عمومیمعرفی بهترین فیلم های جهانویژه

نقد و بررسی فیلم بر باد رفته و خلاصه داستان

داستان و نقد فیلم بر باد رفتهداستان و نقد فیلم بر باد رفته

خلاصه داستان فیلم بر باد رفته | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

فیلم بر باد رفته (Gone With the Wind) فیلم درام به کارگردانی ویکتور فلمینگ، کارگردان مشهور آمریکایی است و از ستارگان آن می توان به کلارک گیبل و ویوین لی اشاره کرد.

درجه فیلم: R
ژانر: جنگی، درام
زمان فیلم: 238 دقیقه
تاریخ اکران: 15 دسامبر 1939
استودیو: مترو گلدوین مایر

خلاصه فیلم

اسکارلت دختر یکی از مزرعه داران بزرگ است که موج جنگ، زندگی او و خانواده اش را تحت تأثیر قرار می دهد و او در عین حال که درگیر احساسات گذشته اش است باید با دوران جدید پس از جنگ سازگاری پیدا کند اما …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

در سال 1861 و در آستانه جنگ داخلی آمریکا، اسکارلت اوهارا به همراه خانواده اش در مزارع خانوادگی خود واقع در جورجیا زندگی می کنند.

اسکارلت به طور مخفیانه دل در گروی مردی به نام اشلی دارد اما با خبر می شود اشلی قرار است با دختر خاله خود یعنی ملانی همیلتون ازدواج کند و مراسم نامزدی آن ها روز بعد در در خانه اشلی برگزار خواهد شد.

اسکارلت در مهمانی حضور پیدا می کند و قصد جلب توجه اشلی را دارد اما به جای اشلی توجه مهمان دیگری به نام رت باتلر به او جلب می شود. جشن و مهمانی با پخش خبر اعلام جنگ به هم می خورد و مردان برای ثبت نام داوطلب می شوند.

اسکارلت که به اشلی علاقه دارد و تلاش هایش برای منصرف کردن او از این ازدواج به جایی نرسیده است به دلیل خشم زیادش نسبت به اشلی و تحریک حس حسادت او با برادر کوچکتر ملانی به نام چارلز ازدواج می کند.

چارلز در جنگ می میرد و مادر اسکارلت پس از مرگ دامادش اسکارلت را به خانه همیلتون در آتلانتا می فرستد در حالی که اشلی به جنگ رفته است. اسکارلت در آتلانتا با رت دیدارهایی دارد و آن ها بیشتر با هم آشنا می شوند.

پس از نبرد گتیسبورگ که طی آن بسیاری از مردان شهر اسکارلت کشته شدند، موج جنگ علیه کنفدراسیون (جنوبی ها) می چرخد.

هشت ماه بعد، در حالی که آتلانتا در محاصره ارتش اتحادیه (شمالی ها) قرار دارد ملانی با کمک اسکارلت بچه اش را به دنیا می آورد و رت به آن ها کمک می کند تا از شهر فرار کنند.

بعد از خارج شدن آن ها از شهر، رت تصمیم می گیرد در جنگ شرکت کند و اسکارلت و ملانی را ترک می کند. آن ها به مزرعه خانوادگی اسکارلت باز می گردند اما اسکارلت متوجه می شود آن جا تقریبا خالی از سکنه شده و به جز پدرش، خواهرانش و دو برده سابق یعنی مامی و پارک کسی در آن جا زندگی نمی کند.

متاسفانه مادر اسکارلت به دلیل بیماری حصبه از دنیا رفته و پدر پیرش از کار کردن ناتوان شده است. اسکارلت تصمیم می گیرد برای بقای خانواده و خودش هر کاری که می تواند انجام دهد.

مدتی بعد و در حالی که همگی در مزارع پنبه کار می کنند، پدر اسکارلت هنگام بیرون کردن یک مزاحم از مزرعه اش از اسب سقوط کرده و کشته می شود.

اشلی پس از شکست جنوبی ها در جنگ به خانه بر می گردد، اسکارلت دوباره از علاقه اش به او می گوید و التماس می کند که با هم فرار کنند اما اشلی درخواست او را قبول نمی کند و می گوید که نمی تواند ملانی را ترک کند.

اسکارلت که قادر به پرداخت مالیات تحمیل شده به مزارع خانوادگی اش نیست تصمیم می گیرد برای قرض گرفتن پول به سراغ رت باتلر برود اما متوجه می شود او در زندان به سر می برد. او با نامزد خواهرش به نام فرانک کندی برخورد می کند و به بهانه این که خواهرش سولن، از انتظار کشیدن خسته شده و خواستگار دیگری دارد با او که صاحب فروشگاه بزرگ و مردی ثروتمند است ازدواج می کند تا بتواند مالیات مزرعه را پرداخت کند.

مدتی بعد و پس از آن که اسکارلت توسط یک سیاه پوست مورد حمله قرار می گیرد، فرانک به همراه اشلی، رت و چندین نفر دیگر سعی می کنند انتقام این حمله را بگیرند اما در نزاعی که رخ می دهد فرانک کشته می شود. پس از پایان مراسم تشییع جنازه فرانک، رت از اسکارلت خواستگاری می کند و اسکارلت درخواستش را می پذیرد.

مدتی بعد رت و اسکارلت صاحب دختری به نام بونی بلو می شوند. اسکارلت که هنوز نتوانسته عشق اشلی را از قلبش پاک کند و این علاقه به او آسیب زده به رت می فهماند که فرزند دیگری نمی خواهد.

یک روز در آسیاب فرانک، خواهر اشلی که از اسکارلت متنفر است می بیند که اسکارلت و اشلی یکدیگر را در آغوش گرفته اند و شایعاتی درباره آن ها پخش می کند.

رت پس از شنیدن این شایعات و عصر همان روز اسکارلت را مجبور می کند تا در جشن تولد اشلی شرکت کند. ملانی که نمی تواند شایعات را باور کند در کنار اسکارلت می ایستد تا همه بدانند که او شایعات را باور ندارد. اسکارلت پس از بازگشت از مهمانی، رت را در طبقه پایین مست پیدا می کند و بین آن ها بحثی درباره اشلی رخ می دهد.

روز بعد رت از رفتار خود عذرخواهی می کند و به اسکارلت پیشنهاد طلاق می دهد اما اسکارلت با بیان این که طلاق برای آن ها رسوایی به بار می آورد پیشنهاد او را رد می کند.

هنگامی که رت از یک سفر طولانی باز می گردد، اسکارلت به او خبر بارداری اش را می دهد اما مشاجره ای بین آن ها پیش می آید که منجر به سقوط اسکارلت از پله ها و سقط جنین می شود. اسکارات کم کم بهبود پیدا می کند اما فاجعه مرگ بونی رخ می دهد. او هنگام اسب سواری و پرش از حصار زمین خورده و می میرد.

ملانی بعد از سقط جنین به شدت بیمار می شود و اسکارلت و رت به دیدنش می روند. در این حین اسکارلت با اشلی که حال روحی بدی دارد ابراز همدردی می کند و رت که شاهد رابطه صمیمی آن ها است و از مرگ دخترش بسیار افسرده شده به خانه بر می گردد تا آن جا را به قصد آتلانتا ترک کند.

ملانی می میرد و اسکارلت همان زمان به این واقعیت پی می برد که رت در این مدت واقعا عاشق او بوده، او به خانه بر می گردد و از رت خواهش می کند که او را ترک نکند اما رت، اسکارلت را نمی پذیرد و او را در حالی که کنار راه پله اشک می ریزد تنها می گذارد.

اسکارلت که بسیار ناراحت است تصمیم می گیرد به مزرعه خانوادگی اش بازگردد در حالی که اطمینان دارد روزی رت را قانع خواهد کرد.

نقد و بررسی فیلم

فیلم بر باد رفته اثری شاخص و ماندگار در سینمای جهان است که بر اساس داستان رمان بر باد رفته، شاهکار ادبی مارگارت میچل، نویسنده آمریکایی ساخته شده است.

هر یک از شخصیت های اصلی این فیلم (همانند کتاب) نماد گروه خاصی از افراد هستند و کارگردان توانسته اوضاع آشفته جامعه پس از جنگ را به خوبی به تصویر بکشد.

فیلمنامه به خوبی شاخص های اصلی موفقیت یک کتاب را رعایت کرده و در خود گنجانده، بنابراین موفقیت شگفت انگیز این فیلم چندان دور از انتظار نبوده است اگرچه بازی خیره کننده بازیگران نیز نقش بسزایی در این موفقیت داشته است.

در کنار همه این موارد، موسیقی فیلم بر باد رفته گوش نواز است و مناسب حال و هوای فیلم انتخاب شده است.

فروش فیلم بر باد رفته

بر باد رفته در زمان خود بیشتر از 390 میلیون دلار فروش کرده که با توجه به میزان رشد تورم تا سال 2014 فروش فیلم برابر با 3.44 میلیارد دلار محاسبه شد. این فیلم در حال حاضر عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای جهان (با احتساب نرخ تورم) را یدک می کشد.

دستاوردهای فیلم بر باد رفته

جایزه اسکار بهترین کارگردانی
جایزه اسکار بهترین فیلم
جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن
جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری
جایزه اسکار بهترین تدوین
جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه
جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی
جایزه اسکار افتخاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا