عمومی

10 زره ناکارآمد آیرون من

تونی استارک مرزی برای خودش تصور نمی‌کند. این انسان معمولی با هوش فراوانش توانسته مجموعه‌ای از زره‌هایی تقریباً آسیب ناپذیر را به وجود آورد تا او را تبدیل به یکی از مشهورترین قهرمانان دنیای کمیک‌ها کنند. علاقه آیرون من به ساخت زره های فلزی جدید کاملاً مشخص است اما همه آن‌ها به خوبی دیگران نیستند.

برخی از زره‌های ساخته شده توسط آیرون من نامطلوب و بی‌ارزش از آب درمی‌آیند. حالا هم در این مطلب قصد داریم به سراغ 10 مورد از این زره های ناکارآمد، نامطلوب، نسبتاً به درد نخور و گاهی حتی زشت آیرون من برویم.


10. زره طلایی

زره طلایی آیرون من (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)زره طلایی آیرون من (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در حالی که بسیاری از طرفداران آیرون من با زره مارک وان (Mark I) که تونی استارک برای فرار از یک موقعیت بسیار خطرناک ساخت مشکلی ندارند اما خیلی‌ها فراموش می‌کنند که پس از آن چه چیزی ساخته شد. درست است که تونی استارک تمام زره آیرون من را شبیه به ظاهر کلاسیک محبوب آن مجدداً طراحی کرد اما نمی‌توان روی این زره برچسب تکامل را بزنیم.

برای مدتی، تونی رنگ این زره را از خاکستریِ کدرِ فلزیِ به طلایی روشن تغییر داد و باور داشت برای مردم خوشایندتر است. شاید این تغییر رنگ لقب «اونجرز طلایی» را به آیرون من داده باشد اما اصلاً رحمی به چشم کسانی که به او نگاه می‌کردند نداشت. در نهایت تونی استارک مجبور شد تا این زره را کنار بگذارد و یک زره جدید طراحی کند.

مطلب پیشنهادی:5 ویژگی خاص بدن مرد عنکبوتینیش عنکبوت رادیواکتیوی چطور بدن پیتر پارکر را تغییر داد؟
5 ویژگی خاص بدن مرد عنکبوتی

9. آرگونات زیردریایی

زمانی بود که تونی استارک به این باور رسید که نیاز دارد یک مجموعه از زره‌های زیر آبی آیرون من بسازد تا بتوانند فشار اعماق آب‌ها و خطرات آن مناطق را تحمل کنند. در نهایت این ایده به همان سرعتی که به وجود آمد، از بین رفت.

زره آرگونات زیردریایی (Submarine Argonaut) کلاهخودی مخروطی شکل، رنگ عجیب و غریب و خطوطی تیز داشت و به نظر حتی در دوران اکسترمیس (Extremis) نیز در جای خود قرار نگرفته بود. در نهایت زره آرگونات یک مکان ابدی در زیر دریا پیدا کرد.

8. زره Heroes Reborn

زره آیرون من در خط داستانی Heroes Reborn (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)زره آیرون من در خط داستانی Heroes Reborn (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پس از این که آن‌اسلات (Onslaught) کل دنیای مارول را به نابودی دچار کرد، این تصمیم گرفته شد تا بسیاری از شخصیت‌های مارول در خط داستانیِ (حالا) بدنامِ Heroes Reborn ریبوت شوند. با این که چنین رویداد با این هدف اتفاق افتاد تا از نظر خلاقیت تغییراتی به وجود آید اما بسیاری از شخصیت‌ها، مثل آیرون من، با بازخورد خوبی رو به رو نشدند.

در این دنیا و خط زمانی موازی، تونی استارک عملاً به یک زره هیکلی و غیر منطقی متصل شده بود تا زنده بماند. این زره از زره‌های مشهور آیرون من که برای مخاطبان آشنا بودند بسیار فاصله گرفته بود. همچنین نیاز بود تا به صورت مداوم توسط کابل‌های کلفت آزمایشگاهی شارژ شود. با رد کردن مرزهای عملی بودن، به این زره آیرون من کلی نقد منطقی وارد شد.

مطلب پیشنهادی:12 شخصیت باهوش مارولنابغه‌هایی در قالب قهرمانان و ویلن‌ها
12 شخصیت باهوش مارول

7. مدل 52

زره‌های هالک باستر دیگر چیز جدیدی محسوب نمی‌شوند. یکی از این زره‌ها در فیلم Avengers: Age of Ultron دیده شد اما کمیک‌خوان‌ها از وجود آن خیلی پیش از اکران این فیلم خبر داشتند. اما به دلایلی نامشخص، نویسندگان تصمیم گرفتند تا برای طراحی زره مدل 52 هالک باستر یک قدم رو به جلو بردارند. قدمی که البته چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

در حالی که یک زره هالک باستر عادی مشکلی نداشت اما زره مورد بحث درون یک ماشین مخفی شده است. مدل 52 می‌توانست در عرض یک لحظه از یک ماشین تبدیل به یک زره دو پا شود. علاوه بر این که ظاهراً مدل 52 غیرمنطقی به نظر می‌رسد، می‌توانست مشکلات کپی رایت نیز به خاطر شباهت با تبدیل شوندگان به وجود آورد.

6. زره آیرون لنترن

کاور کمیک Iron Lantern با حضور زره آیرون لنترن (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)کاور کمیک Iron Lantern با حضور زره آیرون لنترن (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

این ترکیب آیرون من با گرین لنترن‌های دنیای دی‌سی از دنیای آمالگام (Amalgam) سرچشمه گرفته است. نتیجه این ترکیب یک زره بود که هیچکس انتظارش را نداشت و حتی وقتی از آن پرده برداشته شد، خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند که این ترکیب خوبی نیست. شاید ظاهر زره آیرون لنترن (Iron Lantern) جالب به نظر برسد اما مشکلات آن فرای ظاهر و در واقع مربوط به ناکارآمدی آن است.

فانوس‌های سبز دی‌سی به طور کلی قدرتی دارند که به عقیده خیلی‌ها بیش از حد اغراق آمیز است. حالا آیرون من را با این وضعیت ترکیب کنید تا ببینید چه حالت غیرعادی‌ای به وجود می‌آید. همچنین باید توجه کرد که ترکیب قدرت فانوس‌ها با تکنولوژی آیرون من چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

مطلب پیشنهادی:8 نسخه قدرتمند دکتر استرنجدکتر استرنج‌هایی فراتر از «جادوگر عالی‌رتبه»
8 نسخه قدرتمند دکتر استرنج

5. کلاهخود دماغ‌دار

در طی دهه 70 میلادی، تصمیم گرفته شد تا تونی استارک به قسمتِ صورتِ کلاهخودِ خود یک دماغ اضافه کند. ایده اولیه پشت این اتفاق این بود که استن لی به این نتیجه رسیده بود که زره آیرون من یک بینی واضح ندارد. در نهایت اما این ایده به یک تصمیم مسخره منجر شد.

با این که برای اضافه شدن یک دماغ، یک زره جدید طراحی نشد اما همین تغییر کوچک نیز نظرها را به خود جلب کرد. مخاطبان از این کلاهخود دماغ‌دار خوششان نیامده بود و به آن اهمیتی نمی‌داند. اما مشخص شد که نه تنها مخاطبان، بلکه دیگر شخصیت‌ها و ابرقهرمانان کمیک بوکی نیز طرفدار این بینی نبودند چرا که چندین شخصیت با این کلاهخود دماغ‌دار شوخی کردند.

4. زره شمالگان

زره شمالگان تونی استارک در شماره 318 کمیک Iron Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)زره شمالگان تونی استارک در شماره 318 کمیک Iron Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

به طرز واضحی مشخص است که زره‌های آیرون من با این هدف طراحی شده‌اند تا از تونی استارک در برابر خطرات بیرونی محافظت کنند. برای همین است که زره شمالگان (Arctic) عجیب به نظر می‌رسد. مطمئناً زره‌های عادی آیرون من می‌توانند در دماهای زیر صفر درجه نیز فعالیت کنند اما تونی تصمیم گرفت تا یک زره بیش از حد مشخص صرفاً برای این هدف داشته باشد.

نتیجه این ایده به وجود آمدن یک زره با رنگ‌آمیزی آبی و سفید به جای رنگ‌های سنتی زره‌های آیرون من بود. ولی این رنگ‌آمیزی تمام منحصر به فردی این زره محسوب می‌شود. زره شمالگان در نهایت فقط بعد از یک مأموریت کنار گذاشته شد.

مطلب پیشنهادی:10 اختراع و ابداع برتر آیرون منوقتی تونی استارک مشغول به کاری جز نجات دنیا می‌شود
10 اختراع و ابداع برتر آیرون من

3. زره بلیدینگ اج

وقت‌هایی هست که نویسندگان کمیک‌ها هنگام آپگرید کردن شخصیت‌های کلیدی بیش از حد عمیق می‌شوند. نتیجه چنین عمیق شدن‌ها به وجود آمدن چیزی مثل زره بلیدینگ اج (Bleeding Edge) تونی استارک است. ظاهر آن جالب به نظر می‌رسد. حتی ایده اولیه پشت آن نیز به نظر هیجان انگیز است. اما واقعیت چیز دیگری‌ست.

حتی با استانداردهای کمیک بوکی نیز عجیب بود که تونی استارک یک زره نانوتک بسازد که زیر پوستش قرار دارد. در واقع این زره به شدت قدرتمند بود و توانایی‌های فراوانی داشت اما به بهای سلامتی تونی.

2. زره انعطاف پذیر

زره فلکسی آیرون من در شماره 86 کمیک Tales of Suspense (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)زره فلکسی آیرون من در شماره 86 کمیک Tales of Suspense (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

همان طور که به آن اشاره شد تمام زره‌های تونی استارک به خوبی دیگر زره‌ها نیستند. اما باید گفت که برخی از این زره های ناکارآمد آیرون من محصول تنبلی نویسنده یا مصور محسوب می‌شوند. یکی از واضح‌ترین نمونه‌ها، زره انعطاف پذیر یا فلکسی آرمور (Flexi-Armor) آیرون من است.

مشکل واضح زره فلکسی این است که مشخصاً برای راحتی مصور طراحی شده بود. این زره چسبان و با قطعات مکانیکی و سخت سنتی کم‌تر، به مصورها این اجازه را می‌داد تا به راحتی آیرون من را مثل دیگر شخصیت‌های عضله‌دار کمیک‌ها طراحی کنند. اتفاقی که هم خاص بودن را از تونی استارک می‌گرفت و هم از جنبه رئال این شخصیت می‌کاهید.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ونوم شکستشان داده استپیروزی‌های بزرگ سیمبیوت مارول
10 موجود قدرتمند که ونوم شکستشان داده است

1. زره مخفی کاری

آیرون من مشهور است که با وجود تمام سلاح‌ها و ابزارهای دفاعی می‌تواند خودش را درگیر بزرگ‌ترین نبردها کند. زره مخفی کاری (Stealth) دقیقاً متضاد این وضعیت قرار می‌گرفت. می‌توان زره مخفی کاری را یکی از ضعیف‌ترین و بی‌هدف‌ترین زره‌های آیرون من معرفی کرد.

زره مخفی کاری که از فلز مشبک قطبی شده به وجود آمده، با این هدف ساخته شده که لو نرود و از این نظر خاص است که در ابتدا هیچ سلاحی به آن متصل نبود. از آن بدتر آن قدر هم مقاوم نبود و می‌توانست خیلی زود از هم بپاشد. اما شاید هیچ کدام از این‌ها به پای این حقیقت نرسد که زره مخفی کاری نیاز به دو بوستر سوخت بزرگ برای پرواز داشت؛ نقطه کاملاً متضاد هر نوع مخفی کاری!


به مطالعه در مورد آیرون من ادامه دهید

10 زره ناکارآمد آیرون من
10 زره ناکارآمد آیرون من
10 زره ناکارآمد آیرون من
10 زره ناکارآمد آیرون من
10 زره ناکارآمد آیرون من

(1) 10 زره برتر آیرون من
10 زره برتر آیرون من


(2) برترین زره های آیرون من فروشگاه
برترین زره های آیرون من فروشگاه اینترنتی کالکتور


(3) 20 زره برتر مرد آهنی در دنیای سینمایی MCU
20 زره برتر مرد آهنی در دنیای سینمایی MCU


(4) 10 فکت جالب از Iron-Man کامیکان
10 فکت جالب از Iron-Man کامیکان


(5) 10 زره برتر آیرون من
10 زره برتر آیرون من


(6) 10 لباس برتر مرد آهنی در دنیای کمیک
10 لباس برتر مرد آهنی در دنیای کمیک


(7) ثورباستر خطرناکترین زره آیرون من کامیکان
ثورباستر خطرناکترین زره آیرون من کامیکان


(8) 15 نفری که تا به حال زره مرد آهنی را بر
15 نفری که تا به حال زره مرد آهنی را بر تن کرده اند


(9) معرفی 10 دشمن برتر آیرون من Iron Man
معرفی 10 دشمن برتر آیرون من Iron Man

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا