عمومی

10 بازی برتر تام کلنسی که باید بازی کنید

داستان بازی‌های تام کلنسی از سال 1998 شروع شد و تا به امروز 35 بازی تام کلنسی به مخاطبان عرضه شده است. البته قبلا در سال 1987 بر اساس داستانی از تام کلنسی به نام The Hunt for Red October یک بازی کمودور 64 ساخته شده بود اما سرآغاز دنیای مهیج تام کلنسی را جایی می‌دانیم که یوبی‌سافت پا به میدان گذاشت. خوشبختانه نام تام کلنسی را هم‌چنان در سال 2022 خواهیم شنید: امسال Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction را داشتیم و اسپین‌آف بازی The Division نیز در راه است.

در این مقاله از قصد داریم 10 بازی برتر تام کلنسی را معرفی و بررسی اجمالی کنیم؛ با همراه باشید.

Tom Clancy’s Endwar


Endwar با ایده خلاقانه‌اش در ابتدا کاربران را مات و مبهوت کرد: دستورات صوتی!

ایده این بود که همانند یک ژنرال واقعی در میانه میدان جنگ، پشت مانیتور بنشینید و هرچه را که می‌خواهید سربازانتان انجام دهند، از پشت میکروفون به آن‌ها امر کنید. ممکن است امروز این ایده را دستورالعملی برای فاجعه بدانید اما یوبی‌سافت آن را در کمال جسارت به اجرا رساند و البته چوبش را هم خورد! Endwar نتوانست آن‌طور که ادعا کرده بود در فهم و اجرای دستورات صوتی، تر و تمیز عمل کند و مدام روی اعصاب بازیکنان قدم می‌زد اما افتان و خیزان ادامه داد تا این‌ که XCOM: Enemy Unknown عرضه شد و Endwar شکست را پذیرفت. اما این‌ها همه به کنار، راستش را بخواهید تجربه یکی از جاه‌طلبانه‌ترین بازی‌های استراتژیک به مشکلاتش می‌ارزد.

Tom Clancy’s The Division


اگر کمی The Division را بازی کنید، احساس می‌کنید ایده‌های زیادی دارد و در هیچ‌کدام به اندازه کافی خوب نیست. به مرور متوجه خواهید شد که The Division همان بازی Destiny است که سیستم کاور پشت موانع به آن اضافه شده و پوشش شخصیت‌های آن نیز دستخوش تغییر شده است. اما The Division را اگر متناسب با زمانه خودش ببینیم، شاهکاری است که استانداردهای بازی‌های مبتنی بر «کار تیمی و همکاری» را به تنهایی چندین پله بالاتر برد.

Tom Clancy’s Ghost Recon Shadow Wars


Nintendo 3DS عموما برای بازی‌های تام‌کلنسی مناسب نیست؛ چه برای عناوین شیک و تر و تمیزی چون Splinter Cell و چه برای ویژگی‌های تعاملی میان بازیکنان در Rainbow Six. در این میان، اما Ghost Recon Shadow Wars استثنا بود که در آن به جای تیراندازی‌های مداوم گروهی با ریتم حرکت کند، یک نقش‌آفرینی تاکتیکی را به بازیکنان ارائه می‌داد و هم آن‌طور که همه از تام کلنسی می‌خواستند شلوغ و پلوغ بود، هم پر از تنش.

Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas


R6 Vegas اولین بازی سری رینبو سیکس بود که به نظر می‌رسید کاملا برای کنسول بهینه شده است. ویژگی‌هایی چون بازیابی سلامت، نمای سوم شخص برای شلیک کور و تجربه موفق دستوراتی که می‌توانید به اعضای تیم خود دهید، چنان کامل و جذاب بود که وقتی R6 Siege عرضه شد، به گرد پای Rainbow Six Vegas هم نمی‌رسید.

Tom Clancy’s Ghost Recon (2001)


Tom Clancy’s Ghost Recon به هیچ وجه مطابق با استانداردهای امروزی مورد انتظار بازیکنان نیست و اگرچه آغازگر سبک جدیدی از بازی‌های تام کلنسی بود، اما نوآوری‌های آن حتی در زمان عرضه بازی نیز نتوانستند نقص‌های بصری و گرافیکی آن را جبران کنند. اما منصفانه بگوییم، Tom Clancy’s Ghost Recon شما را به نبردهای حقیقتا دشواری فرا می‌خواند و نیازمند درجه بالایی از صبر و تفکر تاکتیکی هوشمندانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − شش =

دکمه بازگشت به بالا