سلامت و پزشکیعمومیویژه

بهترین زمان نوشیدن قهوه در طول روز چه زمانی است

بهترین زمان قهوه خوردنبهترین زمان قهوه خوردن

بهترین زمان مصرف قهوه برای افزایش انرژی | بهترین زمان مصرف قهوه برای ورزشکاران | بهترین زمان مصرف قهوه برای پیشگیری از مشکلات خواب | دوز بی خطر قهوه چقدر است؟

بدون شک قهوه یکی از مشهورترین و پر مصرف ترین نوشیدنی های دنیا است که به کافئین فراوان موجود در آن و خاصیت محرک و انرژی زایش شناخته شده است.

برخی افراد ترجیح می دهند بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یک یا چند فنجان قهوه میل کنند و برخی دیگر معتقدند برای نوشیدن قهوه باید چند ساعت صبر کنند، این که کدام گروه از بیشترین خواص قهوه بهره مند می شوند و بهترین زمان خوردن قهوه چه زمانی می باشد سوالی است که فکر همه طرفداران قهوه را به خود مشغول کرده است.

اگر عاشق این نوشیدنی خوش طعم و دلپذیر هستید در ادامه مطلب با همراه شوید تا با بهترین زمان نوشیدن قهوه برای افزایش خواص و به حداقل رساندن عوارض آن در افراد معمولی و ورزشکاران آشنا شویم.

بهترین زمان مصرف قهوه برای افزایش انرژی

بسیاری از مردم گمان می کنند نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن یا کمی بعد از آن باعث می شود بقیه روز خود را پر انرژی و سرحال سپری کنند اما به نظر می رسد نتیجه کاملا برعکس است، علت این مسئله به تغییر سطح کورتیزول بدن در ساعات مختلف روز بر می گردد.

کورتیزول هورمونی است که باعث افزایش هوشیاری و تمرکز شده و سطح متابولیسم، واکنش سیستم ایمنی و فشار خون را تنظیم می کند.

ترشح این هورمون در بدن از ریتم خاص چرخه خواب و بیداری پیروی می کند، به این صورت که حدود 30 تا 40 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب به اوج خود رسیده و پس از آن در طول روز به تدریج کاهش می یابد.

گفته شده بهترین زمان نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول بدن در سطح پایین تری قرار دارد و مصرف قهوه به افزایش سطح انرژی و هوشیاری کمک می کند، این زمان برای کسی که حدود ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می شود بین ساعت 9:30 تا 11:30 صبح می باشد.

علاوه بر این از آن جا که کافئین موجود در قهوه می تواند سطح کورتیزول بدن را افزایش دهد، اگر زمانی که کورتیزول بدن در سطح بسیار بالایی قرار دارد قهوه بنوشیم سطح این هورمون به شدت افزایش یافته و در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم ایمنی و سلامت بدن شود.

با این حال افزایش کورتیزول ناشی از مصرف قهوه در افرادی که به طور منظم کافئین مصرف می کنند چندان زیاد نیست، بنابراین اگر از قهوه خورهای حرفه ای هستید نوشیدن قهوه اول صبح یا چند ساعت بعد از آن احتمالا ضرری برای شما نخواهد داشت اما همچنان توصیه می شود برای دریافت انرژی بیشتر آن را چند ساعت بعد از بیدار شدن میل کنید.

بهترین زمان مصرف قهوه برای ورزشکاران

اگرچه همه ما قهوه را به عنوان انرژی بخش و محرک می شناسیم اما این نوشیدنی به دلیل کاهش خستگی و افزایش قدرت عضلانی تاثیر خوبی در تقویت عملکرد ورزشی داشته و جایگزین بسیار مقرون به صرفه ای برای مکمل های حاوی کافئین مانند پودرهای قبل از تمرینات ورزشی نیز محسوب می شود.

جالب است بدانید زمان مصرف کافئین نقش مهمی در میزان تاثیر آن در عملکرد ورزشی دارد.

به طور کلی اگر قصد دارید از کافئین موجود در قهوه برای تقویت عملکرد خود در تمرینات ورزشی بهره ببرید بهتر است این نوشیدنی را 30 تا 60 دقیقه قبل از تمرین یا رویداد ورزشی مورد نظر مصرف کنید تا هنگام ورزش کردن سطح کافئین بدن شما به اوج خود برسد.

دوز موثر کافئین برای بهبود عملکرد ورزشی نیز بین 3 تا 6 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد، این مقدار برای یک فرد 68 کیلوگرمی معادل 200 تا 400 میلی گرم کافئین یا 2 تا 4 فنجان (475 تا 950 میلی لیتر) قهوه می باشد.

بهترین زمان مصرف قهوه برای پیشگیری از مشکلات خواب

بدون شک کافئین موجود در قهوه می تواند به افزایش هوشیاری و تقویت عملکرد ورزشی کمک کند اما بسیاری از افراد با نوشیدن قهوه دچار مشکلات خواب و اضطراب می شوند.

از آن جا که اثر محرک کافئین حدود 3 تا 5 ساعت است و تقریبا نیمی از کل کافئین مصرف شده بعد از 5 ساعت – ممکن است در بدن افراد متفاوت باشد – در بدن باقی می ماند، نوشیدن قهوه در ساعات نزدیک به خواب مثلا بعد از شام می تواند باعث مشکلات خواب شده یا به آن دامن بزند.

به همین دلیل توصیه می شود حداقل 6 ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین اجتناب کنید.

اگر از مشکلات مربوط به اضطراب رنج می برید نوشیدن قهوه می تواند علائم آن را تشدید کند و نیاز به کاهش مصرف یا حذف آن از برنامه روزانه خود داشته باشید. در این صورت توصیه می شود نوشیدنی آرامش بخشی همچون چای سبز که کافئین موجود در آن یک سوم قهوه است را جایگزین قهوه کنید.

دوز بی خطر قهوه چقدر است؟

افراد سالم می توانند روزانه 400 میلی گرم کافئین مصرف کنند که معادل 4 فنجان (950 میلی لیتر) قهوه می باشد.

به خانم های باردار و مادران شیرده توصیه شده از مصرف روزانه بیش از 300 میلی گرم کافئین اجتناب کنند، در بسیاری از منابع این عدد 200 میلی گرم ذکر شده است.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این مقدار شامل کافئین دریافتی از همه منابع ممکن از جمله قهوه، چای، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و حتی شکلات تلخ می باشد.

منبع: healthline


(1) هرگز قهوه را در این ساعات نخورید بهترین زمان برای نوشیدن
بسیاری از کارشناسان معتقدند که انتخاب زمان برای نوشیدن قهوه بسیار حائز اهمیت است و مصرف قهوه در برخی ساعات روز عوارضی را برای بدن به همراه دارد.


(2) وقت مناسب نوشیدن قهوه چه زمانی است خبرگزاری صدا و سیما
بهترین زمان برای نوشیدن قهوه. شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع میکنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در میانه صبح و ظهر است.


(3) طلاییترین زمان برای نوشیدن قهوه چه میزان قهوه بنوشیم
بهترین زمان برای نوشیدن قهوه. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع میکنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در میانه صبح و ظهر است.


(4) طلاییترین زمان برای نوشیدن قهوه چه میزان قهوه بنوشیم
بهترین زمان برای نوشیدن قهوه. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع میکنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در میانه صبح و ظهر است.


(5) قهوه را در این زمان طلایی بنوشید
07122021 بهترین زمان برای نوشیدن قهوه. شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع میکنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در میانه صبح و ظهر است.


(6) کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با این نوشیدنیها - خبرآنلاین
ایسنا نوشت یک مطالعه اخیر رابطه بین مصرف قهوه و چای و کاهش سکته مغزی، زوال عقل پس از سکته را بررسی کرد و نتایج این پژوهش حاکی از این است که نوشیدن قهوه، چای یا هر دو با کاهش خطر زوال عقل و سکته مغزی مرتبط است.


(7) تابناک باتو مجله اینترنتی
شب یلدا یا شب چله یکی از کهنترین جشنهای ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیمکره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته میشود.


(8) تور آنتالیا 1400 بهترین قیمت تور لحظه آخری و ارزان
تور آنتالیا ترکیه اگر قصد خرید و یا رزرو ارزانترین تور آنتالیا لحظه آخری 1400 را دارید می توانید لیست قیمت آن را همراه با هتل، تاریخ و پروازهای مختلف مشاهده نمایید.


(9) زمان طلایی برای نوشیدن قهوه
بهترین زمان برای نوشیدن قهوه شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع میکنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در میانه صبح و ظهر است.


(10) روز جهانی چای 1400 انواع، خواص و تاریخچه چایی در ایران
14122021 چای سیاه یکی از نوشیدنیهای محبوب و رایج در بسیاری از کشورها است که معمولا با ریختن آب داغ یا در حال جوش بر روی برگهای عمل آورده شده یک گیاه مصرف می شود و فواید زیادی دارد 15 دسامبر 2021 برابر با 24 آذر 1400 روز جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا