عمومی

7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی

یک سری قانون نانوشته همیشه در دنیای دی‌سی وجود دارد. آکوامن باید شنا کند، هاوک‌من باید پرواز کن و بتمن… هیچوقت نمی‌تواند خوشحال باشد! نه صرفاً به خاطر آن شب تلخ در کوچه جنایت که والدینش را از دست داد، بلکه به خاطر پیمانی که بست: تا یک جنگ بی‌پایان با تمام مجرمان داشته باشد. دنیای دی‌سی نیز با خوشحالی همیشه جنایتکاران را به وفور فراهم کرده است. تا وقتی شرارت در دنیا باشد، وظیفه بتمن ادامه دارد و او هیچوقت استراحت نخواهد کرد.

اما سری کمیک Dark Knights: Death Metal به روشی خاص به مخاطبان یادآوری کرد که یک آمنی‌ورس (Omniverse) بزرگ در دنیای دی‌سی وجود دارد. حالا این پرسش پیش می‌آید آیا واقعاً هیچ دنیا یا واقعیتی در این جهان بزرگ وجود ندارد که در آن بروس وین بتواند مسیر خوشحالی را پیش بگیرد؟

در این مطلب قصد داریم نگاهی به دنیاهای بی‌انتهای دی‌سی بیندازیم تا ببینیم که آیا می‌توان زمینی پیدا کرد که در آن یک لبخند روی صورت شوالیه تاریکی نقش بسته باشد.


دوران طلایی

 • مکان: زمین 2

لازم نیست برای پیدا کردن اولین بتمن خوشحال خیلی به دور دست‌ها نگاه کنیم. احتمالاً یک بروس وین خوشحال را بتوان در همسایگی زمین نخست مشهور پیدا کرد. در زمین 2، قهرمانان دوران طلایی دی‌سی پا به سن گذاشتند، بازنشسته شدند و به مراحل بعدی زندگی خود رسیدند.

در مورد بتمن، بروس وین در نهایت با سلینا کایل (Selina Kyle) تشکیل خانواده داد و حتی یک دختر با نام هلنا وین (Helena Wayne) را بزرگ کرد که مسیر پدرش را با هویت هانترس (Huntress) ادامه داد.

اما با گذر زمان، دشمن نهایی بتمن، فناپذیری، به او غلبه کرد تا بر اثر سرطان از دنیا برود. از اولین روایت مربوط به زمین 2، نسخه‌های متفاوتی از این دنیای موازی دی‌سی به تصویر کشیده شده است. اما داستانی شبیه به همین مورد را در سال‌های اخیر در سری Batman/Catwoman نیز تجربه کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی:5 ویژگی خاص بدن بتمنبدنی فرا انسانی برای شخصیتی که قدرت فرا انسانی ندارد
5 ویژگی خاص بدن بتمن

Batman Beyond

 • مکان: زمین 12

بتمنِ سری انیمیشنیِ بروس تیم (Bruce Timm) و پاول دینی (Paul Dini) که با Batman: The Animated Series معرفی شد یکی از استانداردهای طرفداران برای چیزی که شوالیه تاریکی باید باشد در نظر گرفته می‌شود. یکی از خفن‌ترین، متقاعد کننده‌ترین و هیجان انگیزترین شوالیه‌های محافظت گاتهام در هنگام فعالیت. اما آیا این بتمن خوشحال است؟

نه! آینده‌ای که از این دنیا در سریال انیمیشنی Batman Beyond و تمام کمیک‌هایی که این دنیا را به تصویر کشیدند یک بتمن تلخ‌رو را نشان دادند که از توانایی‌ها و تفکرات خود به خاطر یک زندگی که تصور می‌کند برای رسیدن به یک هدف غیرممکن هدر داده سرخورده است.

اما برای این بروس وین پیر ممکن است راهی برای رستگاری وجود داشته باشد. رابطه او با شاگرد جدیدش، تری مک‌گینیس (Terry McGinnis)، این امکان را برای او میسر می‌سازد. به این ترتیب، شاید بتمنی را در این دنیا داشته باشیم که فراتر از لبخند زدن خوشحال است.

Kingdom Come

 • مکان: زمین 22

در حالی که بروس سال‌خورده که در Batman Beyond دیدیم توسط خودش با گذشته‌اش تسخیر شده، پیرمردی که در آینده Kingdom Come می‌بینیم یک شخص پیچیده‌تر است. بر خلاف همتای انیمیشنی خودش، این بتمن سر باز زده تا در دوران پیری‌اش، پیمان خود را کنار بگذارد.

این شوالیه تاریکی از زره‌های بیرونی مکانیکی و ربات‌های کنترل از راه دور بتمن برای خالی نگه داشتن گاتهام از هر گونه جنایت استفاده می‌کند. از یک نظر، می‌توان گفت که این بتمن توانسته به رویایش که یک گاتهام بدون جرم بود رسیده است. اما برخی‌ها، مثل همتایان و حتی شاید بخشی از خودش، این نظر را دارند که رسیدن به این رویا به بهای از دست رفتن آزادی شهر بود.

این آخرین باری نیست که به یک بتمن می‌رسیم که برای عمل کردن به پیمانش خودش را تغییر داده اما با تمام این اوصاف ممکن است هنوز هم خوشحال محسوب شود. در انتهای این داستان، بروس وین سال‌خورده به طور فعالی در جهت اهدافی بشردوستانه‌تر قدم برمی‌دارد و آینده‌ای درخشان برای خودش به عنوان پدرخوانده فرزند سوپرمن و واندر وومن می‌بیند.

مطلب پیشنهادی:10 فیلم ابرقهرمانی که برترین جلوه‌های ویژه را دارنداز بتمن تا اونجرز
10 فیلم ابرقهرمانی که برترین جلوه‌های ویژه را دارند

بیزارو بتمن

بیزارو بتمن در کنار دیگر اعضای بیزارو جاستیس لیگ (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)بیزارو بتمن در کنار دیگر اعضای بیزارو جاستیس لیگ (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مکان: زمین 29

در دنیای بیزارو (Bizarro)، تمام شخصیت‌های دقیقاً نقطه مقابل چیزی هستند که از دنیای اصلی دی‌سی سراغ داریم. بری آلن (Barry Allen) کندترین انسان زنده و هال جوردن (Hal Jordan) یک مرد پر از ترس است.

پس باید منطقی به نظر برسد که در حالی که بتمن اصلی دی‌سی به اندوه همیشگی نفرین شده، بیزارو بتمن (Bizarro-Batman)، بدترین کاراگاه دنیا، این موهبت را دارد تا همیشه شاد باشد. در واقع به طور کلی در دنیای معکوس بیزارو، اشخاص شادتر به نظر می‌رسند که پیامی واضح در مورد وضعیت زمینی که می‌شناسیم مخابره می‌کند.

مطلب پیشنهادی:5 شخصیت دی‌سی که قبل از سوپرمن معرفی شدندالهامات اولیه
5 شخصیت دی‌سی که قبل از سوپرمن معرفی شدند

The Dark Knight Returns

 • مکان: زمین 31

نسخه دیوانه‌وار بتمنِ فرانک میلر (Frank Miller) در کمیک The Dark Knight Returns و دنباله‌هایش هیچگاه به عنوان یک بتمن خوشحال در نظر گرفته نخواهد شد. اکثراً از این نسخه از شوالیه تاریکی به عنوان یکی از تیره‌ترین نسخه‌های بتمن یاد می‌شود.

اما با وجود تمام دندان قروچه و اهداف تاریکش، نمی‌توان رد کرد که این بتمن در سال‌های آخر فعالیتش از انجام کارش کمی لذت می‌برد. میلر نشان می‌دهد که شوالیه تاریکی صرفاً به خاطر یک قسم کودکانه انگیزه ندارد بلکه مسیری نسبتاً سادیسمی را پیش گرفته و کسانی که خشم او را برانگیخته‌اند مجازات می‌کند. نمی‌توان گفت که بتمن فرانک میلر خوشحال است اما واضحاً از رفتار دیوانه‌وارش حس خوبی دارد.

Generations

 • مکان: زمین 38

به کمک زمین 2 و Kingdom Come دیدیم که بتمن می‌توان رضایت و خوشحالی را حتی در وسط مأموریت بی‌پایانش وقتی به دست آورد که متوجه علاقه دوستان و خانواده‌اش بشود و آن را قبول کند.

در سری Superman & Batman: Generations جان بیرن (John Byrne) بتمن در سال 1939 (همان سالی که پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت) شروع به گشت زنی روی پشت بام‌های گاتهام می‌کند. به این ترتیب شوالیه تاریکی می‌تواند با زمان دنیای واقعی سال بخورد (البته با یکی، دو بار کمک گرفتن از لازاروس پیت).

این نسخه از بروس وین خوشحالی و دل‌شکستگی‌هایی را تجربه می‌کند که تبدیل به قله‌ها و دره‌های زندگی او می‌شوند. اما در نهایت با سرپرستی یک نسل از خانواده خود و همچنین دوستی به اندازه یک عمرش با سوپرمن، می‌توان گفت که رضایت او برآورده شده است.

مطلب پیشنهادی:10 نسخه ترسناک سوپرمنوقتی نماد امید تبدیل به دلیل وحشت می‌شود
10 نسخه ترسناک سوپرمن

بتمنی که می‌خندد

بتمنی که می‌خندد یک بتمن خوشحال است اما نه آن طور که انتظارش را دارید
 • مکان: زمین منفی 22

خب، این بتمن خوشحال به نظر می‌رسد. فقط یک نگاه به او این حقیقت را به شما بازگو می‌کند. شاید خوشحالی بتمنی که می‌خندد آن طوری نباشد که انتظارش را می‌کشید اما در هر حال خوشحال است. چه چیز دیگری در مورد او می‌توان گفت؟!


به مطالعه در مورد بتمن ادامه دهید

 • 10 نسخه شرور بتمن
 • 5 ویژگی خاص بدن بتمن
 • 10 داستان روان‌شناسانه بتمن
 • 9 شریک مناسب بتمن خارج از خانواده خفاشی
 • 10 داستان که نشان می‌دهند بتمن بزرگ‌ترین کاراگاه دنیا است

7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی
7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی
7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی
7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی
7 بتمن خوشحال در مولتیورس دیسی

(1) معرفی مولتیورس دی سی - تاریخچه مولتیورس
معرفی مولتیورس دی سی - تاریخچه مولتیورس


(2) معرفی مولتیورس Multiverse دی سی
معرفی مولتیورس Multiverse دی سی - ساختار مولتیورس


(3) نسخه های بتمن
8 تا از قویترین و 7 تا از ضعیف ترین نسخه های بتمن کامیکان


(4) 10 کمیک برتر دیسی برای خواندن در
10 کمیک برتر دیسی برای خواندن در قرنطینه کامیکان


(5) خانواده بتمن در Future State کامیکان
خانواده بتمن در Future State کامیکان


(6) ریبوت دنیای دیسی10 فیلمی که دوست داریم
ریبوت دنیای دیسی10 فیلمی که دوست داریم به ترتیب منتشر شوند کامیکان


(7) نسخه های مختلف بتمن از شناختهشدهترین
نسخه های مختلف بتمن از شناختهشدهترین تا ناشناختهترین - کافه کمیک


(8) کمیک بتمنی که میخندد تمام شماره ها
کمیک بتمنی که میخندد تمام شماره ها کمیک استریپ


(9) قدرتمندترین نسخه های بتمن در طول تاریخ
قدرتمندترین نسخه های بتمن در طول تاریخ ایرونی سنتر


(10) کمیکسیتی کمیک این داستان زیادی بتمن
کمیکسیتی کمیک این داستان زیادی بتمن کمیکان میوفته قهرمان جالبی میکنه پیام رسان سروش پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا