عمومی

تحلیل شخصیت لیان اسکات کندی سری بازیهای Resident Evil

فرانچایز Resident Evil یکی از خاص‌ترین و البته محبوب‌ترین فرانچایز‌ها در بین سری بازی‌های ویدیویی است که به لطف شخصیت‌های خاص و محبوبش، حسابی در بین مخاطبان شهرت پیدا کرده است. شخصیت لیان، یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های این سری است که در ادامه به بررسی عمیق این شخصیت می‌پردازیم. با تحلیل شخصیت لیان اس کندی همراه بمانید.

پیش‌زمینه مختصر

لیان اس کندی، یک شخصیت با استعداد در سری بازی Resident Evil است. او در حدود 20 یا 21 سالگی، به عنوان یک افسر پلیس وارد شهر پر حاشیه راکون سیتی شد تا اولین روزش را به عنوان یک پلیس در دفتر کارش بگذراند. اما با انتشار ویروس تی در سراسر شهر، همه چیز به هم می‌ریزد.

از گذشته شخصیت لیان چیز زیادی نمی‌دانیم؛ به طور کلی شخصیت لیان یک کاراکتر نسبتا سرد به همراه یک حس شوخ طبعی محدود دارد. با اینکه زیاد احساساتی نیست، همواره آدم‌های مهمی در زندگی‌اش دارد که سعی می‌کند از آن‌ها محافظت کند.

عناوینی که لیان اس کندی در آن حضور داشته:

Resident Evil 2

Resident Evil 4

Resident Evil 6

Resident Evil Gaiden

Resident Evil Operation Raccoon City

Resident Evil: The Darkside Chronicles

Resident Evil: Degeneration

Resident Evil Damnation

Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Infinite Darkness

تحلیل شخصیت لیان اسکندی

در این بخش از مقاله، به بررسی دقیق شخصیت لیان و بیان نکات و ویژگی‌های درونی شخصیت می‌پردازیم.

داستان عشقی لیان

لیان اس کندی داستان عشقی پر پیچ و خمی داشته تا جایی که این موضوع تبدیل به یک پیرنگ فرعی در سری بازی Resident Evil شده بود.

همه ما می‌دانیم که لیان با وجود انتخاب‌های زیادی که در طول بازی‌ها و حتی انیمیشن‌ها داشته، بدون شک شخصیت ایدا وانگ را انتخاب کرده و او را به دیگران ترجیح داده است. او زنی را انتخاب کرده که سرد و بی احساس است و توجهی به او ندارد.

بار‌ها خیانت‌ها و دروغ‌های ایدا وانگ را در طول بازی‌های Re2 و Re4 شاهد بودیم. اما با این وجود لیان اس کندی همچنان سعی می‌کند از او حمایت کند و به او به طور غیر مستقیم و حتی مستقیم عشق بورزد. این انتخاب لیان حتی اگر دست خودش نباشد، بی دلیل نیست.

ناخودآگاه لیان به او دستور می‌دهد دنبال کسی برود که به او کمترین توجه را دارد و غیر قابل اعتماد ترین شخصیت است. این موضوع ما را هدایت می‌کند به سمت نوعی مسئله روانشناسی به نام محرومیت هیجانی.

شخصیت لیان در کودکی نیاز‌های زیادی داشته که توجه زیادی به آن نشده و خیلی از آن‌ها بدون اینکه برآورده شوند، رها شدند. این احتمال وجود دارد که پدر و مادر او یا در کودکی به او توجه لازم را نداشتند و یا قبل از اینکه به نیاز‌های لیان برسند، مردند.

بنابراین شخصیت لیان محرومیت هیجانی دارد. یعنی از نوعی فقدان احساس و عاطفه رنج می‌برد. این مسئله باعث شده او این موضوع را باور کند که نیاز‌های او بی اهمیت هستند و کسی قرار نیست برای او دلسوزی کند و به نیاز‌هایش اهمیت بدهد.

من نمی‌تونم باور کنم که واقعا از دستش دادم

در نهایت لیان راه تسلیم را پیش گرفته و این باور را قبول می‌کند. او در ناخودآگاه خود دنبال کسانی برای پارتنر می‌گردد که کمترین توجه را به او داشته باشد، غیر قابل اعتماد و سرد و بی احساس باشد. زیرا او به این باور رسیده که نیاز‌های او بی اهمیت است پس باید از کسانی که به او اهمیت می‌دهند و برایش غمخوار می‌شوند، دوری کند.

به طور خلاصه… لیان به این دلیل به ایدا وانگ علاقه دارد، چون به صورت ناخودآگاه سمت کسانی کشیده می‌شود که سرد و بی عاطفه هستند. زیرا لیان به واسطه طرد شدن نیاز‌هایش در کودکی به این باور رسیده که نیاز‌ها و احساسات او بی اهمیت است. او ایدا را انتخاب کرد زیرا ایدا وانگ نیز شخصیتی است که کمترین توجه را به احساسات لیان دارد؛ حتی اگر به لیان علاقه داشته باشد.

خشم درون

شخصیت لیان در طول بازی‌ها، کنش‌ها و واکنش‌هایی انجام می‌دهد که غیر قابل پیش بینی و به نوعی عجیب است. منظور از کنش‌های غیر قابل پیش بینی، کار‌هایی است که شاید انجام دادنش بی لزوم باشد، اما لیان آن‌ها را انجام می‌دهد.

این کنش‌ها معمولا شخصیت او را متفاوت می‌کند و گاهی عنصر تنقاض را وارد شخصیت او می‌کند. اصولا این کنش‌ها شامل حرکاتی است که به نوعی تخلیه کننده خشم است. در بازی Re4 زمانی که لیان با سالازار رو به رو می‌شود، به دست او چاقو پرت می‌کند. یا زمانی که توسط سالازار در سیاهچال پرت شد، با اسلحه خود به سمت بلندگویی که سالازار از طریق آن داشت مطمئن می‌شد لیان مرده یا نه، شلیک می‌کند.

این‌ها نمونه‌هایی از این کنش‌های لیان است که غیر قابل پیش بینی اما جذاب و منحصر به فرد است. اما برای این موضوع نیز دلیلی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

شخصیت لیان در ابراز احساسات ضعیف است. یعنی نمی‌تواند به درستی درونیات خود را بیان کند. اگر او از ته دل خوشحال باشد، نمی‌خندد، اگر ناراحت باشد گریه نمی‌کند و اگر عصبانی باشد، به صورت مستقیم ابراز خشم نمی‌کند. به طور کلی او بلد نیست احساسات لحظه‌ای خود را بروز دهد.

اینکه چرا لیان در ابراز احساسات کمی ضعیف است، دلیلش به دوران کودکی او و طرد شدن احساساتش بر می‌گردد؛ اما کاری با این موضوع نداریم. مهم این است که این ناتوانی در ابراز احساسات چه تاثیری روی رفتار او گذاشته است.

اگر شخصیتی نتواند احساسات خود را بروز دهد و به مدت طولانی آن‌ها را درون خود نگه دارد، رفته رفته مجموعه‌ای از احساسات سرکوب شده در وجود او شکل می‌گیرد که با یک تلنگر احساسی می‌تواند تخلیه شود. اما لیان از این موضوع با خبر است و سعی می‌کند پیش از منفجر شدن احساساتش آرام آرام آن را تخلیه کند.

کنش‌های غیر قابل پیش بینی او راهی است که لیان برای تخلیه انرژی و خشم درونش انتخاب کرده است. او هر چند وقت یکبار با انجام این کنش‌ها سعی می‌کند کمی از خشم درونش را تخلیه کند تا مانع به هم خوردن تمرکزش نشود و مدام این موضوع ذهنش را درگیر نکند.

وقتی بچه بودم، به این فکر می‌کردم که وقتی بزرگ بشم چه نوع آدمی میشم؛ هیچ وقت فکر نمی‌کردم که به این راه کشیده بشم.

به طور خلاصه… شخصیت لیان در ابراز احساسات ضعیف است. به همین دلیل به مرور زمان در وجود او نوعی خشم شکل می‌گیرد که نیاز به تخلیه شدن دارد. لیان برای اینکه این موضوع ذهنش را درگیر نکند و تمرکز او را هنگام انجام ماموریت به هم نزند، سعی می‌کند با انجام مجموعه‌ای از کنش‌های غیر قابل پیش بینی و شوکه کننده، این خشم را به مرور زمان تخلیه کند.

شوخ طبیعی

لیان شخصیت شوخ طبعی دارد؛ او در سخت‌ترین و عمیق‌ترین لحظات، جایی که شوخی کردن اصلا مناسب نیست، دیالوگ‌هایش را باچاشنی طنز ترکیب می‌کند.

این شوخی‌ها هرچند خنده‌دار نیستند، اما به نوعی فضای خشک و غیر صمیمی را عوض می‌کنند؛ کارکرد شوخی و طنز حتی بی مزه‌ترینشان، همین موضوع است که باعث ایجاد جاذبه بین فرد شوخی کننده و دیگران می‌شود.

سالازار: دست راستم رو فرستادم تا نابودت کنه

لیان: دستت راستت قطع شده؟

همانطور که در موضوع بالا بهش اشاره کردم، لیان در برابر ابراز احساسات ناتوان است. این مسئله به ارتباط اجتماعی او آسیب وارد کرده و باعث شده که لیان نتواند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کند.

این موضوع مسئله ساده‌ای نیست که لیان از کنارش گذر کند و به دنبال راه حل نباشد؛ برقراری رابطه اجتماعی با دیگران یکی از مهم‌ترین نیاز‌های یک شخصیت است. اگر شخصیت در این مورد احساس ضعف کند، بعد‌ها در وجود او تبدیل به نوعی حس حقارت می‌شود.

لیان برای مقابله با این ضعف، سعی می‌کند از مکانیسم دفاعی شوخ طبعی استفاده کند. او با استفاده از شوخ طبعی نوعی جاذبه برای خودش ایجاد می‌کند تا با استفاده از آن بتواند ضعف خودش را در برقراری رابطه اجتماعی جبران کند.

شوخ طبعی علاوه بر اینکه به قوی‌تر شدن جاذبه اجتماعی لیان کمک می‌کند، کاربرد دیگری هم دارد. شوخ طبعی در لحظات سخت و ترسناک، که سردی و خشکی فضا را آلوده کرده، باعث شکسته شدن این سردی می‌شود و از استرس شخصیت لیان کم می‌کند و اعتماد به نفس او را بالا می‌برد.

به طور خلاصه… لیان به دلیل ضعف در ابراز احساسات، در برقراری ارتباط اجتماعی نیز ضعف دارد؛ به همین دلیل با استفاده از مکانیسم دفاعی شوخ طبعی، این ضعف را جبران می‌کند. همچنین او از شوخ طبعی برای کاهش استرس خودش در لحظات سخت استفاده می‌کند.

نقاط ضعف و قوت شخصیت لیان

یکی از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توان شخصیت را بیشتر شناخت و رفتار او را قضاوت کرد، شناخت نقاط قوت و ضعف شخصیت است. در ادامه به نقاط قوت و ضعف احتمالی شخصیت لیان اس کندی اشاره می‌کنیم.

نقاط ضعف

 • ناتوانی در برقراری رابطه اجتماعی
 • ناتوانی در ابراز احساسات
 • ناتوانی در تیمی کار کردن
 • ناتوانی در برنامه ریزی بلند مدت

نقاط قوت

 • بهترین تصمیم گیری در لحظات سخت و دشوار
 • توانایی مدیریت بحران
 • اراده قوی برای انجام ماموریت‌های سخت
 • توانایی محافظت و حمایت از دیگران
 • توجه کامل به محیط اطراف و توانایی استفاده بهینه از آن

نکات و فکت‌هایی از شخصیت لیان اس کندی

در مورد این موضوع، تایید رسمی وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که شخصیت لیان در بازی Resident Evil 2 از شخصیت لئون حرفه‌ای الهام گرفته شده است. زیرا هر دو مهارت بالایی در تیر اندازی و مبارزه دارند. اگر فیلم لئون حرفه‌ای را دیده باشید، می‌دانید که ماتیلدا رابطه نزدیکی با لئون دارد؛ از طرفی اسلحه اصلی لیان در بازی Re2 ماتیلدا نام دارد.

 • احساسات لیان نسبت به ایدا بسیار قوی است

در بازی رزیدنت اویل 2 شخصیت لیان با وجود این که می‌فهمد که ایدا وانگ یک خیانکار و جاسوس است، بازهم از او حمایت می‌کندو حتی بعد از مرگ جعلی ایدا، لیان همچنان به او فکر می‌کرد. این نشان می‌دهد که احساسات لیان به شخصیت ایدا وانگ بسیار قوی است.

 • لیان یک دانشجو باهوش بود

نمرات لیان در دانشگاه بسیار بالا بود و این موضوع نشان از استعداد ذاتی او در این زمینه دارد. او اراده بسیار زیادی برای پلیس شدن داشت و وقتی با سازمان آمبرلا مواجه شد؛ قول داد تا هرجا به این سازمان برخورد کرد، با آن مقابله کند.

 • لیان پدر ناتنی شری برکین

بعد از وقایع بازی Resident Evil 2 لیان و کلر از یکدیگر جدا می‌شوند؛ کلر به دنبال کریس می‌رود و وقایع کد ورونیکا برای او رخ می‌دهد. کسی که از شری برکین بعد از این واقع مراقبت می‌کند، لیان است. احتمالا لیان و شری مدتی را با یکدیگر گذراندند و بعد‌ها در Re6 دوباره با یکدیگر روبه رو شدند.

سخن آخر

شخصیت لیان اس کندی، از نقاط قوت مهم سری بازی Resident Evil است که مدتی است به حال خودش رها شده و کپکام فعلا قصد ادامه دادن داستان او را ندارد.

این شخصیت بیش از هر شخصیت دیگری نیاز به بیشتر پرداخته شدن دارد تا به پایان خودش برسد. با این حال امیدواریم کپکام برنامه ویژه‌ای برای پایان دادن به داستان این شخصیت داشته باشد و یک خداحافظی لایق و درخور برای این شخصیت برنامه‌ریزی کند.

شخصیت بعدی را شما مشخص کنید؛ دوست دارید در مقاله بعدی تحلیل کدام شخصیت را بنویسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا