عمومی

استیم در مقابل اپیک گیمز کدام برای شما مناسبتر است

استیم در مقابل اپیک گیمز

طی تمام این سال‌ها، استیم موفق شده بود تا خود را به عنوان بزرگترین بستر خرید و خرید بازی‌های کامپیوتری معرفی کند. و در حالی که ممکن است در گذشته با برخی از رقبا سر و کار داشته باشد، اما طی سال‌های اخیر هیچ سرویس مشابه‌ای نتوانست حتی به گرد فروشگاه Valve برسد. و این تداوم تا زمانی که اپیک گیمز تصمیم گرفت پا به عرصه بگذارد، ادامه داشت.

اگرچه هر دو سیستم، سرویس بسیار مشابهی ارائه می‌دهند اما رویکرد آن‌ها برای خرید و بازی کردن بازی‌ها تا حدی متفاوت بود. در مقاله ما نگاهی کلی به این دو سرویس می‌اندازیم و در حوزه‌های مختلف بررسی می‌کنیم تا به سؤال دیرینه پاسخ دهیم: بهترین فروشگاه بازی‌های کامپیوتر کدام است؟

استیم

استیم (Steam)

استیم (Steam) یک پلتفرم توزیع بازی‌های دیجیتالی است که توسط Valve Software، سازندگان مجموعه‌های محبوب Counter-Strike، Dota، Left 4 Dead، Portal و Team Fortress ساخته شده است. علاوه بر این، Valve موتور بازی Source را ایجاد کرده است که برای اکثر عناوینی که ایجاد می‌کند استفاده می‌شود. این شرکت فروشگاه استیم را در سال 2003 راه اندازی کرد و آن را به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های عرضه دیجیتال بازی تبدیل کرد.

با وجود این که کاربران می‌توانند از طریق مرورگر وب و تلفن همراه به استیم دسترسی پیدا کنند، این پلتفرم عمدتا به عنوان یک برنامه مستقل در لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فارغ از خرید و فروش بازی، استیم به عنوان یک مرکز اجتماعی نیز شناخته می‌شود که در آن کاربران می‌توانند به بررسی، نقد، اشتراک گذاری محتواهای مرتبط، شرکت در انجمن و غیره بپردازند.

فروشگاه اپیک گیمز

اپیک گیمز (Epic Games Store)

فروشگاه اپیک گیمز (Epic Games Store) در دسامبر سال 2018 توسط، سازندگان موتور بازی سازی آنریل، بتل رویال محبوب فورتنایت و لانچر اپیک گیمز راه اندازی شد. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق مرورگر وب یا به عنوان یک برنامه مستقل از طریق دسکتاپ، مشابه استیم، به فروشگاه اپیک گیمز دسترسی پیدا کنند.

فروشگاه‌های دیجیتالی دیگری نیز وجود دارند که توسط ناشران بازی‌ها راه اندازی و اداره می‌شوند، اما اکثرا به عناوینی که صرفا خود منتشر کرده‌اند محدود می‌شوند. با این حال اپیک گیمز استور موفق شده علاوه بر محصولات انحصاری خود ترکیبی اغوا کننده از عناوین جدید انحصاری، مستقل‌های خوش نام و AAA مورد انتظار را ارائه دهد. فراتر از عرضه و فروش بازی، فروشگاه اپیک گیمز به مثابه یک شبکه اجتماعی به شما امکان دوست یابی و چت را نیز می‌دهد.

اکنون که معرفی نسبی نسبت به هردو پلتفرم داشتیم، وقت آن رسیده در زمینه‌های رابط کاربری، کیفیت و طیف بازی‌های عرضه شده، نسبت قیمت و درآمد، خدمات فروشگاه و امکانات اجتماعی که عرضه می‌دهند بررسی کنیم؛ پس با همرا باشید.

رابط کاربری

استیم (Steam)

با نگاهی سرسری به رابط کاربری استیم و اپیک گیمز استور، در ابتدا متوجه می‌شویم که هر دو آن‌ها طراحی ساده‌ای دارند. اما زمانی که این دو را کنار هم می‌ذاریم، رابط کاربری استیم با ویژگی ها بی‌شمار، تصاویر، متن و اطلاعات زیادی که به کاربر می‌کند، ظاهری شلوغ‌تر دارد که بیشتر جلب توجه می‌کند. در مقابل اپیک گیمز در مقایسه با استیم تا حدی برهنه به نظر می‌رسد. اخبار بازی‌ها به برگه خانه کاربر محدود شده و لایبری مرتب و ساده‌ای دارد.

پیدا کردن یک بازی در کتابخانه فروشگاه اپیک گیمز به شدت ساده تر از استفاده از لیست استیم است و به محض تصمیم گیری کاربر در مورد یک بازی، شروع آن نیز به همان سادگی و با کلیک صورت می‌گیرد.

اپیک گیمز (Epic Games Store)

اگر می‌خواهید با یک نگاه اطلاعات زیادی درباره هر عنوان داشته باشید، احتمالاً استیم برای شما گزینه بهتری است. با این حال، اگر شما یک رابط کاربری صاف و سر راست را که به شما امکان می‌دهد بازی‌ها را بدون هیچ گونه هیاهویی پیدا کنید، احتمالا اپیک گیمز را ترجیح می‌دهید. در مجموع من تصور می‌کنم فروشگاه اپیک گیمز در این زمینه بهتر عمل کرده است و استیم با وجود تحولاتی که این اواخر در رابط کاربری خود ایجاد کرده هنوز می‌تواند بهتر از این عمل کند.

بازی‌ها

steam

احتمالا نقطه اوج رقابت استیم و اپیک گیمز در زمینه عناوینی باشد که در پلتفرم خود عرضه می‌کنند، در همین راستا من بازی‌ها را از دو منظر گستردگی و کیفیت بررسی می‌کنم.

زمانی که به تنوع و تعداد طیف بازی‌ها می‌رسیم، استیم با ارائه بیش از سی هزار عنوان تقریباً در هر ژانری اپیک گیمز را تار و مار می‌کند. با این حال، این طیف و تعداد گسترده در استیم با حضور بازی‌های بی‌ارزش و کم کیفیت اغلب قرار دادن کمیت در برابر کیفیت است که باعث می‌شود این پلتفرم گاهی سطحی و ارزان جلوه نماید. در واقع استیم کاربران را مجبور می‌‌کند که در میان انبوهی از زباله‌ها دنبال سنگ‌های قیمتی باشند.

epic games

از طرفی دیگر اپیک گیمز با وجود اینکه مجموعه‌ای محدودتر از بازی‌ها را برای فروش در اختیار شما قرار می‌دهد؛ این تعداد محدود را از عناوین AAA و مستقل با کیفیت انتخاب می‌کند. به ویژه عناوین انحصاری و نیمه انحصاری. با این حال، این محدودیت می‌تواند در دراز مدت برای اپیک گیمز امتیاز منفی محسوب شود.اما در مجموع فروشگاه اپیک گیمز توانسته کیفیت بالاتری را در انتخاب و عرضه بازی‌ها ارائه دهد.

حساب و کتاب مالی

زمینه دیگری که برای کاربران این نوع پلتفرم‌ها حائز اهمیت بالایی است؛ قیمت فروش بازی‌هاست. در حالی که هیچ یک از این پلتفرم‌ها واقعاً سعی در کنار گذاشتن دیگری نداشته‌اند، اما برخی شرایطی وجود دارد که ممکن است بازی‌ها در آن بسته به منطقه، قوانین خاص و غیره به شکل متفاوت قیمت گذاری شود.

و از آنجا که استیم ارزهای محلی و شیوه‌های پرداخت بیشتری را نسبت به اپیک گیمز پوشش می‌دهد، به طور معمول قیمت‌های با ارزش بازار را به نفع تبدیل استاندارد دلار منعکس می‌کند. نتیجه نهایی نوسان قابل ملاحظه ای در قیمت گذاری است که ممکن است برای برخی گران‌تر اما برای عده‌ی بیشتری ارزان‌تر محاسبه شود؛ که این مورد تا به این مدت برگ برنده‌ای برای ما کاربران ایرانی بود. البته با تغییر سیاست‌ها اخیر استیم مبتنی بر محدودیت تغییر منطقه، استفاده از این ویژگی دشوارتر شده است.

حساب و کتاب مالی

اپیک گیمز در این مورد از قیمت خام دلاری استفاده می‌کند و تنها برای معدود مناطقی پرداخت محلی را استثنا قائل می‌شود. که در نهایت با وجود تغییرات اخیر استیم باز هم از نظر من، استیم از این نظر گزینه‌ای مقبول‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای کاربران، به خصوص کاربران ایرانی است.

اما وقتی داستان به تقسیم درآمد بین توزیع کننده و توسعه دهنده بازی می‌رسد، اپیک گیمز کاپ را در دست دارد. از بدو تأسیس، این پلتفرم تقسیم درآمد بهتری نسبت به استیم داشته است؛ و در حال حاضر این نسبت 12/88 به نفع توسعه دهنده است، در حالی که این نسبت در استیم بسته به میزان فروش بین 30 /70 و 20 /80 متغیر است. این درصد در صورت فروش بیش از ده میلیون دلاری کمتر نیز می‌شود.

تقسیم درآمد اپیک گیمز بدون در نظر گرفتن حجم فروش یا درآمد حاصل از آن بازی، برای توسعه دهنده یکسان است. علاوه بر این ، هر توسعه دهنده ای که تصمیم بگیرد از موتور بازی سازی انریل برای توسعه بازی خود استفاده کند می‌تواند از پرداخت حق امتیاز پنج درصدی هم معاف شود. در نهایت فکر می‌کنم از نظر مالی، استیم پلتفرم کاربر دوست‌تر و اپیک گیمز استور توسعه دهنده محور باشد.

امکانات

steam

هر فروشگاه دیجیتالی دارای امکانات و ویژگی های منحصر به فرد خود است بنا به بهبود تجربه کاربران شکل می‌گیرد. اینجاست که تجربه و سال خوردگی استیم او را جلو می‌اندازد. سیستم اجتماعی بهتر، پیشنهاد بازی فوق العاده، کامیونیتی‌ ها‌ از جمله موارد برتری این پلتفرم هستند.

فراتر از این، استیم همچنین مینی گیم‌ها ، کالاهای قابل جمع آوری، آیتم‌های درون بازی و کازمتیک‌های پروفایل نمایه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و حتی به آن‌ها اجازه فروش این آیتم‌ها را به سایر کاربران می‌دهد. با این حال از نظر من، بهترین مزایایی که استیم دراختیار کاربران می‌گذارد، سیستم بررسی و بازخورد و کامیونیتی هاب‌های قوی و به شدت فعال آن هستند که به کاربران اجازه بهره وری کامل از تجربه گیمیگ و به اشتراک گذاری این تجربه را می‌دهد.

epic games

با وجود این ویژگی‌های مثبت استیم، این پلتفرم به شدت مستعد بروز اسپم، رفتارهای تاکسیک و امتیاز دهی‌ها غیر قابل اعتماد و خلاصه بگم لانه آدم‌های لات، چیتر و بات‌هاست که می‌توانند منجر به کنش‌ها و ناهنجاری‌ها اجتماعی زیادی شوند..

با وجود تلاش‌های اپیک گیمز، متاسفانه این پلتفرم همچنان نمی‌تواند در هیچ حوزه کاربر محوری با استیم مقابله کند؛ سیستم پیشنهاد دهی ضعیف، سرعت پایین لانچر، عدم وجود اجتما‌ع و فروم‌ها برای به اشتراک گذاری تجربه کاربران و غیره نیز از سایر مشکلات این پلتفرم هستند. با این وجود طی یکسال گذشته اپیک گیمز در پی بهبود بخشیدن این ویژگی‌ها بوده و تلاش کرده با ارائه عناوین تخفیف خورده و رایگان هفتگی، کاربران را به خود جذب نماید. از نمونه‌های موفق آن می‌توان به عرضه رایگان GTA 5 اشاره کرد که هجوم کاربران برای دریافت این بازی بارها اپیک گمیز را تا از دسترس شدن سرور‌ها برد.

ویژگی‌ها اجتماعی

steam

طول عمر طولانی‌تر استیم باعث شده است که این پلتفرم در طی سال‌ها ویژگی‌های اجتماعی خود را در جهت تامین نیازهای کاربران بهبود بخشد. استیم به کاربران اجازه می‌دهد پروفایل اختصاصی خود را داشته باشند و در آن پست بنویسند، رسانه به اشتراک بگذارند و بر اساس آنچه خود و دوستانشان بازی می‌کنند، پیشنهاد عناوین جدید دریافت کنند.

استیم از قابلیت‌های دعوت به بازی، بحث در اجتماع‌های مرتبط و چت صوتی/نوشتاری پشتیبانی می‌کند. همچنین استیم به شما این امکان را می‌دهد که پروفایل‌های کنسول و شبکه‌های اجتماعی خود را به این پلتفرم لینک کنید تا به شکل موثرتری با دوستان خود در ارتباط باشید. در مجموع استیم یک شبکه اجتماعی کامل با محوریت ویدئو گیم است.

epic

با وجود اینکه اپیک گیمز از زمان راه اندازی تلاش‌های زیادی برای بهبود این پلتفرم انجام داده است، هنوز نتوانسته به کیفیت و سطح تعامل استیم حتی نزدیک شود؛ و وقتی برای اپیک گیمز کلمه برهنه را به کار بردم دقیقا منظورم همین بود. در حالی که اپیک گیمز به کاربران توانایی اضافه کردن دوستان و چت با آن‌ها را می‌دهد؛ اما چیزی تحت عنوان پروفایل منحصر به فرد، سیستم نقد و بررسی و در واقع هیچ مرکز مشترکی مانندی کامیونیتی هاب که به کاربران اجازه به اشتراک گذاری نظر، بررسی، رسانه و… را بدهد وجود ندارد. با همه این اوصاف فکر میکنم جلو بودن استیم در این حوزه هم امری واضح باشد.

اما در نهایت کدام یک بهترین پلتفرم عرضه و فروش بازی‌های کامپیوتر است؟

steam

با توجه به تحلیل موضوعی که تا اینجا انجام دادیم و کمی ریاضیات پایه، برنده بودن استیم در این رقابت امری واضح است. پلتفرم استیم برای مدتی طولانی به تنهایی به عنوان اولین و پر مخاطب‌ترین پلتفرم عرضه دیجیتال ویدئو گیم تاخته است و در طی این مدت توانسته خود را به عنوان یک محیط کاربرپسندانه وفادار و فعال در حوزه گیم رشد دهد.

علاوه بر این، تنوع و دست باز در انتخاب بازی به طرز مضحکی در استیم زیاد است. اگرچه این بدان معناست که روزانه تعداد زیادی عنوان بی‌ارزش و سطحی نیز به فروشگاه اضافه می‌شود؛ اما هنوز هم یک تن بازی عالی برای کشف با استفاده از کلمات کلیدی و برچسب های منحصر به فرد وجود دارد. اپیک گیمز ممکن است ظاهری شیک و تر و تمیزتر داشته باشد و هر ماه تعداد زیادی عنوان انحصاری و با کیفیت عرضه کند؛ اما آنها به سادگی پتانسیل کافی برای رقابت با استیم را ندارد؛ حداقل فعلا.

این بدان معنا نیست که اپیک گیمز نمی‌تواند در آینده ورق را به نفع خود برگرداند. اگر Valve نتواند موانعی مانند عناوین کم کیفیت ، اسپم و محتویات بی‌ارزش و سهم نامعقول خود توسعه دهندگان را کنار بزند، اپیک گیمز می‌تواند با تمرکز سرمایه گذاری روی آن مناطق خود را به رقیب جدی‌تری برای استیم بدل نماید؛ البته تا آن روز زمان زیادی مانده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا