عمومی

معرفی صلح طلب کسی که برای برقراری صلح همه را میکشد

شاید در نگاه اول کاندیمنت کینگ (Condiment King) غیرمعمولی‌ترین و عجیب و غریب‌ترین شخصیت دنیای دی‌سی به نظر برسد. البته چنین چیزی درست است، از کاندیمنت کینگ عجیب و غریب‌تر پیدا نمی‌کنید اما چنین چیزی به این معنی نیست که صلح طلب یا همان پیس میکر نیز شخصیت عجیبی برایتان محسوب نشود.

این شخصیت آن قدر خودش را به صلح و صلح طلبی وقف کرده است که حاضر است هر موجود زنده‌ای را بکشد تا صلح برقرار شود! اما صلح طلب دقیقاً کیست؟ یک ابرقهرمان، یک سوپرویلن یا احمق‌ترین آدم دنیا؟ در ادامه سراغ معرفی این ویجلنتی خشن می‌رویم.

شناسنامه صلح طلب (Peacemaker)

– اولین حضور: شماره 40 کمیک Fightin’ 5 (انتشار در ماه نوامبر سال 1966)
– ناشر: ابتدا چارلتون و سپس دی‌سی
– خالقان: جو گیل (Joe Gill) و پت بویت (Pat Boyette)
– نام واقعی: کریستوفر اسمیت (Christopher Smith)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Peacemaker (انتشار از ماه مارس تا نوامبر سال 1967)
Peacemaker (انتشار از ماه ژانویه تا آوریل سال 1988)
شماره 7 تا 20 کمیک Blue Beetle (انتشار از ماه نوامبر سال 2006 تا ماه دسامبر سال 2007)
Suicide Squad (شروع انتشار در ماه می سال 2021)


صلح طلب کیست؟

صلح طلب در کمیک‌های دی‌سی

کریستوفر اسمیت شخصیتی صلح طلب بود که اولین بار در شماره 40 کمیک Fightin’ 5 از چارلتون کامیکز معرفی شد. او یکی از اعضای گروهی شبه نظامی بود که خودشان را وقف برقراری صلح کرده و فقط سلاح‌های غیرکشنده در دست داشتند. تا این که این شخصیت در یک سری کوتاه چهار قسمتی در سال 1988 به طور کلی تغییر کرد.

پس از رویداد Crisis on Infinite Earths که در آن این شخصیت به دنیای کمیک‌های دی‌سی منتقل و معرفی شد، نسخه جدیدی از کریستوفر اسمیت به تصویر کشیده شد که هنوز هم می‌خواست صلح برقرار کند، آن قدر که حاضر بود هر کاری را برای برقراری آن انجام دهد.


اوریجین پیس میکر

صلح طلب در شماره 40 کمیک Fightin' 5 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)صلح طلب در شماره 40 کمیک Fightin’ 5 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پیس میکر که با نام کریستوفر اسمیت به دنیا آمده بود، تک فرزند یک زوج ثروتمند بود. پدر اسمیت، که فرمانده سابق اردوگاه کار اجباری ارتش نازی‌ها بود، قدرت و نیرو را بیش از هر چیزی ارزشمند می‌دانست. وقتی اسمیت فقط پنج سال داشت، زندگی پدرش به علت خودکشی پایان یافت. اسمیت نیز شاهد این اتفاق بود. این پسر جوان که دچار مشکلات روانی شده پس از اتمام دبیرستان به ارتش می‌پیوندد؛ جایی که با واقعیات وحشتناک جنگ رو به رو می‌شود.

به اتهام قتل مردم بی‌گناه، اسمیت به دلیل جرایم جنگی دستگیر و محاکمه شد. در دوران زندانش او قبول کرد که به برنامه مخفی ضد تروریستی پنتاگون با نام Project: Peacemaker بیپوندد. مأموران این برنامه در یک پایگاه نظامی مدرن آموزش می‌دیدند اما هیچوقت برای مأموریتی اعزام نشدند. در نهایت نیز اسمیت به لطف آزادی مشروطی که توافق شده بود آزاد شد. این جریان بعدها باعث شد تا اسمیت تبدیل به یک ویجلنتی نقاب‌دار شود تا به نوعی جرایم وحشتناک خودش و پدرش را جبران کند.

وقتی او شروع به برقراری عدالت خودش کرد، اکثراً صدای پدرش را درون سرش می‌شنید. این صدا، اسمیت را به سمت صلح‌طلبیِ دیوانه‌وارش هدایت کرد. این ویلجنتی از توهمات عجیبی زجر می‌کشید؛ نه تنها از روح پدرش، بلکه از صدای کسانی که به دست او به قتل رسیده بودند و درون کلاهخود عجیب و غریبش گیر افتاده‌اند.

صلح طلب برای ایجنسی (Agency) کار می‌کرد؛ یک سازمان مخفی دولتی که این جنگجوی تا دندان مسلح را به مأموریت‌های ضد تروریستی در سراسر جهان می‌فرستاد. وضعیت شکننده ذهن پیس میکر باعث غیرقابل پیش‌بینی شدن او می‌شد و برای همین ایجنسی سعی داشت با کمک جلسات روان‌درمانی و مأمور شدیداً آموزش دیده‌ای که با او همکاری می‌کردند، تا جای ممکن اسمیت را پایدار نگه دارد.

گفته می‌شد که او به دست اکلیپسو (Eclipso) در طی یکی از مأموریت‌هایش برای چک‌میت (Checkmate)، یکی از بخش‌های تسک فورس ایکس (همان سازمان دولتی شدیداً مخفی که جوخه انتحاری را ایجاد کرده بود) کشته شده اما سال‌ها بعد برای کمک به بلو بیتل (Blue Beetle) جدید با نام جیمی ریس (Jaime Reyes) به دنیای ابرقهرمانی بازگشت. اسمیت به دلیل ترسی که به عنوان صلح طلب ایجاد می‌کرد به عنوان یکی از اعضای احتمالی سینسترو کورپز (Sinestro Corps) نیز در نظر گرفته شد اما حلقه قدرت زرد رنگ در نهایت او را قبول نکرد. برای مدت کوتاهی او به عنوان شریک و استاد با جیمی فعالیت می‌کرد.

صلح طلب هیچوقت به طور سنتی از اعضای جوخه انتحاری کمیک‌ها نوبده است. اما با ری‌لانچ شدن این سری کمیک در سال 2021 و به لطف حضور لایو اکشن این شخصیت، پیس میکر تبدیل به یکی از اعضای مهم سویساید اسکواد شد.


ارتباط صلح طلب با واچمن

با این که پیس میکر پیش از حضور لایو اکشنش یک شخصیت نسبتاً ناشناس در دنیای دی‌سی محسوب می‌شد اما یک نسخه متفاوت از صلح طلب وجود دارد که حتی ممکن است طرفداران کژوال ابرقهرمانان نیز او را بشناسند.

کمدینِ (Comedian) واچمن (Watchmen) یک شخصیت تقلید شده از پیس میکر محسوب می‌شود. در واقع، تمام شخصیت‌های واچمن به نوعی پارودی‌هایی از شخصیت‌های چارلتون کامیکزی هستند که دی‌سی در طی دهه 80 حقوق آن‌ها را به دست آورد.

کوئسشن (The Question) تبدیل به رورشاک (Rorschach) شد، بلو بیتل تبدیل به نایت اول (Nite Owl) و به همین ترتیب. در ابتدا، آلن مور (Alan Moore) و دیو گیبسون (Dave Gibbons) داستانشان را به جای شخصیت‌هایی شبیه به آن‌ها، با خود شخصیت‌های چارلتون نوشته بودند. به این ترتیب، این قتل پیس میکر بود که باعث جریان گرفتن داستان واچمن می‌شد.


صلح طلب یک قهرمان است یا یک ویلن؟

در بین تمام ویجلنتی‌های تفنگ به دست کمیک‌ها، پیس میکر را به سختی می‌توان به عنوان یک قهرمان یا ویلن معرفی کرد. این شخصیت در اواخر دهه 80 مشهور شد؛ دوره‌ای که شخصیت‌هایی مثل پانیشر (Punisher) و ولورین (Wolverine) باعث محبوبیت موجی جدید از آنتی‌هیروها شده بودند که تیره‌تر، خشن‌تر و از نظر اخلاقی خاکستری محسوب می‌شدند.

نسخه پیش از دی‌سی پیس میکر احتمالاً به عنوان یک قهرمان در نظر گرفته شود؛ چرا که از روش‌های غیرکشنده برای مبارزه با جنایت استفاده می‌کرد. اما نسخه دی‌سی او یک نسخه تاریک‌تر از این شخصیت است که اعمال شنیعی با نام صلح انجام داده. با این حال در نهایت، صلح طلب بیش‌تر از این که یک ویلن کامل باشد، یک قاتل گمراه محسوب می‌شود که با مشکلات روانی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.


قدرت‌ها و توانایی‌های پیس میکر

این آنتی هیرو، استاد استفاده از سلاح‌های مختلف است. او در عین این که سعی در برقراری عدالت دارد، سلاح‌های مرگبار و پیشرفته به دست می‌گیرد و زره ضد گلوله به تن می‌کند. کلاهخود عجیب پیس میکر این قابلیت را دارد تا فرکانس‌های فراصوت ساطع کند که می‌توانند حواس هر کسی که در این محدوده قرار می‌گیرند را دچار اخلال کنند. همچنین این فرکانس‌ها می‌توانند باعث اختلال سینگال‌های الکتریکی شوند. درون این کلاهخود سنسورهای دور برد تعبیه شده تا وجود افراد در محیط را تشخیص دهد.

صلح طلب ابزارهای پیشرفته دیگری نیز در اختیار دارد که شامل یک هواپیمای جت و جت‌پکی است که به او قابلیت پرواز می‌دهد.


صلح طلب خارج از دنیای کمیک‌ها

صلح طلب جان سینا در سریال Peacemaker

با وجود معرفی در حدود 6 دهه پیش اما پیس میکر حضور خاصی در خارج از دنیای کمیک‌ها نداشته است. اولین استفاده از این شخصیت در خارج از دنیای کمیک‌ها مربوط به فیلم The Suicide Squad با بازی جان سینا می‌شود.

اما کریستوفر اسمیت به قدری توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند که حتی پیش از اکران فیلم The Suicide Squad، دستور ساخت یک سریال اختصاصی با نام Peacemaker از او نیز صادر شده است تا ماجراهای اختصاصی صلح طلب را دنبال کند.


به مطالعه ادامه دهید

  • مرگبارترین اعضای Suicide Squad
  • معرفی بلاداسپورت – یک ددشات برای سوپرمن
  • معرفی هارلی کویین – ملکه جنایت شهر گاتهام
  • معرفی پولکا دات من – نقطه‌های رنگی برای شرارت
  • معرفی ویجلنتی – همکار و در عین حال دشمن صلح طلب

پرسش‌های متداول در مورد صلح طلب

نام واقعی صلح طلب چیست؟

فردی که کلاهخود براق را به سر می‌گذارد و خودش را پیس میکر یا همان صلح طلب می‌نامد، در واقع کریستوفر اسمیت نام دارد.

صلح طلب یک شخصیت منفی است یا یک قهرمان؟

پیس میکر نه کاملاً یک قهرمان است و نه یک شخصیت منفی. او از واژه صلح استفاده می‌کند تا مسیر تاریکی که عمدتاً به دلیل مشکلات روحی و روانی دچار آن‌ها شده را توجیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا