عمومیفرهنگ و هنرویژه

آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان

در استان اصفهان از قدیم‌الایام آیین‌های ویژه‌ای وجود داشته که کم و بیش هنوز هم ادامه دارد.به باور اصفهانی‌های قدیم، زمستان به دو بخش “چله” و “چله‌کوچیکه” تقسیم می‌شد که موعد چله از اول دیماه تا ‪ بهمن بود اما “چله کوچیکه” از دهم بهمن آغاز می‌شد و تا سی بهمن ادامه داشت.

البته آیین برگزاری شب چله در اصفهان به دو نام “چله زری” (ماده) و”عمو چله”(نر) تقسیم می‌شود زیرا از گذشته تاکنون همه موجودات و اشیاء را بر اساس جنس مذکر و مونث تقسیم می‌کردند.

اصفهانی‌ها دوشب را به عنوان شب چله برپا می‌کردند و آیین‌های مخصوص به این شب را به جا می‌آوردند. آیین شب چله در شهر اصفهان خانوادگی برگزار می‌شده است و خانواده‌های اصفهانی با پهن کردن سفره‌یی با عنوان “سفره شب چله”، این شب را گرامی می‌داشتند.

هندوانه به‌عنوان نمادی کروی که برونش سبز و درونش قرمز است و سمبل خورشید محسوب می‌شود، به‌ عنوان مهمترین میوه بر سر سفره چله قرار می‌گیرد. از دیگر بخشهای این آیین در اصفهان قدیم پهن کردن تمام البسه و رخت خوابها در هوای آزاد بویژه در مقابل خورشید با هدف خوش آمدگویی به “عمو چله” و “چله زری” بوده است.

آداب و رسوم شب یلدا در اصفهانآداب و رسوم شب یلدا در اصفهان

شب یلدا (شب چله) در شهرستان دهاقان اصفهان: مانند سایر مناطق ایران فامیل و بستگان به خانه پدر بزرگ ها یا مادر بزرگ ها می‌روند ودور هم پای کرسی جمع می‌شوند.

صاحب خانه هم با آجیل و میوه از مهمان ها پذیرائی می‌کند آنها تا پاسی از شب و گاهی تا نزدیک صبح می‌نشینند، کتاب شاهنامه می‌خوانند و فال حافظ می‌گیرند. بزرگترها داستان یا خاطره نقل می‌کنند.

تازه دامادها با هدیه یا خوانچه به خانه عروس می‌روند. آجیل شب یلدا:کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، جوزقند و انجیر و خرما است. میوه شب یلدا:انار، هندوانه، سیب، گلابی انباری (سیبری) است.

نوشیدنی شب یلدا:بطور معمول چای و شربت و چنانچه برف باشد مخلوط برف و شیره انگور.

خوراک شب چله (یلدا):چنانچه مقدور باشد پولو ماهی و در غیر اینصورت یکی از غذاهای محلی:مانند کوفته، گندی، چرب و شیرین و . . .


(1) آشنایی با آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان - همشهری آنلاین
آشنایی با آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان. شبی که در آن انار عشق را دانه میکنیم هندوانهای که طراوت تابستان را به شروع زمستان هدیه میکند، کنار عزیزانمان نوشجان میکنیم. شبی که نقش اول


(2) آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان - مجله آچاره
1062019 و اما آیین و آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان مثل خیلی از شهرهای دیگهی این استان و باقی استانهای کشور به صورت خانوادگی برگزار میشده و همه اعضا خانواده به این مناسبت دور هم جمع میشدند و با پهن کردن سفرهای با نام سفره


(3) آداب و رسوم شب یلدا در چادگان اصفهان
رسومات شب یلدا در اصفهان . شب یلدا یکی از بلند ترین شب های سال است و در تمام شهر های ایران آداب خاصی برای این عید باستانی دارند در ادامه میتوانید با آداب و رسوم شب یلدا در قدیمی های اصفهان تالاب را دنبال نمایید .


(4) حال و هوای متفاوت شب یلدا در اصفهان - هومسا
9122019 شب یلدا در اصفهان همانند دیگر شهرهای ایران اصالتی دارد که در آداب و رسومهای مختلف نمود پیدا میکند. کاشان یکی از شهرهای کویری و تاریخی استان اصفهان است که شب چله آن به شکل جذابی برگزار میشود.


(5) رسم و رسومات یلدا در شهرهای مختلف ایران
11112021 شب چله جشن سده آداب و رسوم شب چله هدیه شب یلدا عروس طولانیترین شب سال آداب و رسوم شب یلدا رسم و رسومات یلدا آداب و رسوم شب یلدا یلدا در استانهای مختلف سفره چله


(6) آداب و رسوم مردم اصفهان
26112021 آداب و رسوم مردمان اصفهان نیز مانند دیگر مناطق ایران، خاص و متنوع خود است. از جمله آداب و رسوم مردمان اصفهان میتوان به مراسمهای گلابگیری، شب اسفند، آتش افروزی و جل جلانی، چله بزرگ و چله


(7) جالب ترین آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران از شام
16112021 آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران عموما مختص به همان شهر است و پیشینه ای کهن دارد. اما آداب و رسوم شب یلدا یا شب چله در شهرهای مختلف ایران چگونه برگزار می شود آیا چیزی در مورد سنت های جذاب شب چله در اصفهان می دانید


(8) آداب و رسوم شب یلدا در ایران
17122019 آداب و رسوم شب یلدا در ایران و در بین مردم استان کرمانشاه، براساس آیینی کهن در این شب بیدار می مانند تا با شعر خواندن، قصه گفتن، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن به شادی و پایکوبی می پردازند. میوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 4 =

دکمه بازگشت به بالا