عمومی

30 فیلم کمدی که شما را از خنده رودهبر میکند

خندیدن یک تجربه جهانی و یکی از بهترین و ضروری‌ترین نکات جسمی و روانی در زندگی هر انسان است؛ و به همین دلیل است که دیدن فیلم کمدی بسیار لذت بخش است. یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی، فیلم کمدی است که از بدو پیدایش سینما همواره یک قالب محبوب بوده است. به منظور همین محبوبیت، انواع زیر ژانرهای کمدی در طول این سال‌ها توسعه یافته‌اند، مانند کمدی سفر جاده‌ای، کمدی ماهی بیرون از آب، کمدی ترسناک، رام کام و موارد دیگر. حالا ما در سعی کرده‌ایم بهترین فیلم‌ های کمدی تاریخ سینما که به سال‌های اولیه هالیوود و تا زمان کنونی بازمی‌گردد، که نه تنها خنده‌دار هستند، بلکه فیلم‌های خارق‌العاده‌ای نیز هستند را به شما معرفی کنیم. بدون ترتیب خاصی، اینها بهترین فیلم کمدی هستند که تا به حال ساخته شده‌اند.

بهترین فیلم‌های کمدی تاریخ سینما

نکته: چگونه می‌توانید بفهمید که یکی از بهترین کمدی‌های تمام دوران را تماشا می‌کنید؟ جواب ساده است، فیلم‌هایی در این جایگاه قرار می‌گیرند که هر بار که به آن‌ها فکر می‌کنید، شما را وادار می‌کنند که لبخند بزنید. برای مثال: به مهمانی شام در Beetlejuice، نابودی چاپگر در Office Space و جک لمون در جشن نامزدی خود در Some Like It Hot نگاه کنید، این صحنه‌ها در دل آثاری هستند که با هر تماشا خنده‌دارتر می‌شوند. با در نظر گرفتن این معیار اصلی، ما تصمیم گرفتیم بهترین فیلم‌های کمدی را تعیین کنیم. ما به دنبال فیلم‌هایی بودیم که از ابتدا تا انتها خنده‌دار باشند، حتی اگر طنز به‌طور فزاینده‌ای تغییر کند یا با لحظه‌های رقت‌انگیز آمیخته شود.

ما صرفاً برای سادگی، این فهرست را به فیلم‌های انگلیسی زبان یا هالیوودی محدود کردیم. و اگرچه برخی از این فیلم‌ها به شوخی‌ها و نکات داستانی وابسته هستند که امروز کارایی ندارند، اما به اندازه‌ای خنده‌دار هستند که محدودیت‌های خود را پشت سر بگذارند و خنده را برای نسل‌های مختلف تماشاگران سینما به ارمغان بیاورند.

The General

فیلم The General
 • کارگردان: باستر کیتون
 • ستارگان: باستر کیتون

جنرال یک فیلم کمدی-صامت به کارگردانی باستر کیتون و کلاید براکمن، ساخته شده در سال 1926 است که یکی از برترین آثار کیتون و حتی سینمای صامت به شمار می‌آید. فیلم جنرال با فیلمبرداری فوق‌العاده و با کمدی فیزیکی کلاسیک خود، باستر کیتون را در بهترین حالت بی‌انتها به تصویر می‌کشد. این هنرپیشه و فیلمساز با چهره‌ی آویزان و رسا خود، در نقش مردانی بازی می‌کرد که در موقعیت‌هایی قرار می‌گرفتند که نمی‌خواستند در آن نقشی داشته باشند، دستور العملی عالی برای خنده و روشی که زمینه را برای شیرین کاری‌های خنده‌دار فراهم می‌کرد و شخصیت‌های کیتون را در میان ظرافت و تحقیر نگه می‌داشت.

بنیاد فیلم آمریکا در لیست 100 سال… 100 فیلم به انتخاب بفا، این اثر سینمای کلاسیک را به عنوان هجدهمین فیلم برتر تاریخ سینما برگزید. در سال 2002 میلادی که از منتقدان و فیلمسازان درباره «بهترین فیلمی که تاکنون ساخته شده است» نظرخواهی شد؛ راجر ایبرت آنرا در فهرست 10 فیلم برتر خود اعلام نمود. همچنین لازم است ذکر شود که «جنرال» نام یک لوکوموتیو بخار است که اهمیت زیادی در وقایع فیلم دارد و چون «نام خاص» است، نباید ترجمه شود.

Dr. Strangelove

فیلم Dr. Strangelove
 • کارگردان: استنلی کوبریک
 • ستارگان: پیتر سلرز

«آقایان، شما نمی‌توانید اینجا دعوا کنید! اینجا اتاق جنگ است!» – این خط دیالوگی ماندگار از اثر کلاسیک استنلی کوبریک است؛ کمدی سیاه و تاریک Dr. Strangelove با تِم جنگ جهانی چنان ماهرانه سیاست و ارتش‌های نظامی را هجو می‌کند که کماکان در ذهن هر مخاطب سینما باقی مانده است. این اثر ماندگار با بازی پیتر سلرز، اسطوره کمدی بریتانیا، چنان به روان مخاطب رخنه می‌کند که نشان از هدفمندی فیلمساز آن است. طنز درخشان استنلی کوبریک پیرامون دوران جنگ، امروز نیز مانند سال 1964 خنده‌دار و برنده باقی مانده است.

«دکتر استرنج‌لاو» که چند سال پس از بحران موشکی تقریباً فاجعه‌بار کوبا منتشر شد، کمکی به کاهش اضطراب توده‌ها در مورد جنگ هسته‌ای بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی نکرد… اما حداقل خنده‌دار بود. نکته جالب پیرامون این اثر آن است که پیتر سلرز، بازیگر اختصاصی طنز (و ستاره «پلنگ صورتی») سه نقش را در این فیلم بازی می‌کند: یک کاپیتان ارتش بریتانیا، دو رئیس‌جمهور مرکین مافلی، و سه دکتر استرنج لاو، یک نازی ظاهراً سابق که به دولت ایالات متحده مشاوره می‌دهد.

The Gold Rush

فیلم The Gold Rush
 • کارگردان: چارلی چاپلین
 • ستارگان: چارلی چاپلین

چارلی چاپلین در دهه‌های 1910، 1920و 1930در بسیاری از فیلم‌های محبوب بین المللی حضور پیدا کرد، و عملا به عنوان یک نویسنده هوشمند و کارگردانی آگاه ایده کمدی و بازی در نقش شخصیت غرق شده در بدبختی و بدشانسی، یعنی «ولگرد کوچولو» را خلق کرد. چنین توانایی خلاقانه و طاقت‌فرسایی در گفتن یک داستان صامت بدون گفتن کلمه، چنان جلب توجه مخاطبان را کسب کرد، که به الگو فیلمسازی چارلی چاپلین بدل شد. چاپلین در فیلم The Gold Rush، ولگرد کوچک را به عنوان یک جستجوگر طلا در آلاسکا اواخر دهه 1890 به تصویر می‌کشد. در نتیجه فیلم The Gold Rush که ترکیبی لذت بخش از طنز ساده، احساسات تند و تفسیر اجتماعی است، نقاط قوت چاپلین به عنوان نویسنده، کارگردان و ستاره را در بر می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی:نقد فیلم دینامیت – انفجار در لبه خط قرمز سینمای ایرانراه نه آن است و نه این
نقد فیلم دینامیت – انفجار در لبه خط قرمز سینمای ایران

Duck Soup

فیلم Duck Soup
 • کارگردان: لئو مک‌کری
 • ستارگان: گروچو مارکس، هارپو مارکس، چیکو مارکس، زپو مارکس

برادران مارکس فرمولی داشتند، اما برای زمان خود فرمولی بدیع بود و مطمئناً مخاطبان را به وجد می‌آورد و سرگرم می‌کرد. آنها یک تیم کمدی چهار نفره بودند که هر کدام شخصیتی قابل تشخیص و منحصر به فرد داشتند. زپو مستقیم می‌نوازد، چیکو با لهجه ایتالیایی اغراق آمیز صحبت می‌کند، هارپو به جای صحبت کردن، بوق می‌زند، و گروچو با سبیل و عینک ابروهایش را در حالی که کنایه‌های زیرکانه‌ای ارائه می‌داد بالا و پایین می‌کند. برادران مارکس در فیلم‌هایشان با هم متحد شدند تا یک دیوانگی و زیرکی را خلق کنند و یک کمدی تماشایی را به مخاطب هدیه دهند، که هنوز پس از گذشت تقریباً یک قرن از آن تقلید می‌شود. در بین فیلم‌های آنان سوپ اردک شاخص‌ترین است.

این فیلم در فهرست 100 فیلم برتر کمدی در تاریخ سینما که توسط وبگاه آی‌ام‌دی‌بی منتشر گردید، مقام ششم را دارد. گروچو در «سوپ اردک» که یکی از بهترین‌های برادران مارکس است، نقش روفوس تی فایرفلای، رئیس‌جمهور تازه منصوب شده کشور ورشکسته فریدونیا را بازی می‌کند که برای جلب لطف (و ثروت) یک ثروتمند، به جنگ با همسایه خود سیلوانیا می‌رود. این فیلم یک طنز درخشان از سیاست و جنگ است.

Bridesmaids

فیلم Bridesmaids
 • کارگردان: پال فیگ
 • ستارگان: کریستن ویگ، مایا رودولف، رز بیرن

«ساقدوش‌ها» یک کمدی زنانه است که پس از اکران از آن به عنوان انقلابی در ژانر کمدی قرن 21 یاد شد، در واقع این فیلم یک طنز تند و تیز با شخصیت‌های فوق‌العاده و صحنه‌های طنز فیزیکی و کلامی بود؛ اما بر خلاف معمول این دست آثار که مردانه هستند، در این فیلم تقریباً تمام بازیگران را زنان تشکیل می‌دادند. در واقع مجموع قدرت‌های کریستن ویگ، مایا رودولف، رز برن و ملیسا مک‌کارتی برای شکستن سقف شیشه‌ای کمدی‌های درجه‌بندی R برای بانوان لازم بود، به طور کلی ساقدوش‌ها حس و حال خوبی دارد و ثابت می‌کند که مجموعه‌ای از زنان بامزه می‌توانند به زمین بازی وارد شوند، مهمانی سختی بگیرند و مخاطب را به خنده وادار کنند.

 • ده فیلم برتر کمدی در تاریخ سینمای ایران – خنده‌های با کیفیت
 • معرفی بهترین فیلم‌های کمدی سال 2020
 • 10 فیلم برتر زامبی‌ محور کمدی که نباید از دست بدهید

Ghostbusters

فیلم Ghostbusters
 • کارگردان: ایوان رایتمن
 • ستارگان: بیل مری، سیگورنی ویور، هارولد رمیس

در سال 1984 هیچ فیلمی بزرگتر از «شکارچیان ارواح» وجود نداشت، یک کمدی اکشن فراطبیعی با مفهوم جذاب و بازیگران حرفه‌ای و کار بلد. شکارچیان ارواح، نیویورک را به یک جعبه شنی ماوراء الطبیعه تبدیل کردند که همه هنوز دوست دارند در آن بازی کنند. این فیلم ترکیبی است بسیار مفرح از جلوه‌های ویژه و کمدی، همراه با اجرای خنده‌دار بیل موری که گروهی از بازیگران کمیک را رهبری می‌کند. شکارچیان ارواح که در سال 1984نمایش داد شده بود به دلیل وجود ترکیبی از کمدی، اکشن و ترسناک مورد استقبال منتقدان قرار گرفت و تا به امروز به عنوان یک پدیده فرهنگی در غرب شناخته می‌شود.

Groundhog Day

فیلم Groundhog Day
 • کارگردان: هارولد رمیس
 • ستارگان: بیل موری، اندی مک‌داول

اگر فیلم هارولد رمیس درخشان‌ترین طرح کمدی تمام دوران را نداشته باشد، مطمئناً یکی از مهم‌ترین آن‌ها است: در این فیلم یک هواشناس بی‌ادب و خودمحور (بیل موری) در روز گراندهاگ به خواب می‌رود و متوجه می‌شود که دقیقاً همان روز را دوباره و دوباره تکرار می‌کند (گیر کردن در یک حلقه زمانی) تا زمانی که بفهمد چیزی که نیاز به تغییر دارد، اوست. به طور کلی این اثر از منظرهای مختلف باهوش، شیرین و مبتکر است. در واقع فیلم Groundhog Day سبک بازی دراماتیک بیل موری را برجسته می‌کند و در عین حال فضای زیادی برای ایجاد خنده نیز باقی می‌گذارد.

مطلب پیشنهادی:نگاهی به برنامه تاک‌شو شب آهنگی – گوهری وسط بیابانبدون سوپراستار در پشت میز هم می‌توان موفق بود
نگاهی به برنامه تاک‌شو شب آهنگی – گوهری وسط بیابان

Planes, Trains, and Automobiles

فیلم Planes, Trains, and Automobiles
 • کارگردان: جان هیوز
 • ستارگان: استیو مارتین، جان کندی

تعداد زیادی از فیلم‌‌های سینمایی مربوط به جشن محبوب مسیحیان جهان، یعنی روز شکرگزاری وجود ندارد، اما حتی اگر هم وجود داشته باشد، «هواپیما‌ها، قطارها و اتومبیل‌ها» بالاتر از همه آنها قرار می‌گیرد، زیرا این فیلم درباره مدت‌هایی است که مردم برای رسیدن به موقع خانه در تعطیلات دچار مشکل می‌شوند. در این کمدی سفر جاده‌ای، ظاهراً سفر کوتاه نیویورک به شیکاگو برای نیل، مرد تبلیغاتی سرسخت و دل، فروشنده پرده حمام، هرگز پایان نخواهد یافت. این زوج عجیب و غریب، از طریق لغو پروازها، آتش‌سوزی ماشین‌ها و… با هم به سفری می‌روند که حاصل آن اتاق‌های هتل مشترک، اتوبوس‌های تنگ، و یک سرقت است.

به لطف شیمی بی عیب و نقص بین استیو مارتین و جان کندی فقید، و همچنین ترکیبی ماهرانه از طنز و احساس، «هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها» یک اثر کلاسیک خنده‌دار و صمیمانه برای فصل تعطیلات است که دیدن چندباره آن خارج از لطف نیست.

Raising Arizona

فیلم Raising Arizona
 • کارگردان: برادران کوئن
 • ستارگان: نیکولاس کیج، جان گودمن، فرانسیس مک‌دورماند

این کمدی متفاوت در سال 1987 نشان داد که جوئل و اتان کوئن، به عنوان فیلمسازان مستقل (در تولید و رویکرد) که در حال رشد هستند، می‌توانند فیلم‌های خنده‌دار و همچنین درام بسازند، اما با چرخش‌های داستانی منحصر به فرد خود. در این فیلم نیکولاس کیج، هالی هانتر، ویلیام فورسیت، جان گودمن و فرانسیس مک‌دورمند به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم رتبه 31ام را در لیست «100 سال …100 خنده بنیاد فیلم آمریکا» و رتبه 45ام را در لیست «100 فیلم خنده دار براوو» کسب کرده‌است. به طور کلی شاید فیلم Raising Arizona منظم‌ترین فیلم کوئن‌ها نباشد، اما بدون تردید یکی از سرگرم‌کننده‌ترین فیلم‌های آن‌ها است، در واقع این فیلم یک یک کمدی فوق‌العاده اصیل و عجیب است.

The Apartment

فیلم The Apartment
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • ستارگان: شرلی مک‌لین، جک لمون

آپارتمان یک فیلم کمدی-رمانتیک به کارگردانی بیلی وایلدر کارگردان بزرگ آمریکایی است که در سال 1960 توزیع شد. این اثر سینمایی کلاسیک در زمان خود موفقیت بسیار کسب کرد و تا ساخته شدن فهرست شیندلر، آخرین فیلمی سیاه و سفیدی بود که در قرن بیستم جایزه اسکار بهترین فیلم سال را برنده شد. در سال‌های پس از اکران، «آپارتمان» به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده در تاریخ شناخته می‌شود که در فهرست‌های مؤسسه فیلم آمریکا و مجله «سایت اند ساوند» قرار گرفته است. در سال 1994 ، این فیلم یکی از 25 فیلمی بود که برای ثبت در فهرست ملی ثبت فیلم کتابخانه کنگره ایالات متحده انتخاب شد. بدبینی مرسوم کارگردان بیلی وایلدر در اینجا با طنز لطیف، عاشقانه، و رقت انگیز ترکیب شده و کاری ماندگار را خلق کرده است.

Mean Girls

فیلم Mean Girls
 • کارگردان: مارک واترز
 • ستارگان: لینزی لوهان، ریچل مک‌آدامز

در دهه هشتاد میلادی، فیلم‌های نوجوانانه از نوع جان هیوز بودند، همه حساس و همدلانه. در دهه نود، آنها در مورد بچه‌های باحال و محبوب بودند. در دهه 2000، با «دختران بدجنس»، فیلم‌های مربوط به نوجوانان ناگهان به همان اندازه خنده‌دار، پیچیده و دگرگون شدند. دختران بدجنس فیلمی در ژانر کمدی نوجوانانه به کارگردانی مارک واترز است که در سال 2004 منتشر شد. داستان آن درباره قلدری و زورگویی در دبیرستان است. این فیلم شامل داستانی فمینیستی است که با فرمول کمدی‌های ماهی خارج از آب ترکیب شده است. به طور کلی Mean Girls با فیلمنامه‌ای درخشان و گروه بازیگران برجسته، طنز تازه و با ظاهری زنانه مخاطب را به خودش مشغول می‌کند.

مطلب پیشنهادی:نقد انیمیشن Wish Dragon – اژدهای قوری جادوسه تا آرزو بکن!
نقد انیمیشن Wish Dragon – اژدهای قوری جادو

Young Frankenstein

فیلم Young Frankenstein
 • کارگردان: مل بروکس
 • ستارگان: پیتر بویل، کلریس لیچمن

مل بروکس و ستاره همراه او جین وایلدر در این تقلیدهجوآمیز سیاه و سفید از فیلم‌های ترسناک کلاسیک با هم همکاری کردند، که در آن همه بازیگران کاملاً بر مبنای تیپ سازی اجرا‌های خود را جلو بردند. (وایلدر در نقش دانشمند دیوانه، پیتر بویل در نقش هیولا، کلریس لیچمن در نقش خانه دار با تمام اسرار، تری گار در نقش خلاق، مارتی فلدمن به عنوان دستیار ایگور). این فیلم تقلیدی از ژانر فیلم‌های ترسناک کلاسیک است، به ویژه اقتباس‌های مختلف فیلم از رمان فرانکنشتاین اثر مری شلی در سال 1818 یا پرومتئوس مدرن تولید شده توسط یونیورسال پیکچرز در دهه 1930 .

فرانکنشتاین جوان که یک فیلم محبوب منتقدان و باکس آفیس است، رتبه 28 را در فهرست پنجاه فیلم کمدی برتر تمام دوران توسط خوانندگان مجله توتال فیلم، شماره 56 در فهرست براوو از صد فیلم خنده دار تاریخ و شماره سیزده در لیست 100 فیلم خنده‌دار آمریکایی مؤسسه فیلم آمریکا را دارد. به طور کلی فرانکنشتاین جوان که با علاقه آشکار به نسخه اصلی ساخته شده است، یک هجو احمقانه است که اجرای فوق‌العاده‌ای از جین وایلدر را به نمایش می‌گذارد.

National Lampoon’s Vacation

فیلم National Lampoon’s Vacation
 • کارگردان: هارولد رمیس
 • ستارگان: چوی چیس،

تعطیلات نشنال لمپون فیلمی محصول سال 1983 و به کارگردانی هارولد رمیس است. این اثر ماندگار اولین و بهترین فیلم مربوط به تعطیلات و سُنت قدیمی سفرهای جاده‌ای خانوادگی است که تجربه احساسات خوبی را جشن می‌گیرد، که همه روزی با دلتنگی به آن نگاه خواهند کرد. فیلم داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که در سفری بین‌المللی به یک شهربازی می‌روند و حوادث خنده‌داری در طول مسیر برای آنها اتفاق می‌افتند. این فیلم در گیشه موفق شد و با بودجه تخمینی 15 میلیون دلار بیش از 60 میلیون دلار در ایالات متحده به دست آورد و نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد. در نتیجه موفقیت آن، چهار دنباله ساخته شده است: تعطیلات اروپایی (1985)، تعطیلات کریسمس (1989)، تعطیلات وگاس (1997) و تعطیلات (2015). در سال دو هزار، خوانندگان توتال فیلم آن را به عنوان چهل و ششمین فیلم کمدی برتر تمام دوران انتخاب کردند.

 • فیلم Palm Springs بهترین اثر کمدی عاشقانه چند سال اخیر است
 • با بهترین فیلم‌های کمدی سال 2019 آشنا شوید
 • چرا ساخت دنباله برای فیلم‌های عاشقانه و کمدی نیازی نیست؟

Beverly Hills Cop

فیلم Beverly Hills Cop
 • کارگردان: مارتن برست
 • ستارگان: ادی مورفی، جان اشتون

ادی مورفی با «پلیس بورلی هیلز»، خود را به عنوان یک استعداد معرفی کرد. در واقع او در این کمدی اکشن، جذابیت و زمان‌بندی کمیک استثنایی را که او را در سریال «شنبه شب زنده» هیجان‌انگیز کرده بود، به پرده بزرگ سینما منتقل کرد. مورفی در این کمدی معمایی با تِم ماهی خارج از آب، نقش اکسل فولی، افسر پلیس دیترویت را به تصویر می‌کشد که از حوزه قضایی و منطقه آسایش خود خارج می‌شود، و به دنبال یک قاتل می‌گردد. این فیلم با با ماتریالیسم دهه هشتاد میلادی خود بیننده را در زمان حال نیز به خنده وادار می‌کند، و این در حالی است که مورفی تک تک شخصیت‌هایش را که او را به یک سوپراستار تبدیل می‌کرد، در این فیلم نشان می‌دهد.

Some Like It Hot

فیلم Some Like It Hot
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • ستارگان: مرلین مونرو، جک لمون

بعضی‌ها داغشو دوست دارن یک فیلم کلاسیک کمدی موزیکال رمانتیک محصول سال 1959 آمریکا به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی بیلی وایلدر و با شرکت مریلین مونرو، تونی کرتیس و جک لمون است. این فیلم بازسازی یک اثر فرانسوی محصول 1935 می‌باشد. بنیاد فیلم آمریکا این اثر سینمایی را به عنوان برترین فیلم کمدی تاریخ برگزیده‌است. داستان فیلم در سال 1929 در شیکاگو شروع می‌شود که جو (با بازی تونی کرتیس) و جری (با بازی جک لمون) دو نوازنده آس و پاس کاباره‌ای شاهد قتل‌عام دسته جمعی یک گروه گانگستری می‌شوند. این اثر طنز و کلاسیک شاید جذاب‌ترین کمدی برای مخاطبان امروزی به نظر نرسد، اما همچنان یک کلاسیک بسیار مورد توجه است و در صدر آثار شاخص موسسه فیلم آمریکا قرار دارد.

Mrs. Doubtfire

فیلم Mrs. Doubtfire
 • کارگردان: کریس کلمبوس
 • ستارگان: رابین ویلیامز، سالی فیلد

خانم داوت فایر فیلمی محصول سال 1993 به کارگردانی کریس کلمبوس است. در این فیلم رابین ویلیامز، سالی فیلد، پیرس برازنان و متیو لارنس بازی کردند. خانم داوت‌فایر داستان یک بازیگر اخیراً طلاق گرفته را دنبال می‌کند که برای اینکه بتواند با فرزندانش ارتباط برقرار کند، لباس یک خانم خانه دار را می‌پوشد. روی کاغذ، خانم داوت فایر ممکن است بیش از حد گسترده یا احساساتی به نظر برسد، اما رابین ویلیامز در نقش اصلی آنقدر عالی می‌درخشد که مقاومت در برابر نتیجه نهایی آن دشوار است.

این فیلم به مدلی جذاب و شیرین به موضوعات طلاق، جدایی و تأثیری که بر خانواده می‌گذارد می‌پردازد.

Dumb and Dumber

فیلم Dumb and Dumber
 • کارگردان: برادران فارلی
 • ستارگان: جیم کری، جف دنیلز

در کمدی اسلپ‌استیک برادران فارلی، جیم کری آن بازی ویژه و فیزیکی‌اش را با چهره‌ لاستیکی خود انجام می‌دهد که او را به یک ستاره تبدیل کرد، و جف دنیلز نیز همتای بی‌نظیری را به‌عنوان دوستی به همان اندازه احمق و خوش‌نیت ارائه می‌کند. آنها به یک سفر جاده‌ای می‌روند تا چمدان یک غریبه زیبا را برگردانند و خوب، عنوان گویای همه چیز است؛ چرا که هری و لوید احتمالاً احمق‌ترین آدم‌های کره زمین هستند. به طور کلی Dumb and Dumber یک کمدی بی‌وقفه احمقانه است که توسط بازیگران اصلی‌اش رسمیت بیشتری پیدا می‌کند: جیم کری در اوج است و جف دنیلز خود را به‌طور تحسین‌برانگیزی در یک اجرای مخالف دیگر آثارش نمایش می‌دهد.

The Big Lebowski

فیلم The Big Lebowski
 • کارگردان: برادران کوئن
 • ستارگان: جف بریجز، جان گودمن، استیو بوشمی

«لبوفسکی بزرگ» یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های کلاسیک و کمدی‌های کالت تمام دوران است، اما همچنین فیلمی درباره دزدی‌ها، افراد ثروتمند، بولینگ و هنرمندان است. جف لبوفسکی فوق‌العاده سرد، راضی است که در آپارتمانش در لس‌آنجلس بچرخد و بنوشد و سپس به دوستانش والتر و دانی برای بولینگ بپیوندد. اما برخی آدم رباها او را با یک میلیونرِ هم‌نامِ خودش اشتباه می‌گیرند و او باید به جنایتکاران عجیب و غریبی که همسر لبوفسکی دیگر را ربوده‌اند باج بدهد.

در سال 2014، این فیلم برای نگهداری در فهرست ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره آمریکا انتخاب شد و از نظر فرهنگی، تاریخی، یا زیبایی شناختی مهم تلقی شد. به طور کلی این اثر شامل تصاویری خیره‌کننده و دیالوگ‌های تند برادران کوئن است که با اجرای قوی جان گودمن و جف بریجز زنده شده‌اند.

مطلب پیشنهادی:معرفی تمام آثار مهران مدیری – مرد هزار چهرهاز نوروز 72 تا دراکولا؛ تقریبا سی سال خاطره
معرفی تمام آثار مهران مدیری – مرد هزار چهره

Elf

فیلم Elf
 • کارگردان: جان فاورو
 • ستارگان: ویل فرل، جیمز کان

این فیلم شیرین یک کلاسیک مدرن پیرامون تعطیلات کریسمس است؛ داستان فیلم جان فاورو یک انسان (ویل فرل) که توسط اِلف‌های قطب شمال بزرگ شده است را دنبال می‌کند که به شهر نیویورک سفر می‌کند تا پدر واقعی خود (جیمز کان) را از ‌فهرست شیطانی بابانوئل نجات دهد. این فیلم کمدی دوست داشتنی‌ترین و کودکانه‌ترین اجرای فرل را به نمایش می‌گذارد. به طور کلی Elf فیلمی پر از شادی است، یک کمدی خانوادگی با روحیه لطیف و خوش اخلاق که از بازی خنده دار و جذاب ویل فرل به عنوان یکی از بزرگترین یاران بابانوئل سود زیادی می‌برد.

Shaun of the Dead

فیلم Shaun of the Dead
 • کارگردان: ادگار رایت
 • ستارگان: سایمون پگ، نیک فراست

فیلم زامبی کمدی‌ یا به عبارتی «زام-کام» جزو زیر ژانرهای کمدی و وحشت است که از زمان جرج رومرو و فیلم Night of the Living Dead محبوبیت و شهرت فراوانی به دست آورد. تا امروز کارگردانان مختلفی رویکرد و سبک خاص خودشان را به این ژانر آورده‌اند و اکنون زام-کام به اندازه فیلم‌های زامبی‌محورِ کلاسیک محبوب است. اما فیلم Shaun of the Dead به عنوان یکی از آثار شاخص این شاخه سینمایی به طرز هوشمندانه‌ای بین ترس‌ها و طنزهای شوخ طبعانه خود تعادل برقرار می‌کند و یک فیلم زامبی محور خونین و خوب با شوخ طبعی بدون مرز می‌سازد.

Galaxy Quest

فیلم Galaxy Quest
 • کارگردان: دین پاریسوت
 • ستارگان: تیم آلن، سیگورنی ویور

ماجراجویی کهکشانی یک فیلم کمدی علمی تخیلی محصول سال 1999 به کارگردانی دین پاریسوت است. این فیلم تقلید و ادای احترام به فیلم‌ها و سریال‌های علمی تخیلی، به ویژه پیشتازان فضا و طرفداران آن است، تیم آلن، سیگورنی ویور، آلن ریکمن، تونی شالهوب، سم راکول و داریل میچل در آن بازی می‌کنند. گلکسی کوئست در نهایت طی این‌سال‌ها به جایگاه کالتی دست یافت، به ویژه از طرف طرفداران پیشتازان فضا برای تقلید هجو آمیز و محبت آمیز آن، اما همچنین این فیلم از سوی مخاطبان عام به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کمدی شاخص در تاریخ سینما معرفی شده است.

 • بهترین فیلم‌های ویل اسمیت – مرد دوست‌داشتنی سینما
 • بهترین فیلم‌های پاپ کورنی زیر 90 دقیقه
 • نقد سریال Ted Lasso – یک کمدی ورزشی معرکه

A Shot in the Dark

فیلم A Shot in the Dark
 • کارگردان: بلیک ادواردز
 • ستارگان: پیتر سلرز، الکه زومر

تیری در تاریکی محصول سال 1964 از خنده دارترین فیلم‌های کلاسیک است و دنباله‌ای بر فیلم پلنگ صورتی محسوب می‌شود. به باور بسیاری، تیری در تاریکی جذابیت زیادی دارد و آن را تبدیل به یکی از خنده‌دار‌ترین فیلم‌های جهان کرده است. در نقش اصلی فیلم که پیتر سلرز (بازپرس کلوزو) آن را بازی می‌کند، آدم سبک‌مغزی است، اما با اعتماد به نفس کاذبش دیگران را متقاعد می‌کند که نابغه است. داستان فیلم از این قرار است که پرونده قتلی به بازپرس کلوزو سپرده می‌شود و با وجود اینکه تمامی شواهد حاکی از این است که ارتکاب قتل، کار یکی از مظنون‌های پرونده است، بازپرس کلوزو نظر دیگری دارد و همین مسئله باعث می‌شود تا فیلم صحنه‌های خنده‌دار زیادی داشته باشد.

Paddington | 1 – 2

سری فیلم های Paddington
 • کارگردان: پل کینگ
 • ستارگان: هوگو بونویل، سالی هاوکینز، نیکول کیدمن

پدینگتون شخصیت محبوب کودکان را بدون قربانی کردن جذابیت اصلی آن وارد قرن بیست و یکم می‌کند و یک ماجراجویی خانوادگی را ارائه می‌کند که به طرز مقاومت ناپذیری مانند ستاره‌اش نوازش‌کننده روح و روان است. «پدینگتون»، خرسی انسان‌تبار است که از جنگل‌های پرو به خیابان‌های لندن مهاجرت می‌کند، جایی که وی توسط خانواده براون پذیرفته شده و وارد ماجراجویی جذابی می‌شود. چیزی که فیلم پدینگتون را بسیار خاص کرده، قدرت دقیق اقتباس از داستان اصلی پدینگتون و امروزی کردن آن به گونه‌ای جذاب و تماشایی است. «پدینگتون 2» نیز همچون فیلم اولش، به جای آنکه بخواهد تسلیم گروه خاصی از مخاطبان شود، میان طنزمایه مخصوص بزرگسالان و داستان و صحنه‌های طنز مناسب سنین پایین‌تر، تعادل برقرار می‌کند.

What We Do in the Shadows

فیلم What We Do in the Shadows
 • کارگردان: تایکا وایتیتی، جامین کلمنت
 • ستارگان: تایکا وایتیتی، جامین کلمنت

فیلم بعدی در لیست بهترین فیلم‌های کمدی، «آنچه در سایه‌ها انجام می‌دهیم» نام دارد. فیلمی که در سال 2014 به روی پرده رفت. استفاده متعادل و متناسب از وحشت و کمدی در کنار یکدیگر به‌هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست، اما تایکا وای‌تیتی و جامین کلمنت، که مشترکا نویسندگی و کارگردانی فیلم را به عهده داشته‌اند، به‌خوبی از پس این کار بر آمده‌اند. داستان هوشمندانه این کمدی درباره تعدادی خون‌آشام است که هر کدام به دوره‌ای بخصوص از تاریخ تعلق دارند و از قضا، حالا با یکدیگر هم‌اتاق شده‌اند و در تلاش هستند تا خودشان را با شرایط زندگی در قرن بیست و یکم وفق بدهند. غریبگی خون‌آشام‌ها و هیولاها و ناآشنایی‌شان با زندگی در عصر جدید، در کنار قتل‌های آمیخته به حس شوخ‌طبعی، فضای کمیک و بسیار خنده‌داری در فیلم ایجاد می‌کنند و از جمله دلایل جذابیت آن هستند.

مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم‌های کمدی ترسناک هالیوودیتجربه ترس در مقیاس کم
بهترین فیلم‌های کمدی ترسناک هالیوودی

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

فیلم کمدی Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
 • کارگردان: آدام مک‌کی
 • ستارگان: ویل فرل، پل راد، استیو کرل

فیلم‌های کمدی بسیاری هستند که از داستان و رفتارهای احمقانه و مضحک برای جذابیت بیشتر استفاده می‌کنند و به جرئت می‌توان گفت که هیچ‌یک به اندازه فیلمِ «گوینده: افسانه ران برگندی» در این امر موفق نبوده‌اند و به همین خاطر است که در لیست بهترین فیلم‌های کمدی ما قرار گرفته است.

داستان فیلم روایتگر ماجرایی است که در دهه 1970 آمریکا رخ می‌دهد و از این قرار است که گوینده تلوزیونی خبری به نام ران برگندی (با بازی ویل فرل)، گزارشگر زنی (با بازی کریستینا اپل‌گیت) را در گروه خبری خود استخدام می‌کند. این اقدام او در حالی صورت می‌گیرد که حضور یک زن و فعالیتش در تلوزیون و خبررسانی، هنوز رایج نشده بود و این مسئله مسبب اتفاقات جالبی در طول داستان فیلم می‌شود. ویل فرل و سایر بازیگران مرد گروه خبری‌اش، به‌خوبی از پس بازی در نقش آدم‌های لوده برمی‌آیند و حضور کریستینا اپل‌گیت در کنار آن‌ها، جذابیت فیلم را دوچندان می‌کند.

The Hangover

سری فیلم The Hangover
 • کارگردان: تاد فلیپس
 • ستارگان: بردلی کوپر، اد هلمس، زک گالیفیناکیس

به نظر من این فیلم یکی از جالب‌ترین و جذاب‌ترین فیلم‌های کمدی است. البته باید اشاره کنم که دیدن این فیلم محدودیت سنی دارد و برای محیط خانوادگی مناسب نیست. فروش بسیار خوب اولین سری از این فیلم کمدی باعث شد تا کارگردان آن ترغیب شود تا قسمت‌های بعدی آن را نیز بسازد. همچنین این فیلم توانست جایزه بهترین کمدی گلدن گلوب را به خود اختصاص دهد. داستان فیلم درباره مردی به نام تاد است که همراه با دوستان و برادر همسر آینده‌اش دو روز مانده به عروسی‌اش به شهر لاس وگاس برای مهمانی پایان مجردی می‌رود. اما آن‌ها شبی غیر قابل باور را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود فردای آن روز هیچ چیز را به یاد نیاورند و وارد ماجراهای جدیدی شوند.

Beetlejuice

فیلم Beetlejuice تیم برتون
 • کارگردان: تیم برتون
 • ستارگان: مایکل کیتون، ویونا رایدر، چینا دیویس

داستان فیلم در مورد زوج جوانی است که بعد از مرگ مجبور می‌شوند در همین دنیا باقی بمانند. خانواده‌ای مالک خانه آن‌ها می‌شود اما دختر نوجوان خانواده روح آن‌ها را می‌بیند. این فیلم کمدی، ترسناک و ماورائی به کارگردانی تیم برتون محصول سال 1988 میلادی است. این فیلم جزو ده فیلم پرفروش سال 1988 است. به طور کلی بیتل جویس فوق‌العاده عجیب و غریب، مملو از ایده‌ها، برخی از خوشمزه ترین کارهای بازیگری مایکل کیتون و لحظات خنده دار و سرگرم‌کننده است که کل خانواده را سرخوش می‌کند.

Office Space

فیلم Office Space
 • کارگردان: مایک جاج
 • ستارگان: ران لیوینگستون، جنیفر آنیستون

داستان این فیلم کمدی دیدنی درباره‌ی کارمندان یک شرکت است که از کارشان متنفرند و تصمیم می‌گیرند که بر ضد رئیس حریصشان شورش کنند. فیلم فضای اداری، یکی از بهترین و جذاب‌ترین فیلم‌های کمدی انگیزشی برای آن دسته از کارمندان است که زندگی یکنواخت کارمندی آن‌ها را خسته و دل‌مرده کرده است. برخی از کارمندان یک پتانسیل خارق‌العاده برای تبدیل شدن به کارآفرین دارند ولی هیچ‌گاه این حس و احساس را جدی نمی‌گیرند به همین خاطر همیشه یک حالت افسردگی دارند. از این رو دیدن این فیلم می‌تواند تحول بزرگی در این دسته از افراد ایجاد و به آن‌ها یادآوری کند که داشتن یک زندگی کارآفرینی خیلی جذاب‌تر و بهتر از یک زندگی کارمندی است. این فیلم به نوعی پیام تغییر است و به کسانی که زندگی کارمندی دارند می‌گوید که شاید وقت آن رسیده باشد که کسب و کار خودشان را آغاز کنند.

 • 20 فیلم مناسب کودکان که آن‌ها را سرگرم می‌کند
 • معرفی بهترین فیلم‌ها و سریال‌های رامبد جوان
 • معرفی تمام آثار مهران مدیری – مرد هزار چهره

Borat

فیلم Borat ساشا کون بارون
 • کارگردان: لری چارلز
 • ستارگان: ساشا بارون کوهن، پاملا اندرسون

ساشا بارون کوهن یکی از منحصربفردترین کمدین‌های تاریخ است. حدوداً بیست سال پیش، این بازیگر حرفه‌ای با سریال (Da Ali G Show) نوع خاصی از کمدی را بنا نهاد که بهترین راه برای توصیف آن «دوربین مخفی اسیدی» است. هدف از دوربین مخفی، در ساده‌ترین حالتش، این است که یک آدم از همه‌جا بی‌خبر را سرکار گذاشت. اما شیوه‌ی سر کار گذاشتن کوهن آنقدر پیشرفته و دیوانه‌وار است، به چنان درجه‌ای از بداهه‌گویی و ابتکار عمل از جانب خودش نیاز دارد و گاهی آنقدر از لحاظ مالی و جانی خطرناک می‌شود که مقایسه کردن آن با دوربین مخفی‌های معمولی بی‌انصافی است.

ساشا بارون کوهن در این سریال در چارچوب سه شخصیت فرو می‌رفت که یک از آن‌ها بورات بود. بعدها این بازیگر فیلمی مستقل از شخصیت بورات را تولید کرد که در سال 2006منتشر شد. بورات در محیطی جدی حرفی مضحک می‌زند یا سوالی مضحک می‌پرسد که عنصر کمدی این فیلم را شامل می‌شود. بنابراین بدون شک این فیلم یکی از آثار شاخص کمدی در تاریخ سینمای جهان است.

!Airplane

فیلم !Airplane استیو مارتین
 • کارگردان: جیم آبراهامز
 • ستارگان: لسلی نیلسن، روبرت هایس

اگر واقعا قصد دارید چالش دشواری برای کسی تدارک ببینید، از او بخواهید تمامی شوخی‌های موجود در این فیلم را بشمارد! هواپیما که در میان بهترین فیلم‌های کمدی قرار دارد، به جرئت یکی از خنده‌دارترین فیلم‌هایی است که تاکنون ساخته شده‌ است. این فیلم در سال 1980 به روی پرده رفت و داستان آن در هواپیمایی جریان دارد که نیمی از مسافران و تمامی کادر پروازی‌اش، دچار مسمومیت غذایی می‌شوند و در این میان، تلاش می‌کنند تا خلبان سابق آمریکایی در جنگ ویتنام را، که اعتیاد شدیدی به مصرف نوشیدنی الکلی دارد، متقاعد کنند تا وارد کابین خلبان شده و کنترل هواپیما را به دست بگیرد.

نکته جالب توجه دیگر درباره فیلم طعنه‌ها و کنایه‌هایی است که در آن متوجه بعضی فیلم‌ها و کلیشه‌های سینمایی می‌شود. طرح کلی داستان فیلم چندان بخصوص نیست و نکته‌ای که بیش از هر چیز باعث موفقیت آن شده است، شوخی‌ها، جوک‌ها و شیرین‌کاری‌های بی‌شماری است که در فیلم وجود دارند؛ تا حدی که با دو یا حتی سه بار مشاهده فیلم هم قادر به متوجه شدن تک‌تک آن‌ها نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − شش =

دکمه بازگشت به بالا