عمومی

تاریخچه کلی جاودانگان، دیوینتها و سلستیالها

در سال 1976، سری Eternals جک کربی یک گروهی جدید از خدایان دنیای مارول را معرفی کرد. یک اتفاق که شدیداً تأثیرگذار بود. از همان اولین معرفی، جاودانگان (Eternals)، دیوینت‌ها (Deviant) و سلستیال‌ها (Celestial) در اساطیر دنیای بزرگ مارول گنجانده شده‌اند.

داستان مشترک این موجودات هنوز هم در کمیک‌های مارول دنبال می‌شود. اما نشانه‌های حضور سلستیال‌ها خیلی بیش‌تر از این‌هاست. تواناترین قهرمانان زمین بدن یک سلستیال را در سری سال 2018 کمیک Avengers تبدیل به کوهستان اونجرز (Avengers Mountain) کردند. در حالی که یک ایستگاه فضایی با نام نوور (Knowhere) به وسیله سر یک سلستیال ساخته شده است.

سلستیال‌ها همیشه به زمین توجه داشته‌اند. برای این که از رابطه بین جاودانگان، دیوینت‌ها و سلستیال‌ها بهتر سر درآوردیم، نگاهی جامع به تاریخچه مشترک آن‌ها می‌اندازیم.


در آغاز

جنگ بین سلستیال‌ها و اسپیرنت‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)جنگ بین سلستیال‌ها و اسپیرنت‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

سری سال 1975 کمیک Eternals به سلستیال‌ها عنوان «خدایان فضایی» عطا کرد اما این به این معنی نیست که آن‌ها طبق تعریفات عمومی خدا محسوب شوند. با تمام این اوصاف اما سلستیال‌ها موجوداتی کیهانی با قدرت وسیعی محسوب می‌شوند که اندازه و محدوده‌اش از درک انسان خارج است. شاید این موجودات قادر مطلق نباشند اما به طور مستقیم روی تاریخ بشریت در دنیای مارول تأثیر گذاشته‌اند.

شماره 6 کمیک Ultimates 2 نشان داد که خود سلستیال‌ها یک خالق دارند: فرست فیرممنت (First Firmament)؛ یک تجلی زنده از اولین هستی. سلستیال‌ها و همزادهایشان، اسپیرنت‌ها (Aspirant)، قرار بود خدمتگذاران فرست فیرممنت باشند.

ولی خواسته سلستیال‌ها در اجازه به زندگی کردن و تکامل یافتن مخلوقات خود باعث شد تا یک جنگ نابودکننده بین سلستیال‌ها و اسپیرنت‌ها شکل بگیرد و باعث خرد شدن فرست فیرممنت شود. معمولاً جنگ همیشه با سلستیال‌ها همراه است.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟شوالیه تاریکی در برابر انتقام جویان
بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟

اولین هاست

سر زدن سلستیال‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)سر زدن سلستیال‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

سلستیال‌ها از زمان خلق شدن زمین چندین بار به آن سر زده‌اند. به هر کدام از این سرکشی‌ها «هاست» (Host) گفته می‌شود. اولین هاست سلستیال‌ها روی انسان‌های اولیه آزمایش کرد. در نتیجه، دو نژاد جدید به وجود آمد: اترنالز یا جاودانگان و دیوینت‌ها.

همچنین این باور وجود دارد که همین آزمایش‌ها موجب شد تا بشریت تبدیل به دیگر موجودات فرا انسانی مثل جهش‌یافته‌ها و این‌هیومن‌ها (Inhuman) شود. اگر واقعاً این طور باشد، پس تأثیر سلستیال‌ها خیلی بیش‌تر از چیزی است که در ابتدا تصور می‌شد.

اریشم

اریشم و سایکلاپس روی کاور شماره 3 کمیک Uncanny X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)اریشم و سایکلاپس روی کاور شماره 3 کمیک Uncanny X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

شاید یکی از شناخته شده‌ترین سلستیال‌ها، اریشم (Arishem) باشد، قاضی دنیاها. همان طور که در شما 2 کمیک Eternals در سال 1976 مشخص شد، اریشم کسی است که روی سیارات مختلفی که توسط سلستیال‌ها بازدید می‌شود، قضاوت می‌کند. قبول نشدن توسط اریشم عواقب سنگینی برای هر سیاره دارد.

در بین نیروهای کیهانی، موارد کمی هستند که بتوانند با توانایی اریشم رقابت کنند؛ حتی در بین سلستیال‌ها. با این که برخی از قهرمانان زمین در گذشته توانسته‌اند از قضاوت اریشم جان سالم به در ببرند اما شاید او روزی تصمیم بگیرد که این سیاره باید از بین برود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، موجودات کمی هستند که بتوانند جلوی چنین اتفاقی را بگیرند.

مطلب پیشنهادی:10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌هاکی شبیه کیه؟
10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌ها

دیوینت‌ها

تهاجم سلستیال‌ها به دیوینت‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)تهاجم سلستیال‌ها به دیوینت‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

نزدیک بود تا دیوینت‌ها به لطف قدرت‌ها و دستاوردهای فوق العاده علمی خود تبدیل به نژاد قالب زمین شوند. سری سال 2006 کمیک Eternals نشان داد که خیلی دور از ذهن نبود تا دیوینت‌ها بر بشریت و جاودانگان غلبه پیدا کنند. تا این که دومین هاست سلستیال‌ها احضار شد تا به آن‌ها ضربه بزنند. در تقابل با سلستیال‌ها، دیوینت‌ها در واقع به خالقان خود حمله کردند.

در پاسخ به این کار، سلستیال‌ها یک سیل بزرگ به وجود آوردند که محل زندگی دیوینت‌ها، لموریا (Lemuria)، و همچنین آتلانتیس را غرق کرد. با این که دیوینت‌ها زنده ماندند اما دیگر هیچوقت قدرت کاملی که زمانی در اختیار داشتند را به دست نیاوردند.

کرو

کرو، رهبر دیوینت‌ها، در فیلم Eternals

در بین دیوینت‌ها، کرو (Kro) به خاطر جاودانی نسبی و قابلیت تغییر ظاهرش از همه شناخته شده‌تر است. کرو البته این قابلیت‌ها را از مردمش مخفی کرده تا مطمئن شود که آن‌ها برای یافتن دلیل زندگی طولانی‌اش، او را کالبد شکافی نکنند. کرو در شماره 1 کمیک Eternals و در سال 1976 به مخاطبان معرفی شد. زندگی طولانی او به این معنی است که این شخصیت احتمالاً تنها دیوینتی باشد که پس از غرق شدن لموریا هنوز زنده مانده است.

کرو همچنین به خاطر علاقه‌اش نسبت به یک اترنال به نام تینا (Thena) نیز خاص است. این دو شخصیت به عنوان تنها زوج شناخته شده بین اترنال‌ها و دیویت‌ها محسوب می‌شوند؛ حتی اگر در طول قرن‌ها رابطه آن‌ها گرفتار پستی‌ها و بلندی‌ها شده باشد. در شماره 1 کمیک Eternals: The Herod Factor مشخص شد که این زوج یک دوقلو با نام‌های دبورا (Deborah) و دانلد ریتر (Donald Ritter) به دنیا آورده‌اند.

مطلب پیشنهادی:12 مجموعه تلویزیونی که مارول بعد از وانداویژن پخش می‌کنددیزنی پلاس پربارتر از همیشه
12 مجموعه تلویزیونی که مارول بعد از وانداویژن پخش می‌کند

جاودانگان

جاودانگان در فیلم Eternals

بر خلاف دیوینت‌ها، ظاهر انسان‌گونه جاودانگان به آن‌ها اجازه داده تا بدون مشکل بین بشریت زندگی کنند. با این حال، موهبت‌های فرا انسانی اترنال‌ها باعث شده تا گاهی اوقات به عنوان خدا شناخته شوند؛ به قدری که باعث اذیت خدایانی همچون زئوس (Zeus) شده بود. ولی اترنال‌هایی مثل مکاری (Makkari) هنوز هم به سلستیال‌ها به چشم خالقانشان نگاه و به همین ترتیب با آن‌ها برخورد می‌کنند.

هر چند اترنالز ظاهراً جاودان هستند اما می‌توان آن‌ها را کشت. با تمام این اوصاف، تالار فعال‌سازی مجدد (Reactivation Chamber) می‌تواند تقریباً هر اترنالی را احیا و به صورت فیزیکی تغییر دهد. برای همین است که در سری 2021 کمیک Eternals، اسپرایت (Sprite) حالا تبدیل به یک شخصیت مونث شده است؛ در حالی که در زندگی پیشینش یک مرد بود.

ایکاریس

ایکاریس در دنیای کمیک‌ها

شاید بتوان گفت شناخته شده‌ترین اترنال ایکاریس (Ikaris) است. این شخصیت توانایی‌های شگفت انگیزی دارد که شامل پرواز، عامل التیام و قدرت و دوام فرا انسانی می‌شود. او حتی می‌تواند از طریق چشمانش انرژی کیهانی را به شکل لیزر شلیک کند. ایکاریس از خیلی جنبه‌ها بهترین مبارزی است که توسط مردمش به وجود آمده.

اما ایکاریس هنوز در کنار بسیاری از قهرمانان بزرگ مارول قرار نگرفته. در واقع در سری 2021 کمیک Eternals است که او طول عمر طولانی مردمش را مورد پرسش قرار داده. بهای احیای یک اترنال، زندگی یک انسان است. برای همین نیز ایکاریس و برخی دیگر مثل او به سراغ دیوینت‌ها رفته‌اند تا از این نژاد در مورد زندگی به عنوان موجودات فانی بپرسند.

مطلب پیشنهادی:5 ویژگی خاص بدن مرد عنکبوتینیش عنکبوت رادیواکتیوی چطور بدن پیتر پارکر را تغییر داد؟
5 ویژگی خاص بدن مرد عنکبوتی

سرسی

سرسی در فیلم Eternals

با این که خیلی این طور به نظر نمی‌رسد که سرسی (Sersi) یک کاندید مناسب برای تبدیل شدن به شناخته شده‌ترین قهرمان اترنالز باشد اما او در طول زمان نقش‌های بزرگ‌تری را به عهده گرفته است. کاپیتان آمریکا در شماره 314 کمیک Avengers شخصاً از سرسی درخواست کرد که به تیمش بپیوندد. سرسی نیز دوره‌ای طولانی با آن‌ها گذراند. این اترنال همچنین نسبت به کاپیتان آمریکا احساس علاقه می‌کرد تا این که یک رابطه بسیار پیچیده را با بلک نایتِ (Black Knight) دین ویتمن (Dane Whitman) آغاز کند.

سال‌ها بعد، سرسی، مکاری را به عنوان معشوقه انتخاب کرد؛ آن هم پس از این که مکاری تبدیل به رابط اترنالز با سلستیال خفته (Dreaming Celestial) شد. وقتی مکاری در شماره 6 کمیک Eternals کشته شد، سرسی ذهن و بدن خودش را فدا کرد تا او را برگرداند. به این ترتیب، ارتباط با سلستیال خفته حفظ می‌شد و دنیا نجات پیدا می‌کرد.

این حرکت قهرمانانه هیچوقت فراموش نشد و خود سرسی نیز کمی بعد دوباره به زندگی برگشت. در حال حاضر، سرسی به ایکاریس پیوسته. ایکاریس به دنبال این است که از همزادهای دیوینت خود بیش‌تر یاد بگیرد و از چرخه احیای مجددی که مردمشان را تعریف کرده، گذر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا