عمومی

آیا Spider-Man No Way Home از داستان One More Day الهام میگیرد

با اطلاعات، ویدیوها و خبرهای فراوانی که از فیلم Spider-Man: No Way Home منتشر شده، می‌توان تصور کرد که این اثر به عنوان یک مقدمه برای فیلم Doctor Strange and the Multiverse of Madness عمل کند و همچنین مولتی‌ورس را در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول در مقیاس بزرگ‌تری به تصویر بکشد.

با این حال، فیلم‌های مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول همیشه روی داستان‌های کوچک‌تر و شخصی‌تر تمرکز کرده‌اند و قابل تصور است که این اتفاق در دنباله آن‌ها هم بیفتد. در هر صورت، پیتر پارکر با مقصر جلوه داده شدن توسط جی. جونا جیمسون (J. Jonah Jameson) به عنوان علت حمله درون‌های میستریو (Mysterio) و لو دادن هویت واقعی‌اش به دنیا، به دردسر بزرگی افتاده است.

اوضاع برای مرد عنکبوتی محبوب محله قرار نیست خوب پیش برود و برای همین است که استفن استرنج وارد ماجرا می‌شود. اما با این روند وقایع، نمی‌توان انکار کرد که شاید Spider-Man: No Way Home بخواهد از داستان One More Day، یکی از بحث برانگیزترین و حتی بدنام‌ترین داستان‌های کمیک‌های اسپایدرمن، الهاماتی بگیرد.

اما خط داستانی One More Day چیست و چگونه دکتر استرنج می‌تواند مشکل هویتی اسپایدی را رفع کند؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم، پس همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی:کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟برای حل کردن مشکل تایتان‌ها به سراغ اونجرز برویم؟
کدام یک از اعضای اونجرز می‌تواند یک تایتان را شکست دهد؟


داستان One More Day چیست؟

کاور شماره 4 داستان One More Day (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)کاور شماره 4 داستان One More Day (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در سال 2006، مارول با انتشار شماره 2 کمیک Civil War باعث بروز کلی جنجال شد. احتمالاً بتوان گفت شوک برانگیزترین لحظه تمام این سری کمیک وقتی اتفاق می‌افتد که مرد عنکبوتی در پشتیبانی از قانون ثبت فرا انسان‌ها، هویتش را در یک کنفرانس خبری تلویزیونی که به صورت جهانی پخش می‌شود، فاش کرد.

اما خیلی طول نمی‌کشد که پیتر پارکر از این تصمیمیش پشیمان می‌شود. پس از سرخوردگی و جدا شدن از جبهه موافق این قانون با رهبری آیرون من، اسپایدی تبدیل به یک فراری از عدالت می‌شود که خانواده‌اش در خطر تهاجم تمام ویلن‌هایی که با آن‌ها جنگیده قرار دارند.

پس‌آمدهای این تصمیم اشتباه حتی بعد از اتمام داستان Civil War، در کمیک‌های The Amazing Spider-Man دنبالش می‌کنند. بدترین کابوس پیتر وقتی به حقیقت می‌پیوندد که زن عمو می (Aunt May) توسط یک آدمکش استخدام شده توسط کینگ‌پین (Kingpin) مورد شلیک گلوله قرار می‌گیرد. این تراژدی باعث شروع داستان One More Day بود.

در این مقطع، زن عمو در تلاش برای زنده ماندن است و سازمان شیلد (SHIELD) نیز هنوز به دنبال اسپایدرمن و اعضای فراری اونجرز می‌گردد. پیتر به این نتیجه می‌رسد که انتخاب دیگری ندارد جز این که واقعاً با شیطان یک معامله کند.

مفیتسو (Mephisto)، یک ارباب شیطانی، در ظاهر یک دختر جوان پیش پیتر و مری جین می‌آید تا به آن‌ها یک پیشنهاد دهد: زندگی زن عمو می در اعضای ازدواج این دو. آن طور که خود مفیستو توضیح می‌دهد، تنها چیزی که از روح یک انسان برایش شیرین‌تر است، نابود کردن شادی شخصی یک انسان است. پیتر پس از قبول این معامله و تغییر واقعیت متوجه می‌شود که مفیستو ظاهر دختری را به خود گرفته که حاصل ازدواج خودش و مری جین بود و حالا دیگر او را نخواهد داشت.

در این زمان، شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که چرا مارول مرد عنکبوتی را در این مسیر تیره و از نظر احساسی نابود کننده قرار داده بود. مطمئناً داستان One More Day، خشم زیادی بین مخاطبان ایجاد کرد که حدود دو دهه ماجراهای پیتر پارکر، ابرقهرمان متاهل را دنبال می‌کردند.

هدف نهایی داستان One More Day این بود که وضعیت کمیک‌های مارول را به حالت گذشته‌اش درآورد. نتیجه داستان One More Day یک سریِ جدید با برچسب Brand New Day, بود؛ یک مجموعه که در آن پیتر پارکر دوباره به یک مرد مجرد، یک عکاس در تقلا و یک قهرمان که حالا هویت مخفی دست نخورده داشت تبدیل شده بود.

هر چه قدر که مشخص شدن هویت اسپایدرمن در خط داستانی Civil War شوک‌آور بود، قرار نبود که این چرخش داستانی برای همیشه در کمیک‌های مارول دست نخورده باقی بماند. چنین چیزی ذات کمیک‌های ابرقهرمانی ماهیانه انتشارات دی‌سی و مارول است.


خرید فانکو پاپ دکتر استرنج

آیا جهان‌های موازی پاسخی برای کلاف سر در گم اسپایدرمن است؟

تشکیل مولتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول در سریال Loki

با توجه به این که Spider-Man: No Way Home احتمالاً در جایگاهی بین سریال WandaVision و فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول دارد، می‌توان تصور کرد که این اثر در بذرپاشی مولتی‌ورس مارول و همچنین فیلم بعدی دکتر استرنج تأثیرگذار است.

این حقیقت که قرار است جیمی فاکس دوباره نقش الکترو (Electro) را پس از فیلم The Amazing Spider-Man 2 ایفا کند و احتمالاً این نسخه از الکترو همان الکتروی The Amazing Spider-Man 2 نیست، می‌تواند اشاره‌ای به این نکته باشد که Spider-Man: No Way Home بیش از چیزی که فکر می‌کنیم قصد دارد به سراغ دنیاهای موازی برود. حتی شاید یک فیلم لایو اکشن اسپایدر ورس (Spider-Verse) نیز در دستور کار قرار داشته باشد.

در این مقطع، صرفاً می‌توانیم حدس بزنیم که Spider-Man: No Way Home چقدر می‌تواند در مولتی‌ورس مارول به کند و کاو بپردازد. با این حال، احتمالاً چنین چیزی بتواند بهترین راه‌حل برای مشکلات پیتر پارکر باشد.

در فیلم Avengers: Infinity War دیدیم که دکتر استرنج توانست میلیون‌ها خط زمانی احتمالی را در عرض چند دقیقه مورد بررسی قرار دهد و در مولتی‌ورس دنبال یک دنیا باشد که در آن قهرمانان زمین بتوانند بر تانوس (Thanos) پیروز شوند. آیا روش دکتر استرنج در Spider-Man: No Way Home نیز برای رفع کردن مشکلات پیتر به همین شکل خواهد بود؟ آیا او به دنبال جهانی می‌گردد که در آن هویت پیتر هیچوقت لو نرفته تا آن را به دنیای سینمایی مارول ترکیب کند؟

با توجه به چیزی که تا به حال از جادو در دنیای سینمایی مارول دیده‌ایم، جادو در این دنیا شباهت کمی به چیزی مثل هری پاتر دارد که در آن وردها و معجون‌ها دخیل هستند و بیش‌تر روی تغییر واقعیت و باز کردن دیگر ابعاد هستی تمرکز دارد. همه چیز خیلی علمی به نظر می‌رسد و یادآور دیالوگی از ثور است:

اجداد شما بهش می‌گفتن جادو و شما بهش میگید علم. خب، من از جایی میام که اونجا یه چیز هستن.

ثور (فیلم Thor)

به این ترتیب، دنیای سینمایی مارول شبیه به کمیک Squadron Supreme به نظر می‌رسد. Squadron Supreme شامل شخصیتی به نام آرکانا (Arcanna) بود که توضیح می‌داد «جادو» در واقع مکانیک‌های کوانتومی‌ست.

جادو دسترسی به تعداد بی‌نهایتی واقعیتی کوانتومی و جذب آن واقعیت متفاوتی است که به درد وضعیت موجود می‌خورد. در برخی واقعیت‌های موازی، شما یک خرگوش در دستتان دارد، پس جادو، کاتالیزوری‌ست که اجازه می‌دهد شما آن خرگوش را به درون کلاه خالی خود احضار کنید.

اما یک قانون کلی هنگام استفاده از جادو وجود دارد: هر طلسم و وردی یک بها خواهد داشت. اگر دکتر استرنج یک دنیای موازی پیدا کند که در آن هویت اسپایدرمن هنوز مخفی مانده، هزینه تغییر این دنیا چیست؟ آیا این دو دنیا تبدیل به یک دنیا می‌شوند؟ آن طور که کراس‌اوور Crisis on Infinite Earths شبکه CW نشان داد، ترکیب چندین دنیا به یک دنیا در نهایت باعث به وجود آمدن برخی اضافه‌های زمخت و اشتباهات کیهانی می‌شود.

شاید هم پیتر پارکر در برابر این انتخاب قرار گیرد که یا از دنیای خودش فرار کند تا زندگی قبلی‌اش را در دنیایی جدید بازیابد یا در دنیای سینمایی مارول بماند و ثابت کند که همیشه یک مرد عنکبوتی وجود خواهد داشت. چنین چیزی با تم کلی و مهم قدرت و مسئولیت اسپایدرمن هم‌خوانی دارد.

اگر مولتی‌ورس کلید احیای هویت پیتر است، چنین چیزی برای آرک داستانی دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول به چه معنی خواهد بود؟ با وجود تمام شکوه پس از مرگ آیرون من به خاطر نجات هستی، این واقعاً دکتر استرنج بود که مهم‌ترین کار را انجام داد.

نسل‌کشی کیهانی تانوس هیچوقت معکوس نمی‌شد اگر استرنج آن یک خط زمانی کلیدی را پیدا نمی‌کرد و نمی‌جنگید تا مطمئن شود تمام این اتفاق‌ها می‌افتند و روند مورد نیاز طی می‌شود. اگر استرنج آن قدر مغرور شود که فکر کند می‌تواند زمان و فضا را نه برای نجات تمام هستی، بلکه کمک به هر قهرمان، مورد بازی قرار دهد، عواقب شدیدی گریبان‌گیر دنیای سینمایی مارول خواهد بود.

ممکن است کمک به مرد عنکبوتی دقیقاً همان چیزی باشد که در را به مولتی‌ورس دیوانگی باز می‌کند. در این صورت، نه اسپایدرمن بلکه این دکتر استرنج است که بازنده اصلی یک داستان الهام گرفته شده از One More Day خواهد بود.


به مطالعه ادامه دهید:

  • سکانس‌های پس از تیتراژ حالا به دنیای سینمایی مارول آسیب می‌زنند
  • فاز چهارم دنیای سینمایی مارول به نقطه قوت آثار دی‌سی حمله می‌کند
  • سکانس حذف شده فیلم Shang-Chi مرگ یکی از شخصیت‌ها را نشان می‌دهد
  • توبی مگوایر و بازیگر Spider-Man: No Way Home در کنار یکدیگر دیده شدند
  • بخش گسترده‌ای از Doctor Strange in the Multiverse of Madness دوباره فیلم‌برداری خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا