عمومی

10 رویداد که میتوانند برای فصل دوم What If استفاده شوند

باید قبول کرد که مارول استودیوز با سریال انیمیشنی What If…? ریسک بزرگی کرد. این سریال نه تنها اولین ساخته دنیای سینمایی مارول به شکل انیمیشن است، بلکه در آن لحظات سرنوشت‌ساز شخصیت‌های این فرانچایز تغییر پیدا می‌کند. با این اوصاف اما What If در چند قسمت خود توانست نظر مخاطبان را جلب کند و همه منتظر فصل دوم What If هستند.

شخصیت‌هایی مثل کاپیتان کارتر (Captain Carter)، استار لرد تچالا (Star-Lord T’Challa) و دکتر استرنج سوپریم (Doctor Strange Supreme) جزو شخصیت‌های جدید معرفی شده توسط این سریال انیمیشنی به دنیای سینمایی مارول بودند.

همچنین برخی از لحظات کلیدی دنیای سینمایی مارول مثل به وجود آمدن کاپیتان آمریکا، دزدیده شدن پیتر کوئیل (Peter Quill)، زندانی شدن تونی استارک در افغانستان و صانحه رانندگی دکتر استرنج در What If تغییر پیدا کردند.

حالا که قرار است فصل دوم What If…? ساخته شود، با فرض ادامه همین روند، چه رویدادهایی وجود دارد که می‌توانند محور داستان‌های فصل دوم باشند؟ در این قسمت به سراغ 10 مورد از رویدادهای دنیای سینمایی مارول می‌رویم که می‌توانند مناسب فصل دوم What If باشند.


10. چه می‌شد اگر… کراس‌بونز کاپیتان آمریکا را می‌کشت؟

آیا مرگ کاپیتان آمریکا توسط کراس‌بونز را در فصل دوم What If می‌بینیم؟

آرک داستانی The Death of the Dream اد بروبیکر (Ed Brubaker) و استیو اپتینگ (Steve Epting)، ماجرای ترور کاپیتان آمریکا توسط براک روملو (Brock Rumlow) با نام مستعار کراس‌بونز (Crossbones) را به تصویر می‌کشد. این رویدادِ شماره 25 کمیک Captain America هنوز هم یکی از موارد بحث برانگیز بین خوانندگان محسوب می‌شود. البته دنیای سینمایی مارول این اتفاق را دنبال نکرده و اجازه می‌دهد تا استیو راجرز پایان خوشش را با پگی کارتر (Peggy Carter) داشته باشد.

با این حال، کراس‌بونز در سکانس‌های آغازین فیلم Captain America: Civil War، سعی می‌کند تا جان کاپیتان آمریکا را بگیرد. همان طور که «چه می‌شد اگر… کاپیتان کارتر اولین اونجرز می‌بود؟»، فصل اولِ سریال را با یک اتفاق بسیار آشنا برای طرفداران آغاز می‌کند، فصل دوم نیز می‌تواند با این رویداد که در آن واندا ماکسیموف (Wanda Maximoff) حضور نداشت تا انفجار روملو را کنترل کند و با موفقیت کاپیتان آمریکا کشته می‌شد، شروع شود.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ولورین شکستشان داده استمبارزاتی برای تمام عمر
10 موجود قدرتمند که ولورین شکستشان داده است

9. چه می‌شد اگر… هنک پیم اولتران را به وجود آورده بود؟

هنک پیم این فرصت را دارد تا مثل کمیک‌ها، خودش در فصل دوم What If اولتران را خلق کند

مثل تلاش برای ترور کاپیتان آمریکا توسط کراس‌بونز، تصور یک واقعیت که در آن هنک پیم (Hank Pym) به جای تونی استارک مسئول ساخت اولتران (Ultron) باشد می‌تواند طرفداران کمیک‌ها را به وجد آورد. اوریجین اولتران در کمیک‌ها به شماره 58 کمیک Avengers برمی‌گردد؛ جایی که مشخص می‌شود او محصول آزمایشات رباتیک پیم است.

هنک پیم می‌تواند اولتران را خلق کرده باشد تا به او در پیدا کردن همسرش، جنت ون دین (Janet Van Dyne)، کمک کند. این اوریجین متفاوت چطور رفتار و افق دید اولتران را تغییر می‌دهد؟ پرسش جالبی که می‌تواند در یکی از قسمت‌های فصل دوم What If به آن پاسخ داده شود.

8. چه می‌شد اگر… ونوو در برابر تونی استارک قرار می‌گرفت؟

آیا تونی استارک فرصت مبارزه با یکی از بزرگ‌ترین دشمنانش را در فصل دوم What If به دست می‌آورد

What If…? اجازه می‌دهد تا بازگویی‌های شبیه به کمیک‌ها یا اصلاح اشتباهات داستانی انجام شود. یکی از اولین داستان‌های مربوط به دنیای سینمایی مارول مربوط به حضور ماندارین (Mandarin) در فیلم Iron Man 3 است. چند شخصیت با این نام با آیرون من می‌جنگند اما این فیلم Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings است که ونوو (Wenwu) را صاحب واقعی این عنوان معرفی می‌کند.

حالا این پرسش مطرح می‌شود که چه اتفاقی می‌افتاد اگر تونی استارک با ماندارین واقعی پیش از مرگش در Avengers: Endgame رو به رو می‌شد؟ یا شاید حتی بهتر، مسیر تونی چگونه تغییر پیدا می‌کرد اگر استارک در اولین تقابلش با ده حلقه در فیلم Iron Man با ونوو رو به رو می‌شد؟

مطلب پیشنهادی:10 چیزی که باید در سه‌گانه دوم مرد عنکبوتی ببینیمنگاهی به افق پیش روی مرد عنکبوتی در جهان سینمایی مارول
10 چیزی که باید در سه‌گانه دوم مرد عنکبوتی ببینیم

7. چه می‌شد اگر… کیلمونگر در واکاندا بزرگ شده بود؟

اولین فصل What If به این موضوع پرداخته که مسیر اریک «کیلمونگر» استیونز (Erik “Killmonger” Stevens) با شرایط یا انتخابات متفاوت چگونه تغییر می‌کرد. اریک پس از این که پدرش به خاطر خیانت به سرزمینش توسط نیروهای واکاندا (Wakanda) کشته می‌شود، سرنوشت متفاوتی پیدا می‌کند.

در فیلم Black Panther، تچالا پدر خود را سرزنش می‌کند که چرا کیلمونگر را به واکاندا نیاورده بود. حالا این پرسش جالب مطرح می‌شود که چه اتفاقی می‌افتاد اگر استیونز جوان در آن لحظه بحرانی در زندگی‌اش به مردم خودش می‌پیوست؟ آیا باعث کاهش خصومت‌هایش می‌شد یا صرفاً ویلن شدن او را به تعویق می‌انداخت؟

6. چه می‌شد اگر… سپر به باکی می‌رسید؟

آیا سپر کاپیتان آمریکا در فصل دوم What If طبق خواسته طرفداران به باکی می‌رسد؟

یک لحظه بحرانی در دنیای سینمایی مارول مربوط به فیلم Avengers: Endgame می‌شد که در آن استیو راجرز تصمیم گرفت تا به گذشته برگردد و یک زندگی کامل را با عشقش، پگی کارتر، بگذراند. او به طور کوتاهی دیده شد که سپر خودش را به دوست و دستیارش، سم ویلسون (Sam Wilson) با نام مستعار فالکون (Falcon) واگذار کرد.

برخی از مخاطبان این انتخاب را نسبت به جیمز «باکی» بارنز (James “Bucky” Barnes) توهین آمیز تلقی کردند که به لطف اوریجین و تاریخچه مشترکشان، نسبت به استیو راجرز وفاداری خود را اثبات کرده بود.

انتخاب ویلسون به عنوان کاپیتان آمریکای جدید در نهایت یک گزینه با اهداف اجتماعی بود؛ چرا که این عنوان از قبل به یک انسان سفید پوست تعلق داشت. با تمام این اوصاف اما تنش بین بارنز و ویلسون درباره سپر که در سریال The Falcon and the Winter Soldier دیده شد، از پتانسیل پیش رفتن داستان با تغییر این انتخاب خبر می‌دهد.

اگر بارنز سپر را به دست می‌آورد چه رفتار متفاوتی می‌داشت؟ عموم جامعه نسبت به یک مأمور سابق هایدرا (HYDRA) که حالا کاپیتان آمریکا شده چه واکنش نشان می‌داد؟

مطلب پیشنهادی:10 شخصیت دنیای مارول که می‌توانند تانوس را شکست دهنددر برابر تایتان دیوانه
10 شخصیت دنیای مارول که می‌توانند تانوس را شکست دهند

5. چه می‌شد اگر… دوباره زامبی‌ها؟!

زامبی های مارول

دنیای زامبی‌های مارول که بر اساس سری کوتاهِ رابرت کرکمن (Robert Kirkman) و شان فیلیپس (Sean Phillips) خلق شده، در پنجمین قسمت فصل اول مورد استفاده قرار گرفت. «چه می‌شد اگر… زامبی‌ها؟!» به قدری نظرها را جلب کرد که اسپین‌آفی از آن در دستور ساخت قرار گرفت. یک قسمت دیگر از این دنیا می‌تواند پایه‌ریز این سریال باشد.

فصل اول، دنیای زامبی‌های مارول را در حال خطرناکی رها کرد. تانوس زامبی شده تقریباً موفق می‌شود تا دستکش ابدیت (Infinity Gauntlet) را تکمیل کند و در عین حال نیز واکاندا را تسخیر کند. قسمت بعدی زامبی‌های مارول می‌تواند ادامه همین کلیف‌هنگر را پیش ببرد و در نهایت اینفینیتی ساگا (Infinity Saga) را با طعم زامبی‌ها روایت کند.

4. چه می‌شد اگر… هاوارد اردکه یک قسمت می‌داشت؟

هاوارد اردکه

خیلی‌ها دوست دارند هاوارد د داک (Howard the Duck) را بیش‌تر ببینند اما این شخصیت زمان زیادی برای حضور ندارد. پس شاید فرصتی برای هاوارد اردکه که در فصل اول What If…? حضور داشت به وجود آید. البته او را در «چه می‌شد اگر… تچالا تبدیل به یک استار لرد می‌شد؟» و به صورت مختصر در دو فیلم Guardians of the Galaxy حضور داشت اما هنوز فرصت نمایشی اختصاصی برای خود نداشته است.

فصل دوم What If می‌تواند این مشکل را با یک قسمت مخصوص به هاوارد د داک حل کند؛ چه با دنبال کردن داستان همان هاوارد اردکه فصل اول یا یک نسخه متفاوت. ست روگن نیز به احتمال زیاد برای ایفای دوباره این نقش جواب مثبت خواهد داد.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ونوم شکستشان داده استپیروزی‌های بزرگ سیمبیوت مارول
10 موجود قدرتمند که ونوم شکستشان داده است

3. چه می‌شد اگر… ثور برای سر رفته بود؟

ثور و تانوس

یک پرسش ناراحت کننده در انتهای Avengers: Infinity War مطرح شد: چرا ثور برای سر تانوس نرفت؟ سریال What If این فرصت عالی را دارد تا این ایده را کند و کاو کند. اگر ثور در آن روز سرنوشت ساز تانوس را در واکاندا نابود کرده بود، دنیا جای بهتری می‌شد؟ یا پیشامدهای مربوط به بلیپ (Blip) اتفاق افتادن آن را توجیه می‌کند؟

اگر بلیپ اتفاق نمی‌افتاد قطعاً از غم دنیای سینمایی مارول کاسته می‌شد اما در همین حال نیز اجازه رشد به اعضای اونجرز را نمی‌داد. در نهایت، شاید یک قسمت از فصل دوم What If بتواند باعث شود تا این لحظه Avengers: Infinity War بیش‌تر مورد تحسین قرار بگیرد.

2. چه می‌شد اگر… نیمه دیگر بلیپ می‌شدند؟

مرگ اسپایدرمن

از نظر تایتان دیوانه این اتفاق عادلانه، رندوم و بدون در نظر گرفتن احساسات بود. اما پراکندگی شخصیت‌هایی که بلیپ شدند دقیقاً چگونه است؟ یک قسمت از سریال انیمیشنی What If می‌تواند داستان جالبی را با بازی با این ایده خلق کند.

به جای این که آیرون من، کاپیتان آمریکا و ثور باقی بمانند تا با اتفاقات پس از Avengers: Infinity War سر و کله بزنند، سرنوشت دنیا چگونه می‌شد اگر دکتر استرنج، بلک پنتر (Black Panther) و نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) باقی می‌ماندند؟ آیا این دسته از شخصیت‌ها می‌توانستند نقشه‌ای به دیوانگی چیزی که در Avengers: Endgame دیدیم پیاده کنند؟

اکثراً دکتر استرنج را از نظر هوش با تونی استارک مقایسه می‌کنند. پس شاید خیلی دور از ذهن نباشد که استاد هنرهای جادویی بتواند راهی برای معکوس کردن اتفاقات پیش آمده پیدا کند.

مطلب پیشنهادی:10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌هاکی شبیه کیه؟
10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌ها

1. چه می‌شد اگر… اونجرز دو بار می‌باخت؟

بشکن ثانوس

اونجرز در نقطه اوج Avengers: Endgame به زور و با چنگ و دندان توانستند پیروز باشند. تازه طبق گفته دکتر استرنج، این احتمالی یک به 14,000,605 بود. اگر تانوس دوباره نیمی از دنیا را بلیپ می‌کرد، چه دنیایی به وجود می‌آید؟ آیا اصلاً تانوس اجازه می‌داد قهرمانان آشنای دنیای سینمایی مارول در این دنیا باقی بمانند؟

چنین چیزی می‌تواند اهمیت نتیجه Avengers: Endgame را بیش‌تر کند. در عین حال نیز به مخاطبان نشان دهد چقدر قهرمانان دنیای سینمایی مارول شانس داشتند که آن سرنوشت را رقم زدند. علاوه بر این، هر فرصت برای به تصویر کشیده شدن تایتان دیوانه در دنیاهای موازی مارول قابل تقدیر است. در هر حال تانوس یک شخصیت مهم در دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود.


شما دوست دارید کدام رویداد دنیای سینمایی مارول به صورت متفاوت در فصل دوم What If به تصویر کشیده شود؟ دیدگاه‌هایتان را با در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


به مطالعه درباره What If ادامه دهید

  • معرفی مجموعه کمیک What If…?
  • 10 داستان مهم سری کمیک What If
  • عجیب و غریب‌ترین داستان‌های What If
  • نقد قسمت نهم سریال What If…? – یک پایان پر حفره
  • سریال What If از آن چه که انتظار داشتیم مهم‌تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا