عمومی

با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید

انیمیشن بدون شک می‌تواند ابزاری عالی برای معرفی سبک برخی هنرمندان و فیلمسازان باشد، اما این 10 انیمیشن عجیب سینمایی مسلماً بیش از حد پیش رفته‌اند. از آثار هنری چون «کشتی بخار ویلی» گرفته تا «انکانتو»، انیمیشن مدت‌هاست که بخش عمده‌ای از دنیای فیلم را تشکیل می‌دهد. انیمیشن‌ها همچنین در طول قرن گذشته به شدت تکامل یافته‌اند. چراکه زمانی فرآیند پرزحمت طراحی دستی، سلول‌های بنیادین انیمیشن بود، اما حالا روش‌های متحرک‌سازی مدرن از طریق فناوری رایانه‌ای پیشرفته ارائه می‌شوند.

با این حال، از فانتزی‌های ترسناک «تیم برتون» گرفته تا انیمیشن عجیب و غریب فراموش نشدنی «Fantasia» چیزی که هنوز تغییر نکرده است، تمایل به عجیب و غریب بودن در رسانه است. انیمیشن به هنرمندان این امکان را می‌دهد که خود را به شیوه‌هایی که از طریق فیلمسازی معمولی ممکن نیست بیان کنند. در حالی که بسیاری از انیمیشن‌های آوانگارد توسط مخاطبان نادیده گرفته می‌شوند، این 10 اثر قطعاً ساعات عجیبی را برای شما رقم خواهند زد.

«Heavy Metal 1981»

فیلم «Heavy Metal» محصول سال 1981، اثری خیره کننده، شیک و غیرقابل انکار عجیب، یک انیمیشن قدیمی است که داستان شش نفر از سراسر فضا و زمان را روایت می‌کند که به گوی عجیب و فاجعه‌بار قدرتمند معروف به «Loc-Nar» برخورد کرده‌اند. داستان «Heavy Metal» مملو از جذابیت و خشونت است، به طوری که در آن زمان به صورتی باورنکردنی اثری سنت‌شکن و ممنوعه در نظر گرفته می‌شد. این اثر قطعا برای تنها مخاطبانی که امروزه به این فیلم علاقه داشته و با آن خاطره دارند، اثری نوستالژیک به حساب می‌آید. این یک فیلم انیمیشن جایگزین برجسته است که احتمالاً بر انیمیشن‌های مدرن امروزی مانند «Love, Death & Robots» و «Electric Dreams» تأثیر گذاشته است.

«The Black Cauldron 1985»

این انیمیشن داستان پسر نوجوانی به نام تاران بوده که برای به چالش کشیدن پادشاه شرور شاخدار دست به یک ماجراجویی فانتزی می‌زند. انیمیشن «The Black Cauldron» محصول سال 1985 اغلب به عنوان یکی از بدترین انیمیشن‌های دیزنی در نظر گرفته می‌شود. این اثر که چند سال قبل از «رنسانس» یکی از فیلم‌های انیمیشنی دیزنی در دهه 1990 اکران شد، چنان با استقبال ضعیفی روبرو شد که تقریباً استودیو را ورشکست کرد. گفته می‌شود، این فیلم در سال‌های اخیر به دلیل رنگ‌های تیره و ماهیت وحشت‌انگیزش در میان متعصبان دیزنی به جایگاهی شبیه به آثار کالت دست یافته است. انیمیشن «The Black Cauldron» به هیچ وجه شبیه یک فیلم دیزنی نیست، اما برای برخی از طرفداران این سبک از انیمیشن، این موضوع بخشی از جذابیت داستان است. این اثر بر اساس کتابهای تاران که در ایران نشر تندیس ترجمه کرده ساخته شده است.

«Fantastic Planet 1973»

انیمیشن عجیب «Fantastic Planet» محصول سال 1973 که گاهی با آلبوم راک آلترناتیو نمادین 1996 به همین نام توسط گروه «Failure» اشتباه گرفته می‌شود، بدون شک یک انیمیشن عجیب است و داستانی تاریک از کشتار جمعی و مبارزه بین گونه‌های مختلف در دنیایی دور از دسترس را روایت می‌کند که هم انسان‌های معمولی و هم موجوداتی شبیه به انسان اما در ابعادی بزرگ‌تر و آبی رنگ در آن زندگی می‌کنند. انیمیشن «Fantastic Planet» درواقع یک فیلم ضد دیزنی است. در حالی که اکثر فیلم‌های انیمیشنی آن دوران به دنبال روایت داستان‌های دلچسب پیروزی و عشق واقعی بودند، «Fantastic Planet» فیلمی بیمارگونه است که خود را بسیار جدی می‌گیرد. این انیمیشن تخیلی در تقابل با یک داستان شوم قرار می‌گیرد تا چیزی غیرانسانی اما زیبا را خلق کند.

«Food Fight 2012»

این فیلم که در ابتدا به‌ عنوان یک فیلم پرفروش برای اکران در سال 2003 در نظر گرفته شده بود، سال‌ها با شکست مواجه شد تا اینکه شرکت سازنده مسئولیت آن را نپذیرفت، و در نتیجه در سال 2012 به صورت ویدیویی وارد بازار شد. در انیمیشن «Food Fight» با صداپیشگی سلبریتی‌های شناخته‌شده‌ای مانند چارلی شین و هیلاری داف، نمادهای برندهای غذایی انسان‌سازی‌شده را می‌بیند که به دنبال نجات «Marketopolis» از سلطه برند «X» هستند. این انیمیشن بسیار ناهنجار، گیج‌کننده و کاملاً دیوانه وار است، اما همچنین به اندازه کافی عجیب است که به‌عنوان یک محصول مورد استفاده قرار گیرد.

«The Last Unicorn 1982»

انیمیشن «The Last Unicorn» توسط «Rankin/Bass» استودیویی که بیشتر به خاطر انیمیشن های استاپ موشن کریسمس مانند «رودلف گوزن قرمز دماغ» و «بابانوئل به شهر می‌آید» شناخته می‌شود، ساخته شده است. داستان انیمیشن «The Last Unicorn» مربوط به یک اسب شاخدار بوده که به دنبال یافتن اعضای دیگر گونه‌ خودش است، اما به سرعت به قلمروی بسیار عجیب و غریبی می‌رسد. آخرین تک شاخ با انواع و اقسام جانوران، شخصیت‌های بدجنس‌، و لحظاتی واقعاً پر از هیجان، تجربه تماشایی فراموش‌ نشدنی را حتی پس از گذشت چهار دهه از اولین نمایش خود، به ارمغان می‌آورد.

«Watership Down 1978»

فیلم انیمیشنی «Watership Down» بر اساس رمانی به همین نام در سال 1972 توسط نویسنده این اثر یعنی ریچارد آدامز، داستان گروهی از خرگوش ها را روایت می‌کند که پس از تهدید توسعه شهری، برای یافتن خانه جدیدی تلاش می‌کنند. در حالی که نویسنده با جدیت ادعا کرد که هیچ معنای بزرگ‌تری پشت این داستان وجود ندارد، بسیاری از تماشاچیان این اثر را به داستان‌های کلاسیک آزادی و تمامیت خواهی و حماسه‌های کلاسیک هومر و ویرژیل تشبیه کرده‌اند. با این حال، انیمیشن اقتباسی سال 1978 به دلیل کنار گذاشتن مواد اصلی خود به جای نمایش مضامین ترسناک و جنگ، بدنام است. این اثر به قدری وحشتناک و غرق در خون است که گویی اصلا برای کودکان ساخته نشده بود، گرچه حتی برای بزرگسالان نیز تماشای آن سخت است.

«Yellow Submarine 1968»

«The Beatles» احتمالاً شناخته شده ترین گروه موسیقی در تمام دوران است. هر عاشق موسیقی که تحت تأثیر همه جنبه‌های موسیقی مدرن و ساختار برخی از مشهورترین آلبوم های قرن بیستم است، حداقل به طور تصادفی از «Fab Four» آگاه است. با این حال، تنها وفاداران واقعی «The Beatles» احتمالا انیمیشن «Yellow Submarine» محصول سال 1968 را دیده‌اند. قطعه‌ای همراه با آلبومی به همین نام، یعنی «Yellow Submarine» مسلما اوج دوران محبوبیت گروه بود. این انیمیشن مملو از تصاویر عجیب و رنگارنگ پاپ آرت است و هیچ نوع روایت منسجمی را پیش نمی‌برد. این انیمیشن ساعتی عجیب و غریب که کاملاً با آلبوم به همان اندازه عجیب و غریب همآهنگ بوده را برای شما رقم می‌زند.

«Gandahar – Light Years 1987»

سیاره شگفت انگیز «Gandahar» در طول عصر‌های متفاوت مورد تهدید هیچ نوع نیروی بیرونی قرار نگرفته است و مردمان این سیاره، جامعه‌ای منفعل و دوستانه و عاری از جنگ یا آشفتگی سیاسی را پرورش داده‌اند. با این حال، زمانی که نژادی از ماشین‌ها، سیاره را هدف قرار می‌دهند و شروع به جذب جمعیت می‌کنند، این موضوع تغییر می‌کند. «Gandahar» که تمثیلی برای فاشیسم و مبارزه برای حفظ ذهنیت فردگرایانه است، اغلب با انیمیشن عجیب و غریب «Fantastic Planet» مقایسه می‌شود. هر دو اثر بسیار عجیب و غریب هستند و سبک‌های هنری چشم نواز و زیبایی شناسی چشمگیر آنها در طول سال‌ها طرفداران زیادی را برای آنها به ارمغان آورده است.

«The Cosmic Eye 1986»

«The Cosmic Eye» به کارگردانی یکی از پیشگامان انیمیشن یعنی «Faith Hubley» مجموعه‌ای عجیب از سکانس‌های تقریبا غیرقابل توصیف است که سعی دارد داستان یک نژاد بیگانه را روایت کند که از زمین بازدید می‌کنند. انیمیشن «The Cosmic Eye» که پر از تصاویر عجیب و غریب است و نوعی سبک طراحی خاص را تداعی می‌کند، باید یکی از عجیب ترین فیلم‌هایی باشد که در نیم قرن گذشته اکران شده است. در حالی که مشخصاً به اندازه کافی فروش لازم را نداشت، اما مانند بقیه آثار هابلی، به پیشرفت رسانه و شکستن مرزها در دنیای سینما کمک کرد. این اثر یک قطعه غیر متعارف است، اما برای بسیاری از طرفداران این سبک از انیمیشن، این دقیقا چیزی است که کار هابلی را بسیار جذاب می‌کند.

نظر شما درمورد این سبک انیمیشنی چیست؟ کدام یک این آثار را دیده اید؟ چه آثار دیگری در این سبک و سیاق میشناسید؟

با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید
با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید
با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید
با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید
با ده انیمیشن عجیب و غریب تاریخ آشنا شوید

(1) بهترین انیمیشن های تاریخ سینما 82
بهترین انیمیشن های تاریخ سینما 82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید - یک پزشک


(2) لیست قطعی بهترین انیمیشن های دنیا 2010
لیست قطعی بهترین انیمیشن های دنیا 2010 تا 2021 لینک دانلود سازی ها


(3) بهترین انیمیشن های کمدی معرفی و
بهترین انیمیشن های کمدی معرفی و دانلود 20 انیمیشن طنز برتر دنیا پلازا


(4) بهترین انیمیشن های جهان [ 100 انیمیشن
بهترین انیمیشن های جهان [ 100 انیمیشن برتر تاریخ ]


(5) خنده دارترین سریال های کارتونی تاریخ
خنده دارترین سریال های کارتونی تاریخ تلویزیون


(6) 10 نکته جالب و عجیب درباره انیمیشن های
10 نکته جالب و عجیب درباره انیمیشن های دیزنی


(7) بهترین انیمیشن های صد سال اخیر - گیمفا
بهترین انیمیشن های صد سال اخیر - گیمفا


(8) آشنایی با اپلیکیشن ELSA Speak تقویت
آشنایی با اپلیکیشن ELSA Speak تقویت انگلیسی با تکیه بر مهارتهای مکالمه - دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا