سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل تا بوق سگ

معنی و داستان ضرب المثل تا بوق سگمعنی و داستان ضرب المثل تا بوق سگ

ضرب المثل «تا بوق سگ» درباره افرادی به کار می رود که طولانی مدت مشغول انجام کاری هستند و کار آن ها تا دیر وقت طول می کشد.

برای مثال می گوییم «از خروس خون تا بوق سگ کار می کنه» یعنی از صبح زود تا انتهای روز و تا دیر وقت مشغول کار کردن است.

بعضی اوقات نیز این ضرب المثل دارای بار منفی می باشد مثلا در مواقعی که کار زیاد ما بدون نتیجه و مزد مناسب باشد می گوییم «از خروس خون تا بوق سگ کار می کنم اما چیزی گیرم نمیاد» در این جا فرد با این که سخت کار و تلاش انجام داده اما یا مزدی نگرفته یا به آن مزدی که در خور و مورد انتظارش بوده نرسیده است.

بدین ترتیب ضرب المثل «تا بوق سگ» کنایه از کار طولانی مدت، زحمت زیاد و مشغول بودن به کاری از صبح تا شب است.

ریشه و حکایت ضرب المثل

در گذشته بازارهای ایرانی به این شکل ساخته می شد که دو گذر عمود بر هم در میانه به هم رسیده و «چهارسوق» بزرگ را تشکیل می داد.

با توجه به بزرگی و یا کوچکی بازار، چندین چهار سوق کوچک نیز ساخته می شد اما ورودی و خروجی این بازار ها تنها از دو سر گذر های اصلی آن بود، بدین ترتیب بازار های ایرانی چهار مدخل داشت که در دو سر شاخه ی اصلی بود و با در های بزرگ چوبی بسته می‌ شد.

هم چنین هر دکان دارای یک در چوبی بود که شب ها بسته می شد اما این درها به راحتی قابل شکستن بود و امنیت بالایی نداشت به همین دلیل مراقبت و نگهبانی از دکان ها و بازار کار مهمی بود و افرادی به عنوان نگهبان در محل درهای اصلی مشغول به کار می شدند و از سر شب (دم اذان مغرب) تا بامداد روز دیگر (پس از اذان صبح) باید از بازار مراقبت می کردند و طول بازار را گشت می زدند.

از آنجا که بازار، بزرگ بود و امکان گشت زنی در تمام نقاط آن برای نگهبانان وجود نداشت نگهبانان چندین سگ درنده به نام «سگ بازاری» داشتند که این کار را برای شان انجام می دادند.

این سگ ها فقط صاحبان خود که نگهبانان بودند را می شناختند و هر فرد دیگری که در بازار می دیدند را می گرفتند به همین دلیل با غروب آفتاب نگهبانان در یک بوق بزرگ که از شاخ قوچ ساخته می شد و صدای بسیار مهیب و بلندی داشت می دمیدند تا همه بازاریان از زمان رها شدن سگ ها آگاه شوند و زودتر حجره های شان را تعطیل کرده و از بازار خارج شوند.

به این بوق که سه بار و با فاصله زمانی مشخصی نواخته می ‌شد «بوق سگ» می‌ گفتند و پس از نواختن آن اگر کسی بازار را ترک نمی کرد و گرفتار سگ ها می شد خونش پای خودش بود زیرا هر لحظه امکان داشت که فرد مورد حمله سگ های وحشی قرار بگیرد.

از آن دوران به بعد به هر شخصی که تا دیر وقت کار کند و دیر هنگام به خانه برگردد می گویند که تا بوق سگ کار کرده و یا بیرون از خانه حضور داشته است.

همچنین به اشخاصی که خیلی زود عصبانی شده و بدون دانستن حقیقت ماجرا سریع جار و جنجال به پا می کنند «سگ بازاری» می گویند زیرا این افراد خودی را از غیر خودی و دزد را از بازاری تشخیص نمی دهد و بی خود و بی جهت به همه تهمت زده و پرخاش می کنند.

معادل انگلیسی

burn the candle at both ends


(1) ریشه ضرب المثل جالب تا بوق سگ
مضمون و ریشه ضرب المثل جالب تا بوق سگ. همه ضرب المثل ها وابسته به حکایت و ریشه ای دیرینه هستند و تا به این حال کاربردی جالب داشته اند.ضرب المثل هایی که جزئی از فولکلور یا دانش عامیانه را تشکیل می دهند، در هر زبان و فرهنگی کم و بیش دیده می شوند. شکل گیری ضرب المثل


(2) ضرب المثل بوق سگ داستان و ریشه ضرب المثل بوق سگ در
12.04.2019 ماجرای ضرب المثل بوق سگ. از آنجا که بازار، بزرگ بود و بازبینی همه جای آن نشدنی ، نگهبانان، سگانی درنده. و گیرنده به نام سگ بازاری داشتند.این سگان بجز از مربی خود به سوی هر. جنبدهای دیگر یورش برده و پاچه میگرفتند. از


(3) ضرب المثل بوق سگ -
20.10.2021 ضرب المثل بوق سگ مجموعه دنیای ضرب المثل. ریشه ضرب المثل بوق سگ. کارکردن از خروس خون تا بوق سگ جمله ایست که شاید بارها در محاورات روزانه از آن استفاده کرده ایم و یا دست کم آن را شنیده ایم.ریشه عبارت بوق سگ به بازار برمیگردد.


(4) ریشه ضرب المثل جالب تا بوق سگ - مجله پارسی مجله پارسی
ریشه ضرب المثل جالب همه ضرب المثل ها وابسته به حکایت و ریشه ای دیرینه هستند و تا به این حال کاربردی جالب داشته اند.ضرب المثل هایی . تاریخ جمعه 9 مهر 1400 24 صفر 1443 Friday 1 October 2021. صفحه نخست مجله. فرهنگ و هنر. چهره ها


(5) داستان ضرب المثل بوق سگ
ضرب المثل بوق سگ داستان ضرب المثل ها. در این مطلب از ابرتازه ها داستان ضرب المثل بوق سگ را بیان می نماییم. برای بهره بردن از این مطلب با ما همراه باشید. کارکردن از خروس خون تا بوق سگ جمله ایست که شاید بارها در محاورات روزانه از آن استفاده کرده ایم و یا دست کم آن را شنیده ایم


(6) حکایت ضربالمثل تا بوق سگ چیست
در باشگاه ضربالمثل امروز حکایت کوتاهی را از ضربالمثل تا بوق سگ میخوانید. 10 14 - جمعه 02 اسفند 1398


(7) مجموعه کامل ضرب المثل های فارسی با معنی بر اساس الفبا
30.10.2021 داستان این ضرب المثل به این صورت است که بر سفره کریم خان زند، لرزانک چیزی شبیه به ژله گذاشته بودند. یکی از نزدیکان گفت میل بفرمایید. خیلی قوت دارد. کریم خان گفت این که میلرزد. چیزی که خودش را نمیتواند نگه دارد، چه طور مرا نگه میدارد


(8) ضرب المثل مثل سگ پشیمان است
05.11.2021 داستان ضرب المثل مثل سگ پشیمان است . مورد استفاده به کسانی گفته میشود که به خاطر طمعکاری هستی خود را از دست میدهند. روزی روزگاری، سگ تنبل و بیکاری در دهی زندگی میکرد. این سگ بیکار همیشه گرسنه بود و


(9) معنی ضرب المثل طمع از نجاست سگ هم نجس تر است چیست
29.02.2020 داستان ضرب المثل طمع از نجاست سگ هم نجس تر است. یکی بود یکی نبود . روزی پادشاهی وزیرش را صدا کرد و گفت دلم می خواهد بدانم در دنیا چه چیزی از چیزهای دیگر بدتر و نجس تر است حتی از نجاست سگ هم نجس تر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا