سلامت و پزشکیعمومیویژه

راه های مراقبت از بدن

راه های مراقبت از بدنراه های مراقبت از بدن

آشنایی با 6 نکته و راه برای مراقبت از بدن

نمی توان کلیه امور مربوط به سلامتی را به عهده پزشکان گذاشت. اکثر درمان های پزشکی به منظور رفع ناراحتی های موجود در بدن است، اما نباید چیزهایی را که سبب ایجاد راحتی و آرامش می شود را فراموش کرد. آداب غذایی و نحوه مراقبت از بدن به راحتی می توانند سلامت عمومی بدن را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند. هر چه بدن قوی تر باشد، راحت تر می تواند در مقابل بیماری های مختلف مقاومت کند.

بهتر است فرایند بهبود پیش از اینکه بیماری خودش را نشان دهد، انجام پذیرد. اگر بدن به وضعیت وخیمی دچار شود، بهبودی آن دشوار ر خواهد بود و بدن های سالم خیلی راحت تر می توانند با بیماری های گوناگون مقابله کنند. گاهی اوقات تا زمانیکه افراد شخصا مبتلا به یک بیماری حاد نشوند نمی توانند اهمیت این مطلب را درک کنند. به هر حال حتی اگر چنین اتفاقی هم روی دهد، باز هم باید بدانید که هیچ گاه برای مراقبت از بدن دیر نیست. از همین حالا تصمیم بگیرید که عاقلانه زندگی کنید.

مسئله مراقبت از بدن حتی در کتاب های آسمانی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ” از بدن خود مراقبت کنید و با تلاش به مراقبت از وجود خود بپردازید.” سلامت روحی و فیزیکی ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. سلامت جسمانی میزان سلامت روحی و ذهنی را افزایش می دهد. از سوی دیگر سلامتی روحی و هدفمندی در زندگی، شما را ملزم می کند تا در هر حال تندرستی خود را حفظ کنید.

گاهی اوقات برای بدست آوردن مزایای دراز مدت باید از خوشی های موقتی گذشت. باید به غذاهای مورد علاقه تان که خوب نیستند یک “نه” بزرگ بگویید حتی اگر در جلوی چشمانتان باشند. باید تناسب اندام خود در هر شرایطی حفظ کنید، حتی اگر هیچ علاقه ای به انجام چنین کاری نداشته باشید.

باید دلیل حفظ سلامت جسمانی را برای ذهن خود روشن کنید: برخورداری از بهترین زندگی؛ هر چقدر پایبندی بیشتری به اهداف و آرزوهای خود داشته باشید، با انگیزه بیشتری برنامه مراقبت از بدن خود را دنبال خواهید کرد.

عجایب بدن

گاهی اوقات آنقدر غرق روزمرگی های زندگی می شویم که احساس می کنیم سلامت جسمانی به طور تضمینی برای همیشه با ماست. چه چیزی جالب تر از عملکرد بدن است؟ جسم ما هر ثانیه، هر دقیقه، هر روز برای 70 یا 80 و یا حتی 100 سال و بیشتر در حال: رشد، تجدید، ترمیم، تنفس، گردش دادن خون، هضم غذا، دفع ضایعات، دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن، لمس کردن، حرکت، همآهنگی و، و، و…..می باشد.

برای چند لحظه به پیچیدگی و ظرافت بدن خود فکر کنید. پیروان برخی مذاهب معمولا برای سلامت جسمانی خود خدا را شکر می کنند: “شکر خدای را که فنا ناپذیر است، قدرتمند است و پروردگار جهانیان است، او به انسان حکمت عطا کرد و درون جسم او اعضای بسیاری جای داد. اگر یکی از این اعضا مختل شود، آنوقت او دیگر برای یک لحظه هم نمی تواند در پیشگاه خدایش بایستد. ای پروردگار تو را شکرگذار هستیم که تمام بیماری ها را شفا بخش هستی و شگرف و فوق العاده عمل می کنی!”

رژیم غذایی

علیرغم مصرف هر گونه دارو، باید به خاطر داشته باشید: از مهمترین داروهایی که هر روز مصرف می کنید، غذای روزانه تان است. این همان چیزی است که سبب می شود شما بتوانید به زندگی کردن ادامه دهید. غذایی که مصرف می کنید سلامت بدن را تعیین می کند و انرژی لازم برای انجام کارهای متفاوت را به او می دهد. از این گذشته همین غذا ها بر روی ساختمان فکری، حالات و وضعیت ذهنی و روحی شما نیز تاثیر می گذارند.

همه افراد به خوبی می دانند که عدم پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای بدن مضر است. اما به ندرت افرادی پیدا می شوند که از مضرات رژیم غذایی ناسالم بر روی سلامت ذهنی، عاطفی، و روحی آگاه باشند. غذاهای بد و یا حتی غذاهای خوبی که به درستی مصرف نشوند، می توانند باعث تغییر حالت، اضطراب، منفی گرایی، خستگی و افسردگی شوند.

از جمله مواد نامناسب غذایی می توان به مصرف بیش از اندازه کافئین، شکر، چربی، پروتئین، افزودنی ها، فراورده های شیمیایی و تصفیه نشده اشاره کرد. فقط چیزی که می خورید مهم نیست. فواصل زمانی میان وعده های مختلف غذایی، و ترکیب غذاهای متفاوت با یکدیگر هم بر روی میزان انرژی و نحوه تفکر و احساس شما تاثیر می گذارند.

باید طوری غذا بخورید که ذهن، قلب، و روحتان نیز همزمان با جسمتان تغذیه شوند. سعی کنید تنها از غذاهای تازه، خالص، و مقوی استفاده کنید، چرا که منجر به بهبود جسمی و روحی شما می شوند.

همانطور که برخی از غذاها برای سلامت جسمانی خوب و برخی دیگر بد محسوب می شوند، می توان اظهار داشت که بعضی از آنها برای سلامت روحی خوب و برخی دیگر بد هستند. این امر اساس تغذیه برخی از ادیان به شمار می رود. به عنوان مثال در دین اسلام خوردن گوشت حیوانات ناپاک حرام شمرده می شود.

چگونگی صرف غذا

تغذیه مناسب فقط به جویدن و بلعیدن محدود نمی شود و این نیست که شما بعد از اینکه غذا را فرو بردید، فراموش کنید چه چیزی خورده اید. نحوه غذا خوردن شما، هم بر روی رضایت شما از خوردن تاثیر می گذارد و هم بر روی میزان انرژی و شادابی دریافتی.

سعی کنید در اکثر مواقع هنگام غذا خوردن بنشینید و بدن و ذهن خود را در وضعیت ریلکسی قرار دهید. پیش از شروع، دمای بدن خود را پایین آورده و دست هایتان را بشویید.

هنگام خوردن، فقط غذا را به دهان نگذارید و بجوید، برای چند لحظه صبر کنید، به فرایند تهیه غذا فکر کنید، به انرژی که به بدن و به نیروی فکری و احساسی شما میدهند نیز دقیق شوید.

از خداوند و از کسی که غذا را برای شما آماده کرده تشکر کنید. شکرگزاری پیش از شروع صرف غذا کانال هایی را در ذهن باز می کنند که شما به وسیله آنها بهتر میتوانید انرژی ذهنی و احساسی را دریافت کنید.

همیشه غذا را به دقت بجوید. جویدن اولین مرحله عمل گوارش محسوب می شود. این امر به جذب مواد مغذی توسط بدن کمک می کند. تمرکز بر روی جویدن، احساس رضایت از غذا خوردن را افزایش داده و غلبه بر عادات بد غذایی را آسانتر می کند. هنگامیکه در حال جویدن غذا هستید به انرژی که غذا به روحتان می دهد فکر کنید و تجسم کنید که چطور انرژی آن در جسم و روحتان منتشر می شود.

بیشتر افراد به محض بلعیدن، فراموش می کنند چه چیزی خورده اند. این در حالی است که بدن از آن لحظه به بعد شروع می کند به تجزیه مواد غذایی، سپس مواد مغذی آنرا گرفته و به طور مقتضی آنرا در میان قسمت های مختلف بدن تقسیم می کند.

در طی فرایند “هضم” و “جذب” انرژی داخل غذا آزاد شده و بر روی حالات روحی، وضعیت ذهنی، افکار و احساسات، گفتار و حرکات شما تاثیر می گذارد.

زمانیکه خوردن غذا به اتمام می رسد، تازه این کارها شروع می شوند. زمانیکه غذا به اتمام رسید، برای اینکه فرصتی به انجام این امور داده باشید، می توانید اندکی بر سرجای خود باقی بمانید و خداوند را به خاطر اینکه از شما مراقبت می کند و تمام نیازهایتان را براورده می سازد، تشکر کنید.

ورزش

افرادی که دچار بیماری هستند، باید در انتخاب نوع ورزش احتیاط زیادی به خرج دهند. کسی که دچار بیماری است باید در دوران نقاهت و هنگام بهبودی تحت نظر متخصصین ورزش کند. حتی بهتر است که افراد سالم نیز برای برخورداری از مناسب ترین گزینه ورزشی، به نزدیک متخصص مراجعه کنند. زمانیکه برنامه مناسب در اختیارتان قرار گرفت، باید با دقت تمام آنرا رعایت کنید. بدن انسان بسیار ظریف و حساس است و باید با بالاترین دقت و احترام از آن مراقبت بعمل آورد. صدمات ناگهانی ورزشی میتوانند خطرات زیادی را به همراه داشته باشند.

از سوی دیگر ورزش صحیح یکی از مهمترین فاکتورهای ایجاد تندرستی است. ورزش سبب بالارفتن جریان خون می شود، اکسیژن بیشتری به سلول ها می رساند، متابولیسم تند تر می شود، عملکرد غدد و ارگانهای داخلی ارتقا می یابد، عمل هضم بهبود پیدا می کند، دفع تسریع می شود، ریسک ابتلا به بیماری ها کاهش پیدا می کند، مفاصل انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کنند، عضلات نیرومند شده، همآهنگی و تعادل افزایش می یابد، واکنش پذیری بدن بالا می رود، استرس کم می شود، خوابی آرامتر می شود، انرژی زیاد می شود، بدن آرام شده و ذهن تخلیه می شود.

اگر در طول روز بدن شما فعالیت داشته باشد، دیگر نیازی نیست که برای ورزش کردن بیش از حد تلاش کنید و تنها چند نرمش ساده برایتان کافی است. اگر بیشتر مدت روز را در حالت نشسته می گذرانید، باید حداقل سه یا چهار روز در هفته به طور مکرر ورزش کنید.

نوع ورزش بستگی به میزان سلامت، تناسب اندام و سایر فاکتورهای فردی دارد. اگر برای یک مدت طولانی ورزش نکرده اید، باید به آرامی تمرینات سبکی را شروع کنید تا ماهیچه ها و مفاصل سخت شده به تدریج انعطاف پذیر شده و آمادگی اولیه خود را بدست آورند. اغلب افراد برای رسیدن به تناسب اندام بدن خود را تحت فشار قرار داده و ورزش های سختی می کنند، اما این امر سبب بروز درد و جراحت می شود. در این صورت مجبور می شوید تا برای مدتی ورزش را به طور کلی کنار بگذارید.

یک برنامه مناسب ورزشی باید شامل نرمش هایی برای ارتقای انعطاف پذیری مفاصل، و مقاوت ماهیچه ها باشد. افزودن فعالیت های ایروبیک به ورزش های روزانه نیز مناسب است. تمرین های ایروبیک به نرمش های پی در پی، و بدون توقف اطلاق می شود که ضربان قلب را بدون اینکه فشار زیادی به سیستم قلب عروقی وارد اورند، بالا می برند. از نمونه های خوب آن می توان به پیاده روی (که قدیمی ترین و رایج ترین ورزش هاست و تقریبا کلیه عضلات را به کار می اندازد)، دویدن (به ویژه در زمین چمن یا خاکی چراکه میزان فشار به استخوانها و عضلات و ارگانهای داخلی کاهش می یابد) شنا، و دوچرخه سواری اشاره کرد.

یکی از بهترین نرمش ها، رقص است که تمام قسمت های بدن با آرامش و اشتیاق به حرکت در می آیند. می توانید این کار را با آهنگ های ملایم نیز انجام دهید و به واسطه آن احساسات و افکار درونی خود را در حرکات انعکاس داده و تخلیه کنید.

تنفس فراموش نشود!

تنفس بر روی سلامت، قوت، انرژی، آرامش جسم و روشنی و راحتی ذهن تاثیر میگذارد. کلیه فعالیت های زندگی به این فرایند اساسی بستگی دارند و از طریق آن اکسیژن، که برای سلول های بدن حیاتی است، وارد بدن می شود و دی اکسید کربن از آن خارج می شود.

سعی کنید بر روی نحوه تنفس خود دقیق شوید. بد نیست با جنبه های متفاوت نفس کشیدن آشنا باشید. ببنید عادات بدی که در تنفس دارید چگونه است و سپس تلاش کنید تا آنها را با عادت های بهتر جایگزین کنید. ( افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند، باید تنفس را تحت نظر یک کارشناس تنفس انجام دهند)

هیچ گونه الگوی مشخصی وجود ندارد که بتوان از آن در تمام مواقع و برای تمام افراد استفاده کرد. کاملا واضح است که بدن در هنگام ورزش نسبت به مواقعی که نشسته اید و هیچ کاری انجام نمی دهید و یا در حال استراحت هستید، نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. باید تنفس خود را بر اساس نیازهایتان منطبق کنید. در هر حال هدف شما باید این باشد که عیب های تنفسی خود را با کاهش تنش و اصلاح عادات بدی که منجر به مسدود شدن ریه ها می شود، اصلاح کنید.

در زمان بازدم اجازه دهید تا هوای داخل ریه ها به طور کامل خارج شود. میان بازدم و دم بعدی یک وقفه کوتاه وجود دارد. در این موقع باید شکم خود را آزاد کنید و اجازه دهید هوا به راحتی در آن جریان پیدا کند. در حین انجام عمل دم، منطقه شکمی قدری بالا می آید. در این حالت پرده دیافراگم پایین آمده و هوا به نقطه انتهایی شش ها می رسد. قفسه سینه باز می شود، و قسمت میانی شش ها نیز از هوا پر می شود. نهایتا استخوان های گلو برآمده شده و اجازه می دهند تا شش ها تا جایی که فضا دارند از هوا پر شوند.

شما می توانید تنفس درست را در هر حالتی تمرین کنید: در خانه، محل کار، هنگام استراحت، ایستگاه اتوبوس، در سفر و غیره. 10 نفس عمیق در صبح موقع بیدار شدن، خواب آلودگی را از میان می برد و شما را برای شروع فعالیت های روزانه آماده تر می کند. گاها در طول روز چند نفس عمیق بکشید تا انرژی از دست رفته به بدنتان بازگردد. نفس عمیق پیش از خواب شبانه نیز بدن را آرام می کند و شما را آماده یک خواب نیرو بخش و راحت می کند.

اگر هنگام نفس های عمیق احساس سرگیجه می کنید، دچار بیماری تند دمی هستید. در این حالت فروبردن اکسیژن بیشتر باید با انجام حرکات متفاوت همراه باشد. اگر احساس کردید که حالت سرگیجه همچنان ادامه دارد، برای مدتی این کار را انجام ندهید.

تمرکز بر روی تنفس یکی از راه های سودمند رسیدن به آرامش عمقی است. صاف بنشینید، سرتان را در امتداد گردن قرار داشته باشد، چشم هایتان را ببندید، و از تکنیک های ریلکسیشن استفاده کنید تا تمام استرس از بدنتان دور شود؛ حالا تمام حواس خود را بر روی نفس کشیدنتان منعطف کنید. به دقت بر روی تک تک مراحل نفس کشیدن توجه کنید: دم آرام و عمیق، وقفه، برآمدگی شکم… هوای خنکی که از بینی شما عبور می کند و تا انتهای شش هایتان می رود را با تمام وجود احساس کنید.

هر بازدم در حقیقت نوعی مرگ است. مرگ لحظه ای که سپری شد! اما این مرگ نوعی آمادگی برای تولد مجدد است: تولد لحظه ای جدید. زمانیکه بازدم می کنید سعی کنید تمام هوای کثیف و مانده را از بدن خود خارج نمایید. کلیه تنش ها و احساسات منفی را به دور بریزید. زمانیکه مجددا عمل دم را انجام می دهید توجه کنید که چه هوای تازه، خالص و مطبوعی را فرو می برید و زندگی جدید را به وجود خود هدیه می کنید.

مراقبت های کلی

چه شما بیمار باشید یا سلامت، اکنون موقع مناسبی است که یاد بگیرید بدن خود را دوست داشته باشید و با آن طوری رفتار کنید که برای روحتان مامن سالمی محسوب شود. از خود به بهترین نحو مراقبت کنید. خوب بخورید. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید. به بهداشت و تمیزی اهمیت بیشتری دهید. بدن خود را با کرم های مراقبت از پوست مورد علاقه چرب نگه دارید.

به دنبال یافته های جدید در مورد تندرستی باشید. شما این کار را به خودتان و به عزیزانتان بدهکارید. اگر بیماری دارید آنرا به چشم نوعی خودآگاهی برای رسیدن به درک بهتر از بدنتان به حساب آورید و سعی کنید از این پس به طور کامل از آن مراقبت نمایید. به دنبال مناسب ترین روش های درمانی بیماری باشید و اگر احساس می کنید که روش خوبی به شما پیشنهاد نشده سعی کنید از نفر دومی اظهار نظر بخواهید.

هر کاری که از دستتان بر می آید برای حفظ سلامت خود انجام دهید و به یاد داشته باشید: مابقی با خداست. / مردمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =

دکمه بازگشت به بالا