عمومی

10 فن تئوری معروف درباره سریال Sons of Anarchy

سریال Sons of Anarchy نه تنها یکی از نادیده‌‌شده‌ترین سریال‌های چند سال اخیر تلویزیون لقب می‌گیرد بلکه در سطح و اندازه داستان‌سرایی بی‌نظیر و شخصیت‌پردازی خارق‌العاده‌اش هم تحسین نشده است. در نگاه نخست، به نظر می‌رسد با عنوانی خسته‌کننده و بی‌هدف روبرو هستیم که حتی به روایتی که القا می‌کند هم باور ندارد. اما واقعیت این است که زندگی غم‌انگیز و سرشار از عبرت جکس تلر [با هنرنمایی احتمالا تکرارنشدنی چارلی هانام] با عبور از همه کلیشه‌های تکراری، فراتر از یک سریال معمولی ظاهر می‌شود.

داستان سریال Sons of Anarchy درباره یک گروه موتورسواری در شهری خیالی به نام چارمینگ در ایالت کالیفرنیا است. آن‌ها که در ظاهر صاحب یک مکانیکی هستند، در پشت پرده به خرید و فروش اسلحه و قاچاق مواد مخدر می‌پردازند و تلاش‌های شبانه‌روزی اعضای گروه برای مخفی‌کردن تجارت‌هایی که چندان هم پنهان نیست، معمولا به چالش‌های بزرگی تبدیل می‌شود. اگرچه پخش این سریال‌ سال‌ها پیش به پایان رسیده [و حتی این روزها یک اسپین‌آف از آن پخش می‌شود] اما هنوز هم هواداران سریال Sons of Anarchy درباره جذابیت‌های آن با یکدیگر بحث می‌کنند.

فن تئوری‌های معروف را با دنبال کنید:

شبکه اجتماعی ردیت که می‌تواند لقب متفاوت‌ترین شبکه اجتماعی جهان امروز را به خودش اختصاص دهد، میزبان بسیاری از کاربرانی است که دیدگاه‌های متفاوتی دارند. اگرچه بیشتر کاربران این شبکه اجتماعی تصور می‌کنند که سریال Sons of Anarchy یکی از بهترین درام‌های جنایی تاریخ تلویزیون است اما دیدگاه‌های عجیب و غریبی هم درباره این سریال دوست‌داشتنی در شبکه اجتماعی ردیت وجود دارد. در ادامه می‌توانید 10 فن تئوری معروف درباره سریال Sons of Anarchy را بررسی کنید. با همراه باشید.

جکس نباید جما را به قتل می‌رساند!

جما تلر [با نقش‌آفرینی کتی سگال] احتمالا منفورترین شخصیت سریال Sons of Anarchy باشد. او پس از به قتل رساندن تارا نولز [با هنرنمایی مگی سیف] این قتل را به گردن گروه‌های خلافکار چینی انداخت و باعث ایجاد بزرگترین درگیری ممکن میان گروه‌های جنایتکار در کالیفرنیا شد. نیازی به یادآوری نیست که جما به بدترین شکل ممکن زندگی تارا را به پایان رساند و البته که به مجموعه‌ای از حوادث دامن زد که در نهایت باعث خودکشی جکس تلر شد. او در مرگ پدر جکس هم تاثیر زیادی داشت.

با این حال یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت باور دارد که جکس تلر نباید جما را به قتل می‌رساند. یکی دیگر از کاربران ردیت با تایید این فن تئوری مدعی می‌شود که جما تلر واقعا رنج زیادی کشیده و جکس باید به همین دلیل به او رحم می‌کرد. از آن‌جایی که جما با درد تجاوز زندگی می‌کرد و شاهد مرگ معشوق تکرارنشدنی‌اش بود، این دیدگاه تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد. اما مهم‌ترین عاملی که می‌توانست مانع مرگ جما شود مشخص است؛ او مادر جکس تلر بود و جکس نباید مادرش را به قتل می‌رساند.

موسیقی تیتراژ ابتدایی افتضاح بود!

شعر و موسیقی موسیقی تیتراژ ابتدایی سریال Sons of Anarchy واقعا فراموش‌نشدنی است. اما یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت باور دارد که هیچ جذابیتی در آن آهنگ نبوده و این موسیقی که ترک This Life نام دارد، بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است. آن‌چه این فن تئوری را بی‌ارزش می‌کند، نامزدشدن این ترک موسیقی برای جایزه امی در سال 2009 است. شاید جالب باشد بدانید که شعر این آهنگ توسط کرت ساتر [خالق سریال Sons of Anarchy] نوشته شده و سایر عوامل سریال هم به او کمک کرده‌اند تا ترک گوش‌نواز آماده شود.

موسیقی تیتراژ ابتدایی سریال Sons of Anarchy از مخاطب می‌خواست که همه آن‌چه تا پیش از این دیده و شنیده را پشت سر بگذارد و با دقت به تماشای داستان زندگی جکس تلر و اطرافیانش بنشیند. بنابراین تردیدی وجود ندارد که ترک This Life یکی از نقاط قوت مثال‌زدنی سریال تکرارنشدنی کرت ساتر بود.

جکس و تارا زوج بدی بودند!

بیشتر رابطه‌هایی که در سال Sons of Anarchy به تصویر کشیده می‌شوند، پیچیده و جذاب به نظر می‌رسند. پیچیده‌ترین و دراماتیک‌ترین رابطه سریال هم به شخصیت‌های اصلی تعلق دارد. جایی که جکس تلر و تارا نولز به شدت به یکدیگر علاقه دارند اما همواره با موانعی روبرو می‌شوند. اگرچه جکس چندین بار به تارا خیانت می‌کند و تارا هم تردیدهایی پیرامون زندگی در چارمینگ دارد اما در نهایت تردیدی وجود ندارد که این دو عاشقانه یکدیگر را دوست دارند. جکس به حدی به تارا علاقه‌مند بود که مادرش را به دلیل کاری که او با معشوقه‌اش کرد به قتل رساند.

با این حال یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت مدعی می‌شود که این زوج اساسا جذابیتی برای او ندارند و واقعا زوج نامناسبی به نظر می‌رسند. به اعتقاد این کاربر، تارا رفتاری مانند پیرزن‌ها دارد و همواره از سرسختانه رفتار می‌کند و جکس هم واقعا به تارا متکی نیست. با این حال این دیدگاه منطقی به نظر نمی‌رسد. تارا به شدت تلاش کرد تا جکس تلر را از زندگی خلافکارانه خارج کند و اگر کاملا در رسیدن به این هدف موفق ظاهر می‌شد احتمالا زندگی شیرینی در کنار او می‌ساخت.

میراث خاندان تلر برای جکس چیزی بیشتر از آوارگی، اوباشگری، قاچاق و همیشه دست به اسلحه‌بودن نیست. خالقان سریال به همان میزانی که اهمیت و جذابیت گروه سم‌کرو در زندگی جکس را روایت می‌کنند از آسودگی خاطر او در روزهای جدایی‌اش از گروه هم پرده برمی‌دارند. بنابراین این دوگانه مرد جنگ یا مرد خانواده‌بودن، در ثانیه به ثانیه‌ اپیزودهای سریال دیده می‌شود.

شبکه نمایش خانگی را با دنبال کنید:

 • نگاهی به برنامه مهمونی – ریشه‌های دوست‌داشتنی
 • نگاهی به برنامه بندبازی – استعدادیاب‌های بی‌استعداد
 • نگاهی به برنامه یازده – تصویر مضحک فوتبال فاسد ایران
 • نگاهی به سریال ساخت ایران 3 – قمار روی ژتون پوسیده

او در ابتدای سریال عاشقانه و بدون تردید در خدمت باشگاه است و در میانه فیلم‌نامه تقریبا به خانواده‌‌ شخصی‌اش علاقه‌مند می‌شود و هر چه به پایان سریال نزدیک می‌شویم، تردید او به ادامه‌دادن یکی از دو راه را بیشتر احساس می‌کنیم.

اوپی واقعا درمانده و خسته‌کننده است!

در سریال Sons of Anarchy هیچ شخصیتی حتی به صورت نسبی هم دوست‌داشتنی یا نفرت‌انگیز نیست. هنر کرت ساتر و دوستانش که این روزها سریال Mayans MC اسپین‌آف این سریال را تولید می‌کند آن است که شخصیت‌ها را با قراردادن در وضعیت‌های گوناگون به تصمیم‌هایی مجبور می‌کند که ذهنیت خودشان را در برابر تماشاگر تغییر می‌دهند. شخصیت‌هایی که سریال با جان و دل به آن‌ها می‌پردازد، آن‌قدر به تماشاگر نزدیک می‌شوند که حتی بی‌احساس‌ترین بیننده‌ها را به واکنش احساسی وا می‌دارند. یکی از آن‌ها اوپی وینستون [با هنرنمایی رایان هرست] است.

اوپی احتمالا تنها عضو گروه سم‌کرو بود که قلب مهربانی داشت. او به حدی نرم‌خو و دوست‌داشتنی است که در فصل اول نمی‌تواند روی یک مرد اسلحه بکشد و در نهایت کشتن آن مرد را به یکی دیگر از اعضای گروه واگذار می‌کند. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت در یک اظهارنظر خصمانه مدعی شده که اوپی واقعا خسته‌کننده است. او هم‌چنین نمی‌تواند بپذیرد که اوپی یک شخصیت درمانده و بدبخت است و به همین دلیل تصور می‌کند که مرگ اوپی به سرنوشت غم‌انگیزش پایان خوبی می‌بخشد.

هواداران دوآتشه سریال اما با این فن تئوری مخالف هستند. دلایل زیادی وجود دارد که اوپی به یک مرد درمانده تبدیل شود؛ در ابتدای داستان سریال Sons of Anarchy می‌بینیم که او از زندان آزاد شده است. همسر اوپی توسط یکی از اعضای گروه سم‌کرو کشته می‌شود و پدرش هم توسط کلی مارو [با نقش‌آفرینی بی‌مثال ران پرلمن] به قتل می‌رسد. بنابراین منطقی است که اوپی وینستون یک انسان درمانده و حتی خسته‌کننده باشد.

جوسی خیلی جذاب‌تر از جکس است!

جوسی اورتیز [با نقش‌آفرینی تئو روسی] یکی از شخصیت‌های فرعی سریال Sons of Anarchy بود که به عنوان یکی از وفادارترین اعضای گروه سم‌کرو هم شناخته می‌شد. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت باور دارد که جوسی خیلی بیشتر از جکس تلر جذاب به نظر می‌رسد. این فن تئوری واقعا عجیب و غریب است. چون چارلی هانام که وظیفه هنرنمایی در نقش جکس تلر را برعهده دارد بدون هیچ شک و تردیدی یکی از جذاب‌ترین بازیگران مرد این روزهای هالیوود است. تصاویر هانام در بسیاری از مجله‌ها دیده می‌شود و شمار قابل توجهی از برنامه‌های تلویزیونی به مصاحبه با او علاقه‌مند هستند.

این فن تئوری اساسا قابل قبول نیست. اگر جوسی واقعا جذاب و خوش‌قیافه بود احتمالا مورد توجه تعدادی از زنان قرار می‌گرفت. اما در جریان همه اپیزودهای سریال Sons of Anarchy حتی یک زن هم به سراغ جوسی نمی‌آید. در شرایطی که بسیاری از شخصیت‌های زنی که در سریال کرت ساتر حضور داشتند به جکس تلر علاقه‌مند بودند، هیچکس به جوسی توجه نمی‌کرد.

کلی می‌توانست زنده بماند!

کلی مارو یکی از چندین شخصیتی بود که در فصل پایانی سریال Sons of Anarchy مرگ را تجربه کرد. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت مدعی می‌شود که اگر تنها می‌توانست یک اتفاق را در سریال Sons of Anarchy تغییر دهد، آن زنده‌ماندن کلی مارو بود. با این حال مرگ کلی مارو واقعا لازم بود. او مشکلات بسیاری برای خانواده تلر ایجاد کرد و ضربه‌های بزرگی به گروه سم‌کرو زد. او پدر جکس و پدر اوپی را هم به قتل رساند. بنابراین کلی مارو یکی از معدود شخصیت‌های سریال کرت ساتر لقب می‌گیرد که باید کشته می‌شدند.

رابطه جما و وین ممکن بود!

هیچ تردیدی وجود ندارد که وین انسر [با نقش‌آفرینی دیتون کیلی] علاقه شدیدی به جما کلر دارد. وین هر کاری که بتواند برای جما می‌کند تا او را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت پاسخی محبت‌آمیز از او دریافت کند. انسر حتی برای جما از جان مایه می‌گذارد و در نهایت می‌میرد. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت باور دارد که جما باید به محبت‌های وین توجه می‌کرد و به آن‌ها پاسخ می‌داد. اما این اتفاق هرگز رخ نمی‌داد چون جما کلر همواره به مردهای خشن و بی‌رحم علاقه‌مند بود.

وین انسر مردی مهربان، آرام و دوست‌داشتنی بود. اما جما شرور و دسیسه‌چین به نظر می‌رسید. بنابراین راهی وجود نداشت که این دو به یک رابطه عاطفی دست پیدا کنند. با این حال انسر لایق آن بود که سریال را با زنده‌ماندن به پایان برساند اما این اتفاق رخ نداد. انسر حتی می‌توانست سرطان را به طور کامل شکست دهد. در نهایت اما او نه‌تنها به معشوقه‌اش نرسید بلکه در راه رسیدن به او جان داد.

جکس باید فرار می‌کرد!

سریال Sons of Anarchy روایت همه رفتن‌ و نرسیدن‌هاست؛ همه جنگیدن‌ و نبردن‌ها، همه ایستادگی‌ و زانوزدن‌ها و همه خندیدن‌ و اشک‌ریختن‌ها. سریالی که تماشاگرش را روی مرز باریکی از عشق و نفرت قرار می‌دهد تا هر شخصیت را به همان میزانی که سرزنش می‌کند، عاشقانه دوست داشته باشد و در این میان هنرنمایی بی‌مثال چارلی هانام مانند بذری درون یک خاک حاصل‌خیز، هم‌گام با شخصیت‌پردازی جکس تلر رشد می‌کند.

جکس تلر در آخرین ثانیه‌های سریال Sons of Anarchy از زندگی دست می‌کشد و با یک خودکشی دراماتیک به سریال و عمر خود پایان می‌دهد. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت باور دارد که جکس می‌توانست به جای خودکشی با فرارکردن این فرصت را داشته باشد تا یک زندگی جدید در فضایی جدید را آغاز کند. اما حقیقت آن است که جکس تلر اساسا شانسی برای زنده‌ماندن نداشت. همه گروه‌های خلافکارانه‌ای که جکس با آن‌ها ستیز کرده بود در تلاش بودند تا او را به قتل برسانند.

بیشتر هواداران و بینندگان سریال Sons of Anarchy باور دارند که پایان سریال به معنای واقعی کلمه عالی بود. یک تراژدی بزرگ رخ داد و قهرمان سریال جان خود را از دست داد. پایان سریال درس‌هایی هم برای بیننده داشت که واقعا آموزنده بودند. اما بزرگترین ویژگی سریال Sons of Anarchy آن بود که توانست با یک پایان خیره‌کننده کارنامه فوق‌العاده‌اش را تکمیل کند؛ دستاوردی که سریال The Sopranos نتوانست به آن دست پیدا کند.

وندی نباید حضانت بچه‌ها را می‌گرفت!

گذشته جکس تلر آن‌قدر بی‌هویت بوده که حال او را بی‌ثبات کرده و همین دردهای بی‌پایان و موازی با هویت گروه برای او کافی به نظر می‌رسد تا تلاش کند زندگی متفاوتی را برای فرزندانش بسازد که هرگز شامل حال او نشده است.

جکس تلر در انتهای فصل 7 فرزندانش را به وندی کیس (با بازی دری دی‌متئو) واگذار می‌کند. جکس در آن دوران پذیرفته بود که دیر یا زود باید خودکشی کند و از سوی دیگر، وندی را بهترین گزینه برای مراقبت و تربیت بچه‌هایش می‌دانست. او برای اولین بار به ایبیل می‌گوید که وندی مادرش است و در نهایت حضانت بچه‌هایش را به وندی واگذار می‌کند. یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت از این روایت نفرت دارد.

به اعتقاد این کاربر، وندی صلاحیت مراقبت از بچه‌های جکس تلر را نداشت و جکس باید یکی از اقوامش را برای نگهداری از فرزندانش انتخاب می‌کرد. با این حال زندگی وندی کیس پس از مراقبت دوباره از فرزندانش برای همیشه تغییر کرد. او اعتیاد به مواد مخدر را کنار گذاشت و رفتاری محبت‌آمیز را به فرزندانش نشان داد. شاید وندی گذشته خوشایندی نداشت اما در هر صورت مناسب‌ترین گزینه برای تربیت و مراقبت از نوادگان جکس تلر بود.

مفهوم خانواده به عنوان یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که در سریال Sons of Anarchy روایت می‌شود، روی مرز باریکی از عشق و نفرت حرکت می‌کند. شاید این تعریف ریسک‌پذیر همان تعریف جامع و مانعی باشد که از خانواده وجود دارد. گره‌های خانوادگی سریال آن‌قدر پیچیده و جذاب می‌شوند که تماشاگر به مرور زمان خودش را بخشی از خانواده جکس تلر می‌داند و با مرگ هر شخصیتی سوگوار می‌شود و برای هر موفقیتی جشن می‌گیرد.

با همین روایت خاکستری است که شخصیت محبوب تماشاگر در فصل نخست در فصل پایانی به یک پروتاگونیست نفرت‌انگیز تبدیل می‌شود.

سریال واقعا خسته‌کننده بود!

یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت که هوادار دوآتشه سریال Breaking Bad هم لقب می‌گیرد، اعتقاد دارد که سریال Sons of Anarchy واقعا خسته‌کننده است و به مرور زمان حتی غیرقابل تماشا هم می‌شود! این کاربر مدعی شده که تنها دو فصل ابتدایی سریال Sons of Anarchy را تماشا کرده و در ادامه از تماشای آن دست کشیده است. با این حال این دیدگاه واقعا عجیب به نظر می‌رسد.

چراکه سریال Sons of Anarchy در هر صورت صحنه‌های اکشن بیشتری از سریال Breaking Bad دارد و حتی برای مخاطب عامه‌پسند هم جذاب‌تر از سریال محبوب شبکه AMC به نظر می‌رسد. اگرچه سریال Breaking Bad به شکل محسوسی بالاتر از سریال کرت ساتر قرار می‌گیرد اما سریال Sons of Anarchy هم جذابیت‌های خاص خودش را دارد و شاید بهترین سریال شبکه FX باشد.

درباره گودزیلا بخوانید:

 • نقد فیلم Godzilla Vs Kong – نبرد بزرگ هیولاها
 • نگاهی به 10 هیولا از قدرتمندترین دشمنان گودزیلا
 • مفهوم پس پرده آثار سینمایی جدید گودزیلا چیست؟
 • بررسی انیمه Godzilla: Planet Eater؛ گودزیلا علیه گیدورا
 • گودزیلا: 10 فیلم لغو شده که شاید تبدیل به آثار محشری می‌شدند
 • گودزیلا چگونه به وجود آمد؟ خاستگاه‌های متفاوت هیولا از آغاز تاکنون
 • دنیای هیولایی هالیوود عملکردی بهتری از بازخیز گودزیلای سینمای ژاپن داشته است
 • فیلم‌های آینده گودزیلا می‌توانند پر از هیولاهای کلاسیک و وحشتناک این سری باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا