عمومی

تحلیل شخصیت نیتن دریک سری بازیهای Uncharted

تجربه یک ماجراجویی هیجان انگیز در سری بازی آنچارتد، یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌ها در میان بازی‌های ویدیویی است. شخصیت اصلی این سری یعنی نیتن دریک، در سه گانه اولیه آنچارتد توانست به خوبی گیمر را با خود همراه کند و در بازی Uncharted 4 پایانی شایسته و به یادماندنی را برای این شخصیت رقم بزند. در این مقاله سراغ بررسی عمیق و روانشناسی این شخصیت رفتیم. با تحلیل شخصیت نیتن دریک همراه بمانید.

پیش زمینه مختصر

نیتن در کودکی مجبور به تحمل غم از دست دادن مادرش شد. بعد از این اتفاق، با تصمیم پدر، همراه با برادرش سم به یتیم‌خانه سپرده می‌شود.

او و برادرش در یتیم‌خانه شیطنت‌های زیادی می‌کردند و راهبه‌ها و کشیش‌های یتیم‌خانه، آنچنان دل خوشی از این دو برادر نداشتند و بار‌ها سعی داشتند این دو برادر را تغییر دهند؛ اما در نهایت این شیطنت‌ها به اخراج سم از یتیم‌خانه منتهی شد.

چند سال بعد، نیتن و برادرش سم برای پس گرفتن وسایل مادرشان که توسط پدر آن‌ها فروخته شده بود، دزدکی وارد خانه پیرزنی به نام اولن شدند. اما صاحب خانه متوجه حضور آن دو می‌شود.

بعد از گفت و گویی که بین آن‌ها صورت گرفت، نیتن و سم توانستند به صورت محدود اطلاعاتی از گنج پنهان شده فرانسیس دریک بدست بیاورند. در نتیجه آن‌ها فامیلی خود را از مورگان به دریک تغییر دادند و تصمیم گرفتند یک زندگی پر ماجرا برای خود بسازند.

ویژگی‌های شخصیتی نیتن دریک

در این قسمت از مقاله، با توجه به تیپ شخصیتی نیتن دریک، به صورت کلی به ویژگی‌های شخصیتی او اشاره می‌کنم تا با دید بازتری سراغ تحلیل ویژگی‌های عمیق شخصیت او برویم.

تنوع طلبی

یکی از ویژگی‌های شخصیت نیتن دریک، تنوع طلبی او و ترس از یکنواختی است. او از اینکه سال‌ها درگیر یک هدف باشد به شدت متنفر است و سعی می‌کند در سریع‌ترین زمان ممکن به هدفش برسد تا بتواند خیلی زود مسیرش را عوض کند و تن به یک ماجراجویی جدید دیگر بدهد.

این تنوع طلبی کمی کار دست او می‌دهد؛ زیرا اگر یک مدت طولانی درگیر یک هدف شود، انرژی‌اش از دست می‌رود و مجبور می‌شود برای جبران این کمبود انرژی، دست به کار‌های غیر قابل پیش‌بینی بزند.

شوخ‌طبعی در عین مصمم بودن

نیتن دریک ذات شوخ‌طبعی دارد؛ او اکثر اوقات در مقابل دشمنان خود شوخی‌های زننده و طعنه‌آمیزی می‌کند و از سنگینی فضای کنونی کاهش می‌دهد.

اما این شوخ‌طبعی به این معنی نیست که نیتن یک شخصیت ساده است؛ او در عین شوخ‌طبعی، بسیار مصمم و قاطع است. او اگر احساس کند یک تصمیم درست است و باعث پیروزی‌اش می‌شود، دیگر احساسات جلودارش نیست و بدون تردید به سراغ اجرای آن تصمیم می‌رود.

تصمیم‌گیری در دل ماجرا

تیپ شخصیتی نیتن به ما می‌گوید که او یک شخصیت دریافت‌گر است. این یعنی توانایی خیلی بالایی در مدیریت بحران و تصمیم‌گیری لحظه‌ای دارد. به طور کلی دو نوع تصمیم‌گیری داریم؛ یکی تصمیم‌گیری بلند مدت است؛ یعنی شخصیت مدت زیادی را صرف نقشه کشی می‌کند و حتی برای سال‌های آینده تصمیماتش را مشخص می‌کند.

در نوع دیگری از تصمیم‌گیری که نیتن دریک مهارتش را دارد، شخصیت دیگر انرژی اینکه بخواهد از قبل نقشه کشی کند را ندارد؛ بلکه به دل ماجرا می‌زند و در لحظه تصمیم‌های خوب و کارسازی می‌گیرد.

بار‌ها در طول بازی دیدیم که نیتن وقت زیادی را صرف نقشه کشی نمی‌گذارد؛ بلکه تا سرنخی پیدا می‌کند، بدون اینکه همه جوانب آن را بسنجد سریع وارد محیط می‌شود.

ریسک پذیری

این یک چیز واضحی است که شخصیت نیتن دریک بسیار ریسک پذیر و علاقه‌مند به سفر در دل خطر است. او خطرناک‌ترین کار‌ها را طوری انجام می‌دهد که انگار دارد یک کار خیلی معمولی و ساده انجام می‌دهد.

او از طریق ریسک کردن، به خودش معنا و ارزش می‌بخشد و در نتیجه بعد از موفقیت، شدیدا اعتماد به نفسش بالا می‌رود. زیرا او جانش را قمار می‌کند و برنده می‌شود. در مورد مسئله ریسک پذیری و فلسفه‌اش در ادامه مقاله بیشتر بحث می‌کنیم.

تحلیل شخصیت نیتن دریک

در این بخش از مقاله، بیشتر به عمق شخصیت نیتن دریک فرو می‌رویم و سعی می‌کنیم این شخصیت را از جوانب مختلف تحلیل کنیم.

مجراجویی یا بی معنایی؟

اگر بخواهیم به درون یک شخصیت سفر کنیم، باید این سوال را بپرسیم که چرا آن شخصیت زندگی می‌کند؟ پاسخ‌های متفاوت بر می‌گردد به معنایی که شخصیت آن را جست و جو می‌کند.

شخصیت نیتن دریک، ترس بزرگی از فقدان معنا و زندگی بی دلیل دارد. او از همان کودکی از زندگی در یتیم‌خانه متنفر بود؛ چون روز‌ها می‌گذشتند و هیچ چیزی نبود که او را به هیجان در بیاورد.

بالاتر گفتیم که شخصیت نیتن دریک از یکنواختی متنفر است؛ زیرا یکنواختی معنا را از او می‌گیرد.

اما حالا منظور از معنا چیست؟ معنا یعنی شخصیت بابت اینکه زنده است احساس خوبی کند و تا قبل از اینکه به هدف نرسد از مرگ بترسد. این معنا می‌تواند کامل کردن یک رمان، خوشحال نگه داشتن خانواده و یا حتی رفتن به دل یک ماجراجویی پر خطر باشد.

هر شخصیتی بسته به ویژگی‌هایی که دارد نوعی از معنا را در زندگی جست و جو می‌کند. برای شخصیت نیتن، این معنا یعنی ماجراجویی‌های نفس گیر و پر خطر.

نیتن دنبال ثروت نیست، تنها چیزی که برای او اهمیت دارد، در آوردن زندگی روزمره از حالت یکنواختی و رسیدن به معنا به همین واسطه است.

ریسک پذیر بودن نیتن و انجام دادن کار‌های پر خطر نیز از فقدان معنای نیتن خبر می‌دهد. نیتن به دلایل مختلفی احساس بی ارزشی و بی کفایتی بهش دست می‌دهد. احساسی که معمولا گریبان‌گیر محافظه کاران به شدت قانونمند و رسمی است.

اگر شخصیتی بیش از حد محافظه کار باشد و در مرز‌های امن خودش بماند، نوعی احساس بی ارزشی به او دست می‌دهد؛ زیرا نه هیجانی دارد و نه هدفی که به واسطه آن جانش در خطر باشد.

نیتن اما به ندرت در منطقه امن خود می‌ماند و خیلی سریع به دل خطر سفر می‌کند تا به واسطه هیجانی که از این طریق بدست می‌آورد، با احساس بی ارزشی و بی کفایتی خود مبارزه کند.

به طور خلاصه… هر شخصیتی بر اساس ویژگی‌ها و عقایدی که دارد، نوعی از معنا را در زندگی جست و جو می‌کند؛ این معنا باعث ارزش بخشیدن به زندگی می‌شود. برای شخصیت نیتن، این معنا رفتن دنبال ماجراجویی و هیجان است.

جبران افراطی با عصیانگری

شخصیت نیتن دریک، روحیه عصیانگری دارد. او عاشق شکستن قوانین است و هیچ اصول و قاعده‌ای مانع او نمی‌شود.

تنها چیزی که برای او مهم است، رسیدن به هدفش است؛ این رسیدن به هدف می‌تواند به قیمت عصیانگری‌ها و قانون‌شکنی‌های بزرگ باشد.

می‌توان گفت این عصیانگری تا حدودی به خاطر رد شدن از موانع برای رسیدن به هدف است؛ اما اگر از یک زاویه دیگر به قضیه نگاه کنیم، می‌توان حدس زد که نیتن از صمیم قلب عاشق عیانگری است و رسیدن به هدف تنها بهانه‌ای برای بها دادن به روح عصیانگرش است.

به بیانی دیگر، او قوانین را می‌شکند نه به خاطر اینکه مجبور است، بلکه به خاطر اینکه واقعا این کار را دوست دارد و به واسطه آن احساس ارزشمندی می‌کند و یا احساسات سرکوب شده‌اش را جبران می‌کند.

اما منظور از احساسات سرکوب شده دقیقا چیست؟ از پدر نیتن به خوبی در بازی یاد نشده و همواره یک شخصیت منفور را به ما نشان می‌دهد. احتمالا پدر نیتن، یک شخصیت تملک‌گرا و سخت‌گیر بوده و حسابی علاقه داشته روی فرزندانش کنترل کامل داشته باشد.

حتی بعد از اینکه به یتیم‌خانه سپرده می‌شوند، بازهم ناچار به روبه رو شدن با فضای تملک‌گرایی یک یتیم‌خانه مذهبی شدند. این تملک‌گرایی باعث شده نیتن و سم هر دو درگیر عقده‌ای شوند که در کودکی نتوانستند آن را حل و فصل کنند و اکنون در بزرگ‌سالی آثارش را نشان می‌دهد. هم نیتن و هم سم هر دو با عصیانگری و قانون‌شکنی، دوران کودکی خود را جبران می‌کنند.

البته یک احتمال دیگر هم وجود دارد که نسبتا احتمال قوی‌تری است. از آنجایی که پدر نیتن بعد از مرگ مادرشان آن‌ها را به یتیم‌خانه سپرد، این احتمال وجود دارد که در واقع پدر نیتن آدم سخت‌گیری نیست، بلکه اتفاقا راحت طلب و بی خیال است و گذاشته تا نیتن و سم به آزادترین حالت ممکن دوران کودکی خود را بگذرانند. همین موضوع باعث شده تا اعتماد به نفس آن‌ها در خصوص انجام کار‌های غیر قانونی بیش از حد بالا برود.

به طور خلاصه… پدر نیتن در کودکی یا بیش از حد سخت‌گیر بوده و یا بیش از حد بیخیال. در احتمال اول، سخت‌گیری باعث شده تا در وجود نیتن و برادرش سم، نوعی عقده شکل بگیرد که تنها با عصیانگری تخلیه می‌شود. در احتمال دوم، به دلیل آزادی بیش از حد، نوعی اعتماد به نفس کاذب در نیتن شکل می‌گیرد که با قانون‌شکنی و عصیانگری تخلیه می‌شود.

داستان عشقی نیتن دریک

یکی از راه‌های سفر به درون شخصیت، شناخت معشوق‌های او است. زیرا شخصیت‌ها با عاشق شدن، آن چیزی که واقعا هستند را نشان می‌دهند.

در خصوص شخصیت نیتن باید به دو شخصیت به عنوان معشوق‌های نیتن نگاهی داشته باشیم؛ کلویی و النا، هر دو با نیتن رابطه داشتند اما در نهایت انتخاب نیتن برای زندگی النا بود.

هر چند از اول انتخاب نیتن مشخص بود، اما به طور کلی گذشتن از علاقه‌ای که نسبت به کلویی داشت بی انصافی است.

شخصیت کلویی مانند نیتن، یک شخصیت ماجراجو و ریسک پذیر است. او بر خلاف نیتن که سعی می‌کند خودش را کمی انعطاف‌پذیر و نرم خو نشان دهد، کلویی اما شخصیت بسیار سخت و محکمی دارد و به سختی می‌توان او را تحت تاثیر قرار داد.

نیتن به کلویی علاقه نشان می‌دهد چون کلویی در مسیر هدفش قرار دارد؛ یعنی همانند او عاشق ماجراجویی و کشف گنج‌های گران‌قیمت است. چی از این بهتر که همسری داشته باشی تا با تمام وجود تو را بابت هدفت درک کند و خودش عاشق کار تو باشد.

اما این‌ها فقط تفاهم بیرونی است؛ برای اینکه یک علاقه یا عشق ماندگار باشد، نیاز به تفاهم درونی نیز است. به عنوان مثال، شخصیت نیتن یک شخصیت نمایشی است؛ یعنی عاشق این است که با انجام کار‌های خارق العاده مثل پریدن از در و دیوار، شوخی‌های به جا و خنده‌دار و دزدیدن گنج‌های بزرگ، دیده شود و به او توجه شود.

به خصوص دوست دارد این توجه را از معشوقش بگیرد؛ اما همانطور که گفتیم، کلویی شخصیت محکمی دارد و به ندرت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین هر چقدر نیتن خودش را به در و دیوار بزند، نمی‌تواند از کلویی واکنشی که انتظارش را دارد بگیرد، زیرا او همانند نیتن است و چیز جدیدی برای ارائه دادن به کلویی ندارد.

اما بریم سراغ شخصیت النا. النا فیشر یک خبرنگار است. برای یک خبرنگار واقعی، همه چیز اعجاب انگیز و جدید است و حتی اگر چیزی به چشمش تکراری و خسته کننده بیاید، سعی می‌کند وجه هیجان انگیز آن موضوع را دریابد.

در همان دیدار اولیه النا با نیتن دریک، که در قسمت اول سری آنچارتد بود، النا واکنش‌های خیلی زیادی نسبت به اتفاقاتی که برای نیتن می‌افتد نشان می‌دهد. این یعنی همان چیزی که نیتن دنبالش می‌گردد.

به علاوه، شخصیت النا برخلاف کلویی شخصیت ظریفی دارد. از آنجایی که نیتن انتخاب آخرش النا است، پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که نیتن علاوه بر دیده شدن، نیاز دارد تا توسط یک نفر مورد ترحم واقع شود.

کاملا هم منطقی است؛ نیتن در کودکی مادر خود را از دست می‌دهد، بنابراین به اندازه کافی نتوانسته آن ترحمی که از طرف مادر نیاز داشته را دریافت کند. بنابراین النا را مناسب این می‌بیند که بتواند تا حدودی فقدان ترحمی که در کودکی داشته را جبران کند.

به طور خلاصه… شخصیت نیتن را می‌توان از روش انتخاب معشوق شناخت. نیتن یک شخصیت نمایشی است؛ یعنی دوست دارد به واسطه توانایی‌هایش دیده شود و مورد تحسین واقع شود. از طرفی به دلیل از دست دادن مادرش در دوران کودکی، نوعی فقدان ترحم در وجودش است که باید برطرف شود. النا به دلیل شخصیتی که دارد، به راحتی تحت تاثیر کار‌های نیتن قرار می‌گیرد و همچنین به خاطر روحیه ظریفش، می‌تواند گزینه مناسبی برای برطرف شدن فقدان ترحم نیتن باشد.

شوخ طبعی؛ سلاحی مفید برای شخصیت

پیش از این در مورد شوخی و فلسفه آن در تحلیل شخصیت لیان اسکات کندی گفته بودم. شوخی همیشه در مواقع سخت می‌تواند از سنگینی و حس وحشت فضا به شدت کم کند. به همین دلیل است که نیتن اغلب هنگام مواجهه با دشمنان خود از مکانسیم شوخی برای پایین آوردن سطح اضطراب خود استفاده می‌کند.

اما دلیل دیگر استفاده از شوخی، می‌تواند نیاز به جلب توجه و تحت تاثیر قرار دادن دیگران باشد. همانطور که در بحث داستان عشقی نیتن گفتم، شخصیت نیتن علاقه دارد که خود را به واسطه توانایی‌هایی که دارد، خودش را به اطرافیان خود نشان دهد و از آن‌ها توجه دریافت کند. شوخی‌های نیتن هم می‌تواند به این دلیل باشد که دوست دارد به واسطه آن توجه جلب کند.

اما چرا نیتن انقدر عاشق جلب توجه است؟ اگر شخصیت بیش از حد دنبال چیزی است، یعنی شدیدا از فقدان آن رنج می‌برد. نیتن بخشی از کودکی خود را داخل یتیم‌خانه گذارنده؛ آن هم پیش بچه‌هایی که همه مشکلات او را دارند و بنابراین ظرفیتی برای گرفتن توجه لازم را در آن مکان نداشته و نتوانسته آن مقدار توجه که نیاز هر کودکی است را دریافت کند.

به طور خلاصه… نیتن در کودکی به اندازه کافی نتوانسته توجه لازم را از دیگران بگیرد؛ بنابراین در بزرگ‌سالی از فقدان توجه رنج می‌برد. او از شوخی برای جلب توجه استفاده می‌کند تا کمی فقدان دوران کودکی خود را جبران کند. از طرفی استفاده از شوخی باعث شده تا در مواقع سخت و پر اضطراب، نیتن بتواند آرامش و تمرکز خود را برگرداند.

سخن آخر

سری بازی Uncharted توانست با ایده‌های بی نقص خود، شخصیتی به یاد ماندنی با ویژگی‌های دوست داشتنی به مخاطب ارائه دهد. شخصیتی که بدون شک بعد از تجربه سری بازی آنچارتد، آن را به لیست شخصیت‌های مورد علاقه خود اضافه می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا