عمومی

اگر عاشق Shang-Chi هستید باید این فیلمهای کونگفویی را تماشا کنید

آیا «Shang-Chi» باعث شد بیشتر هوس فیلم‌هایی با سبک کونگ‌فو و ووشیا داشته باشید؟ پس این لیست ما در را بررسی کنید تا هیجان شما حفظ شود. اگر اکنون برای تماشای فیلم‌های بیشتری از انواع آثار کونگ‌فویی یا ووشیا (شکلی از داستان‌های چینی که بر قهرمانان هنرهای رزمی در چین باستان تمرکز دارد) احساس نیاز داشته باشید، این لیست کمک شایانی برای شما خواهد بود.

The Assassin | 2015

بسیاری از فیلم‌های این فهرست دارای سکانس‌های اکشن شدید، شخصیت‌های بزرگ و ملودرام فراوان هستند. اما این از آن فیلم‌ها نیست. اما چرا؟ چون اولین حمله هو شیائو-شین یکی از چهره‌های پیشرو در جنبش موج نوی سینمای تایوان به سبک ووشیا، بیشتر بر روی بازی‌های جالب، لباس‌های جذاب، کارگردانی هنری و مناظر طبیعی تاکید کرده است. داستان این فیلم در مورد زنی است که از جوانی بزرگ شده تا بدون هیچ سوالی بکشد، اما همین شخص در موقعیتی قرار می‌گیرد که انسانیت باقی‌مانده او را مجبور به تغییر مسیر می‌کند، و این ماجرا قوس روایی فیلم را شکل می‌دهد.

مطلب پیشنهادی:با تمام ایستراگ‌های جوخه انتحاری آشنا شویداحتمالا خیلی از این موارد از دستتان در رفته باشد!
با تمام ایستراگ‌های جوخه انتحاری آشنا شوید

فیلم قاتل ساخته هو شیائو-شین که تقریباً نقطه مقابل بسیاری از فیلم‌های دیگر این فهرست است، ترجیح می‌دهد که انسان‌ها در هسته‌ی مرکزی فیلم ساخته و پرداخته شوند و سپس وارد اجرای فرمول اکشن شوند، بنابراین فیلم به تماشاگر اجازه می‌دهد در صحنه‌ای پس از صحنه‌ای دیگر که با مکالمه یا سکوت محض تعریف می‌شود، از دیدن مناظر و شخصیت‌ها لذت ببرد. همچنین در چشم‌انداز فیلم‌های ووشیا، فیلم قاتل از تولید شگفت‌انگیز و فیلم‌برداری خیره‌کننده بهره برده است.

Crouching Tiger, Hidden Dragon | 2000

فهرستی مانند این، بدون حضور فیلم پیشگامانه «ببر خیزان، اژدهای پنهان» مثل تهیه فهرستی از بهترین سریال‌های تلویزیونی تا کنون بدون درج «The Sopranos» یا «برکینگ‌بد» است؛ اما شاید بپرسید که مگر این فیلم چیست؟ این اثر اقتباسی از رمانی به همین نام توسط وانگ دولو، یک شاهکار در سبک ووشیا به کارگردانی شخص آنگ لی است که هنوز هم پس از 20 سال به دلایلی فراوانی مورد ستایش قرار می‌گیرد و دلیل آن این است که هنوز هم بسیار بسیار خوب است. سکانس‌های مبارزه‌ای که برای این فیلم طراحی و اجرا شده، یک منظره جادویی برای تماشا است.

از طرف دیگر فیلمبرداری و قاب‌بندی‌های دقیق کار نیز باعث می‌شود که هر محیطی باشکوه به نظر برسد؛ و بازیگران نیز در این میان درجه یک هستند و درام قابل لمسی را در طول یک داستان قوی و عمدتاً زنانه که نقش‌های جنسیتی را در چین بررسی می‌کند، به جلو هدایت می‌کنند. کارگردانی آنگ‌لی نیز چیزی جز یک کلاس استادانه نیست؛ و وقتی آن را تماشا می‌کنید، چه برای اولین بار، چه برای دهمین بار در 20 سال گذشته، بازهم از آن لذت خواهید برد. آنگ‌لی با بازی استادانه در سبک این فیلم، آن را به عنوان تلفیقی از فانتزی و درام تاریخی به جهان هدیه کرد.

مطلب پیشنهادی:60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اندواقعیت؛ ترسناک‌تر از هر تخیل
60 فیلم که براساس داستان واقعی ساخته شده‌اند


خرید تیشرت طرح جکی چان

Drunken Master | 1978

جکی چان یکی از برجسته ترین ستارگان سینمای اکشن است، زیرا او مهارت خود را به عنوان یک رزمی کار چیره دست با کمدی فیزیکی شبیه باستر کیتون ترکیب می‌کند. اما اولین فیلم شاخص او یعنی Drunken Master که در سال 1978 به نمایش درآمد یک فرضیه کاملاً منحصربه‌فرد دارد، زیرا چان نقش مبارزی را بازی می‌کند که توانایی‌هایش در هنگام بی‌خود شدن از خود به اوج می‌رسد. داستان مبارزی که برای نبرد باید از حالت طبیعی خارج شود، برای یک کمدی اکشن ایده بسیار عالی است، زیرا موتور کمدی توسط اکشن به حرکت در می‌آید. در این فیلم مبارزات به طرز ماهرانه‌ای توسط متخصصان این امر طراحی و اجرا می‌شود، اما اجرای این اکشن به لطف جکی‌چان رویکردی اسلپ‌استیک دارد. طبق معمول، بدلکاری چان در این فیلم بی عیب و نقص است.

Police Story 1-3

مقایسه‌های زیادی بین شانگ‌چی و فیلم‌های جکی چان انجام شده‌، و مطمئناً این مقایسه تضمین شده و درست است. شانگ‌چی صحنه‌های مبارزه چشمگیر و سریع را با حس شوخ طبعی و بازیگوشی مانند برخی از بهترین فیلم‌های چان ترکیب می‌کند. اما اوج این ارجاعات شانگ‌چی به فیلم‌های داستان پلیس است. اولین فیلم داستان پلیس در سال 1985به نمایش درآمد و سپس دو دنباله آن در سال 1988 و سومین فیلم، Supercop یا داستان پلیس 3 در سال 1992 اکران شدند. در حالی که چان در هر سه فیلم شگفت‌انگیز است، اما سومین قسمت از بازی میشل یو بهره می‌برد که نمایش را حتی از چان به قدری دزدید که بعد از این فیلم، اسپین‌آف خودش را به دست آورد.

مطلب پیشنهادی:10 فیلم برتر ابرقهرمانی مخصوص بزرگسالاناز The Suicide Squad تا ددپول
10 فیلم برتر ابرقهرمانی مخصوص بزرگسالان

از بالا به پایینِ فیلم‌های داستان پلیس با سکانس‌های اکشنی که شما را وادار می‌کند متوقف شوید و از خود بپرسید «آنها واقعاً این کار را کردند؟» پُر شده است، این‌ سه قسمت از داستان پلیس فیلم‌های مبتنی بر هنرهای رزمی هستند که به دو دلیل اصلی برای تماشاگران مفید خواهند بود: 1.) چان یک عنصر سرگرم‌کننده برتر است. 2.) آنها تقریباً به عنوان یک اثر سینمایی، سطحی از بدلکاری و نبوغ برای اکشن را به نمایش می‌گذارند که فیلم‌های جریان اصلی این روزها به آن علاقه ندارند.

از شروع تیراندازی محله در قسمت اول داستان پلیس گرفته تا سکانس‌های هلیکوپتر/قطار در فیلم Supercop، هر سه فیلم دارای اکشن ارزشمندی هستند که ذهن شما را متحیر می‌کند و استخوان‌های شما را قلقلک می‌دهد. اما ما می‌توانیم اسپین‌آف‌ها و راه‌اندازی‌های مجددی را که بعد از این سه قسمت اتفاق افتاد به راحتی فراموش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا