بیزار بودن الون از آن‌ها است. جیم به دلیل شخصیت منطقی که دارد قوانین را دوست دارد و سعی می‌کند به آن‌ها احترام بگذارد. در مقابل، الون به دلیل اینکه در کودکی مدام در حال کنترل شدن و سرکوب شدن بوده، قوانین را کنار می‌زند.

یکی دیگر از مشکلات این رابطه، تمایل جیم به انتقاد‌های کوبنده و قضاوت کردن دیگران است. الون اما به خاطر احساسی بودنش نمی‌تواند قضاوت‌های دیگران را تحمل کند و زود عصبی می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات ممکن است جیم دل الون را بشکند و او را حسابی عصبانی کند.

به اعتقاد جیم، قضاوت باعث آشنا شدن یک شخصیت با خودش و فکر کردن در مورد رفتار خودش می‌شود اما الون به قضاوت فقط به عنوان یک سلاح تخریب کننده احساسات نگاه می‌کند.

الون و هاپر

نقاط قوت و ضعف‌های شخصیت الون

شناخت نقاط قوت و ضعف‌ها، دید بهتر و کامل‌تری نسبت به شخصیت می‌دهد و باعث می‌شود تصمیمات آن شخصیت را بهتر درک کنیم.

نقاط قوت

 • توجه به جزئیات و در نتیجه حواس جمع بودن
 • مسئولیت پذیر و عمل‌گرا
 • وفاداری نسبت به دوستان نزدیک
 • توانایی در بیان احساسات
 • محافظه کار

نقاط ضعف

 • بها دادن بیش از حد به احساسات و فراموش کردن منطق
 • ناتوانی در کنترل خشم
 • ضعف در تصمیم‌گیری‌های منطقی و خلاقانه
 • احساس وابستگی زیاد به دوستان نزدیک

نکات و فکت‌هایی از شخصیت الون

 • در فصل اول سریال، یک صحنه حذف شده وجود دارد که در آن الون دفترچه خاطرات خواهر مایک یعنی نانسی را می‌خواند و به جمله «من عاشق استیو هستم» می‌رسد. این صحنه به این دلیل حذف شده که الون در آن از لهجه اشتباهی برای خواندن این جمله استفاده کرد.
 • به گفته factinate منبع الهام برادران دافر (نویسندگان و کارگردان سریال) برای رابطه پدر دختری بین هاپر و الون، جوئل و الی از بازی The last of us بوده است.
 • بعد از پخش سریال چیز‌های عجیب در مواردی دیده شده که خانواده‌هایی از نام الون (یازده) برای فرزندانشان استفاده کردند. ظاهرا این سریال تاثیر گسترده‌ای روی افراد گذاشته است.
 • مدل موی الون در آغاز فصل دوم سریال، در واقع مدل موی اصلی براون (بازیگر نقش ال) است. به گفته گریمور سریال این تصمیم به این دلیل گرفته شده تا براون بدون درگیری در پشت صحنه و در اتاق گریم بتواند آزادانه هنر‌های بازیگری خودش را در فصل دوم نشان دهد. اگر سریال را دیده باشید می‌دانید که در فصل دوم، الون تحولات احساسی زیادی را تجربه می‌کند.

سخن آخر

فصل چهارم سریال چیز‌‎های عجیب هنوز به صورت کامل منتشر نشده و بخش دوم آن 10 ام تیر منتشر خواهد که ظاهرا اتفاقات بزرگ و البته تاریکی در انتظار شخصیت‌ها خواهد بود. نظر شما در مورد این سریال و شخصیت الون چیست؟ به نظر شما الون شخصیت پردازی خوب و قابل قبولی دارد؟

دوست دارید برای مقاله تحلیل شخصیت بعدی سراغ چه شخصیتی برویم؟ در قسمت نظرات بنویسید.

تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things
تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things
تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things
تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things
تحلیل شخصیت الون _ سریال Stranger Things

(1) الون چیزهای عجیب - ویکیپدیا، دانشنامه
الون چیزهای عجیب - ویکیپدیا، دانشنامه آزاد


(2) فصل سوم سریال Stranger Things - نقد و
فصل سوم سریال Stranger Things - نقد و بررسی مجموعه چیزهای عجیب فانیبو


(3) همه چیز درباره فصل چهارم سریال
همه چیز درباره فصل چهارم سریال Stranger Things - پلی مگ


(4) سریال Stranger Things [اسپویل تا آخرین
سریال Stranger Things [اسپویل تا آخرین اپیزود آزاد می باشد] انجمن های بازی سنتر


(5) نقد و بررسی فصل دوم سریال Stranger Things
نقد و بررسی فصل دوم سریال Stranger Things


(6) فصل 4 سریال Stranger things و آنچه
فصل 4 سریال Stranger things و آنچه باید درباره شخصیتهای آن بدانید - انارگیفت


(7) بررسی فصل سوم سریال Stranger Things
بررسی فصل سوم سریال Stranger Things - چیزهای عجیب


(8) فصل 2 سریال stranger things
نقد و بررسی فصل 2 سریال stranger things نقد و بررسی آثار هنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا