عمومی

تحلیل شخصیت اتزیو سری بازیهای Assassins Creed

سری بازی‌های اساسینز کرید، به خصوص سهگانه تکرارنشدنی اتزیو، بیشتر اوقات در خلق و یا گسترش شخصیت‌های داستانی و تاریخی موفق عمل کرده و شخصیت‌های به یاد ماندنی را در ذهن گیمر ثبت کردند. شخصیت اتزیو، از آن دست شخصیت‌هایی است که با ویژگی‌های خاصی که دارد، نظر گیمر‌ها جلب کرده و توانست به محبوبیت بالایی در ذهن مخاطب برسد. در ادامه با تحلیل شخصیت اتزیو از سری بازی اساسینز کرید، همراه بمانید.

پیش زمینه مختصر

اتزیو که نام کاملش کمی سخت است، یک جوان نجیب زاده و ثروتمند است که پدرش در فلورانس، حسابی شهرت دارد و فرد مهمی است.

هر آدم مهم و تاثیرگذاری همیشه دشمنانی هم دارد؛ بنابراین پدر و برادر اتزیو با یک سری توطئه توسط حکومت، مقابل چشم اتزیو و بسیاری از مردم شهر اعدام شدند.

اتزیو نتوانست در مقابل حکومت کاری کند و همین موضوع باعث شد در وجودش نوعی حس حقارت رشد کند. بعد از یکسری آموزش‌ها در فلورانس، در نهایت با مادر و خواهر خود به شهر مونتریجیونی رفت و در آنجا با عمویش همراه شد.

عموی اتزیو احساس کرد که وقت آن رسیده تا اتزیو را از راز خانوادگی‌اش با خبر کند. بنابراین اتزیو متوجه شد که پدرش عضو فرقه اساسین بوده و تمام این مدت پدرش این موضوع را از او مخفی نگه داشته بود.

اتزیو در نهایت با کمک عمویش آموزش‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک قاتل حرفه‌ای می‌بیند. او در راه انتقام گرفتن از تمام کسانی که در کشته شدن پدر و برادرش نقش داشتند قدم می‌گذارد و با جدیت اینکار را دنبال می‌کند.

ویژگی‌های شخصیتی اتزیو

شخصیت اتزیو، به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد، به محبوبیت کنونی رسید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های اتزیو اشاره می‌کنیم.

خشم مدیریت شده

در مورد مسئله خشم، عمیق‌تر بحث خواهیم کرد. اتزیو به دلیل مرگ ناعادلانه‌ی پدر و برادرش، خشمی در وجودش رشد کرده و این خشم به مرور زمان توسط خود او با کمک مربیانش کنترل شده. یعنی از خشم خود در جایی که نیاز دارد استفاده می‌کند و آن را هدر نمی‌دهد.

مطلب پیشنهادی:معرفی لوکی – برادرخوانده شرور ثورخدای شرارت ازگارد
معرفی لوکی – برادرخوانده شرور ثور

احساسی رفتارکردن

معمولا کسانی که عضو فرقه اساسین هستن، زیاد آدم‌های احساسی نیستند و بر اساس منطق تصمیم‌گیری می‌کنند. ولی شخصیت اتزیو، حداقل تا اوایل سی سالگی، کاملا بر اساس احساس تصمیم می‌گرفت و به احساساتش اجازه دخالت می‌داد.

این احساسی بودن جاهایی هم به اتزیو کمک کرده. همین احساسی بودنش است که باعث شد بتواند انتقام پدر و برادرش را بگیرد. نگه داشتن آتش انتقام، کار یک آدم احساسی است. شاید اگر انقدر برای گرفتن انتقام مصمم نبود، خیلی زودتر از این حرف‌ها می‌مرد.

حمایت اعضای خانواده

اتزیو اهمیت زیادی برای اعضای خانواده خود به خصوص خواهر و مادرش قائل است. او عاشق آن‌ها است و تمام تلاشش را می‌کند که محیط را برای آن‌ها امن و آرامش بخش کند. این ویژگی اتزیو نشان می‌دهد که او از نوجوانی مسئولیت‌پذیری را به خوبی یاد گرفته و مسئولیت‌هایش را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

روحیه عصیان‌گری

شخصیت اتزیو در خانواده‌ای بزرگ شده که به دلیل سر شناس بودن، حداقل مجبور به ظاهر سازی در مورد اجرای قوانین بودند. این یعنی اتزیو در شرایطی بزرگ شده که سرشار از اطاعت بی چون چرا از حکومت بوده و زیاد نتوانسته آن روحیه عصیانگری خودش را نشان دهد.

به همین دلیل در نوجوانی قوانین را می‌شکند و شروع به عصیانگری و طغیان می‌کند. این عصیانگری از ابتدای جوانی تا آخر عمر با اتزیو بوده و حتی با ورودش به فرقه اساسین که معروف به فرقه قانون‌شکنی هم هست، این روحیه عصیانگری پیشرفت کرد و به اوج خودش رسید.

تحلیل شخصیت اتزیو

در این بخش از مقاله، مثل همیشه به درون شخصیت نفوذ می‌کنیم و به نکات عمیق و روانی آن اشاره می‌کنیم و سعی می‌کنیم آن‌ها را توضیح دهیم.

احساس تنهایی

شخصیت اتزیو تا جوانی احساس تنهایی را تجربه نکرده بود؛ اما بعد از مرگ دو نفر از مهم‌ترین افراد زندگیش، به مرور احساس تنهایی مزمنی را تجربه کرد و تا پایان عمرش این حس تنهایی با او همراه بود.

این احساس تنهایی دلایلی دارد که دلایل جذاب و مهمی هستند و حتی از خود بحث احساس تنهایی هم جالب‌تر هستند. به همین دلیل بیشتر از اینکه به خود بحث احساس تنهایی بپردازیم، بیایید بیشتر در مورد دلایل آن در زندگی اتزیو بحث کنیم.

در آغاز بازی اساسینز کرید 2، ما مشاهده می‌کنیم که اتزیو با برادرش رابطه صمیمی و خوبی دارد. این رابطه فراتر از یک رابطه برادری است و بیشتر حال و هوای رفاقت دارد. همچنین می‌دانیم که اتزیو رفیق و یا دوستی در شهر ندارد؛ البته معشوقه‌ای دارد که صرفا برای بها دادن به عواطف انسانی‌اش با آن ارتباط داشت.

مطلب پیشنهادی:ده حلقه در فیلم Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings چه هستند؟حلقه‌های جادویی
ده حلقه در فیلم Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings چه هستند؟

این‌ها را گفتم که به این برسیم، اتزیو جز برادرش رفیقی ندارد که با او همراه باشد. بنابراین بعد از مرگ برادرش، عملا هیچ کسی را نداشت که بتواند با او رفاقت کند و یک رابطه صمیمی با آن برقرار کند. در نتیجه آغاز حس تنهایی بعد از از دست دادن برادرش بود.

یکی دیگر از دلایل قوت گرفتن این حس تنهایی، دیدن خیانت نزدیک‌ترین آدم‌ها به پدرش بود. او در سنی این خیانت‌ها را دید که هنوز برای قضاوت کردن آماده نبود. بنابراین این خیانت را در ذهنش به همه افرادی که در نزدیک او هستند تعمیم داد و به همین دلیل احساس تنهایی‌اش چند برابر شد.

اما عواملی که باعث ایجاد احساس تنهایی در اتزیو شدند اینجا تمام نمی‌شود. وقتی شخصیتی از یک جامعه آشنا ناگهان تغییر مکان به یک جامعه غریب و ناآشنا می‌دهد، نوعی حس غربت در وجودش شکل می‌گیرد که در نهایت به احساس تنهایی منجر می‌شود. شخصیت اتزیو بعد از اینکه خیلی ناگهانی وارد جامعه اساسین‌ها شد، این احساس غربت گریبانش را گرفت و باعث شدت گرفتن احساس تنهایی‌اش شد.

شخصیت اتزیو هیچ وقت نتوانست این احساس تنهایی را حل و فصل کند؛ شاید هم به طور ارادی این احساس را کنترل می‌کند و با آن کنار می‌آید. چون برای یک اساسین، بهتر این است که تنها باشد و وابستگی خاصی نداشته باشد.

خشم پنهان

یکی از قوی‌ترین و تاثیر‌گذارترین احساس دنیا، احساس خشم است. احساس خشم بیشتر در دوره نوجوانی دنبال بهانه می‌گردد تا بروز کند. شخصیت اتزیو تا قبل از مرگ پدر و برادرش احساس خشم خاصی نداشت.

اما بعد از آن اتفاق تلخ، باعث شد تا حس خشم رفته رفته درون اتزیو رشد کند و باعث کارخرابی شود. اما چرا مرگ پدر و برادر اتزیو باعث ایجاد خشم در وجودش شد؟ آیا صرفا وابستگی به آن‌ها باعث ایجاد این خشم شد؟

اصلی‌ترین دلیل این خشم، ناتوانی اتزیو در نجات دادن پدر و برادرش بود. در واقع این مسئله باعث حس حقارت در اتزیو شد و همین حس حقارت به مرور تبدیل به خشمی می‌شود که انگیزه اتزیو را برای گرفتن انتقام چندین برابر می‌کند. یکی دیگر از دلایل این احساس خشم، بی انصافی رایج در جامعه‌ای است که اتزیو در آن زندگی می‌کند.

تا الان به این نتیجه رسیدیم که اتزیو بعد از مرگ پدر و برادرش، احساس خشم بزرگی در وجودش شکل گرفت. خشمی که باید تخلیه شود تا در بلند مدت با جمع شدنش باعث آسیب رسیدن به شخصیت نشود.

او در ابتدا برای تخلیه خشم خود خیلی عجولانه رفتار می‌کرد و بدون برنامه انتقام پدرش را با کشتن آدم‌های گناهکار می‌گرفت. اما بعد‌ها با کمک آموزش‌هایی که دید، یاد گرفت خشم خودش را پنهان نگه دارد تا باعث خراب شدن اوضاع نشود. او یاد گرفت این نیروی خشم را تبدیل به یک نیروی کارآمد کند که باعث می‌شد انگیزه‌اش برای رسیدن به اهدافی که داشت بیشتر شود.

اتزیو در اوایل دوره اساسینی خود بیشتر برای خودش و تخلیه انرژی خشمش آدم می‌کشت؛ اما به مرور هدفش به جای گرفتن انتقام پدر، پاک کردن قلمروش از آدم‌های خائن و گناهکار شد.

احتملا یکی از دلایل اینکه اتزیو پیوستن به فرقه اساسین را قبول کرد، تخلیه خشم درونش از طریق کشتن و قتل بود.

احساس قدرت

شخصیت اتزیو در دوره نوجوانی خیلی بی حایشه و بی ادعا بود. اما بعد از اینکه به یک اساسین تبدیل شد، رفته رفته احساس غرور و قدرت وجودش را فرا گرفت.

او روز به روز آدم‌های بیشتری را می‌کشت و در عین حال به احساس قدرتش اضافه می‌شد. از طرفی آن عقده حقارتی که به دلیل ناتوانی در نجات دادن پدر و برادرش داشت، باعث شد تا به این احساس قدرت نه نگوید و از آن استقبال کند تا از احساس حقارت خود کم کند.

یکی از دلایل اینکه احساس قدرت در اتزیو شدت گرفت، همین لقب سنگین اساسین بود. او به واسطه جدا شدن و متمایز شدن نسبت به آدم‌های دیگه باعث شد تا بیشتر احساس قدرت داشته باشد.

اتزیو تا مدت‌ها برای ارضای این حس قدرتش آدم می‌کشت. اما با آشنایی بیشتر با فرقه اساسین یاد گرفت این حس قدرت را کنترل کند. او متوجه این موضوع شد که اهداف مهم‌تری وجود دارند. پس سعی کرد بیشتر از اینکه به بها دادن به احساس قدرتش بپردازد، برای اهدافش بجنگد.

تحول شخصیتی

اتزیو به خاطر اتفاقاتی که در دوره نوجوانی برایش رخ داد، به مرور شخصیتش دچار تحول شد. در واقع می‌شود زندگی اتزیو را به دو بخش تقسیم کرد؛ قبل مرگ پدر و برادرش و بعد از مرگ آن‌ها. در ادامه به دلایل این تحول شخصیتی اشاره می‌کنیم.

اتزیو در نوجوانی زندگی را خیلی ساده و سرگرم کننده می‌دید. خیلی ساده از برج‌ها بالا می‌رفت، با معشوقه خود قرار‌های عاشقانه می‌گذاشت و همزمان کنار خانواده زندگی می‌کرد و دغدغه خاصی نداشت.

اما بعد از اینکه متوجه شد تمام دانایی‌هایش از زندگی و جدش مثال آن کوه یخی است که فقط سطحش پیدا است، ناگهان همه چیز برایش رنگ جدی‌تری گرفت و زندگی برایش از یک عامل سرگرمی، تبدیل به یک میدان مسئولیت و تصمیم‌گیری شد.

مطلب پیشنهادی:معرفی هارلی کویین – ملکه جنایت شهر گاتهاممعشوقه سابق جوکر، دستیار حال حاضر بتمن
معرفی هارلی کویین – ملکه جنایت شهر گاتهام

یکی دیگر از عوامل این تحول شخصیتی، مشاهده خیانت آن هم به وفور است. او تا قبل از این خیانت به راحتی به اطرافیان خود اعتماد می‌کرد اما بعد از آن، دیگر نتوانست با خیال راحت به کسی اعتماد کند.

بهترین دوست اتزیو، همانطور که در بالا هم گفتم برادرش بود. او هیچ دوست دیگری نداشت؛ بنابراین مرگ برادرش تاثیر بسیار زیادی در شخصیت او گذاشت و تبدیل به یکی از عوامل تغییر و تحول شخصیت اتزیو شد.

روبه رو شدن با اساسین‌ها و عقایدشان از دیگر عوامل تحول شخصیت اتزیو بود. او بعد از آشنایی با اساسین‌ها به این باور رسید که گرفتن جان آدم‌ها آنقدر هم سخت نیست. او این موضوع را در مقطعی از زندگی فهمید که فرصت قضاوت کردن در مورد درستی و غلطی آن را نداشت. اگر تلاش‌های عمویش نبود این احتمال وجود داشت که بدون توجه به درستی و غلطی آدم بکشد؛ آن هم صرفا برای ارضای حس قدرت و خشمش.

پنهان کردن احساسات

این ویژگی اتزیو با ورود آن به سنین جوانی و بزرگسالی بیشتر نمود پیدا کرد. اتزیو به طور کلی علاقه‌ای به این که احساسات خود را بروز بدهد ندارد. او همیشه سعی می‌کند تودار باشد و زیاد دیگران را درگیر احساسات و عواطف خود نکند.

از مهم‌ترین دلایل اینکه اتزیو احساسات خود را مخفی نگه می‌دارد، تجربه خیانت است. شاید داخل این مقاله بار‌ها به این مسئله خیانت اشاره کرده باشم؛ اما به هر حال حقیقت است و بیشترین تاثیر را روی شخصیت اتزیو گذاشته است. او بعد از دوره نوجوانی خیلی سخت به دیگران اعتماد می‌کند و احساسات خود را با آن‌ها در میان می‌گذارد.

پنهان کردن احساسات همچنین یکی از ویژگی‌های اساسین‌ها است. آن‌ها نباید از خود ضعفی نشان دهند و درون خود را آشکار کنند. پس می‌توان گفت اتزیو به صورت ارادی احساسات خود را مخفی نگه می‌دارد و تمایلی به بروز آن ندارد.

سخن آخر

با اینکه معمولا نسخه‌های مختلف اساسینز کرید اکثرا از جذابیت کافی برخوردارند، اما سه‌گانه اتزیو هیچ وقت تکرار نمی‌شود. شخصیت اتزیو به دلیل داشتن عمق و پیچیدگی خاصش، ظرفیت نوشتن یک مقاله تحلیل شخصیت را داشت. شما هم اگر پیشنهادی برای سری مقاله تحلیل شخصیت دارید، زیر همین مقاله کامنت بذارید تا برای مقاله‌های بعدی آن را بنویسم.

مطلب پیشنهادی:تحلیل شخصیت میکاسا – در پناه یک شال قرمزبحث ارزش درونی
تحلیل شخصیت میکاسا – در پناه یک شال قرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

دکمه بازگشت به بالا