عمومی

15 بازیگر که میتوانند نقش مکس پین را بازی کنند

تجربه اقتباس یک اثر سینمایی از داستان مکس پین با فیلم Max Payne اصلاً موفقیت آمیز نبود. تقریباً هیچ چیزِ این ساخته سر جای خود نیست. از داستان و اکشن ماجرا گرفته تا حتی ایفای نقش مارک والبرگ به عنوان بازیگر مکس پین.

اما اگر قرار باشد یک فیلم درخورِ شخصیت مکس پین ساخته شود، کدام بازیگر توانایی ایفای نقش این پلیس زجر کشیده آمریکایی را دارد؟ در این مطلب قصد داریم سراغ 15 بازیگر برویم که می‌توانند نقش مکس پین را ایفا کنند. البته در این لیست 1 مورد خیلی خاص، جدای این بازیگران، نیز حضور دارد که در ادامه به سراغش خواهیم رفت!


15. جرد لتو

پیش از هر چیز دیگری باید به این نکته توجه کرد که در طول سه بازی ساخته شده از روی مکس پین، هیچگاه چهره‌ای ثابت از او را شاهد نبودیم. اگر قرار باشد با چهره اولین مکس پین کار را پیش ببریم، جرد لتو یکی از گزینه‌های مناسب برای ایفای این نقش خواهد بود. خیلی راحت می‌شود جرد لتوی بدون ریش و با موهای کوتاه را در یک بارانی چرم سیاه تصور کرد.

از نظر قد و قواره و تن صدا هم این بازیگر به مکس پین نزدیک است. اما شاید بزرگ‌ترین مشکل برای ایفای نقش مکس توسط لتو، کارنامه او باشد. لتو را معمولاً در فیلم‌های اکشن نمی‌بینیم؛ اگر هم در فیلم اکشنی حضور داشته باشد، نقشی کم تحرک را بازی می‌کند. در حالی که نقش مکس پین به اکشن و تحرک پیوند خورده. تضادی که می‌توانند جرد لتو را از پین دور کند.

14. رایان گاسلینگ

گاسلینگ بازیگری‌ست که در این اواخر تبدیل به یکی از چهره‌های موفق هالیوود شده است. رد پای او را در انواع آثار مختلف می‌توان دید؛ از کمدی و رمانتیک تا اکشن و علمی – تخیلی. این وسعت نقش‌آفرینی رایان گاسلینگ نشان از این است که تقریباً هر نقشی را می‌تواند ایفا کند.

شاید ظاهر گاسلینگ بیش‌تر شبیه چهره مکس پین در اولین بازی از این سری فرانچایز باشد اما می‌توان او را حتی با ظاهری شبیه به نسخه دوم نیز تصور کرد. نکته‌ای مثبت از آن جهت که اگر قصد به ساختن بیش از یک فیلم وجود داشته باشد (یا حتی در قالب یک سریال بیش از یک فصل)، چهره‌ای در اختیار باشد که در عین ثابت بودن، بتواند شباهتی به همان روند طی شده در بازی‌ها را داشته باشد.

13. تام استاریج

این هنرپیشه بریتانیایی که از سال 1996 فعالیت خود را شروع کرده، معمولاً تقویم شلوغی ندارد. با نگاهی به آثار او می‌توان دید که حضور پررنگی در فیلم‌ها و سریال‌ها تجربه نکرده و شاید بیش‌تر یک بازیگر تئاتر محسوب شود. هر چند احتمالاً این شرایط پس از ایفای نقش رویا (Dream) در سریال The Sandman برای او تغییر کند.

اما علاوه بر ظاهر قابل قبول در نقش مکس پین و صدای مناسب برای ایفای این نقش، همین برنامه کاری نسبتاً خلوت می‌تواند تام استاریج را به گزینه ایده‌آلی نه تنها برای یک فیلم سینمایی، بلکه چند فیلم یا شاید سریال چند قسمتی و چند فصلی تبدیل کند.

12. پل راد

اصلاً فکرش را هم نمی‌کردید پل راد گزینه بازیگری مکس پین باشد، درست است؟!

دیدن یک بازیگر که عمدتاً آثار کمدی را در کارنامه دارد در لیست بازیگران مناسب نقش مکس پین شاید کمی عجیب به نظر برسد. اما خیلی سخت است که به پل راد نگاه کنید و شباهت‌های او با مکس پین در نسخه دوم را نبینید. تماشای یک بازیگر عمدتاً کمدی در نقشی تیره و جدی مثل مکس پین به خودی خود می‌تواند جذاب باشد.

از طرف دیگر، راد که در سال 2021 از طرف مجله People به عنوان جذاب‌ترین مرد سال انتخاب شده است، به غیر از انت من (که خود همین نقش نیز چندان پررنگ نیست) نقش بزرگی در کارنامه بازیگری خود ثبت نکرده است. شاید مکس پین با حال و هوای کاملاً متفاوت بتواند جایگاه بالاتری برای راد در هالیوود به دست آورد.

11. کیانو ریوز

کیانو ریوز تقریباً اصلاً شبیه مکس پین نیست اما یک بازیگر فوق العاده با تجربه شخصیت‌هایی شبیه به این پلیس محسوب می‌شود

کیانو ریوز و صنعت بازی‌های ویدیویی در سال‌ها اخیر بیش از پیش به هم پیوند خورده‌اند. اگر قرار به ادامه این روند باشد، چرا از این بازیگر برای ایفای نقش مکس پین استفاده نشود؟ کیانو ریوز را در سری ماتریکس دیده‌ایم، با لباس‌هایی که شباهت زیادی به لباس‌های مکس پین دارند و همچنین سکانس‌های اسلوموشنی شبیه به بولت‌تایم‌های (Bullet Time) مکس پین… ببینم، اصلاً می‌دانستید که در روند ساخت اولین مکس پین از سری ماتریکس الهاماتی گرفته شده است؟

پس چه کسی بهتر از کیانو ریوز با کوله‌باری از تجربه؛ به ویژه در نقش شخصیت‌هایی شبیه به مکس پین؟ تنها مشکل موجود به ظاهر کیانو برمی‌گردد! کیانو را این اواخر بیش‌تر با موهای بلند و ریش دیده‌ایم و به نظر او حالا حالاها قصد ندارد بیخیال این ظاهر شود. حتی اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، باز هم ظاهر بی‌ریش و کم‌موی کیانو چندان شبیه به مکس پین نیست. اما اگر قرار به انتخاب او باشد، واقعاً کسی اهمیت می‌دهد که کیانو شبیه به پین نیست؟


خرید بازی Max Payne 2: The Fall of Max Payne نسخه PS2

5. مایکل سی. هال

مایکل سی. هال عموماً به خاطر ایفای نقش دکستر مورگان در سری آثار Dexter شناخته می‌شود. مایکل کم‌تر در آثار سینمایی حضور پیدا کرده و بیش‌تر یک بازیگر تلویزیونی محسوب می‌شود. درست است که ایده اصلی پشت این لیست حول محور «فیلم» مکس پین می‌چرخد اما نمی‌توان این باور را کنار گذاشت که شاید یک سریال نیز مناسب روایت داستان این شخصیت باشد.

در این صورت، مایکل سی. هال، علاوه بر صدای مناسب (که تجربه کار زیادی به عنوان صداپیشه هم دارد) و چهره‌ای که شاید ترکیبی از دو نسخه اولیه سری بازی‌های مکس پین است، تجربه کاری طولانی در قالب سریال هم دارد. هر چند او نیز مانند جرد لتو سکانس‌های اکشن پرتحرک زیادی که برای نقش پین نیاز است را زیاد تجربه نکرده است.

4. جان هم

با این که جان هم شبیه مکس پین نیست اما بازیگر مناسبی برای این دست شخصیت‌ها محسوب می‌شود

به طرز عجیبی جان هم ورای سریال Mad Men، هیچگاه نقش بزرگی را در اختیار نداشته است. همیشه او را جزو نامزدهای ایفای نقش‌های مهمی می‌بینیم؛ مهم‌ترین آن‌ها احتمالاً مد نظر بودنش به عنوان نقش بتمن پس از حواشی مربوط به بن افلک بعد از Justice League باشد. اما هم هیچوقت به این نقش‌ها نرسیده است.

درست است که جان هم ظاهر چندان شبیهی به مکس پین ندارد، اما اگر او به عنوان بازیگر این نقش انتخاب شود نیز نمی‌توان شکایتی داشت. تن صدای هم و همچنین حالت بدنی او، چندان بی‌شباهت به مکس نیست. البته نباید فراموش کرد که چقدر لباسی مثل بارانی چرمی سیاه مکس پین به او می‌آید.

3. تام هیدلستون

هر چند این اواخر هیدلستون را عموماً درگیر دنیای سینمایی مارول و لوکی دیده‌ایم، اما شاید دنیای تاریک و تیره مکس پین یک مسیر متفاوت را برای او آغاز کند. تام هیدلستون این روزها به قدری چهره شده است که بتواند یک اثر سینمایی (و حتی سریالی) را روی دوش خود حمل کند که برای مکس پینی که اطرافیانش همواره در حال تغییر هستند، نکته مهمی محسوب می‌شود.

چهره و مشهور بودن هیدلستون آن قدر فاکتور مهمی به حساب می‌آیند که به خاطر آن‌ها بتوان بیخیال این نکته‌ها شد که او نه خیلی شبیه به مکس پین است و نه صدایی شبیه به این پلیس خسته نیویورکی دارد. حالا که صحبت از نیویورک شد باید به لهجه نسبتاً غلیظ بریتانیایی هیدلستون اشاره کرد که آن هم یک نکته منفی برای ایفای این نقش محسوب می‌شود. اما محبوبیت و شهرت هیدلستون به قدری هستند که به خاطرشان بیخیال این نکات منفی شد. در هر حال، در دنیایی قرار داریم که تام هالند برای نقش نیتن دریک انتخاب شده است.

2. لئوناردو دی‌کاپریو

آیا دی‌کاپریو قبول می‌کند تا بازیگر مکس پین باشد؟

چطوری می‌توانید به تماشای لئوناردو دی‌کاپریو در فیلم Shutter Island بنشینید و تصور کنید که او نمی‌تواند مکس پین خوبی باشد؟ اصلاً بیخیال Shutter Island، چطور می‌توانید کارنامه دی‌کاپریو را در نظر بگیرید و فکر کنید نقشی وجود ندارد که او نتواند از پس آن بربیاید؟ هر چقدر هم لئوناردو دی‌کاپریو شبیه به مکس پین نباشد اما اگر تام هیدلستون بتواند به خاطر محبوبیت و شهرتش در چنین لیستی جای بگیرد، 100٪ دی‌کاپریو نیز می‌تواند.

البته یک نکته را باید در نظر گرفت که اگر دی‌کاپریو بازیگر نقش مکس پین باشد، احتمالاً او را فقط برای یک تک فیلم خواهیم دید. لئوناردو دی‌کاپریو تقریباً هیچگاه در فیلم‌های دنباله‌ای و چند قسمتی حضور پیدا نمی‌کند.

1. تام کروز

بازیگر بهتری جز تام کروز برای ایفای نقش مکس پین وجود دارد؟

هر چقدر که لئوناردو دی‌کاپریو از دنباله‌ها و فیلم‌های چند قسمتی فاصله می‌گیرد، تام کروز دقیقاً در مرکز آن‌ها قرار دارد. و نکته جالب هم این است که او عموماً در فیلم‌های اکشنی ایفای نقش می‌کند که نقشی پین‌طور در آن‌ها برعهده دارد. یک ارتش یک نفره که با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌ها به دل دشمنانش می‌زند. از Top Gunها گرفته تا Jack Reacherها و گل سرسبدشان نیز Mission: Impossibleها.

در طی تمام این سال‌ها و تا حدود 60 سالگی، تام کروز این فیلم‌های اکشن را خلق کرده است و خودش نیز اصرار به انجام تمام بدلکاری‌های خطرناک مربوط به آن‌ها دارد. اگر به گذشته کروز نگاه کنیم، هنر بازیگری‌اش را ورای اکشن خواهیم دید. به نظر در حال حاضر هیچکس به شهرت، محبوبیت و آمادگی تام کروز در هالیوود وجود ندارد که مناسب نقش مکس پین باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا