عمومی

10 مورد از بزرگترین تفاوتهای دکتر اختاپوس در کمیکها و فیلمها

دکتر اختاپوس (Doctor Octopus) همیشه به عنوان یکی از برترین دشمنان مرد عنکبوتی در تمام جهان‌های مارول در نظر گرفته می‌شود. در فیلم Spider-Man: No Way Home (نقد این فیلم را از مطالعه کنید) شاهد بازگشت دکتر اختاپوسِ آلفرد مولینا، این بار به دنیای سینمایی مارول، برای مبارزه با اسپایدرمن تام هالند بودیم.

نسخه کمیک بوکی دکتر اختاپوس نیز بازوهایی مکانیکی دارد که به بدنش متصل شده‌اند و با ابرقهرمانان می‌جنگد. اما تفاوت‌های زیادی بین نسخه کمیک بوکی دکتر اختاپوس و فیلم‌ها وجود دارد. حالا در این مطلب به سراغ 10 مورد از بزرگ‌ترین تفاوت‌های دکتر اختاپوس در کمیک‌ها و فیلم‌ها می‌رویم.


10. دکتر اختاپوس فیلم‌ها نیازی به عینک زدن ندارد

عینک دکتر اختاپوس از تفاوت‌های دو نسخه آن است

احتمالاً مخاطبان حین تماشای سکانس‌های متعدد Spider-Man: No Way Home، متوجه شده‌اند که دکتر اختاپوس بین به زدن و برداشتن عینک در حال جا به جایی است. در فیلم‌ها، دکتر اختاپوس عینکی محافظ را فقط هنگام کار روی راکتور همجوشی خود استفاده می‌کند چرا که چشمانش نیاز به محافظت دارند.

در کمیک‌ها، اوتو اکتاویوس پس از حادثه‌ای که باعث ترکیب بازوها با بدنش شد، نسبت به نور حساسیت پیدا کرد. برای همین لازم است که عینک‌های خاصی به چشم بزند تا به درستی ببیند. چیزی که در شماره 3 کمیک Spider-Man/Doctor Octopus: Negative Exposure نیز شاهدش بودیم.

مطلب پیشنهادی:ثور اساطیری با ثور مارول چه تفاوت‌هایی دارد؟از دل افسانه‌ها تا صفحات کمیک بوک‌ها
ثور اساطیری با ثور مارول چه تفاوت‌هایی دارد؟

9. دکتر اختاپوس کمیک‌ها رهبر سینیستر سیکس بود

دنیای سینمایی مارول نسخه خود را از سینیستر سیکس (Sinister Six) به نمایش گذاشت؛ هر چند در واقع با پنج آنتاگونیست در Spider-Man: No Way Home طرف بودیم. دکتر اختاپوس حتی هنگامی که نقش شرورانه خود را نیز داشت، با دیگر ویلن‌ها ارتباط خاصی برقرار نکرد.

نسخه کمیک بوکی او اما کسی بود که ایده جمع شدن دشمنان اصلی مرد عنکبوتی را در شماره 1 کمیک The Amazing Spider-Man Annual مطرح کرد. اکتاویوس مشکلی با یک تقابل نابرابر با اسپایدرمن نداشت.

8. اوتو اکتاویوس فیلم‌ها وفادارانه عاشق یک زن بود

عشق وفدارانه یکی از تفاوت‌های دو نسخه دکتر اختاپوس

در سری فیلم‌های Spider-Man، اوتو اکتاویوس پیش از تبدیل شدن به یک شخصیت شرور به خاطر بازوهایش، یک شخصیت مهربان و دوست داشتنی محسوب می‌شد. این نسخه از اکتاویوس یک همسر به اسم رزی (Rosie) داشت و کاملاً به او وفادار بود؛ به قدری که بدون حضور همسرش راه خود را گم کرد.

دکتر اختاپوس کمیک بوکی اما در این زمینه هیچ محدودیت اخلاقی ندارد. او حتی در شماره 130 کمیک The Amazing Spider-Man سعی کرده بود تا با هدف عذاب دادن پیتر پارکر با زن عمو می ازدواج کند. همچنین وقتی کنرل بدن پیتر را به دست داشت، عاشق زنی به اسم آنا ماریا (Anna Maria) شده بود. در شماره 3 کمیک Spider-Man Unlimited نیز مشخص شد که او با زنی به نام مری آلیس (Mary Alice) نامزد کرده بود.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟شوالیه تاریکی در برابر انتقام جویان
بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟

7. دکتر اختاپوس کمیک‌ها دوران کودکی بدی داشته است

آن طور که در شماره 3 کمیک Spider-Man Unlimited مشخص شد، رفتار دکتر اختاپوس به دلیل دوران بد کودکی‌اش است. نشان داده شد که پدر او، توربرت اکتاویوس (Torbert Octavius)، مرد بدی بود که به طور مداوم به اوتو و مادرش آسیب وارد می‌کرد. به این ترتیب، اوتو فردی خجالتی شد تا با زورگویی‌هایی که تحمل می‌کرد، تبدیل به یک انسان تلخ‌رو شود.

دوران کودکی دکتر اختاپوسِ فیلم‌ها هیچوقت با جزئیات به تصویر کشیده نشده است؛ تنها چیز ارائه شده علاقه‌اش نسبت به رزی بوده. طبق گفته اوتو، او هنگامی که هر دوی آن‌ها دانشجو بودند نسبت به رزی علاقه‌مند شده بود و به دلیل تأثیر او بود که اوتو می‌خواست از طریق مهارت‌های علمی‌اش به مردم کمک کند.

6. تنها انگیزه دکتر اختاپوس فیلم‌ها فعال کردن راکتور همجوشی‌اش است

دکتر اختاپوسی که فقط به فکر راکتور همجوشی است

شخصیت دکتر اختاپوس در فرانچایز Spider-Man را می‌توان در در هدف فعال کردن راکتور همجوشی خلاصه کرد. تنها انگیزه این نسخه اوتو این بود تا اثبات کند دستگاهش می‌تواند به عنوان یک خورشید ابدی برای زمین با هدف تأمین انرژی پاک به فعالیت بپردازد.

دکتر اختاپوس کمیک‌ها در شماره 3 کمیک The Amazing Spider-Man پس از حادثه‌ای که برایش پیش آمد رو به شرارت آورد و تصمیم گرفت تا از قابلیت‌های جدیدش برای اذیت کردن مردم استفاده کند؛ چرا که دیگران با او رفتار بدی داشتند. هدف بعدی او عمدتاً شکست مرد عنکبوتی بود؛ چرا که اسپایدی دفعات زیادی نقشه‌هایش را نقش بر آب کرده.

مطلب پیشنهادی:13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارولاز نسل ونوم
13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارول

5. دکتر اختاپوس کمیک‌ها برای عذاب پیتر به نزدیکان او آسیب می‌زد

هر دو نسخه دکتر اختاپوس سعی کرده‌اند که به نزدیکان پیتر پارکر آسیب بزنند اما نسخه کمیک بوکی این شخصیت به سطوح پست‌تری دست پیدا کرده است. مثلاً در شماره 54 کمیک The Amazing Spider-Man، اکتاویوس تبدیل به مستأجر زن عمو می شد تا در یکی از سرکشی‌های پیتر بتواند به او حمله کند.

درست است که دکتر اختاپوس فیلم‌ها مری جین را دزدیده بود تا به عنوان اهرم فشار روی اسپایدرمن از او بهره ببرد اما واقعاً به دنبال عذاب دادن مرد عنکبوتی نبود. صرفاً می‌خواست وقتی در حال انجام هدف اصلی‌اش، یعنی شروع به کار راکتور همجوشی است، اسپایدی مزاحمش نشود.

4. دکتر اختاپوس فیلم‌ها با نورمن آزبورن دوست است

دوستی دکتر اختاپوس و گرین گابلین؟ یکی دیگر از تفاوت‌ها

هر دوی نورمن آزبورن (Norman Osborn) و دکتر اختاپوس فیلم‌ها از قبل با هم در ارتباط بودند. این دو شخصیت دوستان سابقی محسوب می‌شوند که به دلیل پس‌زمینه علمی‌شان با یکدیگر آشناییت داشتند.

اما دکتر اختاپوس و نورمن آزبورن کمیک‌ها خیلی از دوست بودن با هم فاصله دارند. در شماره 12 کمیک Marvel Knights: Spider-Man، اکتاویوس سعی کرده بود تا جان نورمن را بگیرد. در آرک داستانی Goblin King سری Superior Spider-Man نیز تبدیل به رقیب اصلی گرین گابلین (Green Goblin) شده بود.

مطلب پیشنهادی:کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟برای حل کردن مشکل تایتان‌ها به سراغ اونجرز برویم؟
کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟

3. دکتر اختاپوس کمیک‌ها در مقطعی تبدیل به مرد عنکبوتی شده بود

یکی از مهم‌ترین شکست‌های دکتر اختاپوس توسط مرد عنکبوتی در آرک داستانی Dying Wish رقم خورد؛ جایی که او بدنش را با پیتر عوض کرد تا اسپایدی را در بدن در حال مرگش گیر بیندازد؛ آن هم در حالی که خودش هویت اسپایدرمن را به دست می‌آورد. پس از مرگ پیتر، اوتو خودش را اسپایدرمن برتر (Superior Spider-Man) نامید. مرد عنکبوتی برتر در نهایت متوجه شد که بخشی از آگاهی پیتر در ذهنش باقی مانده و شکست خورد تا پیتر دوباره به بدن خودش بازگردد.

در فیلم‌ها، اکتاویوس تا حدودی نقشی پدرانه برای پیتر دارد و وقتی در فیلم Spider-Man: No Way Home متوجه شد که پیتر تبدیل به یک آدم بالغ مسئولیت پذیر شده، خوش حال شد. همچنین در Spider-Man 2 نیز جان خودش را فدا کرده بود تا زندگی پیتر را نجات دهد.

2. دکتر اختاپوس کمیک‌ها مسئول مرگ کاپیتان استیسی بود

در حالی که دکتر اختاپوس فیلم‌ها هیچ ارتباطی با جرج استیسی (George Stacy) نداشت، دکتر اختاپوس مسئول مرگ جرج در شماره 90 کمیک The Amazing Spider-Man بود.

در طی نبردی بین دکتر اختاپوس و مرد عنکبوتی، اکتاویوس آواری را به سمت دشمنش پرتاب می‌کند که این آوار روی مردمی که روی زمین در حال تماشا بودند سقوط می‌کنند. جرج سعی داشت تا از یک پسر بچه محافظت کند و نتیجه این عمل شجاعانه از دست دادن جانش بود.

مطلب پیشنهادی:10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌هاکی شبیه کیه؟
10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌ها

1. بین جهان‌های مارول فقط یک دکتر اختاپوس لایو اکشن وجود دارد

تا این زمان، هیچ نسخه متفاوت دیگری از دکتر اختاپوس در فیلم‌های لایو اکشن اسپایدرمن دیده نشده است. هیچ دکتر اختاپوسی را در دنیای فیلم‌های The Amazing Spider-Man ندیدیم و برای دنیای ویلن‌های مرد عنکبوتی سونی نیز اوتو اکتاویوسی تعریف نشده است. با این اوصاف، تنها نسخه لایو اکشن دکتر اختاپوس همانی است که در تریلوژی سم ریمی دیده‌ایم.

او در فیلم Spider-Man: No Way Home به دنیای سینمایی مارول سفر کرد تا نشان دهد در این جا نیز اکتاویوسی وجود ندارد. با این حال، کمیک‌ها چند جین دکتر اختاپوس را معرفی کرده‌اند که اصلی‌ترین آن‌ها از زمین 616 (دنیای اصلی مارول) سربرآورده است.


به مطالعه ادامه دهید:

  • 9 بار که مرد عنکبوتی به نجات اونجرز پرداخت
  • بهترین همکاری‌های مرد عنکبوتی و دکتر استرنج
  • 10 مورد از بزرگ‌ترین تفاوت‌های اونجرز در کمیک‌ها و فیلم‌ها
  • 10 مورد از بزرگ‌ترین تفاوت‌های مرد عنکبوتی در کمیک‌ها و فیلم‌ها
  • مرد عنکبوتی چگونه با بحران هویت خودش دست و پنجه نرم کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا