عمومی

جنبه تاریک دکتر استرنج

دکتر استفن استرنج عمدتاً به عنوان درستکارترین شخصیت‌های دنیای مارول معرفی می‌شود. اما باید توجه داشت که او همیشه یک آدم درستکار نبوده است. این را یادتان باشد که استرنج بیش از هر دلیل دیگری به این خاطر به دنبال انشنت وان (Ancient One) می‌گشت چرا که می‌خواست دست‌های آسیب دیده‌اش را ترمیم کند و زندگی لاکچری‌اش به عنوان یک جراح را ادامه دهد. تقریباً نیز واضح به نظر می‌رسد که استفن استرنج بیش‌تر به ثروت اهمیت می‌داد تا بیماران تحت درمانش.

با تمام این اوصاف اما با تبدیل شدن به شاگرد انشنت وان، استرنج بخش زیادی از غرایز پَست خود را کنار گذاشت و ذات خیرخواهانه‌تری پیدا کرد. با این حال، چندین بار هم در مولتی‌ورس و هم در دنیای اصلی مارول خوانندگان نمایی از جنبه تاریک دکتر استرنج را به چشم دیده‌اند.

هر چند دکتر استرنج یکی از ارزشمندترین متحدان نیروهای خیر محسوب می‌شود اما او ویژگی‌هایی نیز دارد که می‌توانند به یک ویلن کشنده تبدیلش کنند؛ چه در این جهان و چه در هر جهان دیگر.


پیروی دورمامو – شماره 18 کمیک What If?

در این دنیای موازی، دورمامو (Dormammu) پیش از هر گونه اقدام از سمت انشنت وان متوجه پتانسیل استرنج برای شرارت می‌شود. بارون موردو (Baron Mordo) به پیشنهاد اربابش استرنج را زیر بال و پر خود گرفت و پس از احیای دستانش به او آموزش جادوی تاریک داد. استرنج به قدری ماهر شد که موردو را از میان برداشت و مستقیماً زیر نظر دورمامو خدمت کرد. انتشنت وان در نهایت توانست کاری کند تا استرنج روی تصمیمش تجدید نظر داشته باشد اما در هر صورت جنبه‌ای تاریک از چیزی که ممکن بود دکتر استرنج به آن تبدیل شود را در این ماجرا دیدیم.

مطلب پیشنهادی:کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟برای حل کردن مشکل تایتان‌ها به سراغ اونجرز برویم؟
کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟

گرگینه درون – شماره 80 و 81 کمیک Marvel Team-up

تقابل مرد عنکبوتی و دکتر استرنج گرگینه شماره 81 کمیک Marvel Team-up (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)تقابل مرد عنکبوتی و دکتر استرنج گرگینه شماره 81 کمیک Marvel Team-up (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دکتر استرنج در شماره‌های 76و 77 کمیک Marvel Team-up با مرد عنکبوتی همراه شد تا زندگی معشوقه‌اش، کلیا (Clea) را نجات دهد. با این حال، استرنج برای کمکِ بیش‌تر مجبور شد به سراغ ماری لاوو (Marie Laveau)، ملکه افسون نیو اورلئان، برود… کمکی که بهایی برای او داشت. از این بها در شماره 80 کمیک Marvel Team-up وقتی پرده برداشته شد که استرنج تبدیل به یک ورولف (Werewolf) شد!

این جنبه جدید دکتر استرنج در حالت انسانی‌اش نیز مرد عنکبوتی و کلیا را اذیت می‌کرد. آن‌ها حتی نمی‌توانستند از پس قدرت این گرگینه بربیایند. اگر به خاطر ایثار زندگی ساتانا (Satana) نبود، دکتر استرنج هنوز هم گرفتار طلسم ورولفی می‌ماند.

نکرومنسر – شماره 46 کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme

ملاقات نکرومنسر و دکتر استرنج در شماره 46 کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)ملاقات نکرومنسر و دکتر استرنج در شماره 46 کمیک Doctor Strange: Sorcerer Supreme (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در طی خط داستانی Infinity War سال 1992، استفن استرنج در برابر یک نسخه دیگر از خودش قرار گرفت. اما برخلاف داپلگنگرهای شیطانی مگاس (Magus)، معکوس استرنج واقعاً از یک دنیای دیگر به نام پاد زمین (Counter-Earth) آمده بود.

این دو نسخه استرنج تقریباً تا مقطعی تاریخچه یکسانی داشتند. تفاوت کلیدی بین آن‌ها این بود که استفن استرنج پاد زمین پس از به قتل رساندن بارون موردو در انتقام کشته شدن انشنت وان به درون تاریکی فرو رفت. این اتفاق نهایتاً باعث شد تا استرنج نسبت به قدرت احساس عطش کند و پیش از این که در درون اترنیتی (Eternity) گیر بیفتد سعی در به دست آوردن زمین داشته باشد.

این نسخه موازی از استرنج که حالا خودش را نکرومنسر (Necromancer) می‌نامند از کالبد اترنیتی رها شد و حتی نزدیک بود تا جایگاه دکتر استرنج اصلی مارول در دنیای خودش را به چنگ آورد.

مطلب پیشنهادی:10 مورد از بزرگ‌ترین اشتباهات قهرمانان مارولمسئولیت‌های بزرگ با کوچک‌ترین اشتباه عواقب بدی به دنبال دارند
10 مورد از بزرگ‌ترین اشتباهات قهرمانان مارول

داپلگنگر – شماره 4 کمیک Defenders

تقابل دو دکتر استرنج در شماره 4 کمیک Defenders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)تقابل دو دکتر استرنج در شماره 4 کمیک Defenders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دورمامو نزدیک به اوج قدرت خودش در سری 2005 کمیک Defenders بود و توانست بالأخره اترنیتی را در نبرد شکست دهد. این اتفاق باعث شد تا دورمامو بتواند واقعیت را به خواست خودش بازنویسی کند. در این دنیای تاریک جدید، استفن استرنج تبدیل به یکی از متعصب‌ترین پیروان دورمامو شد. اما استرنج واقعی توانست از تلاش دورمامو در گرفتن زندگی‌اش جان سالم به در ببرد تا در این دنیای بازسازی شده بدون تغییر باقی بماند. این وضعیت منجر به شکل گیری یک نبرد بین دکتر استرنج خوب و همتای شرورش شد.

شریف – رویداد Secret Wars

دکتر استرنج برای نجات کل هستی با دکتر دووم (Doctor Doom) در خط داستانی Secret Wars سال 2015 یک معامله کرد. با این حال، وقتی نوبت به نجات بقیه مولتی‌ورس با قدرت‌های بیاندرز (Beyonders) رسید، استرنج تصمیم را به دووم واگذار کرد.

این طور شد که در سیاره جدید دووم به نام بتل‌ورد (Battleworld) به شریف استرنج (Sheriff Strange)، مجری کلیدی دوومِ خدا-پادشاه، تبدیل شد. با تمام این اوصاف شریف استرنج یک عروسک خیمه شب بازی برای اربابش نبود. وقتی بازماندگان دنیای اصلی به بتل‌ورد رسیدند، شریف به ضدیت با حکمرانی دووم برخواست و در نهایت با جانش بهای آن را داد.

مطلب پیشنهادی:13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارولاز نسل ونوم
13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارول

همزاد تاریک – شماره 6 و 7 کمیک Doctor Strange

همزاد تاریک دکتر استرنج در شماره 6 کمیک Doctor Strange (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)همزاد تاریک دکتر استرنج در شماره 6 کمیک Doctor Strange (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پس از یک ماجراجویی در فضا، دکتر استرنج به سنکتوم سنکتوروم (Sanctum Sanctorum) خود بازگشت و متوجه همزاد تاریکی شد که در آن جا منتظر اوست! این نسخه متفاوت از استرنج به قدری شبیه به خود دکتر استرنج بود که حتی سگ روحی، بتز (Bats)، نیز نمی‌توانست این دو را از هم تشخیص دهد.

استرنج در نهایت کشف کرد که این داپلگنگر در واقع یک مقلد با هویت واقعی کیسی کینمانت (Casey Kinmont) است. کیسی برای مدت کوتاهی شاگرد دکتر استرنج در سال‌های اولیه فعالیت او بود تا این که در یک دنیای دور گم شد. بارون موردو کسی بود که از کیسی استفاده می‌کرد اما استرنج توانست او را از کنترل خارج کند.


به مطالعه در مورد دکتر استرنج ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا