عمومی

معرفی سلستیالها مسئولان ایجاد حیات در دنیای مارول

سلستیال‌ها برای دهه‌هاست جزو مهم‌ترین موجودات دنیای مارول محسوب می‌شود. اعمال آن‌ها مستقیماً باعث خلق موجوداتی مثل اترنالز (Eternals) یا همان جاودانگان، دیوینت‌ها (Deviants) و چندین گروه ابرقهرمانی و فرا انسانی دیگر شده است. سلستیال‌ها حتی به خلق بشریت نیز ارتباط داده شده‌اند.

با تمام این اوصاف و با وجود این که سلستیال‌ها نقشی مهم در ماجراهای شخصیت‌ها و گروه‌هایی مثل ثور، ایکس من و اونجرز بازی کرده‌اند اما توجه زیادی به آن‌ها نمی‌شود. حتی بسیاری از مشتاق‌ترین طرفداران کمیک‌ها نیز اطلاعات زیادی درباره آن‌ها ندارند.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده استفراتر از مرد عنکبوتی هم‌محله‌ای دوست داشتنی
10 موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است

در این مطلب به سراغ معرفی سلستیال‌ها می‌رویم تا بیش‌تر با این موجودات مهم و تأثیرگذار دنیای مارول که برای بسیاری از مخاطبان ناشناخته باقی مانده‌اند، آشنا شوید.

شناسنامه سلستیال‌ها (Celestials)

– اولین حضور: شماره 2 کمیک The Eternals (انتشار در ماه می سال 1976)
– ناشر: مارول
– خالق: جک کربی (Jack Kirby)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Eternals (انتشار از ماه جولای سال 1976 تا ماه ژانویه سال 1978)
شماره 419 تا 424 کمیک Thor (انتشار از ماه می تا اکتبر سال 1990)
X-51 (انتشار از ماه می سال 1999 تا ماه جولای سال 2000)


سلستیال‌ها چه کسانی هستند؟

سلستیال‌ها نژادی از خدایان فضایی غول‌پیکر و مرموز هستند که تقریباً توانایی انجام هر کاری را دارد. این موجودات سابقه‌ای طولانی در دخالت با زمین و حیات روی آن را دارد. جک کربی کسی بود که در سال 1976 و شماره 2 کمیک The Eternals سلستیال‌ها را به دنیای مارول معرفی کرد.

مطلب پیشنهادی:تحلیل شخصیت ارن – حمله به تایتانبحران معنا در دل یک تایتان!
تحلیل شخصیت ارن – حمله به تایتان

این موجودات در واقع به عنوان خدایانی فضایی در نظر گرفته می‌شوند که مسئول حیات موجودات خاص زمین و خیلی از سیاره‌های دیگر، از میلیون‌ها سال قبل، به حساب می‌آیند. خود سلستیال‌ها به عنوان اولین شکل حیات در نظر گرفته می‌شوند که در دنیای مارول به وجود آمده‌اند.


اوریجین سلستیال‌ها

به وجود آمدن سلستیال‌ها در شماره 6 کمیک The Ultimates 2 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)به وجود آمدن سلستیال‌ها در شماره 6 کمیک The Ultimates 2 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در دنیای مارول، یک یونیورس دارای آگاهی به نام فرست فیرممنت (First Firmament) وجود داشت که در تنهایی خود تصمیم به خلق حیات گرفت. در شماره 6 کمیک The Ultimates 2 نشان داده شد که این شکل زندگی همان سلستیال‌ها بودند؛ اولین موجودات کیهانی.

اما خیلی زود بین سلستیال‌ها یک اختلاف به وجود آمد: برخی از آن‌ها می‌خواستند فرست فیرممنت را بپرستند اما برخی دیگر قصد داشتند خودشان دست به خلق حیات و زندگی زده و اجازه دهند تا هستی رشد و تغییر پیدا کند.

مطلب پیشنهادی:15 مجموعه انیمیشنی برتر مارولانیمیشن‌هایی از مارول که فقط برای کودکان ساخته نشده‌اند.
15 مجموعه انیمیشنی برتر مارول

یک نبرد بین دو گروه به وجود آمد؛ بین وفاداران و شورشی‌های رنگی. شورشی‌ها پیروز این نبرد شدند و فرست فیرممنت با متلاشی شدنش تبدیل به اولین مولتی‌ورس شد. این شورشی‌ها (که حالا تنها سلستیال‌های باقی مانده محسوب می‌شدند) خیلی زود در این مولتی‌ورس استقرار پیدا کردند. این موجودات باستانی را همیشه به شکل موجودات غول‌پیکر به شکل انسان‌ها می‌بینیم که درون یک زره رنگی قرار گرفته‌اند. ظاهر و زره هر سلستیال با سلستیال دیگر تفاوت‌های کوچکی دارد.

به این ترتیب، سلستیال‌ها به عنوان منبع اصلی به وجود آمدن زندگی در کیهان مارول محسوب می‌شوند. چنین موقعیتی به خوبی دلیل جایگاه مقدس آن‌ها در دنیای مارول را توضیح می‌دهد؛ چرا که آن‌ها نزدیک‌ترین موجودات به یک خدا در مارول محسوب می‌شوند.

تاریخچه سلستیال‌ها با زمین

برخوردهایِ نادرِ این موجودات باستانی با قهرمانان زمین جایی است که اکثر اطلاعات از آن‌ها در دنیای مارول به دست آمده است. همچنین در همین برخوردهای کوچک مشخص می‌شود که چرا زمین جایگاه خاصی در دنیای مارول دارد. در شماره 5 کمیک Avengers، می‌بینیم که 4 میلیارد سال پیش یک سلستیال دچار یک انگل فضایی پر ولع شده که با نام هورد (Horde) شناخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:تحلیل شخصیت میکاسا – در پناه یک شال قرمزبحث ارزش درونی
تحلیل شخصیت میکاسا – در پناه یک شال قرمز

این سلستیال مریض به زمین می‌آید و در هنگام مرگش، عصاره آلوده شده بدنش با انرژی اولیه سیاره ترکیب می‌شود. دخالت مستقیم دی‌ان‌ای در حال نابودی این سلستیال دلیل به وجود آمدن انواع و اقسام موجودات با قدرت‌های فرا انسانی متفاوت در زمین است.

بقیه سلستیال‌ها خیلی با این حقیقت که مرگ یکی از آن‌ها به طور اتفاقی باعث تغییر پیدا کردن خط تکامل یک سیاره شده خوشحال نشدند. بنابراین آن‌ها به زمین آمدند تا این حیات آلوده که همان اجداد بشریت بود را ریشه‌کن کنند. اما بعد از شکست دادن اونجرز دوران کهن، نظر سلستیال‌ها عوض شد و تصمیم گرفتند تا این خط تکامل سرکش ادامه پیدا کند؛ هر چند پس از دخالت خودشان.

این دخالت به طور مستقیم باعث به وجود آمدن اترنالز و دیوینت‌ها و به طور غیرمستقیم باعث پیدایش جهش‌یافته‌ها شد. در شماره 1 کمیک The Eternals می‌بینیم که سلستیال‌ها 100 دیوینت را با انجام آزمایش روی اجداد انسان‌ها به وجود آوردند تا در مورد احتمال اختلاقات ژنتیکی این نژادها کند و کاو کنند.

مطلب پیشنهادی:10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌هاکی شبیه کیه؟
10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌ها

سپس 100 اترنال خلق کردند تا حافظ بشریت باشند تا وقتی که انسان‌ها بتوانند برای خوشان قهرمانانی به وجود آورند. برای اطمینان حاصل کردن از این که این قهرمانان حتماً به وجود می‌آیند نیز سلستیال‌ها ژن ایکس (X-Gene) را به اجداد بشریت اضافه کردند. نقشه آن‌ها این بود که یک روز بشریت توانایی‌هایی به دست می‌آورد تا از هر دوی جاودانگان و دیوینت‌ها برتر شود.


قدرت‌ها و توانایی‌های سلستیال‌ها

سلستیال‌ها از ابتدای به وجود آمدنشان مشغول خلق حیات بوده‌اند. این که آن‌ها دقیقاً چطور این کار را انجام می‌دهند مشخص نیست اما این پروسه باعث شده تا نژادهای قدیمی و قدرتمند زیادی به وجود آید. در شماره 5 کمیک Avengers، لوکی از آن‌ها با عنوان قادر مطلق نام می‌برد.

پروسه‌ای که در آن سلستیال‌ها حیات را در یک سیاره توسعه می‌دهند شامل چهار بازدید به آن سیاره با یک گروه خاص از سلستیال‌ها که با نام «هاست» شناخته می‌شوند است. فرست هاست (First Host) به یک سیاره می‌رود تا حیات را آغاز، موجودات زنده به وجود آمده را بررسی و سپس موجوداتی که احتمال موفقیت بالاتری دارند را شناسایی کند. دو هاست بعد برای مطالعه و رسیدگی به وضع تکامل سیاره سر می‌زنند.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ثور شکستشان داده استقدرت‌هایی که جلوی خدای رعد زانو زدند
10 موجود قدرتمند که ثور شکستشان داده است

هاست چهارم (فورث هاست) سلستیال‌ها این وظیفه را برعهده دارد تا به یک سیاره آمده و برای پنجاه سال آن جا بماند تا موجودات آن را مورد قضاوت قرار دهند. اگر سلستیال‌ها خط تکامل این سیاره را موفق بدانند، آن جا را ترک کرده و تمام خاطرات مربوط به بازدیدشان را پاک می‌کنند. اگر این خط تکامل را ناموفق ببینند، تمام حیات روی سیاره از بین می‌رود.

این پروسه نشان می‌دهد که سلستیال‌ها جزو قدرتمندترین نژادهای مارول محسوب می‌شوند. آن‌ها قدرت بی‌نظیری دارند و همچنین علاوه بر عدم سال‌خوردگی، تقریباً هیچ آسیبی نیز نمی‌بینند. شماره 4 کمیک Avengers نشان می‌دهد که قدرت ترکیب شده اودین (Odin) و اونجرز دوران باستان نیز نتوانست جلوی آمدن فرست هاست به زمین را بگیرد.

با این که چنین چیزی به معنی عدم امکان کشتن سلستیال‌ها نیست اما نشان می‌دهد حتی قدرتمندترین قهرمانان هستی نیز نمی‌توانند آن‌ها را از بین ببرند.

مطلب پیشنهادی:ثور اساطیری با ثور مارول چه تفاوت‌هایی دارد؟از دل افسانه‌ها تا صفحات کمیک بوک‌ها
ثور اساطیری با ثور مارول چه تفاوت‌هایی دارد؟


سلستیال‌ها خارج از دنیای کمیک‌ها

یکی از اعضای سلستیال‌ها در فیلم Eternalsیکی از اعضای سلستیال‌ها در فیلم Eternals

این موجودات باستانی در بازی‌های Lego Marvel Super Heroes 2 و Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order نقش‌های نسبتاً کوتاهی ایفا کرده‌اند.

از سلستیال‌ها در دنیای سینمایی مارول نیز بهره برده شده اما مثل کمیک‌ها، سرگذشت و ذات آن‌ها عموماً ناشناخته باقی مانده است. بیش‌ترین استفاده از آن‌ها مربوط به سری فیلم‌های Guardians of the Galaxy بوده اما شاهد حضور آن‌ها در فیلم Eternals نیز هستیم.


به مطالعه ادامه دهید:

  • معرفی بلک نایت – شوالیه عضو اونجرز
  • Eternals یکی از طولانی‌ترین فیلم‌های مارول است
  • نقد اولیه فیلم Eternals – ایده‌هایی که می‌توانستند بهتر پیاده شوند
  • شخصیت کیت هرینگتون در Eternals احتمالا نقش مهمی در مارول خواهد داشت
  • کلویی ژائو از دلایل عدم دخالت Eternals در وقایع Avengers: Infinity War می‌گوید

مطلب پیشنهادی:معرفی کارنیج – کابوس مشترک مرد عنکبوتی و ونومبگذار خون جاری شود
معرفی کارنیج – کابوس مشترک مرد عنکبوتی و ونوم


(1) تاریخچه زمین و سیر پیدایش حیات در کره زمین
08.11.2021 اوردوویسین در این دوره از کره زمین به علت شرایط نا مساعد آب و هوایی در روی سطح زمین زندگی هنوز محدود به آبها است و در خشکی زندگی وجود ندارد. بی مهرگان دریایی، پا بر سران مانند اختاپوس، نرم تنان نمونه های حیات این


(2) 10 تغییری که حضور الکترو می تواند در دنیای سینمایی مارول
4 مارول نتفلیکس طرفداران مجموعه مارولی نتفلیکس پس از کنسل شدن پروژه ها خیلی مأیوس شدند. به نظر می رسید که امیدی برای ادامه این شخصیت ها وجود نداشته باشد. مخصوصا وقتی به این موضوع می رسیدیم که این شخصیت ها به گوشه ای از


(3) 10 تغییری که حضور الکترو می تواند در دنیای سینمایی مارول
7 ممکن است شاهد کراس اورهای شرورهای دیگر باشیم این الکترو ممکن است همان مکس دیلون مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 نباشد، ولی مانند جیمیسون قرار است نسخه ای از آن باشد. این در را برای حضور دیگر شرورها از سری فیلم های دیگر


(4) 10 تغییری که حضور الکترو می تواند در دنیای سینمایی مارول
حالا که قرار است الکترو از اسپایدرورس سونی وارد دنیای سینمایی مارول شو، باید دید چه تغییرات دیگری احتمالا رخ خواهند داد. خبر شوکه کننده حضورجیمی فاکس الکترو Jamie Foxx Electro که اولین بار در فیلم اسپایدرمن 2 شاهد حضورش


(5) حیات در سیارات دیگر واقعا کسی آن جا هست
02.11.2021 فاکتور اول عبارت است از تعداد ستاره هایی که هر سال در کهکشان راه شیری متولد می شوند و به آن آهنگ زایش ستارگان گفته می شود. فاکتور دوم است که اصلا با چه احتمالی یک ستاره می تواند سیاره ای دور و بر خودش


(6) کشف جدید ناسا شرایط حیات در مریخ وجود داشته است Euronews
اما هنوز نمیدانیم آیا خود حیات در کار بوده است یا خیر. دانشمندان امیدوارند به وسیله مریخنوردهایی مانند کنجکاوی به نمونههایی از مواد ارگانیک که سالمتر باقی ماندهاند دست پیدا کنند. چنین نمونههایی به آنان اجازه میدهد نشانههای شیمیایی وجود حیات را با دقت


(7) چرا فقط زمین دارای حیات است
23.09.2020 تیمهای جستجو به دنبال حیات در کهکشانها، معمولا روی ناحیهی قابل سکونت ستارهها تمرکز میکنند. این ناحیه در واقع جایی از اطراف ستاره است که آب بر روی سیارههای موجود در آنجا، میتواند به صورت مایع وجود داشته باشد.


(8) پیدایش حیات - تکامل انسان- ادیان
در طی تکامل حیات ابتدا بیومولکول ها ایجاد شده اند. احتمالا اولین شکل حیات rna بوده است. زیرا یک موجود زنده دارای سه ویژگی باید باشد 1- تکثیر کند 2- دارای اطلاعاتی باشد که انها را به نسل بعد منتقل کند 3- دارای فعالیت کاتالیتیک آنزیمی باشد.


(9) جمعبندی روز شنبه، 02 بهمن 1395
روزی نیست که در دنیای دانش و تکنولوژی اتفاق تازه ای رخ ندهد و ما نیز در دیجیاتو همواره در


(10) بیانات در دیدار مسئولان و شخصیتهای علمی سیاسی
دشمنی با جمهوری اسلامی هم یک قسمت عمدهاش مربوط به این است چون میدانند این حرکت دینی است، این ایمان دینی است که مردم را به راه انداخته، در صحنهها نگه داشته آنها را در مشکلات، در دستاندازهای خطرناک، در پیچهای خطرناک هدایت کرده این را میبینند و میفهمند. البته خیلی از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا