دانستنی هاعمومیویژه

آتشفشان چگونه ایجاد می شود و چرا فوران می کند

تحقیق علت فوران آتشفشان علوم ششمعلت فوران کردن آتشفشان ها چیست؟

آتشفشان چگونه به وجود می آید؟ | چرا آتشفشان فوران می کند؟ | خسارت ناشی از فوران آتشفشانی | فواید فوران آتشفشان

فوران آتشفشان یکی از جالب ترین و در عین حال دلهره آورترین پدیده های طبیعی کره زمین است که همه ما بارها تصاویر آن را دیده یا فیلم های آن را تماشا کرده ایم.

اما آیا می دانید علت واقعی فوران آتشفشان چیست و چرا این پدیده شگفت انگیز رخ می دهد؟

در ادامه سری مطالب دانستنی های علمی این بار به سراغ فوران آتشفشان ها رفته ایم و قصد داریم علاوه بر پاسخ به سوالات بالا با خسارات و فواید فوران آتشفشان آشنا شویم. با همراه باشید.

آتشفشان چگونه به وجود می آید؟

سنگ های داخل کره زمین گاهی ذوب شده و به سنگ های مذاب تبدیل می شوند، به این سنگ های آتشفشانی مذاب ماگما گفته می شود.

از آن جا که سنگ های مذاب ماگما از سنگ های اطراف خود سبک تر هستند به سمت بالا حرکت می کنند، به سطح زمین رسیده و فوران می کنند و در نهایت آتشفشان ها شکل می گیرند.

بخش پوسته زمین از تعدادی صفحات محکم به نام صفحات تکتونیکی ساخته شده که قاره ها و کف دریاها را می سازند، ماگما و آتشفشان ها اغلب در نقاطی ایجاد می شوند که این صفحات از هم جدا شده یا به هم فشار وارد می کنند اگرچه گاهی در وسط صفحات تکتونیکی نیز شاهد شکل گیری آتشفشان ها بوده ایم.

آتشفشان ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند، برخی از آن ها شبیه کوه های مخروطی و شیب دار هستند که به آن ها استراتوولکان یا آتشفشان های چینه ای گفته می شود، برخی دیگر شبیه برجستگی هستند و به نام آتشفشان های سپری شهرت پیدا کرده اند و بعضی از آن ها هموار بوده و یک دهانه در وسط خود دارند که معمولا با آب پر شده است و به آن ها کاسه آتشفشانی گفته می شود.

چرا آتشفشان فوران می کند؟

شکل آتشفشان و این که فوران آن تا چه اندازه انفجاری باشد تا حد زیادی به میزان چسبندگی و مقدار گاز یا حباب های موجود در ماگمایی که فوران کرده بستگی دارد.

فرض کنید با یک نی حباب های داخل روغن پخت و پز را فوت کنید، خواهید دید حباب ها به راحتی پراکنده می شوند زیرا روغن پخت و پز حالت روان داشته و چسبندگی چندانی ندارد اما فوت کردن حباب های داخل مربا یا کره بادام زمینی کار دشواری است چون مربا و کره بادام زمینی بسیار چسبنده هستند.

این مسئله در مورد آتشفشان ها هم صدق می کند، زمانی که ماگما به سمت بالا و سطح زمین حرکت می کند حباب های گاز داخل آن ایجاد می شود. این که این حباب ها بتوانند همزمان با بالا رفتن ماگما آزاد شوند یا نه روی میزان انفجاری بودن فوران اثر می گذارد.

جایی که ماگما مانند مثال روغن پخت و پز روان است و گازهای حبابی چندان با ماگما ترکیب نشده اند – مانند هاوایی – شاهد شکل گیری آتشفشان های سپری و جریان زیاد گدازه هایی هستیم که به آرامی حرکت می کنند.

گدازه به ماگما یا سنگ های مذاب گفته می شود که به سطح زمین رسیده اند.

در جایی که ماگما مانند مثال مربا یا کره بادام زمینی بسیار چسبنده و حاوی مقدار زیادی گاز حبابی است، حباب ها داخل ماگما گیر افتاده و فوران ها بسیار قدرتمند و انفجاری خواهند بود، یک نمونه از آن فوران های اخیر در آتشفشان فیگو گواتمالا می باشد.

خسارت ناشی از فوران آتشفشانی

در فوران های انفجاری، ماگمای کف دار و حاوی حباب های گازی می تواند به تکه های کوچک به نام خاکستر آتشفشانی تبدیل شود که با خاکستر باقی مانده از آتش هایی که درست می کنیم متفاوت است و تنفس در آن بسیار خطرناک می باشد.

در بعضی از آتشفشان های انفجاری خاکسترها به هوا پرتاب می شوند و اگر در این میان هواپیمایی از میان ابر خاکستر یک آتشفشان عبور کند ممکن است آسیب زیادی به موتورش وارد شود.

فوران های آتشفشانی دیگر باعث ایجاد ابرهای داغ از خاکستر آتشفشانی، گاز و سنگ هایی می شود که به سرعت و در دو طرف آتشفشان به سمت پایین حرکت کرده و تقریبا هر چیزی که در مسیرشان قرار دارد را از بین می برند.

فواید فوران آتشفشان

شاید تعجب کنید اما فوران آتشفشان برای زندگی ما فایده هایی نیز دارد، مثلا خاکسترهای آتشفشانی باعث می شوند خاک های اطراف آتشفشان مواد مغذی لازم برای رشد گیاهان را به دست آورند.

علاوه بر این از گرمای برخی آتشفشان ها برای تولید انرژی و روشن کردن لامپ های برق، یخچال ها، تلویزیون ها و کامپیوتر ها استفاده می شود.

منبع: theconversation


(1) بلبرینگ چرخ چیست و چگونه کار میکند
بلبرینگ چرخ چیست و چگونه کار میکند در برخی از وسایل نقلیه، یاتاقان چرخ بر روی یک محور محور فشرده میشود و بنابراین محور باید از حامل محور خارج شود. تماشای فوران آتشفشان باعث مرگ


(2) بحران فوران آتشفشان در لاپالما
1122021 بحران فوران آتشفشان در لاپالما گروه عکس الف، 10 آذر 1400، 1217 4000910050. کوه آتشفشان در جزیره لاپالمای جزایر قناری اسپانیا همچنان در حال فوران است.


(3) ویدیو فوران وحشتناک آتشفشان سمرو در اندونزی و فرار
پس از بلند شدن موج عظیم خاکستری از کوه سمرو در آتشفشان ساکنان اطراف این آتشفشان فرار کردند. گزارشها حاکی از آن است که آتشفشانی در جزیره جاوه اندونزی شروع به فوران کرده و توده عظیمی از خاکستر به آسمان برخاسته و موجب شده


(4) ویدیو قابی حیرتانگیز در هاوایی همزمانی ماه گرفتگی و
در هاوایی اتفاق جالبی افتادفوران آتشفشان Kilauea و ماه موفقیت مذاکرات، 200 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران آزاد میشود در صورت وزارت نفت و مجلس به دنبال ایجاد ساز و کاری برای


(5) تابناک باتو مجله اینترنتی
آنها اغلب به صورت لکههای کوچک و قهوهای تیره ظاهر میشوند و در اثر تجمع خوشههایی از سلولهای رنگدانهای ایجاد میشوند. خالها معمولا در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر میشوند.


(6) آیا پوتین دارد خود را برای جنگ آماده میکند - Gooya News
آنان شبیه آتشفشانهایی در حال فوران هستند مانند آتشفشان در اسپانیا که گدازههای خود را تخلیه میکند. اما آتشفشانهای خاموش شدهای نیز وجود دارند که آتش آن مدت هاست که مرده و فقط میتوان آواز پرندگان را بر فراز آن


(7) فرارو آیا پوتین خود را برای جنگ آماده میکند
رئیس جمهوری روسیه که توسط شبح سقوط اتحاد جماهیر شوروی تسخیر شده است از شیوع کرونا، بحران آب و هوایی، بحران مهاجران و درگیریهای پیش رو رو برای تبدیل بی نظمی و هرج و مرج به منبعی برای تحکیم و تثبیت قدرت خود استفاده میکند.


(8) اخبار اقتصادی ایران اکونومیست
17122021 ایران اکونومیست- یک آتشفشان در ایسلند فوران کرده و نهری از گدازه بر روی زمین جاری شده. طول شکافی که گدازه از آن فوران کرده پانصد متر است و تنها سی کیلومتر با پایتخت ایسلند فاصله دارد.


(9) اومیکرون در افراد مسن واکسینه شده علائم سرماخوردگی ایجاد
اومیکرون در افراد مسن واکسینه شده علائم سرماخوردگی ایجاد میکند . تماشای فوران آتشفشان باعث مرگ بیماری کبدی حین بارداری با مراجعه بهموقع به پزشک، سلامت مادر و جنین حفظ میشود


(10) از زگیل و تبخال تناسلی چه میدانید - ایسنا
دکتر شهریار ناطق متخصص ارولوژی و جراح کلیه در گفتوگو با ایسنا در این زمینه اظهار کرد زگیل تناسلی در اثر ویروس hpv ایجاد می شود و شایعترین بیماری منتقله از راه جنسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − بیست =

دکمه بازگشت به بالا