دانستنی هاعمومیویژه

چرا گاهی در طول روز ماه در آسمان دیده می شود

چرا ماه در روز پیداست؟دلیل دیدن ماه در روز چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده در یک روز آفتابی و روشن کودک تان وارد خانه شده و با تعجب از شما سوال می کند که چرا با این که روز است ماه در آسمان دیده می شود؟!

برای پاسخ به این سوال لازم است گذری به گردش ماه به دور زمین داشته باشیم و درباره موضوعات زیر بیشتر بدانیم:

  • چرا ماه در روز پیداست؟
  • طلوع و غروب ماه چگونه است؟
  • آیا ماه همیشه در آسمان شب حضور دارد؟

در ادامه با همراه باشید تا به این سوالات علمی و جالب پاسخ دهیم.

چرا گاهی ماه در طول روز در آسمان دیده می شود؟

ماه در زمان های مختلفی در طول روز و شب در آسمان قابل مشاهده است و این که ما آن را کجا و چه زمانی ببینیم به حالت ماه و این که در چه روزی از ماه قمری قرار داریم بستگی دارد.

همه ما می دانیم ماه در طول یک ماه قمری با شکل های مختلفی در آسمان شب دیده می شود، در روزهای ابتدای ماه بسیار نازک و اصطلاحا هلالی شکل است و به مرور به یک دایره کامل تبدیل می شود و پس از آن کم کم این دایره دوباره به یک هلال نازک تبدیل شده و ناپدید می شود.

اگر بیشتر دقت کنید متوجه می شوید در این مدت موقعیت ماه نیز در آسمان تغییر می کند.

برای درک علت دیده شدن ماه در آسمان روز لازم است با مفهوم طلوع و غروب ماه آشنا شویم:

طلوع و غروب ماه

همه ما با طلوع و غروب خورشید آشنا هستیم اما آیا می دانستید ماه نیز طلوع و غروب می کند؟!

زمان طلوع و غروب ماه ثابت نیست بلکه مانند شکل ماه و بسته به مکان ماه در آسمان در روزهای مختلف تغییر می کند. زمانی که طلوع ماه در طول روز رخ می دهد ما می توانیم در آسمان روشن نیز آن را ببینیم.

راز طلوع و غروب ماه و زمان آن را باید در حرکت ماه و دوری و نزدیکی آن به خورشید جستجو کنیم.

ماه هر 30 روز یک دور حول زمین می چرخد و همزمان با این چرخش به دور خودش نیز حرکت می کند، حرکت ماه به دور خودش را چرخش حول محور خود می نامند.

مدت زمانی که طول می کشد ماه به دور محور خودش یک چرخش داشته باشد با مدت زمانی که طول می کشد تا یک دور کامل دور زمین بزند برابر است، به همین دلیل است که ما همیشه یک طرف ماه را در آسمان می بینیم.

از سوی دیگر ماه نیز همانند خورشید مسیری مشابه را در آسمان طی می کند. همزمان که ماه حول زمین می چرخد نور خورشید به آن برخورد کرده و در زاویه های مختلف به ما می رسد.

چرخش ماه به دور زمینچرخش ماه به دور زمین

در روزهای اول ماه که ماه به خورشید نزدیک است نور خورشید به قدری زیاد است که ما نمی توانیم ماه را ببینیم، در این زمان طلوع و غروب خورشید و ماه تقریبا همزمان رخ می دهد.

اما کم کم با حرکت ماه، فاصله آن از خورشید دورتر می شود و ماه به شکل یک هلال نازک در آسمان دیده می شود.

طی روزهای بعد قسمت بیشتری از ماه را روشن می بینیم، ماه اصطلاحا بزرگ و بزرگ تر می شود و هر روز حدود 50 دقیقه دیرتر از روز قبل طلوع می کند به طوری که هر چه به اواسط ماه قمری نزدیک می شویم زمان طلوع ماه به غروب نزدیک تر می شود.

روزی که طلوع ماه هنگام ظهر رخ می دهد همان روزی است که نیمه سمت چپ آن روشن است. (در تصویر بالا موقعیت ساعت 12 در تصویر بالا)

آیا ماه همیشه در آسمان شب حضور دارد؟

خیر! همان طور که گفتیم زمانی که طلوع ماه در طول روز رخ دهد ماه بخشی از شب در آسمان دیده نمی شود.

تنها زمانی که ماه به طور کامل در آسمان شب حضور دارد وقتی است که غروب خورشید با طلوع ماه و طلوع خورشید با غروب ماه همزمان می شود و این اتفاق زمانی رخ می دهد که به اواسط ماه قمری رسیده ایم، ماه و خورشید زاویه 180 درجه با هم دارند و ماه کامل شده است.

پس از آن هر چه به پایان ماه قمری نزدیک می شویم فاصله ماه با خورشید کمتر و کمتر شده و ماه دوباره شروع به کوچک شدن می کند. زمانی که ماه نیمه شب طلوع می کند همان موقعی است که نیمه راست ماه روشن شده است (موقعیت ساعت 6 در تصویر بالا)

در پایان ماه قمری ماه به مدت سه روز از آسمان ناپدید می شود و دوباره به صورت یک ماه نو و هلال نازک نمایان می گردد.

منبع: theconversation


(1) چرا توهین هایی نسبت به ائمه در بعضی کتب شیعه دیده می شود
چرا توهین هایی نسبت به ائمه در بعضی کتب شیعه دیده می شود آیا این امر با ادعای ایشان درباره محبت به اهل بیت تنافی ندارد - گنجینه پاسخ هااسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی پاسخگویی به سوالات


(2) خبربان اخبار روز آخرین اخبار ورزشی، سیاسی و اقتصادی
ثبت جزئیات حقوق و مزایای دستگاههای اجرایی براساس ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه انجام میشود و در همین راستا سامانه ثبت حقوق و مزایا در اواخر سال 1396 راهاندازی شد و از ابتدای سال 1397 دستگاههای مشمول باید برای


(3) چرا گرانیهای افسارگسیخته دیگر رسانهای نمیشود روح
14112021 چرا گرانیهای افسارگسیخته دیگر رسانهای نمیشود روح الامینی مسئولان بهتر است خودشان را امر به معروف و نهی از منکر کنند نه مردم را طائب اگر در مذاکرات حق ما را با صحبت ندهند، آن را با قدرت میگیریم


(4) انشا در مورد زمستان 6 انشای زیبای ادبی در مورد فصل زمستان
وقتی او را بیدار کردم او من را در آغوش گرفت و من را در زیر پتوی خودم گذاشت. در زمستان باران هم می بارد و روی زمین جمع می شود. همیشه پاهای من در زمستان یخ زده بوده است. در زمستان ممکن است مردم بمیرند.


(5) جزئیات استخدام چوپان ایرانی در ارمنستان - تابناک TABNAK
18112021 3 سال است که با ممنوعیت صادرات دام مواجه هستیم. با کنار کشیدن ما کشورهای ارمنستان و گرجستان در بازار دام کشورهای حوزه خلیج فارس خودنمایی و جولان میدهند.


(6) ابابیلهای یمنی در آسمان حجاز - قدس آنلاین پایگاه خبری
عربستان سعودی این روزها حکم یک مبارز در گوشه رینگ را دارد. گاهی میتواند فرار کند و مشتولگدهایی کور و بیهدف به رقیبش بزند اما همچنان زیر ضربات هدفمند و کاری یمنیها در حال له شدن است.


(7) روایاتی در رابطه با آثار طولانیکردن رکوع و سجده میخواستم
روایاتی در رابطه با آثار طولانیکردن رکوع و سجده میخواستم - گنجینه پاسخ هااسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی پاسخگویی به سوالات دینی پرسش و پاسخ اسلامی پاسخ به سوالات شرعی پرسش و پاسخ


(8) راوی گیل مانا از جریان زندگی در جنگ صحبت میکند جنگ ما
گاهی پیش میآمد که دو ماه تمام در محیط نظامی مستقر میشدند و امکان تماس تلفنی با ایشان وجود نداشت. کمتر نویسندهای در کار خودش با این مشکلات مواجه میشود.


(9) گنجور حافظ غزلیات غزل شماره 199
دوست عزبز من،در پیامتان ضد و نقیض دیدم.بک جا می فرمایید متاسفانه حافط در طول حیاتش متدین و مذهبی بوده و از طرف دیگر بنده رو به مذهب دعوت می کنید.لطفا واضحتر بفرمایید.و در ضمن منظورتان از اینکه


(10) حکایت رنجهای هاکیبازان سیستان وبلوچستان - خبرگزاری مهر
چرا باید تیمی که در طول یک سال بیش از 10 ملی پوش مستعد را به ردههای مختلف ملی معرفی کرده به یکباره به نوعی منحل و از هم پاشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =

دکمه بازگشت به بالا