عمومیفرهنگ و هنرویژه

آداب و رسوم شب یلدا در قزوین

مردم استان قزوین نیز همچون دیگر هموطنان ایرانی، این آیین کهن را با رفتن به خانه بزرگ‌ترها می‌گذرانند. به عقیده بزرگ‌ترها آوردن میوه‌های مختلف خشک و تر و میوه‌های سرخ فام که به “شب چره” معروف است، همراه با خوراکی‌های دیگر شگون داشته و زمستان پر برکتی را نوید می‌دهد.

آداب و رسوم شب یلدا در قزوینآداب و رسوم شب یلدا در قزوین

در بعضی مواقع که مادر بزرگ‌ها در آوردن تنقلات تاخیر می‌کنند کوچکترها شعر “هر که نیارد شب چره – انبارش موش بچره” سر می‌دهند، که مادربزرگ در آوردن “شب چره” تعجیل می‌کند. دراین شب اغلب مردم قزوین با خوردن سبزی پلو با ماهی‌دودی و سپس هندوانه، انار، انواع تنقلات از جمله کشمش، گردو، تخمه، آجیل مشگل‌کشا و انجیر خشک، شب نشینی خود را به اولین صبح زمستانی گره می‌زنند.
به عقیده مادر بزرگ‌های قزوینی اگر دراین شب ننه سرما گریه کند باران می‌بارد، اگر پنبه‌های لحاف بیرون بریزد برف می‌آید و اگر گردنبند مراوریدش پاره شود تگرگ می‌آید. یکی دیگر از آداب و رسومشب یلدا” فرستادن “خونچه چله” از سوی داماد به عنوان هدیه زمستانی برای عروس است. در این خونچه برای عروس پارچه، جواهر، کله‌قند و هفت نوع میوه مثل گلابی هندوانه، خربزه، سیب، به با تزئینات خاصی فرستاده می‌شود.


(1) شب یلدا - ویکیپدیا، دانشنامه آزاد
شب یلدا یا شب چله یکی از کهنترین جشنهای ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیمکره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته میشود.


(2) آیا آمریکاییها هم جشن شب یلدا برگزار میکنند
02112021 اون روزی که شب یلدا و چهارشنبه سوری و نوروز رو خرافات اعلامکردی قکر اینجا رو هم می کردی. تو امریکا هر روز به یک بهانه ای عزاداری نمی کنند. به اداب و رسوم سنتی خودشون احترام میذارن.


(3) سنت تیراندازی در مراسم عروسی و عزا پیشینه ای در تاریخ
عروسی در استان های مختلف در این کشور متفاوت است، این آداب و رسوم و سنت ها مربوط به صدها سال پیش است که از نیاکانشان به آنها منتقل شده و هنوز با وجود مدرنیته همچنان ادامه دارد.


(4) جشنواره اربا دوشاب در رودسر - خبرگزاری مهر اخبار
24112021 رئیس اداره میراث فرهنگی رودسر در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر ضرورت حفظ آداب و رسوم گذشتگان، اظهار کرد یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره حفظ همین آداب و رسوم است.. منصور هادی پور افزود برگزاری چنین جشنواره


(5) ویکیپدیا، دانشنامه آزاد
ویکیپدیا دانشنامهای اینترنتی با بیش از 280 زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته میشود و هر کس که به اینترنت دسترسی داشته باشد میتواند مقالههای آن را ویرایش کند. هدف ویکیپدیا آفرینش و انتشار


(6) فرارو ایران در اندیشه آبهای آبی مدیترانه
ایران قصد دارد با استفاده از نزدیکی سیاسی با دولتهای کشورهای عراق و سوریه و نیز نفوذی که در ساختار سیاسی لبنان دارد، بزرگراهی به نام بزرگراه مقاومت احداث کند که تهران را به بیروت در لبنان وصل میکند.


(7) پایان مرحله اول مسابقه دست فرمون و آسیب شناسی رادیویی
مجموعه مستند مهرجان در پنج قسمت به تهیه کنندگی و کارگردانی سید روح الله راوی مقدم تولید شده است و سعی دارد جاذبههای گردشگری و آداب و رسوم قومهای محلی استان کهکیلویه و بویر احمد را به تصویر


(8) داستان شهرهای یک شکل که از هویت بومی فاصله گرفتهاند - ایسنا
در این بعد، مواردی نظیر علوم، فنون مهارتها، اندیشهها، لباس، خط، روشهای تولید، آداب و رسوم، جشنها، اعیاد، عقاید و بسیاری از چیزهای دیگر که آنها را مولفههای ملی و عناصر هویت و متعلقات


(9) ظاهر شدن شیء عجیب در آسمان روسیه فیلم - باشگاه خبرنگاران
آداب و رسوم هدیه های زیبا برا ی شب یلدا. بوده است. در شب چله خانواده ها در کنار هم جمع می شوند و لذت چند ثانیه طولانی تر شدن شب را در کنار یکدیگر جشن می گیرند. این شب برای خانواده ها سرشار از


(10) تیرماه سیزدهشهمیرزادیها آیینی به درازای تاریخ - ایسنا
در منطقهای چون استان سمنان که از شمال به دامنههای البرز و جنگلهای سر سبز شمال و مناطق بارانخیز میرسد و از جنوب پنجه در سینه کویر مرکزی ایران دارد، وجود آب و هوایی کوهستانی و فرحبخش همچون رؤیایی روحنواز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا