عمومی

مرد عنکبوتی چگونه با بحران هویت خودش دست و پنجه نرم کرد

خطر اسپویل

در این مطلب در مورد عناصر داستانی فیلم Spider-Man: No Way Home صحبت خواهد شد. اگر نمی‌خواهید داستان این فیلم برای شما لو برود، از مطالعه این مقاله صرف نظر کنید. (نقد فیلم Spider-Man: No Way Home را از مطالعه کنید).

اگر المان‌های مولتی‌ورسیِ Spider-Man: No Way Home را کنار بگذاریم و از آن‌ها رد شویم، چیزی که می‌ماند به واقعیت تبدیل شدن بدترین کابوس پیتر پارکر است. تمام دنیا هویت مرد عنکبوتی را می‌داند تا هم خود او و هم عزیزان و اطرفیانش به خطر بیفتند.

فیلم Spider-Man: No Way Home به مخاطبان نشان می‌دهد که پیتر حاضر است چه کارهایی انجام دهد تا دوباره هویتش را باز پس بگیرد؛ و عاقبت این انتخاب او منجر به چه چیزی می‌شود.

این فیلم به شدت از خطوط داستانی کلاسیک کمیک‌ها مثل Spider-Man: Back in Black و Spider-Man: One More Day الهام گرفته است. در این مطلب قصد داریم نگاهی نزدیک‌تر به این که فیلم اقتباس شده چگونه منبع اقتباس خود را تغییر داده بیندازیم.

به این روش نه تنها می‌توانیم ببینیم چه تغییراتی در این پروسه به وجود آمده، بلکه شاید کمیک‌ها کمکی باشند تا پاسخ برخی از پرسش‌های خود را از Spider-Man: No Way Home بگیریم.


هویت مخفی مرد عنکبوتی چگونه در کمیک‌ها لو رفت؟

پیتر پارکر هویت خودش را در کمیک Civil War به دنیا نشان می‌دهد

شماره 2 کمیک Civil War در سال 2006، شامل چیزی بود که در زمان خود به عنوان یکی از شوک‌برانگیزترین پیچش‌های داستان‌های ابرقهرمانی شناخته می‌شد. اسپایدرمن برای پشتیبانی از قانون ثبت ابرانسان‌ها (Superhuman Registration Act) و کمک به آیرون من، با برداشتن نقاب خود در یک کنفرانس خبری به طور عمومی جبهه خود را مشخص می‌کند.

این اتفاق به قدری شوک‌برانگیز بود که باعث از هوش رفتن جی. جونا جیمسون (J. Jonah Jameson) هم شد. در حالی که در دنیای سینمایی مارول این خود جیمسون بود که هویت اسپایدرمن را لو داد.

هر چقدر که پیتر فکر می‌کرد مشخص کردن هویتش یک عمل شرافتمندانه است اما این انتخاب او به سرعت به شکارش می‌آید. اسپایدی پس از این که می‌بیند متحدانش دست به چه عمل‌های غیراخلاقی با نام امنیت ملی می‌زنند، خیلی زود از تیم آیرون من جدا می‌شود.

این اتفاق باعث می‌شود تا مرد عنکبوتی و خانواده‌اش به عنوان فراری‌های از قانون شناخته شوند. مشخص کردن هویت خودت وقتی منابع یکی از ثروتمندترین افراد دنیا را در سمت خود داری یک چیز است و فرار ناگهانی از دست اونجرز با وجود کلی ویلن فرصت‌طلب که تشنه انتقام هستند یک چیز دیگر.

به این ترتیب، پیش‌زمینه داستان Spider-Man: Back in Black مهیا می‌شود. همان طور که از نامش مشخص است، در این خط داستانی پیتر به سراغ لباس سیاه دهه 80 خود می‌شود و یکی از تاریک‌ترین دوران ابرقهرمانی خودش را تجربه می‌کند.

وقتی یک آدمکش توسط کینگ‌پین استخدام می‌شود تا به طرز مرگباری زن عمو می (Aunt May) را مورد هدف قرار دهد، پیتر به سیم آخر می‌زند. در این مقطع، پیتر حاضر است هر کاری کند تا زندگی زن عمو می را نجات دهد و عواقب انتخاب نادرستش را جبران کند. این طور می‌شود که یک شیطان فرصت‌طلب وارد ماجرا می‌شود.

One More Day همه چیز را عوض کرد

خط داستانی One More Day یکی از بحث‌برانگیزترین داستان‌های مارول است که تا به حال منتشر شده. در این داستان، پیتر پارکر با شیطانی به نام مفیستو (Mephisto) یک معامله می‌کند؛ کسی که شبیه‌ترین شخصیت دنیای مارول به شیطان واقعی است.

مفیستو در ظاهر یک دختربچه با موهای قرمز رنگ ظاهر می‌شود و به پیتر پیشنهادی می‌دهد که نمی‌تواند آن را رد کند. در ازای نجات زندگی زن عمو می، مفیستو از پیتر و مری جین می‌خواهد تا ازدواجشان را قربانی کند.

مفیستو توضیح می‌دهد که به دنبال لذت نابود کردن چیزی زیباست. و برای این که بیش‌تر ذات کثیف خود را نشان دهد، در لحظه آخر مشخص می‌کند که ظاهر موقتی‌اش در واقع دختری است که پیتر و ام‌جی هیچوقت نخواهند داشت.

این معامله باعث می‌شود تا دنیای مارول به صورتی نامحصوص دوباره بازنویسی شود. نتیجه این تغییرات این است که دنیا، هویت مخفی مرد عنکبوتی را فراموش کرده است تا پیتر به وضعیت سنتی‌تر خود بازگردد: یک عکاس مجرد در حال تقلا.

این داستان زمینه‌چینِ کمیک Amazing Spider-Man: Brand New Day سال 2008 بود که به طور کلی به عنوان سافت‌ریبوت این سری پس از ماجراهای Civil War محسوب می‌شود. با این حال، چندین سال طول کشید تا طرفداران بفهمند مفیستو دقیقاً چه چیزی را تغییر داد و پیتر چگونه دوباره راز خودش را به دست آورد.

مطلب پیشنهادی:کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟برای حل کردن مشکل تایتان‌ها به سراغ اونجرز برویم؟
کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟

قوانین ریبوت هویت مخفی پیتر

مشخص شد که راه‌حل مفیستو این بود که در زمان به عقب برود و یک رویداد را عوض کند تا پیتر به مراسم ازدواج با ام‌جی نرسد. این دو نفر باز هم یک زوج باقی ماندند اما مری جین اعلام کرد که هیچ وقت با پیتر ازدواج نخواهد کرد تا وقتی که او مرد عنکبوتی بودن را کنار بگذارد.

این راه‌حل مارول برای حذف کردن ازدواج اسپایدی بدون تحمیلِ تلخیِ یک طلاق به پیتر پارکر بود. این اتفاق همچنین باعث شد تا بسیاری از داستان‌های کلاسیک پیتر/ام‌جی به عنوان بخشی از جریان اصلی دنیای مارول باقی بمانند، با این تفاوت که این دو هیچوقت در طی رابطه‌شان با هم ازدواج نکرده بودند.

اما مفیستو کلید بازگشت هویت مخفی پیتر نبود. مخاطبان در نهایت فهمیدند که پیتر به سراغ آیرون من، دکتر استرنج و مستر فنتستیک (Mister Fantastic) برای کمک رفت. با احساس گناه نسبت به نتیجه رویدادهای Civil War برای پیتر، این سه قهرمان فکرهای خود را روی هم ریختند و یک وسیله جادویی/مکانیکی ساختند که می‌توانست کاری کند تا دنیا به طور کلی دچار فراموشی شود. چیزی کمی پیچیده‌تر نسبت به جادوی دکتر استرنج در Spider-Man: No Way Home.

به لطف این وسیله، تقریباً تمام دنیا هویت اسپایدرمن را فراموش کرد؛ حتی خود سازندگان این وسیله. برداشته شدن عمومی نقاب پیتر هنوز هم اتفاق افتاده بود اما دنیا دیگر به یاد نمی‌آورد که چه کسی زیر نقاب بود.

مرد عنکبوتی دوباره هویت خودش را به فنتستیک فور مشخص می‌کند (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)مرد عنکبوتی دوباره هویت خودش را به فنتستیک فور مشخص می‌کند (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

این وسیله همچنین طوری کار می‌کند که به طور فعال این ورد را حفظ کند تا هر کسی که بیش از حد روی پیدا کردن هویت مرد عنکبوتی تمرکز کرده، دچار پریشانی ذهنی شود. البته هر کسی که ببیند پیتر نقابش را برمی‌دارد دوباره خاطرات قبلی‌اش را به یاد خواهد آورد.

در طول سال‌ها، شخصیت‌هایی مثل نورمن آزبورن (Norman Osborn) خاطرات خود را از مرد عنکبوتی دوباره به دست آورده‌اند. به لطف رویدادهای کراس‌اوور Spider-Island سال 2011 نیز خود این ورد دیگر وجود ندارد تا از پیتر محافظت کند.

اما با این حال، راز او حالا به جای میلیاردها نفر فقط برای تعداد محدودی از شخصیت‌های دنیای مارول مشخص است. این نزدیک‌ترین چیزی است که پیتر پارکر به عنوان یک پیروزی خواهد داشت.

قوانین هویت مخفی مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول چیست؟

وقتی احیای هویت پیتر یک سری پارامترهای مشخص در کمیک‌ها دارد، باعث می‌شود به این فکر بیفتیم که آیا فیلم‌های آینده اسپایدرمن نیز نسبت به ورد دکتر استرنج عمیق‌تر خواهد شد یا نه.

بزرگ‌ترین تفاوت بین کمیک‌ها و دنیای سینمایی مارول (به جز این نکته که استرنج به تنهایی باعث فراموشی کل دنیا شد) این است که خود پیتر پارکر نیز فراموش شده است. این طور نیست که دنیا فقط راز اسپایدی را به یاد نیاورد؛ ظاهراً هیچ موجود زنده‌ای هیچ خاطره‌ای از وجودیت پیتر ندارد.

حتی نمی‌توان مطمئن بود که پیتر چطور توانسته یک آپارتمان را در انتهای فیلم اجاره کند در حالی که احتمالاً هیچ مدرک هویتی، سابقه اعتباری و شماره تأمین اجتماعی ندارد.

با توجه به بسته‌هایی که پیتر با خودش به آپارتمان جدید می‌آورد، می‌توان حدس زد که گذشته‌اش کاملاً از واقعیت محو نشده است. اما چیزی که نمی‌دانیم این است که روابط قبلی‌اش با شخصیت‌هایی مثل ند (Ned) و ام‌جی به طور کلی از خط زمانی دنیای سینمایی مارول حذف شده‌اند یا دوستانش صرفاً این اتفاقات را فراموش کرده‌اند.

شاید دنباله Spider-Man: No Way Home پاسخی برای این پرسش‌ها داشته باشد. یا شاید قرار است شخصیت‌هایی مثل ند و ام‌جی کاملاً از فرانچایز کنار روند تا پیتر یک زندگی جدیدی برای خودش در تریلوژی بعدی دست و پا کند. در هر صورت، به نظر دنیای سینمایی مارول قصد دارید Brand New Day را برای مرد عنکبوتی پیاده کند.


نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید آینده پیتر پارکر و اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول چه باشد؟ ماجرای هویت مخفی مرد عنکبوتی چگونه در فیلم‌های آینده به کار گرفته می‌شود؟ دیدگاه‌های خود را با در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


به مطالعه ادامه دهید:

  • 5 ویژگی خاص بدن مرد عنکبوتی
  • 9 بار که مرد عنکبوتی به نجات اونجرز پرداخت
  • بهترین همکاری‌های مرد عنکبوتی و دکتر استرنج
  • کوین فایگی: پروسه ساخت Spider-Man 4 آغاز شده است
  • شرط ویلم دفو برای حضور در فیلم Spider-Man: No Way Home چه بود؟


(1) تابناک باتو مجله اینترنتی
آخرین اخبار جهان و حادثه های جنجالی، فشن و مد روز، آرایش و زیبایی، آشپزی، تصاویر دیدنی، خانواده و کودکان، فیلم و ویدئو، پزشکی و سلامت، دکوراسیون، عکس های بازیگران، سرگرمی، دانستی ها


(2) تحلیل و بررسی دومین تریلر فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه
برخلاف تریلر قبلی که تمرکز هرچه بیشتر آن روی دست و پنجه نرم کردن پیتر با لو رفتن هویت مخفیاش برای بدل کرد و حضور 3 مرد عنکبوتی در فیلم رو دست راست خودش رو از دست داده بود در


(3) دانلود فیلم و سریالدوبله فارسی
خلاصه داستان داستان این فیلم پس از افشای هویت مردعنکبوتی توسط میستریو در پایان فیلم مرد عنکبوتی دور از خانه 2019 زندگی پیتر پارکر زیر و رو میشود و باعث میشود اکثر مردم وی را قاتل میستریو و یک تهدید بخوانند.


(4) بهترین فیلمهای 2018 - کاملترین فهرست همراه با رتبهبندی
کایلا دی، با بازی درخشان السی فیشر دختر نوجوان سیزده سالهای است که دچار بحران تنهایی و اعتماد به نفس است و به تنهایی با این ماجرا دست و پنجه نرم میکند. کایلا دائم سرش در گوشی و کامپیوتر است.


(5) بهترین فیلمهای 2021 - لیست کامل به همراه خلاصه داستان و
322021 آخرین فیلمی که از مجموعه فیلم های جیمز باند اکران شد، فیلم اسپکتر Spectre بود که در سال 2015 با بودجه ای 300 میلیون دلاری و به کارگردانی سم مندس Sam Mendes ساخته شد و در مجموع به فروشی 880 میلیون دلاری دست پیدا کرد.


(6) 75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان
دنباله فیلم سینمایی مرد مورچهای تحت عنوان مرد مورچهای و زنبورک در سال 2018 اکران شد و قرار است شاهد نمایش قسمت سوم این مجموعه با نام مرد مورچهای و زنبورک شیدایی کوانتومی Ant-Man and the Wasp Quantumania در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا