عمومی

هیتباکس در بازیهای ویدیویی چیست

شاید ما بین تجربه بازی‌های مختلف، متوجه تفاوت دقت آن‌ها در برخورد گلوله‌ها شده باشید. هیت‌باکس (Hitbox) همان عامل تعیین کننده این برخوردهاست. در ادامه با همراه باشید.

هیت‌باکس‌ها همیشه درون بازی‌های مختلف حضور داشته‌اند و ساخت آن‌ها بسته به نوع بازی، می‌تواند بسیار مهم و چالش برانگیز باشد.

هیت‌باکس‌ها شکل‌هایی دو یا سه بعدی هستند که بازی از آن‌ها برای ثبت برخوردها در لحظه استفاده می‌کند. مثل زمانی که ضربه‌ای به کاراکتری وارد شود.

گاهی اوقات، سازندگان از دو نوع باکس استفاده می‌کنند؛ یکی Hitbox که برای وارد کردن آسیب استفاده می‌شود و دیگری Hurtbox که آسیب به آن وارد می‌شود. هر گاه این دو باکس با یک دیگر برخورد کنند، بازی این برخورد را به عنوان یک ضربه یا آسیب ثبت می‌کند.

با وجود این که ما از تعبیر باکس (جعبه) برای این اشکال استفاده می‌کنیم، آن‌ها می‌توانند هر شکلی اعم از دایره، کره و دیگر شکل‌های منحصر به فرد داشته باشند. به صورت معمول، آن‌ها مجموعه‌ای از اشکال هستند که شکلی همآهنگ با مدل کاراکتر را دارند و هر هیت‌باکس نوعی متفاوت از آسیب را ثبت می‌کند (مثلا آسیب وارده به سر بیشتر از دست و پا است).

مطلب پیشنهادی:خیالتان راحت! فیلم Spider Man No Way Home قطعا چند اسپایدرمن خواهد داشتیونیورس سینمایی در هالیوود Level UP می‌شود!
خیالتان راحت! فیلم Spider Man No Way Home قطعا چند اسپایدرمن خواهد داشت

هیت‌باکس‌ها از اساسی‌ترین بخش‌های هر بازی محسوب می‌شوند و به همین خاطر در تمامی بازی‌ها یافت می‌شوند. هر چند که داشتن هیت‌باکس‌های خوب و مناسب مطلوب است، اما برخی از بازی‌ها با هیت‌باکس‌ها را کمی غیر دقیق‌تر طراحی کرده و به جای آن، با داستان و یا محیط بازی آن را جبران می‌کنند (بازی‌های RPG عموما به همین صورت هستند).

در بازی‌های مبارزه‌ای رقابتی، هیت‌باکس‌ها نقشی مضاعف دارند، چرا که نقش اصلی را در هسته گیم‌پلی دارند. هم چون بازی‌هایی مثل Street Fighter V و یا Soulcalibur VI که برای ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش، هیت‌باکس‌هایی دقیق طراحی کرده‌اند.

هر گونه اشتباه یا سهل انگاری در طراحی این هیت‌باکس‌ها، منجر به تجربه‌ای ناخوشایند و نارضایتی مخاطبان خواهد شد، چرا که بازیکن می‌بیند که ضربه‌اش با هدف مورد نظرش برخورد کرده، اما هیچ گونه آسیبی وارد نمی‌شود.

دانستن مکان و حالت هیت‌باکس‌ها می‌تواند در کسب مهارت بازیکنان مفید واقع شود، چرا که معمولا هیت‌باکس‌ها با شکل ظاهری کاراکتر چندان هم‌پوشانی ندارند. فرض کنید در بازی‌ای هم چون دارک سولز، دانستن هیت‌باکس خود و باس ممکن است به شما در جان سالم به در بردن از یک حمله مرگبار و شکست آن کمک کند و شما را از خرد شدن دسته یا موس و کیبردتان نجات دهد.

طراحی دقیق هیت‌باکس‌ها؛ عاملی موثر در بازی جوان‌مردانه

هیت‌باکس‌ها یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر تجربه و بازیکنان هستند و لذت بردن بازیکنان از مبارزات طراحی شده، به آن متکی است. طراحان بازی‌های ویدیویی همواره در حال تلاش برای بهبود دقت این باکس‌ها هستند تا چالش‌های بازی خود را به شکلی متناسب پیاده کنند.

دفعه بعد که در مورتال کمبات مشغول مبارزه با دوستان خود بودید و یا در حال اکتشاف سرزمین‌های ناشناخته، به دسته‌ای از دشمنان برخورد کردید، بهتر متوجه اهمیت این جعبه‌های نامرئی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا