عمومی

بهترین پایانهای سینمایی و تلویزیونی سال 2021

با نزدیک شدن به پایان سال 2021، زمان عالی برای نگاه کردن به بهترین فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی سال و لحظاتی است که آن‌ها را تعریف کرده‌اند؛ به‌ویژه، بزرگ‌ترین چرخش‌هایی که تماشاگران را شوکه کرد و طرفداران را به صحبت بیشتر واداشت. از سینما گرفته تا سریال‌های تلویزیون، سال 2021 تعداد زیادی افشاگری غافلگیرکننده و رازهای قانع کننده را به نمایش گذاشت که بینندگان را از ژانویه تا دسامبر بر روی صندلی‌های خود نگه می‌داشت. البته، همه پیچ و تاب‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند، و مطمئناً امسال نیز چنین موضوعی صادق بود.

یک چرخش بسته به داستانی که در آن اتفاق می‌افتد می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. برخی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های سال 2021 در فیلم‌ها به صورت یکباره اتفاق افتاد مخصوصا آن‌هایی که کل طرح آن حول یک راز تکان دهنده بود. پیچش‌های دیگر نیز به دلیل پیامدهای بزرگ‌ترشان بحث‌های گسترده‌ای را برانگیخت. ماهیت پیچش هرچه که باشد، هدف همیشه یکسان است: بینندگان را با آرواره‌های باز نگه دارید، و گفتگوهای سرگرم‌کننده را پیرامون معنای عمیق‌تر داستان در دست و زبان آن‌ها ایجاد کنید.

از اسرار قتل در سریال‌ها گرفته تا پیچ و تاب فیلم‌های ترسناک و البته راز‌های جهان سینمایی مارول، سال 2021 پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی را در این بخش برای مخاطبان فراهم کرد تا در مورد آنها صحبت کنند. حالا ما در این مطلب تعدادی از بزرگ‌ترین پیچ و تاب‌های سینمایی و تلویزیونی سال 2021 که باعث شد در شوک فرو برویم را لیست کرده‌ایم؛ در ادامه با همراه باشید. (توجه: این مطلب شامل اسپویل است)

Sweet Girl

از نظر ظاهری، «دختر شیرین» تولید نتفلیکس به نظر یک تریلر انتقامی غیراصیل اما سرگرم‌کننده است. جیسون موموآ بهترین ستاره برای هدایت چنین پروژه‌ای است و البته خود فیلم داستانی را در مورد بی‌رحمی ذاتی و طمع شرکت‌ها در صنعت داروسازی آمریکا به تصویر می‌کشند. در حالی که برخی از این عناصر در طول فیلم در بازی باقی می‌مانند، اما «دختر شیرین» در پایان خود به‌طور کامل از ریل‌ها خارج می‌شود و در پرده سوم مخاطب را با یک پیچ و تاب سنگین به سبک «کایزر شوزه» در فیلم مظنونین همیشگی روبرو می‌کند. البته، باوجود این که چنین پیچشی با استقبال قابل توجهی از مخاطبان روبرو شد، اما از جانب منتقدان خیلی جدی گرفته نشد.

برای کسانی که «دختر شیرین» را ندیده‌اند، در اواخر داستان مشخص می‌شود که ری کوپر (شخصیت اصلی با بازی موموآ) در اوایل فیلم مرده است. در واقع در پایان فیلم مشخص می‌شود دخترش ریچل (با بازی ایزابلا مونر) در بیشتر فیلم وجود او را توهم می‌کند، زیرا اندکی پس از مرگ مادرش تحت تأثیر ضربه روحی از دست دادن او قرار گرفته است. در حالی که «دختر شیرین» تنها با جسارت محض در اجرای این پیچ و تاب در هسته خود مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین جایگاهی را در این فهرست به دست آورد. اما آیا این پیچش فیلم را بهتر می‌کند؟ نه، مطلقاً نه. اما آیا «دختر شیرین» را به یکی از خاطره انگیزترین فیلم‌های نتفلیکس تبدیل می‌کند که در سال 2021 اکران شد؟ مطمئنا بله.

Malignant

در سال 2021، نویسنده و فیلم‌ساز آثار ترسناک معاصر، یعنی جیمز وان، با «بدخیم»، یک فیلم شیک ناراحت‌کننده درباره یک قاتل مرموز با قدرت‌های ماوراء طبیعی که زنی به نام مدیسون لیک را تعقیب می‌کند، به این ژانر بازگشت. نیمه اول فیلم از یک الگوی معمولی برای این ژانر پیروی می‌کند، یعنی ما با یک شخصیت روبرو می‌شویم که در ذهنش تصاویر قاتلی با نام گابریل را مشاهده می‌کند. سپس در نیمه‌ی راه، فیلم «بدخیم» یک پیچ و تاب بزرگ نشان می‌دهد که ارتباط گابریل و مدیسون بیش از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

توضیح همه نکات و پیچش درون فیلم «بدخیم» یک پیشنهاد چالش برانگیز است، اما اصل ماجرا اینجاست: گابریل در واقع برادر دوقلوی مدیسون است که به عنوان یک «تومور تراتوم» حساس از پشت او بیرون زده و همین چیزی است که باعث می‌شود مدیسون مغزش را با گابریل به اشتراک بگذارد. البته یک عمل جراحی خیلی جلوتر گابریل را از بدن مدیسون خارج کرد، اما این کار گابریل را در مغز او گذاشت و باعث شد تا مدیسون او را به عنوان یک دوست خیالی در ذهنش تصور کند.

استقبال از پیچ و تاب فیلم بدخیم پس از انتشار تا حدودی متفاوت بود. برخی از بینندگان ماهیت افراطی این افشاگری را دوست داشتند و جیمز وان را ستایش کردند، در حالی که برخی دیگر هویت واقعی گابریل را بیشتر گیج‌کننده و منحرف‌کننده دیدند تا ترسناک. بدون در نظر گرفتن این موضوع، «بدخیم» مطمئناً به عنوان یکی از بزرگترین پیچش‌های سال 2021 در خاطره‌ها خواهد ماند.

Spiral

سال‌ها، فرنچایز «اره» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین برندهای فیلم‌های ترسناک در جهان حکمفرما بود و در هر فصل هالووین، و هر زمان دیگری که فیلم‌های جدیدی از آن اکران می‌شد، نوید بخش‌های زیادی از معما‌ها تا تله‌های مرگبار را می‌داد. این روند از سال 2010 تا 2017 متوقف شد (در این دوره هیچ فیلم جدیدی از فرنچایز اره تولید نشد) و دوباره با نمایش فیلم Jigsaw در سال 2017 و البته Spiral در سال 2021 (یک فیلم اسپین آف که در همان دنیای قبلی‌هایش اتفاق می‌افتد، اما داستان مستقل تری ایجاد می‌کند) ادامه پیدا کرد.

هیچ فیلم فرنچایز «اره» بدون نمایش برخی پیچش‌های بزرگ در پایان آن کامل نمی‌شود و فیلم «مارپیچ» نیز از این مسیر پیروی می‌کند. در این فیلم وقتی کارآگاه زیک بنکس (کریس راک) برای یافتن یک قاتل که جنایات او کپی از قتل‌های جیگساو است، در پرده نهایی به اوج کار خود می‌رسد، متوجه می‌شود که تمام این مدت مقصر اصلی این جنایات شریک و همکار سابق او ویلیام شنک (مکس مینگلا) است. با این حال، پیچ و تاب‌ها به همین جا ختم نمی‌شود، زیرا شنک به بنکس یک اولتیماتوم نهایی می‌دهد که یا او را بکشد یا پدرش (ساموئل ال جکسون) را نجات دهد.

در این بین بنکس گزینه دوم را انتخاب می‌کند، اما ناگهان همه چیز نابود می‌شود و او پدرش را به اشتباه مظنون می‌داند و او را به ضرب گلوله می‌کشد. شنک نیز فرار می‌کند و فیلم را با یک یادداشت ویرانگر پر از پتانسیل دنباله به پایان می‌رساند. این فیلم شامل تکان‌دهنده‌ترین پیچ و تاب سال نیست، اما به عنوان تفسیری درباره تیراندازی‌های پلیس به مردان سیاه‌پوست به عمق خاصی از منظر سیاسی و اجتماعی می‌رسد.

Loki

سریال «لوکی» از استودیو مارول از همان ابتدای داستان خود پر از رمز و راز است. سومین سریال استریم دیزنی پلاس، در طول چند قسمت زمینه بسیار زیادی را از نظر ساخت جهان پوشش می‌دهد. این سریال در دل داستان خود مفاهیم بزرگی مانند جهان چندگانه، اشکال جدید سفر در زمان، و انواع شخصیت‌های مهم را نیز ایجاد می‌کند. با این حال سفر لوکی و سیلوی در زمان و مکان در نهایت آنها را به یک ملک گوتیک معروف به ارگی در پایان زمان می‌اندازد که در آن شخصیتی تقریباً دانای کل به نام او که باقی می‌ماند در آن زندگی می‌کند. البته، کسانی که با اخبار انتخاب بازیگران MCU همراهی می‌کنند، می‌دانند که این شخصیت با بازی جاناتان میجرز، ستاره «Lovecraft Country»، در واقع نوعی از کانگ فاتح یکی از بدنام‌ترین شخصیت‌های شرور مارول است.

اگر بخواهیم منصف باشیم، این پیچ و تاب توسط تعدادی از طرفداران پیش‌بینی شده بود، اما تاثیر آن هنوز هم گسترده است. با کشتن او که باقی می‌ماند (کانگ فاتح)، سیلوی تایم‌لاین مقدس را برای همیشه آزاد می‌کند و امکانات بی پایانی برای داستان‌های آینده MCU ایجاد می‌کند که قبلاً در پروژه‌هایی مانند «What If» نمونه‌هایی از آن را دیدیم.

افشای کانگ در «لوکی» سال‌ها داستان‌های آینده را برای شخصیت شرور تنظیم می‌کند و اساساً او را به عنوان تانوس جدید معرفی می‌کند. و روش غافلگیرکننده‌ای که در آن رویارویی او با لوکی و سیلوی به پایان می رسد، انواع احتمالات را برای آینده چندجهانی باز کرده است. از زمان شروع فاز چهارم مارول، پایان سریال لوکی به عنوان یکی از مهم ترین اتفاقات در MCU است و هیجان انگیزترین پیامدهای آن حتی هنوز شروع به بررسی نشده است.

Midnight Mass

پس از سریال‌های تحسین‌شده «Haunting of Hill House» و «Haunting of Bly Manor»، بینندگان نتفلیکس منتظر بودند تا ببینند مایک فلانگان در آینده چه خواهد کرد. پاسخ او تولید سریال «عشای نیمه‌شب» بود؛ این سریال با تمام نوشته‌های ظریف، ارزش تولید بالا، اجراهای خیره‌کننده و ترس‌های وحشتناکی که طرفداران دو سریال قبلی او انتظار داشتند، پا میدان رقابت یا آثار شاخص سال در این زمینه گذاشت. به‌عنوان یکی از بهترین سریال‌های ترسناک 2021، «عشای نیمه‌شب» به‌خوبی سزاوار جایگاهی در این فهرست است، و اگرچه در هفت اپیزودش پیچش‌های فراوانی دارد، بزرگ‌ترین آنها ممکن است هویت واقعی شخصیت پدر پال هیل باشد.

ساکنان جزیره کراکت در آغاز داستان سریال در مراسم عشای ربانی زمانی که کشیشی جوان از راه می‌رسد و اعلام می‌کند که او جای مونسینور پرویت را می‌گیرد که به گفته او در حال بهبودی از یک بیماری است، تعجب می‌کنند. در واقع، پدر هیل کسی نیست جز خود مونسینور پرویت، که با خون یک فرشته در بدنی جوان‌تر احیا شده است. در حالی که ممکن است افشای هویت مخفی پدر هیل، ناب‌ترین پیچش در این سریال نباشد، اما در اجرایش قدرتمند و عالی است و تمام وحشت‌های بعدی را به شکلی درست به نمایش می‌گذارد.

Last Night in Soho

آخرین فیلم ادگار رایت «شب گذشته در سوهو» ترکیبی از عناصر معمایی و هیجان‌انگیز ماوراء طبیعی با سبک درخشان جالو در دهه 60 میلادی است. همچنین این فیلم با گنجاندن یک چرخش بزرگ در مورد شخصیت سندی، زنی که الویس (توماسین مک‌کنزی) قهرمان داستان را رهبری می‌کند، مخاطبان را به یک شوک فرو می‌برد. داستان سندی که دهه‌ها قبل از داستان الویز اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهد که او مورد سوء استفاده قرار گرفته و احتمالاً توسط کادری از مردان اسفناک و خطرناک کشته شده است، اما فیلم بعداً و در پرده آخر نشان می‌دهد که سندی زنده مانده است. نه فقط این، بلکه او در واقع خانم کالینز است، همان زنی که الویس در تمام مدت از او یک اتاق اجاره کرده است.

ترکیب عناصر ماوراء طبیعی با معمای واقع گرایانه‌تر در «شب گذشته در سوهو» بخش بزرگی از چیزی است که به فیلم انرژی منحصربفرد می‌دهد و این عناصر به زیبایی در پیچ و تاب مربوط به سندی گرد هم آمده‌اند. البته خط داستانی هنوز هم برای او غم انگیز به پایان می‌رسد، اما بازگشت او به عنوان خانم کالینز در روزگار کنونی دایره داستان را کامل می‌کند و بینندگان را با تصویر نهایی قدرتمندی که به این زودی‌ها از ذهنشان محو نخواهد شد، روانه تفکر با خودشان می‌کند.

Old

لیستی از پیچ و تاب‌ها بدون نمایشی از استاد پیچ و تاب هالیوود، M. Night Shyamalan کامل نمی‌شود. کارگردان فیلم «حس ششم» در سال‌های اخیر به همان اندازه که دارای آثار جذابی بوده‌، فراز و نشیب‌های زیادی نیز داشته است و فیلم «Old» او در سال 2021 کاملاً مظهر این تفرقه در کارنامه هنری او است. برای مثال: این تریلر ترسناک در سایت Rotten Tomatoes امتیاز دقیق 50% دارد و برخی از بینندگان و منتقدان فیلم را به عنوان یکی از بهترین‌های شیامالان تحسین می‌کنند و برخی دیگر آن را به باد انتقاد می‌گیرند. اما با صرف نظر از این توصیفات پیرامون کار، باید گفت فیلم Old مطمئناً ایده‌های جالبی در زیر سطح خود دارد که بسیاری از آنها مستقیماً به پیچ و تاب نهایی فیلم گره می‌خورند.

فیلم «Old» یا «پیری» اقتباسی از یک رُمان گرافیکی با عنوان «قلعه شنی» نوشته پیر اسکار لوی و فردریک پیترز است، اما مفهوم اصلی آن کاملاً شیامالانی است. تصور کنید گذشت یک سال از نظر فنی برای همه یکسان است، اما تأثیرات آن سال برای یک کودک پنج ساله بیشتر از یک فرد 40 ساله احساس می‌شود. در فیلم «پیری» ساحلی عجیب وجود دارد که گروهی از شخصیت‌ها که چند خانواده را شامل می‌شوند، برای گذراندن لحظاتی خوش به آنجا می‌روند. در واقع آنها به خواسته مدیریت یک هتل ساحلی به صورت ویژه به آن مکان می‌روند. اما موضوع اینجاست که گذشت زمان در این ساحل عجیب با سرعت گمراه‌کننده و ماوراءالطبیعه (1 ساعت = 2 سال) می‌گذرد. این امر افراد مختلف در سنین مختلف را به طور متفاوتی دچار یک انحراف در رشد و زندگی می‌کند. در واقع یک روز در این مکان به معنی یک عمر است.

اما نکته جالب یا همان پیچ و تاب اصلی چیزی است که فیلم را در پایان جذاب‌تر و پویاتر جلوه می‌دهد. اما چرا؟ چون شخصیت‌های اصلی فیلم که توانسته‌اند جان سالم از این ساحل در ببرند، متوجه می‌شوند که ساحل به عنوان یک سایت آزمایشی مخفی توسط یک شرکت داروسازی استفاده می‌شود. از آنجایی که افراد در آنجا به سرعت پیر می‌شوند، این شرورها می‌توانند اثرات مادام‌العمر داروهای مختلف آزمایشی را مشاهده کنند و گروه به گروهی از افراد را در این آزمایش ناخواسته فریب می‌دهند تا در تحقیقات بی‌رحمانه آن‌ها بمیرند. البته قهرمانان داستان خوشبختانه موفق می‌شوند پس از دور شدن از جزیره، این عمل را متوقف کنند، اما «Old» همچنان پس از آشکار شدن پیچش، طعمی عمیقاً ناراحت‌کننده در دهان شما باقی می‌گذارد.

Mare of Easttown

همه عاشق یک معمای قتل خوب و کلاسیک هستند و سریال «Mare of Easttown» شبکه HBO دقیقاً آن را در سال 2021 ارائه کرد. این درام جنایی به رهبری کیت وینسلت همانند سریال‌هایی مانند «True Detective» و «The Killing»، تحقیقات پلیس را دنبال می‌کند. مرگ ارین مک منامین، یک مادر نوجوان و ساکن حومه فیلادلفیا در ایست تاون، همان پرونده قتل و معمای پیچیده این این سریال است. به طور کلی این سریال یک درام فشرده پر از پیچ و خم‌های داستانی متعدد است، و با چندین افشاگری غم انگیز درباره ماهیت واقعی مرگ ارین به پایان می‌رسد.

ماجرای قتل ارین نکته‌ای چنان پیچیده است که تا پایان سریال، شناخت قاتل او بسیار دشوار به نظر می‌رسد؛ و مخاطب هر اپیزود به شخص جدیدی مشکوک می‌شود. اما جدای از این، معمای دیگر سریال پیرامون فرزند نوزاد ارین است. اما چرا؟ چون هویت پدر واقعی او تا پایان سریال نامعلوم است. البته در قسمت پایانی سریال، مشخص می‌شود که جان راس، پسر عموی پدر ارین، در واقع پدر فرزند ارین است. این سریال در طول داستان خود حاوی حوادثی است که به طرز وحشتناکی در هم پیچیده از سوء استفاده، دروغ و خشونت است، و همین «Mare of Easttown» را به سریالی ترسناک تبدیل می‌کند که برای سال‌های آینده در ذهن بینندگان باقی خواهد ماند.

Squid Game

علیرغم موفقیت‌های آثار تلویزیونی مختلف در طول این سال، «بازی مرکب» یا Squid Game بدون تردید بزرگترین سریال جدید سال 2021 بوده است. این درام کره‌ای و به ظاهر دیستوپیایی درباره مردمی فقیر و ناتوان است که اکثر آن‌ها به شدت بدهکار هستند؛ اما همین جماعت زمانی که به شکل عجیبی درگیر یک بازی کودکانه در زمین نبر‌دهای گلادیاتوری یک شرکت می‌شوند، ناخواسته تبدیل به آدمکشان بی احساس و حرفه‌ای می‌شوند که برای کسب یک پول بزرگ به مبارزه با یگدیگر می‌پردازند. این سریال به عنوان پربازدیدترین سریال اورجینال نتفلیکس تا به حال ثبت شده و مخاطبان را از سراسر جهان به دنیای تاریک سریال از استیصال، خیانت، فساد و طمع می‌کشاند.

با این حال، بزرگ‌ترین تغییر در «بازی مرکب» خیلی دیر در فصل اول اتفاق افتاد، زمانی که هویت شخصیت مرموز یا همان مدیر نقاب‌دار بازی در نهایت فاش شد. در سرتاسر «بازی مرکب»، مردی با پوشش و نقاب ترسناک جلوی ما ظاهر می‌شود و چهره واقعی خود را پنهان می‌کند. وقتی این شخصیت بالاخره نقاب را برمی‌دارد، متوجه می‌شویم که او کسی نیست جز هوانگ این هو، برادر کوچکتر گم شده کارآگاه پلیس هوانگ جون هو. پس از شرکت در بازی، این شخصیت مخفیانه به سازمان پیوست و به یکی از مقامات عالی رتبه آن تبدیل شد، در حالی که خانواده‌اش معتقد بودند که او به سادگی ناپدید شده است. این یک چرخش تکان دهنده در پایان سریال است، و زمانی که شخصیت به برادرش شلیک می‌کند و او را برای مرگ رها می‌کند، همه‌ چیز دلخراش‌تر می‌شود.

Venom: Let There Be Carnage

وقتی صحبت از پیچ و تاب‌های MCU شد، صحنه پس از تیتراژ فیلم«Venom: Let There Be Carnage» به دلیل پوچی محض پیامدهای آن، جایگاهی را در این لیست به دست آورده است. در لحظات پایانی فیلم، ادی و ونوم (تام هاردی) نشان داده می‌شوند که پس از غلبه بر کارنیج (وودی هارلسون) استراحت و آرامش شایسته‌ای را به اشتراک می‌گذارند. ناگهان زلزله‌ای رخ می‌دهد و هنگامی که زمین از لرزش متوقف می‌شود، دو قهرمان داستان خود را در اتاقی متفاوت می‌بینند و در حال تماشای برنامه‌ای متفاوت از تلویزیون هستند. این برنامه در نهایت به یک برنامه خبری با شخصیت جی. جونا جیمسون با بازی جی کی سیمونز تبدیل می‌شود و پس از آن یک شات نزدیک از مرد عنکبوتی تام هالند نمایش داده می‌شود.

این ایده که فرانچایز فیلم‌های «مارول و سونی» که در سال‌های آینده با فیلم‌هایی مانند Morbius به طور چشمگیری در حال گسترش است، در حال عبور از MCU است، چیزی است که اکثر مردم فکر می‌کردند غیرممکن است. اینکه دقیقاً چگونه این همپوشانی رخ خواهد داد هنوز به طور کامل فاش نشده است، اما به جرات می‌توان گفت که چرخش «ونوم 2» در لحظات پایانی برای برنده شدن در هیجان انگیزترین صحنه پس از تیتراژ در سال جاری عالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا