عمومی

چه کسی سیاره کریپتون را نابود کرد

سیاره کریپتون (Krypton)، جواهر تمدن در کیهان. محل تولد یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان دنیای دی‌سی. و محکوم به نابودی، از همان اولین پنل اولین داستان سوپرمن در شماره 1 کمیک Action Comics.

اما واقعاً چقدر از نابودی کریپتون اطلاعات وجود دارد؟ و از آن مهم‌تر، چه کسی مسئول این نابودی است؟ در این مطلب، چند تن از مقصران احتمالی نابودی کریپتون را معرفی می‌کنیم.


شورای علمی کریپتون

هیئت حاکم سیاره کریپتون در فیلم Man of Steel

اولین بار که کریپتون را در کمیک‌ها می‌بینیم، در حالی که سفینه کال ال (Kal-El) کوچک در فضا به زمینِ نسبتاً امن سفر می‌کند، در حال انفجار است. با این وجود اما ماجرای معروف رد شدن خبر شوم جور ال (Jor-El) درباره سرنوشت کریپتون توسط شورای علمی کریپتون تا سال 1945 بخشی از داستان سوپرمن نبود؛ حدود 7 سال پس از نابودی سیاره در شماره 1 کمیک Action Comics.

شاید حتی تعجب برانگیزتر به نظر برسد که این بخش مهم داستان سرگذشت سوپرمن نه توسط جری سیگل (Jerry Siegel) و جو شوستر (Joe Shuster) به عنوان خالقان این شخصیت، بلکه توسط بیل فینگر (Bill Finger)، یکی از خالقان بتمن، به همراه وین بورینگ (Wayne Boring) به وجود آمده است.

شورای علمی که در واقع به عنوان هیئت حاکم کریپتون فعالیت می‌کرد، احتمالاً به صورت مستقیم مسئول نابودی سیاره نباشد؛ چرا که جور ال نیز مشخص می‌کند که هسته در حال متزلزل شدن خود سیاره مسئول انفجار بوده است.

اما با غفلت در قبول حقیقت تلخ و عدم تلاش در تغییر شرایط، شورای علمی هشدارهای جور ال را درباره سرنوشت سیاره رد و ساکنانش را محکوم به نابودی کرد. بدون این که نه برنامه نجاتی بچیند یا حتی اجازه طراحی یک نقشه نجات دهد.

اردیکیتر

چهار شخصیت را می‌توان نام برد که پس از کشته شدن سوپرمن به دست دومزدی (Doomsday)، جایگزین او شدند. سوپربوی (Superboy) که به عنوان یک کلون از سوپرمن معرفی شد. استیل (Steel)، یک مهندس در زرهی فلزی و چکشی بزرگ. سایبورگ سوپرمن (Cyborg Superman) که در واقع هنک هنشاو (Henshaw) بود؛ یکی از ویلن‌های متنفر از سوپرمن که کوست سیتی (Coast City) را نابود کرد.

در نهایت هم اردیکیتر (The Eradicator) بود. شاید بتوان او را سوپرمنی با محافظ چشم زرد رنگ توصیف کرد. در بین تمام این وارثان سوپرمن، اردیکیتر مرموزترین بود. اما او سرگذشتی دارد که تا خود کریپتون ادامه پیدا می‌کند.

اولین بار با اردیکیتر در سال 1989 و داستان Memories of Krypton’s Past در شماره 2 کمیک Action Comics Annual آشنا شدیم. در این داستان، مشخص شد که 200 هزار سال پیش، کم ال (Kem-L) که دانشمندی بیگانه‌هراس بود، اردیکیتر را به وجود آورد تا برای جلوگیری از از دست رفتن فرهنگ کریپتونی، فیزیولوژی کریپتونی‌ها را تغییر دهد تا اگر آن‌ها بیش از حد از سیاره دور شوند، از بین بروند.

پیش از تولد پسرش، جور ال خودش را درمان کرد تا پسرش این نقص را نداشته باشد. با وجود اردیکیتر، شاید قابل درک باشد که چرا شورای علمی به دنبال تخلیه سیاره نبود؛ چرا که در هر صورت کریپتونی‌ها محکوم به نابودی بودند.


خرید نیم تنه طرح سوپرمن

حلقه

روگول زار در بین اعضای حلقه (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)روگول زار در بین اعضای حلقه (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

وقتی برایان مایکل بندیس (Brian Michael Bendis) مسئول داستان‌های سوپرمن در سال 2018 شد، مفهومی را قرض گرفت که سریال‌ها و بازی‌های ویدیویی در آن مقطع روی برینیاک پیاده کرده بودند: دادن یک چهره به نابودی کریپتون. اما به جای این که چنین چیزی را روی یک ویلن از قبل توسعه داده شده اعمال کند، بندیس یک ویلن تازه برای این کار خلق کرد؛ روگول زار (Rogol Zaar). یک نیروی بزرگ نابودگرد سیاره‌ها که به دنبال از بین بردن تمام کریپتونی‌ها بود.

پس از آمدن به زمین برای نابودی کاندور، سوپرمن و سوپرگرل سعی می‌کنند در مورد حقایق پشت اوریجین روگول زار تحقیق کنند. مشخص می‌شود که او مأمور حلقه (The Circle) است؛ یک ایلومیناتی بین کهکشانی که شامل قدرتمندترین و تأثیرگذارترین افراد در کیهان بودند تا چشم‌انداز سیاسی هستی را دیکته کنند.

روگول زار یک مخلوق زیست‌مهندسی شده بود که توسط حلقه استفاده می‌شد تا سیاره‌های جنگ‌طلب و خشن را از بین ببرند قبل از این که فرصت نابودی‌های بزرگ برای آن‌ها به وجود آید. اگر چنین چیزی برایتان گیج‌کننده است، خب باید همین طور باشد.

البته برای سوپرمن این مسئله ترسناک‌تر نیز است. او می‌فهمد که مخلوق روگول زار کسی نیست جز نماینده کریپتونی حلقه؛ پدر خودش، جور ال. البته خیلی طول نکشید که اعضای حلقه شروع به استفاده از روگول زار علیه یکدیگر کردند تا تأثیر خود را بیش‌تر کنند.

یأس از خانواده اندلس

صحبت یأس و رائو درباره سیاره کریپتون

شاید یکی از جالب‌ترین موارد مربوط به یکی از قدیمی‌ترین موجودات هستی باشد. موجودی که میلیاردها سال پیش از به وجود آمدن کریپتون و کریپتونی‌ها حضور داشت. خوانندگان کمیک The Sandman نیل گیمن (Neil Gaiman) به خوبی با خانواده اندلس (Endless) آشنا هستند؛ یک خانواده باستانی از خواهران و برادرانی که هر کدام از آن‌ها نماینده بخشی از اساس‌های زندگی هستند. خدایانی ورای خدایان: سرنوشت (Destiny)، مرگ (Death)، رویا (Dream)، نابودی (Destruction)، شهوت (Desire)، یأس (Despair)، هذیان (Delirium).

از نظر زمانی، یکی از اولین داستان‌های سری The Sandman داستانی مربوط به سال 2003 با نام Endless Nights است. در این داستان، این خانواده به یک مجلس بزرگ کیهانی می‌روند. در این مهمانی، یأس از خانواده اندلس را می‌توان دید که در حال صحبت با رائو (Rao) است؛ خدای خورشیدی که یک روز به صورت معنوی و فوتونیکی به کریپتون فرمانروایی می‌کند. این جاست که یأس ایده بزرگترین آزمایش اندوه را به رائو می‌دهد.

بهش فکر کن، رائو. حیات دادن به یه سیاره که ذاتاً ناپایداره به زیبایی زندگی اضافه نمی‌کنه؟ اگر تو هر لحظه‌ای احتمالاً منفجر شه… واقعاً، فقط وقتی کاملاً زیبا میشه، یک قطعه هنری بی‌نقص، اگه یه فرم زندگی فرار کنه. یادت باشه، تا سوگواری کنی، تا دچار یأس بشی.

ایده نابودی سیاره کریپتون توسط یأس از خانواده اندلس که به رائو منتقل می‌شود

به این ترتیب، خدایان کهن با هم‌فکری یکدیگر سیاره کریپتون را محکوم به نابودی می‌کنند. همه این‌ها به خاطر این که بی‌چاره‌ترین موجودی که تا به حال به دنیا آمده به وجود آید. با این وجود و بر خلاف خواسته یأس، آن موجود تبدیل به بزرگ‌ترین نماد امید در هستی می‌شود.


به مطالعه درباره سوپرمن ادامه دهید

  • لباس سیاه سوپرمن از کجا آمد؟
  • 10 داستان عجیب و غریب سوپرمن
  • 9 بار که هویت واقعی سوپرمن لو رفت
  • معرفی لوئیس لین – همراه همیشگی سوپرمن
  • 5 شخصیت دی‌سی که قبل از سوپرمن معرفی شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا