سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل پایش را از گلیمش بیشتر دراز کرده است

 معنی ضرب المثل پایت را به اندازه گلیمت دراز کنپایت را به اندازه گلیمت دراز کن کنایه از چیست؟

ضرب المثل «پا را از گلیم خود دراز تر کردن» زمانی به کار می رود که شخصی حد و حدود خود را نداند.

گاهی زیاده خواهی برخی افراد باعث می شود که آن ها بدون توجه به شان و مقام شان چیزی را درخواست کنند که کاملا نابجا می باشد در این صورت ما این ضرب المثل را درباره ی آن ها به کار می بریم.

ضرب المثل «پا را از گلیم خود دراز تر کردن» به ما یاد آوری می کند هر شخص بایستی در انتظاراتی که از دیگران دارد حد و مرز خود را بشناسد و بیش از آن چه که باید درخواست و توقعی نداشته باشد.

هم چنین این ضرب المثل متذکر این مطلب است که در انجام دادن هر کاری باید توانایی های خود را در نظر بگیرم و با زیاده خواهی، خود را به دردسر نیندازیم.

ریشه و داستان ضرب المثل

در یکی از روز ها شاه عباس صفوی از راهی گذر می کرد که درویشی را دید روی گلیم اش دراز کشیده و خوابیده است.

درویش پا های خود را جمع کرده و به اندازه ی گلیم درآمده بود، شاه با دیدن درویش دلش سوخت و دستور داد تا یک مشت سکه به او بدهند.

چند دقیقه بعد که شاه از آن جا دور شد درویش اتفاق پیش آمده را با دوستان خود در میان گذاشت، یکی از درویش ها که سخنان او را شنید به فکر افتاد تا او هم از شاه انعامی بگیرد.

درویش دوم پوست تخت خود را در راه بازگشت شاه پهن کرد و منتظر ماند، پس از مدتی موکب شاه از دور نمایان شد و درویش برای جلب نظر شاه روی پوست دراز کشید و هر یک از دست‌‌ ها و پا های خود را به طرفی دراز کرد به طوری که نصف بدنش از پوست بیرون زده و روی زمین بود.

شاه نزدیک شد و با دیدن درویش در آن وضع و حال دستور داد تا تمام قسمت های بدن درویش که بیرون از پوست مانده بود را قطع کنند .

یکی از نزدیکان شاه با کنجکاوی از او سوال کرد: شما هنگام رفتن درویشی را دیدید که روی زمین خوابیده بود و به او انعام دادید اما اکنون در راه بازگشت درویش دیگری را دیدید روی زمین خوابیده است و دستور دیگری دادید، چه رازی پشت این کار شماست و علت چیست؟

شاه پاسخ داد : درویش اولی پایش را به اندازه ی گلیم خود دراز کرده بود اما درویش دومی پایش را از گلیم اش بیش تر دراز کرده بود.

معادل انگلیسی

Cut your coat according to your cloth


(1) پایش را اندازه ی گلیمش دراز کرده
پایش را اندازه ی گلیمش دراز کرده روزی شاه عباس از راهی می گذشت. درویشی را دید که روی گلیم خود خوابیده است و چنان خود را جمع کرده که به اندازه ی گلیم خود درآمده. شاه دستور داد یک مشت سکه به درویش دادند. درویش شرح ماجرا را برای دوستان خود گفت. در میان آن


(2) داستان ضرب المثل پا را به اندازه گلیم دراز کردن - میهنبد
داستان ضرب المثل پا را به اندازه گلیم دراز کردن. ضربالمثل پا را به اندازه گلیم دراز کردن را زمانی به کار میبرند که بخواهند به کسی گوشرد کنند که به قاعده حد و تواناییهای خودش قدم بر دارد و شأن خود را در امور بشناسد. میگویند که پادشاهی روزی برای سرکشی مناطق مختلف شهر و


(3) داستان ضرب المثل پا را به اندازه گلیم خود دراز کن
شاه فرمود که درویش اولی پایش را به اندازه گلیم خود دراز کرده بود اما درویش دومی پاش را از گلیمش بیشتر دراز کرده بود.


(4) داستان ضرب المثل پا را به اندازه گلیم خود دراز کن
داستان ضرب المثل پا را به اندازه گلیم خود دراز کن ضرب المثل پا را به اندازه گلیم خود دراز کن در انجام کارها باید حد و مرز خود را شناخت و به اندازه


(5) داستان ستاره
معنی ضرب المثل سواره خبر از حال پیاده ندارد و داستان آن معنی ضرب المثل هر کسی را بهر کاری ساختند و داستان آن معنی ضرب المثل پیری و معرکه گیری و داستان آن


(6) معنی و داستان ضرب المثل جواب ابلهان خاموشی است - مجله عصر
29.03.2020 داستان این ضرب المثل از این قرار است که شیخ الرئیس ابوعلی سینا هنگام عبور از شهری به جایی رسیده و اسب خود را به درختی می بندد، مقداری یونجه و علوفه جلوی او می ریزد، خودش هم مشغول خوردن غذا می شود، یک روستایی سوار بر الاغ به


(7) معنی ضرب المثل شب دراز است و قلندر بیدار و داستان آن ستاره
03.10.2021 معنی ضرب المثل شب دراز است و قلندر بیدار. این ضرب المثل یعنی برای انجام دادن کاری که برای آن زمان کافی وجود دارد، شتاب و عجله نباید کرد. وقت بسیار است شتاب و عجله شایسته نیست. اگر در کاری عجله کنیم ممکن است نتوانیم درست تصمیم بگیریم یا ممکن است دچار اشتباه شویم.


(8) حکایت ضربالمثل پا را از گلیم خود درازتر کردن و ریشه آن
پادشاه در پاسخ گفت اولی پایش را به اندازه گلیمش دراز کرده بود و حد و حدودش را شناخته بود اما این یکی پا را بیش از گلیمش دراز کرده. از این رو این ضربالمثل را زمانی به کار میبرند که بخواهند به کسی گوشزد کنند که به قاعده حد و تواناییهای خودش قدم بر دارد و شأن خود را در امور


(9) داستان و معنی ضرب المثل موش تو سوراخ نمیرفت جارو به دمش
25.08.2020 در این مطلب معنی ضرب المثل موش تو سوراخ نمیرفت و داستان و حکایت آن را میخوانیم. معنی ضرب المثل موش تو سوراخ نمیرفت جارو به دمش می بست. یعنی برای حل کردن یک مشکل کوچک، مشکلی بزرگتر ایجاد کردن. این ضرب المثل درباره افرادی به کار می


(10) داستان و ریشه ضرب المثل پاشنه آشیل
یکی از تیراندازان مشهور به نام پاریس یا آپولون که نقطه ی ضعف حریف را پیدا کرده بود تیر زهر آلودی درست بر قوزک پای آشیل زد و کارش را ساخت و این عبارت از آن تاریخ ضرب المثل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا