سرگرمیعمومیویژه

ریشه و داستان ضرب المثل سایه تان از سر ما کم نشود

ضرب المثل سایه تان از سر ما کم نشودضرب المثل سایه تان از سر ما کم نشود

ضرب المثل سایه تان از سر ما کم نشود کنایه از لطف و محبتی است که مقام بالا تر نسبت به زیر دستان خود عرضه می دارد.

این ضرب المثل را درباره ی کسی به کار می بریم که دارای مقامی است و ما را مورد مرحمت و توجه قرار داده است، هم چنین “سایه تان از سر ما کم نشود” در تعارفات روزمره نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال زمانی که می خواهیم به کسی احترام بگذاریم و لطف او را جبران کنیم می گوییم : “سایه تان از سر ما کم نشود”.

پدر و مادر ها و بزرگ تر های خانواده نیز جزو اشخاصی هستند که همیشه از خدا می خواهیم سایه شان بر سر مان باشد زیرا هیچ کس به اندازه ی آن ها نسبت به ما لطف و محبت ندارد.

ریشه و داستان ضرب المثل “سایه تان از سر ما کم نشود

ریشه ی تاریخی این ضرب المثل مربوط به دیوژن یا دیوجانس از فلاسفه ی مشهور یونان است که در قرن ششم قبل از میلاد مسیح می زیست و محل سکونت وی در منطقه ای به نام ” کرانه ” واقع در یکی از حومه های ” کورنت ” بوده است.

دیوژن یکی از مبلغین ساده ‌زیستی بوده و در تمام طول زندگی تنها یک عصا، یک بالاپوش و یک کوزه همراه داشته است.

گفته می شود او چنان نسبت به دنیا، تعلقات آن و مردم پیرامونش بی اعتنا بوده که روزی فانوسی به دست گرفت و در شهر به جست و جوی انسان رفت.

روزی دیگر بر بالای بلندی رفت و فریاد زد: ای مردم! و زمانی که مردم دور تا دور او جمع شدند گفت: من مردمان را صدا زدم نه شما را …

همین بی اعتنایی ها باعث شد تا پس از مدتی مردم او را از شهر تبعید کنند، دیوژن شهر را ترک کرد و به آغوش طبیعت رفت.

پس از مدتی شخصی از همشهریانش او را دید و به طعنه و تمسخر گفت: دیوژن؛ دیدی همشهریان تو را از شهر بیرون کردند؟

دیوژن بی اعتنا پاسخ داد : نه، آن که تو می گویی نیست، بلکه چنین است که من آن ها را در شهر گذاشتم.

مدت ها بعد، زمانی که اسکندر مقدونی در کورنت بود شنید که همه درباره ی مردی به نام دیوژن سخن می گویند و از او به عنوان انسانی بسیار وارسته و آزاده یاد می کنند، مشتاق شد تا او را ببنید.

پس از جست و جو او را یافت و با آن همه جلال و شکوه به دیدن دیوژن ژنده پوش رفت، در آن وقت دیوژن زیر گرمای نور خورشید دراز کشیده بود و بی اعتنا به اسکندر که کنارش ایستاده بود، خود را گرم می کرد.

اسکندر با مشاهده ی رفتار او خشمگین شد و گفت: چرا احترام نگذاشتی؟ آیا مرا نشناختی؟

دیوژن گفت: شناختم، ولی از آن جا که بنده ای از بندگان من هستی ادای احترام را ضروری ندانستم.

اسکندر گفت: بیش تر توضیح بده، چگونه می گویی که من بنده ی تو هستم؟

دیوژن با خونسردی پاسخ داد: تو بنده ی حرص، خشم و شهوت هستی؛ حال آن که مدت هاست من این خواهش های نفسانی را بنده و مطیع خود ساختم، تو پادشاه و حاکم مطلق العنان یونان و مقدونیه هستی درست است؟

اسکندر گفت: بله

دیوژن دوباره پرسید: بالا تر از مقام تو چیست؟

اسکندر گفت: هیچ، بالا تر از مقام من چیزی نیست.

دیوژن گفت: من همان هیچ هستم و بنابراین از تو بالا تر و والا ترم!

اسکندر با شنیدن پاسخ دیوژن به فکر فرو رفت و کمی بعد گفت: دیوژن از من چیزی بخواه، بدان که هر چیزی باشد برای تو فراهم خواهم کرد.

دیوژن نگاهی به اسکندر کرد که بین او و نور خورشید ایستاده بود و سایه اش بر سر دیوژن بود سپس گفت: سایه ات را از سرم کم کن.

اطرافیان اسکندر با شنیدن این جمله خواستند که دیوژن را مجازات کنند اما اسکندر آن ها را از این کار منع کرد و فریاد زد: اگر اسکندر نبودم، می خواستم دیوژن باشم.

تفاوت این داستان با مفهوم امروزی ضرب المثلسایه تان از سر ما کم نشود” نیز در این است که دیوژن تعلق خاطری به دنیا نداشت که نیازمند محبت و لطف کسی باشد اما امروزه مردم دل به دنیا بسته اند و محتاج توجه افرادی هستند که دارای ثروت یا مقام می باشند.


(1) عذرخواهی قالیباف از مردم - تابناک TABNAK
10112021 رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صحن علنی باید 5 دقیقه مانده به اذان ظهر به اتمام برسد، گفت تبصره یک ماده 97 آیین نامه داخلی هم این را میگوید اما چند نوبت این اتفاق افتاد که حین اذان ظهر، مجلس هنوز ادامه داشت که


(2) رمان طنز یک رمان
خلاصه دانلود رمان ما با همه فرق داریم آقا 5 تا دختر داریم یکی از یکی شیطون تر و شلوغ تر و درس خون تر این درسخونو راست میگم تا حالا پایین ترین معدلی که گرفتن2119 بوده ببین دیگه با چه عجوبه هایی طرفیم اینا از اوناشن که


(3) شعر در مورد امام زمان شعر امام زمان درباره فراق، انتظار و
24112021 با مجموعهای از شعر در مورد امام زمان، شعر امام زمان کوتاه، شعر در مورد انتظار امام زمان، شعر در مورد ظهور امام زمان، شعر فراق امام زمان، شعر در مورد امام زمان کودکانه، انواع تک بیتی، دوبیت و رباعی در مورد امام زمان و


(4) گنجور حافظ غزلیات غزل شماره 80
مراد از کلمه یوم در آیات مورد بحث پارهای از زمان است ، نه روز به معنای معمولی و معهود ذهن ما ، چون روز از نظر ما ساکنان زمین عبارت است از مقدار حرکت کره زمین به دور خودش ، که یک دور آن را یک


(5) در صورت انقراض بشر کدام جانوران جایگزین انسانها میشوند
2 days ago در این میان، گونه های سردسیری هم تلاش می کنند تا خود را با چنین آب و هوایی تطبیق دهند و این بدان معناست که خرس های قطبی و پنگوئن ها هم در مقابله با خشکسالی تلاش می کنند بعد از انقراض انسان ها زنده بمانند.


(6) ملیجک به روایت تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه
18122021 و از هیچ حرکت وحشیانه روی گردان نبود. و دارای اخلاق رذیله، حتى قتل بود، بطور مثال، یک روزی، برای تفریح و بازی تفنگی را به روی خواجه خالی کرد که اسم او عبدالله خان بود، و پای او را مجروح ساخت.


(7) پخش زنده تلویزیون Kanal Yek TV
جناب همایون گرامی، سخنان دکتر هوشنگ امیر احمدی را دارم میشنوم. ایشان اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شده و توطئۀ 57 را که ریشه در نارضایتی ازکودتای 28 امرداد داشته و از 15 بهمن 42 توسط انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی آغاز و با اعلام


(8) شخصیتی منحرفتر از شمس و مولانا نداریم مباحثات
28062017 شمس در جایی از فعل مولوی میگوید کل یوم هو فی شأن یعنی در هر لحظه آفرینش دارد، بخشش دارد، خلقت دارد و و این ویژگی خداوند را در مورد مولوی بهکار میبرد و باز راجع به صفت مولوی میگوید قل هو الله احد.


(9) اولدوز توریسم، تور باکو ، تور سرعین ، ستاره صنعت گردشگری
تماس با ما با یک تیر دو نشان بزنید با سفر به مشگین شهر می توانید هم از طبیعت و هم از جاذبه های تاریخی و فرهنگی لذت ببرید. مشگین شهر جز مناطقی هست که طبیعت بی نظیر و جاذبه های بسیار زیادی دارد.


(10) زبان آذربایجان در گذر زمانویرایش چاپ - ویکیکتاب
او در جواب به توصیههای قاضی صاعد که مهم ترین شخصیت شهر بود، گفت ما مردمان نو و غریب هستیم. رسمهای تازیکان تاجیکان، غیر ترکان ندانیم. قاضی به پیغام و نصیحتها از ما نگیرد دریغ ندارد 4.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا