عمومیفرهنگ و هنرویژه

آداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی

آیین شب یلدا در استان مرکزی از دیرباز در سه شب متوالی باعناوین شب “چله‌بزرگه”، “چله وسطی” و “چله‌کوچیکه” برگزار می‌شده و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌گشودند و از هر دری سخنی می‌گفتند. یکی ‌از آیین‌های ویژه یلدا، در استان مرکزی دیدار و بزرگان و سالخوردگان فامیل بوده‌است.

آداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزیآداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی

در شب‌های چله افراد فامیل در همایشی صمیمی دور کرسی چوبی جمع می‌شدند و به قصه‌های بزرگترها گوش می‌دادند. زنان و دختران روستایی در گرگ و میش شب‌های چله در تکاپو و هیجانی خاص ملزومات غذا و تنقلات ویژه این شب را مهیا می‌کردند وبرای گذران ساعات خوش در کنار فامیل لحظه شماری می‌کردند.
آنان درسینی‌های قدیمی مسی درفضای دوده‌گرفته آشپزخانه‌های قدیمی، انواع میوه و تنقلات به ویژه هندوانه، انگور، تخمه و نخودچی کشمش، و خرما را مهیا می‌کردند. دراین شب استثنایی پس از صرف شام و خواندن دعای شکر درپای سفره، همگان در کنار هم، از شادی‌ها و غم‌ها، موفقیت‌ها، اعتقادات، امیدها و بیم‌هاشان می‌گفتند.
بزرگترها و ریش سفیدان فامیل در این شب علاوه بر خواندن اشعار حافظ، سعدی و فردوسی خاطرات و داستان‌های کهن ایران زمین را برای اعضای خانواده نقل می‌کردند.
در شب یلدا، بزرگترها با کودکان هم بازی می‌شدند،”پر یا پوچ” دزد بازی و مشاعره از جمله بازیهایی است که در شب چله در مناطق مختلف استان مرکزی با مشارکت همه اعضای خانواده رواج داشت. این رسومات تا ‪ 50سال پیش در شهر اراک و سایر مناطق استان مرکزی به شکلی فرا گیر وجود داشت اما اکنون به ندرت می‌توان چنین جلوه‌هایی را به چشم دید.
یلدای تهران قدیم نیز با میوه‌های تازه فصل پاییز ، میوه‌های خشک شده تابستان آجیل مخصوص، شیرینی و هندوانه به صبح می‌رسید.


(1) آشنایی با آداب و رسوم مردم استان مرکزی در شب یلدا - همشهری
آشنایی با آداب و رسوم مردم استان مرکزی در شب یلدا. همشهری آنلاین استان مرکزی با توجه به قدمت و تاریخ کهن خود، سرشار از آداب و رسوم و عقاید مذهبی و اجتماعی است. از جمله مهمترین آنها میتوان به مراسم بیل گردانی شهر نیمور ، اهو اهو روستای خورهه، جشن کوسه ناقلدی یا جشن سده


(2) آداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی
یکی از آیین های ویژه یلدا، در استان مرکزی دیدار و بزرگان و سالخوردگان فامیل بوده است. آکاایران آداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی. آداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی. در شب های چله افراد فامیل در همایشی صمیمی دور کرسی چوبی جمع می شدند و به قصه های بزرگترها گوش می دادند.


(3) آداب و رسوم جالب مردم استان مرکزی در شب یلداخبر فوری
15122019 استانهای مختلف در شب یلدا آداب و رسوم خاصی دارند که در این گزارش به رسوم استان مرکزی پرداختهایم. English عربی فارسی Wednesday 18 Nov 2020 امروز 28 آبان 1399


(4) آداب و رسوم شب یلدا در ایران
17122019 در این شب خوردنی هایی از قبیل آجیل، راحت الحلقوم، مشکل گشا، شیرینی محلی به خصوص نان پنجره ای، کاک و نان برنجی میل می نمایند. یکی از آداب زیبایی که شب یلدا در استان کرمانشاه وجود دارد گرفتن فال حافظ است که مردم با


(5) آداب و رسوم جالب مردم استان مرکزی در شب یلدا - خبر فوری
استان های مختلف در شب یلدا آداب و رسوم خاصی دارند که در این گزارش به رسوم استان مرکزی پرداخته ایم. استان های مختلف در شب یلدا آداب و رسوم خاصی دارند که در این گزارش به رسوم استان مرکزی پرداخته ایم.


(6) نگاهی به آداب و رسوم و جشنهای شب یلدا
14112021 آداب و رسوم مردم استان گیلان در شب یلدا آداب و رسوم مردم خراسان جنوبی در شب یلدا تاریخچه شب چله رسم و رسومات یلدا در شهرهای مختلف ایران آداب و رسوم مردم قزوین در مراسم مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 1 =

دکمه بازگشت به بالا