عمومی

40 فیلم ترسناک تاریخ سینما که شاهکار هستند

بهترین فیلم‌ های ترسناک تمام دوران نمی‌خواهند امشب راحت بخوابید؛ اما چرا؟ چون ما در شاخص‌ترین آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم. تماشای بهترین فیلم ترسناک از بین عناوین مختلف سینمایی، راهی عالی برای کشف ترس‌های ما است و البته اکثر این آثار راه مقابله با آن ترس را نیز به ما آموزش می‌دهند. اما من به عنوان یک مخاطب خاصِ آثار این ژانر، فکر می‌کردم رتبه‌بندی بهترین فیلم‌ ترسناک‌ های تاریخ سینما، پروژه‌ای سرگرم‌کننده و راحت است. ولی در هنگام انتخاب گزینه‌ها، دچار یک سردرد و سردرگُمی عجیب شدم.

بنابراین، لطفاً زیاد روی «رتبه‌بندی» واقعی تمرکز نکنید، اگرچه بحث کردن پیرامون آثار برتر در فهرستی مانند این همیشه سرگرم‌کننده است، اما دقت داشته باشید آثار این لیست از کلاسیک به سمت مدرن رتبه‌بندی شده‌اند. در پایان اگر فکر می‌کنید من به طرز وحشتناکی اشتباه یا به طرز شگفت‌انگیزی درست گفته‌ام، جعبه پیشنهاد در قسمت نظرات باز است. همچنین توجه داشته باشید این لیست شامل آثار ترسناک هالیوود است. پس این شما و بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما.

Nosferatu

فیلم Nosferatu

از این اثر کلاسیک‌تر چیزی پیدا نمی‌شود؛ Nosferatu ترسناک‌ترین فیلم از سال 1922 است که اساساً استانداردهای فیلم‌های خون آشام گونه را برای قرن آینده تعیین کرد. به طور کلی این اقتباس غیررسمی از دراکولا هنوز به عنوان یکی از اولین و وحشتناک‌ترین نمونه‌های سینمای خون آشامی باقی مانده است. بخش عمده‌ای از اعتبار این فیلم به ماکس شرک با ظاهری به یاد ماندنی و ترسناک برمی‌گردد، که نقش این مخلوق را بازی کرد. اما کارگردان فریدریش ویلهلم مورنائو برای ساختن فیلمی وحشتناک که هنوز هم پس از بیش از نه دهه بسیار ترسناک است، شایسته ستایش است.

Psycho

فیلم Psycho

وقتی به آثار ترسناک کلاسیک فکر می‌کنید، اولین تصویری که به ذهنتان می رسد چیست؟ اگر این چاقوی برآمده صحنه دوش معروف Psycho است، شما تنها نیستید. با گذشت بیش از 50 سال، این فیلم کلاسیک هیچکاک هنوز کاملاً وحشتناک است. کسب عنوان «استاد تعلیق» کار آسانی نیست و کسی جز آلفرد هیچکاک سزاوارتر از آن نیست. او این نام را با فیلم‌های زیادی که در طول سال‌ها ساخته بود توجیه کرده است، اما «روانی» شاهکار سینمایی تمام دوران حرفه‌ای او بود. شخصیت نورمن بیتس قرار است با تمام کسانی که فیلم را تماشا کرده‌اند بماند. ماریون کرین پس از دزدیدن هزاران دلار از رئیسش به بدترین متل ممکن در جاده می‌رود. هیچکاک با استفاده از این چیدمان نوآر، حیله‌گرانه انتظارات را زیر و رو می‌کند و با دقت یک تریلر پیچیده روانکاوانه را می‌بافد که ترس، میل و روان انسان را تجزیه می‌کند.

The Birds

فیلم پرندگان هیچکاک

نام هیچکاک به عنوان استاد وحشت در تاریخ ثبت شده است و دلیل خوبی هم دارد. اما پرندگان پدربزرگ فیلم‌های ترسناک «طبیعت محور» است و تنها فیلم ترسناک «واقعی» هیچکاک به جز «روانی» است. در فیلم پرندگان سال 1963، دسته‌ای از پرندگان معمولی و غیر هیولایی در کل شهر می‌چرخند و با بدرفتاری شوم همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. این فیلم داستان ساده یک شهر ساحلی را روایت می‌کند که خود را در محاصره پرندگان مختلف می‌بیند. هیچ قافیه یا دلیلی پشت حمله وجود ندارد. فقط یک حمله تصادفی، تکان دهنده و سازماندهی شده از سوی گونه‌ای که عموماً به دلیل توجه به کار خود شناخته می‌شود. این فیلم به شکلی وحشت را به بیننده تزریق می‌کند که هفته‌ها از بیرون رفتن بترسد.

مطلب پیشنهادی:60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اندواقعیت؛ ترسناک‌تر از هر تخیل
60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اند

The Omen

فیلم طالع نحس

گاهی اوقات عنصر شوم و شیطانی از رحم خود شما می‌آید و ناخواسته او را قبول می‌کنید. این پیش‌فرض The Omen است، یکی از اولین (و ترسناک‌ترین) فیلم‌های مربوط به «کودک شیطانی» همین اثر است. در اواسط تا اواخر دهه 1970، فیلم‌های ترسناک در مورد مسائل مذهبی با مفهوم شیطان و ماجراهای ماورایی بسیار محبوب بودند. و در حالی که فیلم The Omen اثر ریچارد دانر اولین فیلمی با چنین مضمونی نبود که در سینماها به نمایش درآمد، اما یکی از سرگرم‌کننده ترین‌ها بود. فیلمنامه حیله گر دیوید سلتزر، اسرار تاریک و شوک‌های ناگهانی را در یک روایت سخاوتمندانه به نمایش می‌گذارد، اما این بازیگران، موسیقی متن و آن پایان فیلم است که داستان شیطان جوان ترسناک را فراتر از بسیاری از افراد مشابه مرتبط با شیطان ارتقا می‌دهد.

Rosemary’s Baby

فیلم بچه رزماری

بالغ شدن به خودی خود بدون افزودن عناصر اهریمنی به اندازه کافی ترسناک است، مانند به دنیا آوردن تخم واقعی با هسته شیطانی. البته این فرضیه بچه رزماری است و به همان اندازه که به نظر می‌رسد وحشتناک است. این فیلم ساخته رومن پولانسکی مانند یک کلاس درس در مورد وحشت و تنش سینمایی است. هر صحنه از فیلم پر از ترس و تعلیق است حتی بی‌ضررترین لحظات خانگی آن. از یک سو، این فیلم بر اساس واقعیت ملموسی استوار است که ترس تاریک بین والدین را محور قرار می‌دهد، و از سوی دیگر یک جنبه شیطانی نیز وجود دارد، زیرا نیروهای شر و تاریکی علیه یک زوج جوان کار می‌کنند.

Suspiria

فیلم بچه رزماری

اگر تازه‌کار هستید و به دنبال نقطه شروعی برای ورود به دنیای فیلم‌های ترسناک وحشیانه ایتالیایی هستید، به دنبال تماشای Suspiria بسیار زیبای داریو آرجنتو باشید. این فیلم در مورد یک خانم جوان است که به یک آکادمی رقص فانتزی می‌رسد، اما ناگهان متوجه می‌شود که در زیر پوست این مکان حوادث مخوفی شامل قتل‌های خشن در حال شکل گیری هستند. بسیار خوب، طرح شبیه یک فیلم اسلشر استاندارد آمریکایی به نظر می‌رسد، اما «اسلشر استاندارد آمریکایی» بیشتر حقه‌های خودا را از سبک جالو ایتالیایی‌ها ربوده است. و این فیلم گل سرسبد آن‌ها است.

Carrie

فیلم کری

این فیلم که بر اساس رمان ترسناک و فراطبیعی استفن کینگ است، زمانی که در سال 1976 اکران شد به یک فیلم ترسناک کلاسیک تبدیل شد و وحشت دوران نوجوانی، بلوغ و به طور کلی دوران دبیرستان را برجسته کرد. اقتباس برایان دی پالما از اولین رمان کینگ، هر دو مرد را به عنوان نیروهایی که در بخش داستان‌های ترسناک عنصر مهمی به حساب می‌آیند، تثبیت کرد. اگر یک فیلم ترسناک را دیده‌اید که در آن یک فرد طرد شده بی دست و پا از شکنجه شدن خود به شیوه‌ای وحشیانه و وحشتناک انتقام می‌گیرد، پس تاثیر قدرتمندی را که کری بر ژانر ترسناک گذاشت، دیده‌اید.

Jaws

فیلم آرواره ها اسپیلبرگ

آرواره‌ها حتی با وجود یک کوسه مکانیکی به عنوان شخصیت شرورش، کماکان در قله‌های ژانر وحشت قرار دارد. این فیلم کلاسیک استیون اسپیلبرگ آنقدر ترسناک است که حتی امروز شما را مجبور به ترس از آب و دوری از پریدن در آب دریا کند. برخی معتقدند آرواره‌ها یک فیلم ترسناک نیست. من می‌گویم هر فیلمی که میلیون‌ها نفر را از رفتن به شنا بترساند واجد شرایط است. همه ما از کوسه‌ها می‌ترسیم، و تلاش اسپیلبرگ در این فیلم‌ پرفروش واقعاً این ترس را در سطح درونی به وجود می‌آورد. پویایی روی شیدر، ریچارد دریفوس و رابرت شاو نیز آن را بسیار سرگرم‌کننده کرده است. و البته موسیقی اساساً نگران کننده جان ویلیامز نیز وجود دارد.

Alien

فیلم بیگانه ریدلی اسکات

در فضا هیچکس فریاد شما را نمی‌شنود، مخصوصا زمانی که یک هیولای باهوش و البته مخوف ذهن و روان خدمه یک سفینه فضایی را به چالش می‌کشد و یکی یکی آن‌ها را شکار می‌کند. ایده گیر افتادن در یک سفینه فضایی با موجودی درنده از سیاره دیگر به اندازه کافی وحشتناک است. «بیگانه» ساخته ریدلی اسکات با اجازه دادن به آنتاگونیست عجیب و غریبش که در طول فیلم شکل‌هایش را تغییر می‌دهد، تنش را بالا می‌برد. در هر لحظه، ما نمی‌دانیم که هیولا در کجا پنهان شده است، و همچنین نمی‌دانیم که چگونه خواهد بود. بعلاوه، سفینه فضایی عظیم بسیار شبیه به یک خانه خالی از سکنه شده است که خدمه نمی‌توانند از آن فرار کنند، ناگفته نماند که یک ربات جاسوس هم وجود دارد فقط برای اینکه کمی تنش را بالا ببرد. چیزهای ترسناک زیادی در Alien در جریان است که باید آن را تجربه کنید.

مطلب پیشنهادی:نقد فیلم آن شب – بهترین فیلم ترسناک تاریخ سینمای ایراناحساس بی‌نظیر انفجار خون زیر رگ‌های ترسیده از وحشت
نقد فیلم آن شب – بهترین فیلم ترسناک تاریخ سینمای ایران

The Texas Chainsaw Massacre

فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس

اگر شاخه اسلشر در ژانر وحشت مورد علاقه شماست، پس باید این کلاسیک مربوط به سال 1974، درباره گروهی از دوستانی که توسط یک خانواده دیوانه در میانه ناکجاآباد تگزاس، وحشت زده می‌شوند را حتما ببینید. فیلم‌های ترسناک زیادی وجود دارد، و سپس فیلم‌هایی وجود دارند که شما را در یک کابوس واقعی فرو می‌برند. دهه 1970 ژانر وحشت را برای همیشه تغییر داد و قتل عام با اره برقی در تگزاس ساخته توبی هوپر کاتالیزور آن بود.

قتل عام با اره برقی تگزاس از توبی هوپر با منظره‌ای وحشتناک شروع می‌شود، سپس برای تنظیم خفیف لحن کمی سرعتش را کاهش می‌دهد و در آخر پنج کودک بی خبر را به دامان یک کابوس آدم خواری می‌اندازد که به سادگی تا تیتراژ پایانی از آنها رها نمی‌شود. برای خود من، این اثر یکی از ناب‌ترین نمونه‌های سینمای ترسناک است. این فیلم هنوز هم من را تا به امروز درگیر خود کرده است.

The Exorcist

فیلم جن گیر

جن گیر ساخته ویلیام فریدکین، یکی بزرگان بی چون و چرای ژانر ترسناک «تصرف» و بازی با ارواح، نه تنها یکی از ترسناک ترین فیلم‌های ساخته شده تا کنون است، بلکه یکی از خوش ساخت ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ است.

فیلم‌های با مضمون تسخیر توسط شیطان یا موجودات اهریمنی به یک زیر ژانر خاص در شاخه وحشت تبدیل شده است و شاخص‌ترین فیلم در این رده، جن گیر محصول 1973 است. این فیلم داستان ریگان، دختر یک بازیگر زن موفق سینما را دنبال می‌کند که روزی با یک تخته «ویجا» در زیرزمین خانه‌اش بازی می‌کند. پس از آن اتفاقات، فیلم در تاریخ سینما ثبت شد. دلیلی وجود دارد که وقتی ویلیام فریدکین جهنم خود را بر بشریت رها کرد، تماشاگرانِ این فیلم را از سینما با برانکارد خارج می‌کردند، و این همان دلیلی است که ما پس از گذراندن مدتی با ریگان و حوادث فیلم می‌گذرانیم. تا به حال فکر کرده‌اید که چرا والدین ما از ما خواسته‌اند که از اشیاء بی ضرر دوری کنیم، این فیلم پاسخ شما را خواهد داد.

The Shining

فیلم درخشش کوبریک

همه کارها از جمله نوشتن کتاب در اعماق یک هتل خالی از سکنه در کوهستان برفی باعث می‌شود مردم به معنای واقعی کلمه دیوانه شوند و سعی کنند خانواده خود را به قتل برسانند؛ حداقل، این درسی است که در دهه 1980 فیلم درخشش داشت. اقتباس کوبریک از کتاب استفن کینگ یک سفر ذهنی روانشناختی است، البته به بهترین و ترسناک ترین راه‌ها. «درخشش» اثر استنلی کوبریک که از ذهن نویسنده استاد وحشت می‌آید، بالاتر از همه فیلم‌های ترسناک دیگر قرار دارد. این فیلم نشان می‌دهد که چگونه جک به آرامی به سمت جنون فرو می‌رود، زیرا اعتیاد به الکل او را درگیر می‌کند. کوبریک با دقت تمام تکه‌های دیوانه‌کننده این داستان را که باعث می‌شود به شدت احساس کلاستروفوبیک کنید، به زیبایی به نمایش می‌گذارد.

این اثر بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک تمام دوران سینما است. از طرفی ممکن است یکی از فیلم‌های ویژه‌ای باشد که باید در طول زندگی‌تان تماشا کنید. داستان خانواده‌ای که در هتلی پر از برف گیر افتاده‌اند به تنهایی برخی از ترسناک‌ترین سکانس‌های تاریخ را به نمایش می‌گذارد، اما احتمالاً این اجرای باشکوه جک نیکلسون است که علاقه‌مندان به سینما بیش از همه آن را به یاد می‌آورند. خوب، نیکلسون و آن دختران دوقلو دمدمی مزاج و آن پیچ و خم پرچین و یا آن آسانسور پُر از خون و اون زن زیر دوش همه و همه شناسنامه ژانر وحشت هستند.

Halloween

فیلم ترسناک هالووین

وقتی صحبت از فیلم‌های اسلشر به میان می‌آید، کلاسیک‌تر از هالووین اورجینال ساخته جان کارپنتر نیست، که ایده یک قاتل نقابدار را به استاندارد طلایی در فیلم‌های ترسناک تبدیل کرد و جیمی لی کورتیس را به عنوان ملکه جیغ معرفی و تاج گذاری کرد. قبل از اکران اسلشر نمادین جان کارپنتر در سال 1978، تعداد زیادی فیلم ترسناک وجود داشت، اما «هالووین» فرمول مناسبی برای تبدیل تعطیلات شبح آور به یک تعطیلات فراموش نشدنی پیدا کرد. «هالووین» با مضمونی تپنده و معرفی قهرمانی چون لوری استرود و مردی که به نظر نمی‌رسد بمیرد، این ژانر را برای همیشه تغییر داد.

خوشبختانه، این فیلمی است که میلیون‌ها نفر می‌خواهند هر سال از آن بازدید کنند. بنابراین اثری شناخته شده است که نیازی به تعریف و تمجید ندارد. وحشت محله هادونفیلد که توسط آن موسیقی بی انتهای کارپنتر و البته مایکل مایرز مخوف تقویت شده و به عنوان فیلمی که دوران اسلشر را آغاز کرد، مورد تجلیل قرار گرفت است، بیش از آن که فوق العاده ترسناک باشد، فوق العاده نمادین است.

A Nightmare on Elm Street

فیلم کابوس در خیابان الم استریت

مدت ها قبل از اینکه فردی کروگر تبدیل به نسخه شرور و معروف اکثرفیلم‌های اسلشر شود، او به عنوان یکی از شوم ترین شخصیت‌های ترسناک تمام دوران معرفی شد. من خیلی از دنباله‌ها را دوست ندارم، اما نمی‌توان انکار کرد که کابوس اصلی در خیابان الم هنوز به عنوان یک فیلم ترسناک قابل توجه باقی مانده است. وس کریون فقید و بزرگ می‌دانست که یک داستان ترسناک چه زمانی باید روشن باشد… و چه زمانی باید به تاریکی بیفتد. خیابان الم عمدتاً دومی است و به همین دلیل است که خیلی خوب کار می‌کند.

یک قاتل هیولا که در خواب به دنبال شما می‌آید و شما را در خواب می‌کشد؟ این یک ایده کابوس‌وار واقعی است و به طور مناسب، مقدمه‌ای برای فیلم کلاسیک آن در دهه 80 است. این فیلم روح انتقام جویانه یک سرایدار مقتول را دنبال می‌کند که با هجوم به رویاهای نوجوانانی که پدر و مادرشان مسئول مرگ نابهنگام او بودند، انتقام می‌گیرد. ما یکی از ترسناک ترین شرورهای تمام دوران را در این فیلم می‌بینیم، فردی با نام مستعار فردی کروگر. و این فیلم همه چیز دارد، از صحنه‌های به شدت ترسناک گرفته تا روش عجیب اما جذاب که چگونه نوجوانان می‌توانند معمای قتل‌ها را حل کنند. دلیل محبوبیت این فیلم این است که نفسی تازه به ژانر وحشت آورد و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده در تاریخ ثبت شد.

The Fly

فیلم ترسناک مگس

مطمئناً، این فیلم درباره مردی است که DNA خودش را با مگس خانگی عوض می‌کند و خود را در حال تبدیل شدن به یک هیولای غیرانسانی می‌بیند، اما در عین حال استعاره‌ای قدرتمند از ترس بشر از بیماری و یک داستان عاشقانه تراژیک است. با تماشای فیلم به راحتی می‌توان تشخیص داد کراننبرگ رسالت مدیوم سینما را به درستی درک کرده و مفهوم و سرگرم کنندگی راچنان ظریف ترکیب نموده است که تماشای مگس همانقدر که می‌تواند برای منتقدان و سینما دوستان جدی جذاب باشد به راحتی مخاطب عام را هم دربر می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی:بهترین آهنگ‌های استفاده شده در فیلم‌های ترسناکهارمونی وحشت
بهترین آهنگ‌های استفاده شده در فیلم‌های ترسناک

The Wicker Man

فیلم ترسناک مرد حصیری

جذابیت The Wickerman در مفهوم ساده و وحشتناک آن است. پلیس برای یافتن یک دختر گم شده به جزیره می‌رود. پلیس متوجه می‌شود که همه چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست و چیزی سر جای خود قرار ندارد. این فیلم شامل یک پیام ترسناک است که همه ما تا به حال به آن عادت کرده‌ایم، و آن چیزی نیست جز این که انسان‌ها هیولاهای واقعی هستند، و این هرگز قدیمی نمی‌شوند. این اثر ترسناک با بازی با چنین مفاهمیم تاریکی مخاطب را به وحشت عمیقی وادار می‌کند.

Misery

فیلم میزری استفن کینگ

این فیلم سخت و ترسناک که با بازی‌های برجسته جیمز کان و کتی بیتس ارتقا یافته است، یکی از بهترین اقتباس‌های استفن کینگ تا به امروز است. در این فیلم، نگاهی به فداکاری متعصبانه داریم که بسیار بسیار اشتباه بوده است. این اثر که یکی دیگر از اقتباس‌های شاخص استفن کینگ است روی نویسنده‌ای متمرکز است که پس از تصادف اتومبیل به شدت مجروح می‌شود و توسط یک پرستار بازنشسته که یکی از بزرگترین طرفداران اوست نجات می‌یابد. آن پرستار او را به خانه می‌آورد تا از سلامتی او مراقبت کند و او را برای همیشه زندانی نگه دارد. بدون شک عاشقان ژانر وحشت باید این فیلم را تماشا کنند.

Candyman

فیلم candyman

این فیلم کلاسیک و کالت درباره Candyman، مردی پوشیده از زنبورهای عسل است که وقتی نام او را پنج بار می‌گویید ظاهر می‌شود، و البته به صغیر رو کبیر رحم نمی‌کند. نسخه‌ای از این اثر به تازگی توسط نیا دکوستا و جردن پیل به روز رسانی شده است. اما نگران نباشید، نسخه اصلی کماکان اثری وحشتناک است. این فیلم هیجان انگیز و نگران کننده اثری است که به مکان‌های چالش برانگیز می‌رود. بنابراین، اگر می‌خواهید یک فیلم ترسناک «سرگرم‌کننده» داشته باشید، به جای دیگری نگاه کنید. این یکی با نژادپرستی، برده داری و ظلم به شیوه‌ای جسورانه و منحصر به فرد می‌پردازد.

Friday the 13th

فیلم جمعه سیزدهم جیسون ایکس

پس از انتشار این اسلشر کلاسیک، کمپ‌های تابستانی دیگر هرگز برای دانش آموزان و البته عموم مردم هیچگاه مکان امن و دل‌انگیزی نبود. صرف نظر از این، این اسلشر کلاسیک که به نوعی تداعی کننده هالووین است، هنوز هم بسیار ترسناک است، به شرطی که تا به حال زمانی را در کمپ‌های شبانه در حاشیه شهر‌ها سپری کرده باشید. جدای از این شرور این فیلم با نام جیسون ورهیز نیز تا به امروز در گروه شخصیت‌های مخوف و ماندگار ژانر وحشت قرار گرفته است.

Poltergeist

فیلم Poltergeist

فیلم‌های مربوط به خانه‌های خالی از سکنه و البته فیلمی مانند Poltergeist وجود دارد که شما را وادار کند در محله خود تحقیق کنید تا مطمئن شوید که بالای هیچ قبرستان یا محل دفن انسانی، خانه جدید خود را نساخته باشید. این فیلم که بر اساس طرحی از استیون اسپیلبرگ تولید شده، بر روی خانواده‌ای از حومه شهر تمرکز دارد که ارواح بدخواه به خانه شان حمله می‌کنند و دخترشان را می‌ربایند. بنابراین، این کلاسیک فراطبیعی، سفر یک خانواده از حومه شهر به لانه شیطان را ترسیم می‌کند، آن هم بدون اینکه آن‌ها خانه را ترک کنند.

Evil Dead 2

فیلم Evil Dead 2

اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که ایده این که «گروهی از جوانان در یک کابین دورافتاده در جنگل مورد حمله قرار می‌گیرند» محبوبیت خود را از کجا به دست آورده است، واضح است که هنوز The Evil Dead را ندیده‌اید، و این باید هرچه سریعتر تغییر کند. در حالی که بسیاری استدلال می‌کنند که دنباله این فیلم بسیار برتر از فیلم اصلی است، اما به نظر می‌رسد که دیدن قسمت دوم بدون نسخه اول اشتباه باشد. سه‌گانه Evil Dead یک شاهکار با بودجه خرد در مورد گروهی از جوانان است که دسته‌ای از شیاطین را بیدار می‌کنند. دنباله‌ها نیز تقریباً یکسان هستند، فقط با بودجه کمی بیشتر و حس طنز تیره و پیچیده‌تر. بنابراین هیچ انتخابی بین نسخه یک و دو وجود ندارد (همچنین با خیال راحت سه گانه را با ارتش تاریکی 1992 به پایان برسانید.)

The Thing

فیلم ترسناک The Thing

ترسناک‌ترین فیلم‌های ژانر وحشت به بررسی این می‌پردازند که واقعاً به دام یک هیولا افتادن چگونه است؛ و در فیلم The Thing جان کارپنتر محیط هولناکی را برای مجموعه‌ای از حملات یک جانور در حال تغییر شکل فراهم می‌کند. این فیلم جان کارپنتر در ابتدا توسط تعدادی از منتقدان رد شد، اما چند دهه بعد، این اثر دوباره مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از بهترین پیشنهادهای این ژانر شناخته شد. موجود یک فیلم علمی تخیلی هیجان انگیز است که می‌تواند فضایی متشنج و شوم از پارانویا و شک ایجاد کند. انزوا، بیگانگی و سوء ظن، مضامینی هستند که در اجرای فوق العاده وحشتناک جان کارپنتر از موجود خودنمایی می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:برترین انیمه زامبی محور: از Soul Eater تا Tokyo Ghoulمردگان متحرک در سرزمین آفتاب
برترین انیمه زامبی محور: از Soul Eater تا Tokyo Ghoul

Scream

فیلم ترسناک جیغ

فیلم Scream همان نگاه ویژه به فیلم‌های ترسناک بود که طرفداران ژانر وحشت منتظر آن بودند؛ اما این اثر فراتر از ادای احترام به تاریخ سینمای وحشت، در نوع خود یک فیلم ترسناک عالی بود. فیلمی که با موفقیت در دهه 90 میلادی به یک اثر کلاسیک فوری تبدیل شد. این فیلم نه تنها به طور قانونی یک اثر ترسناک است، بلکه به طور غیرمنتظره‌ای خنده دار نیز هست، و البته برای هرکسی که به اندازه کافی فیلم اسلشر دیده است تا قوانین نانوشته را از روی قلب بداند، لذتی بزرگ است.

The Silence of the Lambs

فیلم سکوت بره ها

اگر از طرفداران وحشت روانشناختی هستید، باید The Silence of the Lambs را ببینید که جنبه روانشناختی آن را از طریق هانیبال لکتر، شرور نمادین و مکالمات او با کلاریس استارلینگ، مامور اف بی آی، در جلو و مرکز توجه قرار می‌دهد. برخی استدلال خواهند کرد که این یک فیلم ترسناک نیست. من استدلال می‌کنم که مطمئناً حداقل تا حدی اینطور است و آن بخش مستقیماً وحشتناک است. تد لوین، بازیگر خارق‌العاده شخصیتِ قاتل فیلم، به خاطر بازی ترسناکش در قامت بوفالو بیل، اعتبار زیادی به وحشت فیلم می‌دهد، اما بیایید یک لحظه مستقیم صحبت کنیم: به معنای واقعی کلمه همه کسانی که روی این کلاسیک جنایی پُر از تعلیق کار کرده‌اند در اوج عملکرد حرفه‌ای خود بوده‌اند. این فیلم پنج اسکار برتر را به خانه برده بود! این (تقریبا) بی سابقه است.

The Blair Witch Project

فیلم پروژه جادوگر بلر

این پدیده ترسناک کم‌هزینه، بازی را در فیلم‌های ترسناک تغییر داد، رکوردهای باکس آفیس جدیدی را ثبت کرد و راه را برای فیلم‌های ژانر فاند فوتیج در آینده هموار کرد. فیلم ترسناک 1999، سه مستندساز جوان را در سفر به بورکیتسویل دنبال می‌کند. آنها با مصاحبه با مردم محلی منطقه در مورد جادوگر بلر شروع واکاوی یک موضوع مخوف می‌کنند، که داستان آن به همان اندازه تلخ و وحشتناک است که می‌توانید از آن انتظار داشته باشید. این فیلم همچنین به عنوان نقطه عطفی عمل می‌کند که سنگ بنای آن است که قالب «فیلم یافت شده» را وارد جریان اصلی کرد. از طرفی فیلمبرداری این فیلم به قدری واقعی است که بسیاری آن را با یک فیلم واقعی پیدا شده اشتباه می‌گیرند.

The Others

فیلم ترسناک دیگران نیکول کیدمن

این واقعیت که «دیگران» اثر آلخاندرو آمنابار توانست تماشاگران را شوکه کند، آن هم دو سال پس از «حس ششم» اثر ام نایت شیامالان، گواهی بر رویکرد ماهرانه آمنبار به ژانر وحشت دارد. این فیلمساز اسپانیایی-شیلیایی پس از تولید فیلم گفته بود که وقتی نوبت به نوشتن فیلمنامه می‌رسد، او ابتدا با نوشتن پایانی پیچیده شروع کرده است. سپس شروع را نوشته و سپس با گردآوری نکات میانی درست فیلم‌نامه را به پایان رسانده است. وقتی «دیگران» را دوباره تماشا می‌کنید، متوجه می‌شوید که دو قسمت اول فیلم مملو از نکات ظریف در مورد پایانی است که خواهیم دید، و قسمت پایانی فیلم چیزی است که اکثر بینندگان را پس از تماشا اولین بار ‌آن در شوک فرو برد. اما با اجرای برجسته نیکول کیدمن، فیلم The Others ساخته الخاندرو آمنابار شبیه یک فیلم خانه جن زده سنتی است، اما درست تا پایان تکان دهنده فیلم همه چیز درهم می‌ریزد.

28 روز بعد

فیلم 28 روز بعد

دنی بویل پس از اکران این فیلم به یکی از شناخته شده ترین نام‌های صنعت فیلم‌های ترسناک تبدیل شد. حتی اگر «28 روز بعد» با تقریباً تمام فیلم‌های زامبی‌ محور موجود تفاوت زیادی دارد، قطعاً شما را متعجب می‌کند که در صورت شیوع زامبی‌ها در زندگی واقعی چه خواهید کرد. 28 روز بعد مثل یک کابوس است. این فیلم که با یک موسیقی متن بسیار دلخراش کامل می‌شود، شبیه واقعی‌ترین نگاه به آخرالزمان مدرن بریتانیایی است که بازماندگانش در جستجوی امنیت در اسکاتلند هستند. بازماندگانی که مشکوک هستند، و البته منظره سقوط کرده بریتانیا نیز درکنار این بازماندگان یک شاهکار چشمگیر از سینماست. بنابراین 28 روز بعد یک جشن تلخ برای چشم‌ها و قلب‌ها است.

Paranormal Activity

فیلم ترسناک Paranormal Activity

مجموعه‌ فیلم‌های Paranormal Activity یک فرنچایز ترسناک فراطبیعی آمریکایی است که در سال 2007 و با نمایش ماجرای یک خانواده، به سبک مستند، زمانی که آنها توسط یک شیطان تسخیر شده بودند، شروع شد. فعالیت‌های ماوراء الطبیعه در طول این سال‌ها همیشه مجموعه‌ای بوده است که با شور و اشتیاق تماشاگران و واکنش‌ها به سکانس‌های مختلف ترسناک موجود در آن شناخته شده است؛ حتی در بدترین حالت خود، «فعالیت ماوراء الطبیعه» میزبان مجموعه‌ای از مفاهیم جذاب، ترس‌هایی با ساختار دقیق، و پایان های پُر تپش و تعلیق آفرین بوده است. این مجموعه فیلم به معنای واقعی کلمه هرگز یک فرنچایز اکشن سنگین نبوده است، اما سرعت در آن همیشه یک رُکن اساسی در پیشبرد روایت بوده است و بهتر است بیخیال قسمت آخر آن شوید.

مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم‌های ترسناکی که در سال 2021 منتشر می‌شوندوحشت از آن چه که فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است
بهترین فیلم‌های ترسناکی که در سال 2021 منتشر می‌شوند

Hereditary

فیلم Hereditary

آری آستر، فیلمسازی است که ادعا می‌کند که اولین کارگردانی آسیب زای او در ژانر وحشت بیشتر یک «ملودرام خانگی» است تا یک کابوس فراطبیعی، اما این را از من بشنوید: چند دقیقه از این درام عمیقا تأثیرگذار درباره خانواده‌ای داغدار در بحران به گونه‌ای می‌گذرد که موهای شما همچون یک چوب خشک سرد و ساکن می‌شوند. منصفانه است که بگوییم Heritary در هیچ نقطه‌ای احساس امنیت نمی‌کند. در طول مدت دو ساعت اجرای آن در هیچ کجا احساس نمی‌کنید که می‌توانید بایستید و نفسی بکشید، یا حتی حدس بزنید که چه چیزی در راه است. آیا این یک فیلم ماوراء طبیعی است؟ یا آیا این تمرینی در غم و اندوه، شبیه بابادوک است؟ این جوابی است که شما باید آن را پیدا کنید.

Train to Busan

فیلم کره ای Train to Busan

درست زمانی که فکر می‌کنید یک زیرژانر مرده است، همیشه یک چیز جدید و درخشان وجود دارد که زندگی تازه‌ای را به آن باز می‌گرداند. و این دقیقاً همان چیزی است که کارگردان اهل کره جنوبی، سانگ هو یون، با اثر زامبی شکل خود، قطار بوسان، برای تماشاگرانی که فکر می‌کردند از مرده‌ها سیر شده‌اند، به نمایش گذاشت. مسافران قطار تندرو کره جنوبی باید از آخرالزمان زامبی جان سالم به در ببرند، آن‌هم زمانی که عفونت زامبی گونه در قطار شروع به گسترش می‌کند. اگر به دنبال فریاد زدن و گریه هستید، دیدن این فیلم یک انتخاب عالی است. این فیلم یک تعلیق بی امان و پر اکشن است که بر روی پدر و دختری تمرکز می‌کند که درست در آغاز آخرالزمان سوار قطار می‌شوند.

The Conjuring

سری فیلم هیا The Conjuring

چیزی که به عنوان یک فیلم مستقل آغاز شد، اکنون دنیای سینمایی خود را دارد. این اثر یکی از این فیلم‌هاست که همه ترس‌های جامپ اسکر را در جای درست خود دارد. از طرف دیگر داستان فیلم بر اساس تجربیات زندگی واقعی است که آن را ترسناک‌تر می‌کند. این کلاسیک مدرن درباره خانواده‌ای است که به خانه‌ای دورافتاده نقل مکان می‌کنند، و ماجرا‌های مخوفی را تجربه خواهند کرد. فیلم به اندازه‌ای ترسناک است که توانست پس از خودش مجموعه‌ای از اسپین‌آف‌ها و البته دنباله‌ها را تولید کند (مثلاً می‌توانید از این فیلم برای دیدن آثاری با حضور آنابل تشکر کنید).

Saw

فیلم ترسناک اره

هر چند وقت یک بار فیلمی از راه می‌رسد که تمام ژانر خود را دوباره از نو بازنویسی و ابداع می‌کند. فیلم Saw دقیق همان اثر ترسناک بود. اگر دوست دارید مسخره کنید (من نمی‌توانم صدای شما را بشنوم)، اما من این یکی را یک شاهکار کم بودجه می‌دانم، شاهکاری که نه تنها یک فرنچایز مضحک محبوب را شروع کرد، بلکه همچنان به عنوان یک کلاس استادانه وحشت در مورد چگونگی به هم زدن چیزهای زیادی است. درست مانند سم ریمی با The Evil Dead، جیمز وان و لی وانل هر چیزی را که داشتند (مالی و غیره) در یک مفهوم ترسناک که می‌دانستند کار می‌کند انداختند و این کار جواب داد. فرنچایز Saw را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، نمی‌توان انکار کرد که این یک درس بزرگ برای فیلمسازان مشتاق است.

The Babadook

فیلم بادابوک

فیلم‌های ترسناک زیادی وجود دارند که با کودکان، چه به‌عنوان متجاوز و چه به‌عنوان قربانیان احتمالی، سروکار دارند، اما تعداد بسیار کمی از آنها توانسته‌اند هر دوی این ایده‌ها را همچون فیلم جذاب «بابادوک» سلخته جنیفر کنت به تصویر بکشند. در ظاهر، این داستان کتابی است که مطمئناً به نظر می‌رسد توسط روح یک موجود وحشتناک تسخیر شده است، اما همچنین در مورد پیوند بین مادر و فرزند، ترس از دست دادن تسلط خود بر واقعیت و غریزه عمیق محافظت است.

در این فیلم روانشناختی که به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک یک دهه اخیر ستایش می‌شود، یک بیوه جوان و پسرش توسط هیولایی از یک کتاب تصویری مرموز وحشت زده می‌شوند. این فیلم داستان یک بیوه جوان غمگین را دنبال می‌کند که سعی دارد از پسر خردسالش مراقبت کند. این اثر یکی از آن فیلم هاست که زیر پوستت می‌رود و همانجا می‌ماند. همچنین فیلمی است که شما را وادار می‌کند چندین سوال بپرسید. این فیلم با جلوه‌های عملی و روایتی دلخراش، به چیزی که هیچ‌کس نمی‌خواهد اعتراف کند، می‌پردازد: یک هیولا در درون همه ما وجود دارد.

Final Destination

فیلم مقصد نهایی ترسناک

چگونه می‌توانید فرار کنید وقتی چیزی که شما را تعقیب می‌کند خود مرگ است؟ در بیشتر موارد، شما نمی‌توانید. و وقتی تلاش می‌کنید، مرگ در مورد کشتن شما بسیار خلاق می‌شود؛ حداقل طبق این فرانچایز که درباره گروهی از دوستان است که مرگ را فریب می‌دهند و سپس خود را یک به یک توسط آن شکار شده می‌بینند، چنین چیزی جریان دارد. این فیلم با چنین ایده‌ای مقدار قابل توجهی از تعلیق ایجاد می‌کند و در حین حضور در قلمرو آشنا، چند چرخش غیرمنتظره نیز انجام می‌دهد.

It

فیلم it استفن کینگ

این اقتباس از داستان کلاسیک استفن کینگ هر ترس از دلقکی را که تا به حال داشته‌اید تقویت می‌کند. این فیلم با بازی خوب و وحشتناک با داستانی عاطفی , تأثیرگذار در هسته خود، ترس را در داستان کلاسیک کینگ بدون از دست دادن تماس با قلب مخاطب تقویت می‌کند. این فیلم کاملاً به قدرت اجرای آن بستگی دارد و موفق می‌شود برای دو ساعت با سرعت خیلی سریع، مخاطب را وارد دنیایی مخوف کند.

مطلب پیشنهادی:با مخوف‌ترین کاراکترهای فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما آشنا شوید10 شخصیتی که با دیدنشان مو به تنمان سیخ می‌شد
با مخوف‌ترین کاراکترهای فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما آشنا شوید

Cabin in the Woods

فیلم کلبه وحشت

مانند جیغ، این فیلم بیشتر به‌عنوان یک تقلید هجوآمیز از فیلم‌های ترسناک بازی می‌کند اما هنوز هم مملو از تکان‌ها، کشتارها، هیولاها و جنون‌های ترسناک تمام عیار است. اگر حداقل یک فیلم ترسناک را دیده باشید که در آن دسته‌ای از کهن الگوهای گسترده در حین بازدید از یک کابین مخوف، یک وحشت مخفی را کشف می‌کنند،با محتوای اصلی این فیلم آشنا خواهید بود. همچنین مانند جیغ، این فیلم یک نکته را به وضوح بیان می‌کند: اگر می‌خواهید چیزی را مسخره کنید، مطمئن شوید که آن چیزی است که واقعاً دوست دارید.

The Strangers

فیلم بیگانگان

با وجود اینکه فیلم به عنوان یک اثر ترسناک با پشتیبانی استودیویی به بازار عرضه شد، اما فیلم The Strangers در سال 2008 ثابت کرد که یک ورود غیرمعمول دیدنی به زیرژانر تهاجم به خانه است. فیلم در مورد یک زوج جوان است که سه مهاجم نقاب زده به صورت مرموزی در خانه به آنها حمله می‌کنند و قصد صدمه زدن به آنها را دارند. علاوه بر رویکرد کارآمد و بصری برایان برتینو، نویسنده و کارگردان به پیش‌فرض ساده‌اش، درخشش سرد The Strangers در معنای نیهیلیستی خشونت درون آن نهفته است.

The Descent

همه ما قبلاً فیلم‌های هیولایی را دیده‌ایم، اما وقتی یکی می‌آید که همه فرمول‌ها را به‌هم هم می‌زند و راهی پیدا می‌کند که حتی ساده‌ترین موقعیت‌ها را تازه جلوه دهد، این یک فیلم ترسناک است که ارزش توجه دارد. کارگردان، نیل مارشال، پنج دوست زن را به یک غار ناشناخته می‌اندازد و آنها را مجبور می‌کند که نه تنها با هیولاهای انسان‌نما وحشی، بلکه جراحات وحشتناک، کلاستروفوبیا و نیش تلخ خیانت مبارزه کنند. نتیجه یکی از بهترین‌ فیلم‌های ترسناک دهه 2000 است.

این فیلم اتفاقات پس از مرگ غم انگیز خانواده شخصیتی به نام سارا را دنبال می‌کند و اینکه چگونه دوستانش او را به غار می‌برند تا حال او را بهتر کنند. اما لحظه‌ای که گروه در تاریکی فرود می‌آید، مشخص می‌شود که بازگشت دوباره به نور محتمل نیست. بخش مثبت این فیلم باعث می‌شود در حالی که به راحتی در اتاق خود نشسته‌اید، احساس کلاستروفوبیک کنید.

The Ring

فیلم RINGفیلم حلقه ژاپنی

بر خلاف موج بازسازی‌های غیرالهام‌بخش از J-Horror (فیلم‌های ترسناک آسیایی به خصوص ژاپنی) که پس از آن منتشر شد، «حلقه» اثر گور وربینسکی یک داستان ارواح واقعاً وحشتناک است که عناصر بصری و گرایش‌های سبکی را در بر می‌گیرد که در فیلم‌های ترسناک محبوب آسیایی اواخر دهه 90 و اوایل دهه 2000 میلادی معرفی شده‌اند. استعداد وربینسکی در استفاده از عناصر بصری برای الهام‌گیری از آثار J-horror مناسب است، و با نائومی واتس که در نقش بانوی اصلی‌اش یک بازی دراماتیک ارائه می‌دهد، فیلم به همان اندازه که یک روایت تحقیقی است، همانقدر هم مصداق یک اثر شبح گونه ماوراء الطبیعه است. بدون شک حلقه یک بازسازی قابل قبول در رده آثار وحشتناک است که توانست طرفداران آثار وحشتناک آسیایی را نیز به خودش جلب کند.

The Witch

فیلم The Witch

یکی از آن فیلم‌های بی‌پایان بحث‌برانگیز که طرفداران ژانر دوست دارند درباره‌اش بحث کنند، وقتی صحبت از این قطعه جذاب و منحصربه‌فرد تاریخی به میان می‌آید، همه به یاد اولین اجرای جذاب آنا تیلور جوی با استعداد می‌افتند. این فیلم در مورد یک خانواده طرد شده است که کم کم متوجه می‌شوند چیزی بسیار تاریک و خطرناک بیرون درب خانه آنها منتظر است. آیا این یک جادوگر واقعی است یا استعاره ای هوشمندانه از عدم تحمل، بیگانگی و مبارزه طبقاتی است؟ من می‌گویم هر دو است و زیباست. صادقانه بگویم، ای کاش کارگردان رابرت اگرز یک یا دو دنباله را عرضه می‌کرد.

مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم‌های زامبی غیر انگلیسی زبان – زامبی‌های خارجی!با بهترین زامبی‌ها تا پای مرگ بروید
بهترین فیلم‌های زامبی غیر انگلیسی زبان – زامبی‌های خارجی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا