عمومی

10 بازی ترسناک مناسب برای بازی کردن کنار دوستان

اگرچه بازی ترسناک معمولا برای تنها بازی کردن ساخته شدند تا به خوبی ترس و وحشت را به بازیکن القا کنند، اما عناوینی نیز وجود دارند که می‌توان با دوست خود بازی کرد.

وقتی نوبت به ثبت لحظات فراموش نشدنی با دوستان می‌رسد، مطمئنا انجام یک بازی ویدیویی ترسناک باید در لیست کارهایی که قبل از مرگ حتما انجام دهید، باشد. تجربه ترشح آدرنالین و مو به تن آدم سیخ شدن دو نفر در کنار هم، برای هر کسی که به دنبال کاری خاص برای ترسناک‌تر کردن و به نوعی به یادماندنی‌تر کردن اوقات در کنار هم بودن هست، ضروری به حساب می‌آید. با این حال، انواع مختلف و زیادی از عناوین سبک ترسناک برای بازی کردن وجود دارند، پس باید از کجا شروع کرد؟

فرقی ندارد یک گیمر حرفه‌ای باشید یا یک بازیکن معمولی که به دنبال هیجان انگیز کردن شب استراحت تعطیلی است، بازی‌های ترسناک زیادی با محوریت سینگل-پلیر وجود دارند که آن دسته از کسانی که به دنبال هیجان اضافی هستند، به طور حتم باید آن‌ها را تجربه کنند. در فهرست بازی‌های ترسناکی که این مقاله گرد هم آوردیم، دو دوست می‌توانند به نوبت دکمه‌ها را فشار دهند تا از مرگ وحشتناک کاراکتر بازی جلوگیری کنند و با خیال راحت پشت یک پتوی گرم مشغول تماشای داستان آن باشند.

10. سری بازی‌های Amnesia


ساخته استودیو Frictional Games که پیشگام سبک ترسناک بود که در آن تنها می‌توان از دشمنان فرار کرد، عناوین سری Amnesia تمرکز بسیار کمی روی مبارزه دارند که باعث می‌شود رویارویی با هیولاها بسیار وحشتناک‌تر از قبل شود. بازی‌های Amnesia عمدتا در قرن‌های 18 و 19 میلادی اتفاق می‌افتند و تا حدودی به یکدیگر مرتبط هستند.

در این داستان‌ها، بازیکنان نقش قهرمان‌هایی را بر عهده می‌گیرند که هیچ خاطره‌ای ندارند که چرا در شرایط فعلی قرار گرفتند و باید از هیولاها دوری کنند، سرنخ‌ها را جمع‌آوری کنند و پازل‌هایی را در طول مسیر ترسناکی که آن‌ها را احاطه کرده، حل کنند.

با وجود مضامینی که جنبه‌های تاریک‌ بشریت، شکنجه‌های انسانی و پدیده‌های ماورایی را بررسی می‌کنند، باید گفت عناوین Amnesia برای دوستانی که از تجربه‌ای وحشتناک در گذشته لذت می‌برند، عالی است. از سوی دیگر استودیو Frictional Games یک عنوان دیگر به نام Soma نیز منتشر کرده که یک بازی علمی تخیلی ترسناک که در یک مرکز علمی مخروبه در اعماق اقیانوس اتفاق می‌افتد.

9. سری بازی‌های Resident Evil


رزیدنت اویل

یک سری بازی کلاسیک که به طور حتم برای چنین لیستی باید به آن اشاره کرد. سری Resident Evil در طول 3 دهه گذشته شاهد عرضه عناوین متعدد و مختلفی در خط اصلی و همچین اسپین‌آف‌ها بوده است. اگرچه بیشتر بازی‌ها حول محور زامبی‌ها و کشف نقشه شوم شرکت آمبرلا می‌چرخند، اما باید گفت که تجربه هر کدام بازی متفاوت از یکدیگر است.

علاوه بر این از زمان انتشار Resident Evil 7: Biohazard، این سری بازی ترسناک با تمرکز بر عناصر گیم‌پلی در زاویه دید اول شخص و معرفی یک قهرمان جدید، در عین حال این که ماهیت عناوین قبلی را حفظ کرده بود، از ریشه‌های خود نیز تا حدی فاصله گرفته بود و تجربه‌ای منحصر به فرد رقم می‌زد.

این سری بازی‌ها در اکثر موارد روایت‌های داستانی بسیار خوبی را ارائه می‌کنند و در عین حال رویکردی کلاسیک در ژانر ترسناک به نمایش می‌گذارند. مطمئنا دو دوست از تار و مار کردن زامبی‌ها لذت خواهند برد در عین حال اینکه در برابر هیولاهای بزرگ‌تر احساس درماندگی می‌کنند و زمان فرار کردن از دست آن‌ها فرا می‌رسد. طرفداران این سری نسخه اصلی بازی، بازسازی کلاسیک Resident Evil 2 و همچنین Resident Evil 7: Biohazard و Resident Evil Village را به شدت توصیه می‌کنند.

8. Mundaun


بازی Mundaun که در یک روستای دورافتاده در دامنه کوه‌های کشور سوئیس می‌گذرد، داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که پس از اطلاع از درگذشت پدربزرگش به روستای خود باز می‌گردد. با این حال یک جای کار می‌لنگد، جسد پدربزرگ در هیچ کجای روستا یافت نمی‌شود و به نظر می‌رسد روستاییان رفتار عجیب و غریبی دارند، با نشانه‌هایی که یادآور داستان کوتاه لاوکرافت The Shadow Over Innsmouth است.

با پیشرفت داستان، بازیکنان باید پازل‌ها را حل کنند و از هیولاهای ماوراء طبیعی فرار کنند تا حقیقت پشت ناپدید شدن پدربزرگ را کشف کنند. چیزی که این بازی را از دیگر بازی‌های ترسناک متمایز می‌کند، سبک هنری منحصر به‌ فرد آن است که شبیه کتاب طراحی شده و محیط دورافتاده در حومه سوئیس را به تصویر می‌کشد.

کسانی که بازی را تجربه کردند، آن را به خاطر طراحی صدا، مشغول کردن از نظر ذهنی و روایت داستان که ترکیبی جالب از فرهنگ عامه، رمز و راز و ماوراء طبیعی است، تحسین کرده‌اند. Mundaun که از آن دست بازی‌های ترسناک معمولی نیست، جذابیت خاصی دارد که دوستان را غافلگیر می‌کند و فضایی را ایجاد می‌کند که ناراحت‌کننده و در عین حال میخکوب کننده است.

7. Alien: Isolation


بازی Alien Isolation که در سال 2013 منتشر شد و مورد تحسین منتقدین و طرفداران سبک ترسناک و سری فیلم‌های بیگانه قرار گرفت، یک بازی سینگل پلیر است که در آن بازیکنان کنترل آماندا، دختر الن ریپلی معروف را بر عهده می‌گیرند تا او را در طول مسیر گذر از یک ایستگاه فضایی ناکارآمد راهنمایی کنند و مادر گم شده ریپلی را پیدا کنند.

در همین حال، اندرویدهای سرکش و یک موجود بیگانه شرور، تک تک حرکت‌های آماندا را زیر نظر می‌گیرند و او را تعقیب می‌کنند. در حالی که شاید Alien Isolation ترسناک‌ترین بازی نباشد، اما باید گفت که زنومورف موجود در این بازی بسیار عالی به حرکت‌های بازیکن واکنش نشان می‌دهد. بدین معنی که هر زمان آماندا می‌دود یا سر و صدای بلندی از خود ایجاد می‌کند، بیگانه آن را می‌شنود و به سرعت سراغش می‌آید.

این نوع واکنش نشان دادن و فهم این نکته که عملا شما نمی‌توانید بیگانه را از بین ببرید و تنها با آتش می‌توانید او را از خود برانید، چیزی است که بازی بسیار ترسناک، استرس‌زا و پر تنش می‌کند. بازیکنان دائما آن حس شکار شدن توسط یک دشمن قوی‌تر و سریع‌تر را احساس می‌کنند، زیرا هوش مصنوعی به معنای واقعی غیرقابل پیش‌بینی است. هیچ کانال هوا یا قفسه‌ای برای بازیکن ایمن نیست زیرا بیگانه به آرامی و راحتی تمام بخش‌های یک لوکیشن را به دنبال هدف خود، بررسی می کند.

مطلب پیشنهادی:60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اندواقعیت؛ ترسناک‌تر از هر تخیل
60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اند

6. Until Dawn


بازی Until Dawn که اساسا یک عنوان درام ترسناک تعاملی است، از بازیکنان می‌خواهد سرنوشت 8 فرد بزرگسال را تعیین کنند که باید از مصیبت وحشتناکی در یک اقامتگاه کوهستانی دورافتاده و اطراف آن وجود دارد، جان سالم به در ببرند. در این بازی، انتخاب‌های بازیکنان اهمیت بالایی دارند و تصمیماتی که شما در طول مسیر و در نقاط حساس می‌گیرد، اثری پروانه‌ای در سراسر داستان بازی ایجاد می‌کنند.

این بازی دارای یک ویژگی دقیق ذخیره خودکار پیشرفت داستانی است که از لود کردن مجدد فایل‌های ذخیره قبلی توسط بازیکنان جلوگیری می‌کند و دارای چندین و چند پایان است. تجربه این بازی برای آن دسته از بازیکنانی ایده‌آل است که دوستان آن‌ها ممکن است گیمر خیلی خوبی نباشند، اما همچنان می‌توانند در یک روایت ترسناک تعاملی غرق شوند (چه بخواهند بازی کنند و چه تنها بخواهند که داستان را تماشا کنند).

5. Detention


متفاوت از بازی‌های دیگری که در لیست به آن‌ها اشاره کردیم، Detention یک تجربه رازآلود/وحشتناک دوبعدی است که در یک دبیرستان تایوانی در دهه 60 میلادی و در دوران سرکوب سیاسی «ترور سفید» تایوان اتفاق می‌افتد. دوره‌ای که هرکس مظنون به کمونیست بودن بود، زندانی می‌شد یا حتی کشته می‌شد.

این بازی در ترکیب کردن داستان‌ها اساطیر تایوانی و چینی و همچنین فرهنگ عامه آن زمان بسیار موفق عمل کرد. بازیکنان باید پازل‌های مختلفی را حل کنند و از وحشت‌های خیال‌مانند فرار کنند تا گذشته تاریک و شوم مدرسه را کشف کنند.

این بازی برای بازیکنان معمولی‌ یا برای کسانی که از موضوعات روان‌شناختی عمیق‌ لذت می‌برند، بسیار عالی است چرا که می‌توان گفت پیام اصلی بازی این بود که وحشت واقعی همیشه به اعمال انسان برمی‌گردد. این بازی همراه با سبک هنری منحصر به‌ فرد، می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر برای دوستانی باشد که از ترکیب اساطیر داستانی، رویدادهای تاریخی و عناصر ماوراء طبیعی لذت می‌برند.

عنوان Devotion که به نوعی دنباله معنوی این بازی به حساب می‌آید و توسط همین استودیو منتشر شده نیز باید توسط طرفداران این سبک تجربه شود.

4. Return of the Obra Dinn


Return of the Obra Dinn که نوع متفاوتی از تجربه یک عنوان ترسناک به حساب می‌آید، یک بازی معمایی پر رمز و راز است که بازیکنان را مجبور می‌کند نقش یک بازرس قرن نوزده میلادی را بر عهده بگیرند.

این بازرس باید وقایعی را که 5 سال پیش در یک کشتی اتفاق افتاده بود و به طور مشکوکی تمام 60 نفر خدمه کشتی ناپدید شده بودند را بررسی کند که اکنون به طور مرموزی پس از گذشت چند سال بار دیگر بر روی عرشه و جاهای مختلف کشتی ظاهر می‌شوند و هر کدام تکه‌ای از پازل کلی اتفاقات رخ‌ داده را با خود به همراه دارند.

در حالی که هیچ هیولا یا از ترس از جا پریدنی در بازی Return of the Obra Dinn وجود ندارد، تصاویر سیاه و سفید و فضای وهم‌آور بازی به تنش و استرس در طول تحقیقات می‌افزاید. بازیکنان می‌توانند با دوستان خود متحد شوند، یکی از آن‌ها کنترل شخصیت را بر عهده بگیرد و دیگری نقش شرلوک را ایفا کند و راه‌هایی برای پیشرفت داستانی پیدا کند، زیرا پازل‌های بازی می‌توانند بسیار پیچیده باشند.

3. Home Sweet Home


بازی Home Sweet Home که شباهت‌های زیادی از لحاظ گیم پلی با بازی‌های Alien Isolation و سری Amnesia که در بالاتر اشاره کردیم دارد، یک تجربه ترسناک بقا تک نفره است که داستان آن در کشور تایلند اتفاق می افتد.

بازیکن باید همسر گمشده شخصیت اصلی را در حین گشت و گذار در مکان های ناآشنا از جمله یک مدرسه تایلندی، تئاتر سنتی و معبد بودایی پیدا کند. بازیکنان همچنین باید چندین پازل مختلف را حل کنند و در عین حال از موجوداتی که به دنبال نابود کردن‌شان هستند نیز فرار کنند.

این بازی دارای موجودهای ترسناک زیادی است که از فرهنگ و تاریخ کشور تایلند و همچنین دین بودا الهام گرفته شده است و همین موضوع برخورد با این موجودات را منحصر به فردتر از قبل می کند و از تصاویر معمول غربی برای ارواح، فاصله می گیرد.

2. فصل اول The Walking Dead


واکینگ دد

فصل اول The Walking Dead که توسط استودیو Telltale Games در فاصله ماه‌های آپریل تا نوامبر سال 2012 منتشر شد یک بازی ماجراجویی اپیزودیک است که در دنیای واکینگ دد اتفاق می‌افتد.

بازیکنان کنترل یک استاد دانشگاه به نام لی را به دست می گیرند که باید در حین مراقبت از کلمنتاین 8 ساله از شیوع و طغیان زامبی‌ها جان سالم به در ببرد. بازی از نظر داستان و شخصیت‌پردازی بسیار عالی روایت می‌شود، چرا که بازیکنان باید تصمیم‌های سختی در طول مسیر بگیرند که نه تنها در ادامه همان قسمت، بلکه در کل فصل بازی تاثیر خواهند گذاشت و تا انتها با بازیکن همراه هستند.

بازی The Walking Dead از نظر کنترل کردن شخصیت بسیار آسان است و تنها در بخش‌هایی از بازی که زامبی‌ها حمله می‌کنند یا اتفاق مهمی در جریان است، باید دکمه‌ها را به درستی زد. به همین خاطر چنین عنوانی برای دوستان معمولی یا غیرگیمر ایده آل به حساب می‌اید. به علاوه هر کسی که از داستان‌سرایی زیبا و تاثیرگذار لذت می برند، باید این بازی را تجربه کند.

اگرچه اکثر طرفداران پر و پا قرص سری بازی‌ها فصل اول را بهترین فصل آن می‌دانند، اما این سری دارای سه فصل دیگر نیز است که با استقبال خوبی از سوی منتقدین و بازیکنان مواجه شد.

1. Observer


Observer یک بازی ترسناک روان‌شناختی است که در یک دیستوپیای سایبرپانکی اتفاق می‌افتد که اشارات زیادی به سری فیلم‌های Blade Runner دارد. در این عنوان بازیکنان داستان کارآگاهی به نام دنیل لازارسکی را دنبال می‌کنند که به عنوان یک Observer شناخته می‌شود، ماموری که می‌تواند ذهن‌ افراد مختلف را برای بازجویی کردن از آن‌ها هک کند و بفهمد که در واقع چه چیزی در سر آن‌ها می‌گذرد.

داستان بازی که بخشی از آن به صورت پلیسی و بخشی دیگر به صورت سفر ذهنی روایت می‌شود، بازیکنان را وارد ذهن معتادان به مواد مخدر، مردگان و زندگان مختلفی می‌کند تا توطئه‌ای را کشف کنند که جامعه آن‌ها را تهدید می‌کند.

اگرچه Observer یک عنوان معمولی «از ترس از جا پریدن» نیست، بازی به عنوان یک تجربه مسحور کننده و جذاب توصیف می‌شود که تنش و استرس را در سرتاسر داستان خود حفظ می‌کند. این بازی بهترین انتخاب برای آن دسته از دوستانی به حساب می‌آید که آثار سبک ترسناک را به خاطر وجود ماهیت‌های محیطی و خرافات دوست ندارند، بلکه ژانر وحشت را به دلیل آنچه در فرورفتگی‌های عمیق تاریک ذهن انسان نهفته است، دوست دارند.

مطلب پیشنهادی:40 فیلم ترسناک تاریخ سینما که کابوس شب‌هایتان می‌شونداز هیولاها و زامبی‌ها گرفته تا هتل‌های جن زده و اسلشر‌های خونین
40 فیلم ترسناک تاریخ سینما که کابوس شب‌هایتان می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + سه =

دکمه بازگشت به بالا