سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل چند مرده حلاجی

ریشه ضرب المثل چند مرده حلاجیریشه ضرب المثل چند مرده حلاجی

ضرب المثل ” چند مرده حلاجی کنایه از اوج توانایی و قدرت یک شخص برای انجام کار های مهم می باشد.

زمانی که بخواهیم مسئولیت سنگین و سختی را به شخصی واگذار کنیم به او می گوییم ببینیم چند مرده حلاجی؟! یعنی تا چه حد می توانی از پس این مسئولیت ها بر آیی.

معنی این ضرب المثل در لغت نامه ی دهخدا نیز این چنین ذکر شده است:

چَند مَرده حَلاج بودن ؛ کنایه از انجام دادن کاری که در حد توانایی چند مرد باشد. شاید تشبیه به عمل چند مرد حلاج باشد که یک تن آن را انجام دهد، جایی که کسی بر سر لاف زنی و خود ستایی آید گویند: ببینم چند مرده حلاجی؟ از عهده ی چند منصور حلاج توانی بر آمد.

ضرب المثل ” چند مرده حلاجی” بر گرفته از داستانی درباره ی حسین بن منصور حلاجی عارف و فقیه مشهور است که او را نماد استقامت و پایداری می دانند.

ریشه و داستان ضرب المثل

حسین بن منصور حلاج از عارفان مشهور ایران می باشد که در سال 244 هجری در منطقه طور که از توابع فارس بود متولد شد، شغل پدر او حلاجی و پنبه فروشی بود و در خوزستان زندگی می کرد.

حسین بن منصور حلاج بسیار باهوش بود و در دوازده سالگی قرآن کریم را حفظ کرد.

او مدتی را به تحصیل علم پرداخت و پس از چندی به بصره رفت و در مدرسه ی حسن بصری راه و روش صوفیان را آموخت، لباس درویشان را از دست عمر و بن عثمان مکی ( از مشایخ عرفانی – صوفی، عارف و عالم سده ی سوم قمری) پوشید و رفته رفته به آیین و طریقت بزرگان عرفا و صوفیه زمان خود نظیر جنید بغدادی در آمد.

او در طول حیات خود بین شهر های بغداد و بصره و اهواز و خراسان در رفت و آمد بود و با کسانی که به ظاهر صوفی بودند مخالفت می کرد، همین مسئله رفته رفته باعث شد تا او دشمنانی پیدا کند.

اگر چه بسیاری از فقیهان آن زمان حسین بن حلاج را یکی از اولیای خدا و او را مردی بزرگ و بلند ‌مرتبه می دانستند اما برخی هم به علت کینه ای که از او به دل گرفته بودند تهمت دروغ گویی به حسین بن حلاج زده و او را در نظر مردم بد جلوه می دادند.

تهمت و دروغ های مخالفان به جایی رسید که به حلاج نسبت جادوگری و شعبده بازی و کفر دادند و گفتند که او در در شورش بغداد که سال 296 هجری قمری رخ داد، دست داشته است.

حاکم وقت یعنی حامد بن عباس با همکاری ابو عمر حمادی از خلیفه ی عباسی خواستند که فرمان اعدام وی را صادر کند. خلیفه هم درخواست آن‌ ها پذیرفت و حکم اعدام را برایش صادر کرد.

حلاج که به حقانیت عقیده و آرمان خویش ایمان داشت و معراج مردان را بر سر دار می ‌دانست تا آخرین لحظات زندگی از عقاید خود دفاع کرد و ترس به دل راه نداد.

سر انجام او را در روز 24 ماه ذیقعده سال 309 هجری قمری به شکلی فجیع و دستانی بسته به دار آویختند، بعد از دار زدن، مامورین دو دست او را قطع کردند حلاج در همان حال لبخند زد.

مردم از دیدن لبخند او در آن حال، تعجب کردند و پرسیدند: برای چه می خندی؟

حلاج پاسخ داد: قطع کردن دستان یک انسان بسته کار راحتی است.

سپس صورتش را چرخاند و با خونی که از کتفش جاری بود آن را خونی کرد، شخصی از او پرسید چرا صورتت را خون ‌آلود کردی؟

حلاج گفت: می دانم که خون زیادی از من رفته و به همین خاطر چهره ام زرد شده است، فکر می کنید که این رنگ زرد به خاطر ترس است صورتم را خونی کردم تا در نظر شما سرخ و گلگون باشم.

بعد از آن چشم های حلاج را در آوردند که مردم با دیدن آن صحنه بسیار آشفته و عصبانی شدند و دست به شورش زدند، در آن شورش دکان ها و ساختمان ها را به آتش کشیدند و خراب کردند.

مامورین این بار برای ساکت کردن حلاج زبان او را بریدند و سپس سرش را از تنش جدا کردند، حلاج در وقت جدا شدن سرش تبسمی کرد و جان داد.

سپیده دم فرا رسیده بود که جسد حلاج را آتش زدند و در پایان خاکستر او را در رود دجله ریختند.

از آن پس استقامت و پایداری حلاج زبانزد خاص و عام شد و همین ماجرا باعث شد تا مردم برای آزمودن تاب و توان یک شخص از ضرب المثل ” چند مرده حلاجی ” استفاده کنند.


(1) معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی - دانشچی
ریشه ضرب المثل چند مرده حلاجی. ریشه این ضرب المثل بر میگردد به داستان عارف مشهور، حسین بن منصور حلاجی. با دسیسه هایی که ضد او ساختند، حلاج را به دار آویختند. سپس مامورین 2 دستش را قطع کردند. در آن لحظه حسین بن


(2) بررسی معنی و مفهوم کنایه چند مرده حلاج بودن ستاره
24.04.2021 داستان و ریشه ضرب المثل چند مرده حلاجی. این ضرب المثل به شخصیت و سرنوشت حسین بن منصور حلاج، از مشهورترین عارفان ایران در قرن سوم هجری اشاره دارد که به معرفت رسیده بود. حلاج تا آخرین لحظات زندگی بر حقانیت عقیده و آرمان خودش پایدار ماند.


(3) ریشه و داستان ضرب المثل چند مرده حلاجی - بدون
اما برای این ضرب المثل دو ریشه ذکر شده ، یکی ریشه لغوی آن است که از حلاج به معنی پنبه زن می آید ، پنبه زن ها دوره گرد هایی بودند که پنبه ها را با وسایلی که داشتند ، آماده برای تهیه تشک و متکا و لخاف می کردند ، این کار نیاز به توان بدنی و صبر زیاد داشت و هر کسی از پس آن بر نمی آمد


(4) معنی ضرب المثل فارسی چند مرده حلاجی - کجارو
معنی ضرب المثل فارسی چند مرده حلاجی. محمد مهدی حسنی جمعه، 12 شهریور 1395 ساعت 2300. اشتراک گذاری. ضربالمثل چند مرده حلاجی، به زمانهای قدیم باز میگردد و در مورد مردی به اسم حسین بن حلاج منصوری یکی از عالمان و عرفای شهر بغداد بوده است. در خواندن این داستان با کجارو


(5) معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی - مهین فال
06.08.2016 معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی. معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی هرگاه کسی بر سر لاف زنی و خودستایی برآید از باب تعریض وکنایه در جوابش میگویند ببینیم چند مرده حلاجی و یا به اصطلاح دیگر باید دید


(6) معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی جدول یاب
چند مرده حلاجی. هرگاه کسی بر سر لاف زنی و خودستایی برآید از باب تعریض و کنایه در جوابش می گویند ببینیم چند مرده حلاجی و یا به اصطلاح دیگر باید دید چند مرده حلاجی یعنی باید دید که در انجام کار تا چه اندازه موفق خواهی بود. به گفته علامه دهخدا در امثال و حکم عبارت چند


(7) ضرب المثل چند مرده حلاج بودن ریشه از کجا دارد جدول یاب
07.05.2021 داستان و ریشه ضرب المثل چند مرده حلاجی. این ضرب المثل به شخصیت و سرنوشت حسین بن منصور حلاج ، از مشهورترین عارفان ایران در قرن سوم هجری اشاره دارد که به معرفت رسیده بود. حلاج تا آخرین لحظات زندگی بر حقانیت عقیده و آرمان خودش پایدار ماند.


(8) چند مرده حلاجی
06.11.2021 چند مرده حلاجی مجموعه دنیای ضرب المثل. هرگاه کسی بر سر لاف زنی و خودستایی برآید از باب تعریض و کنایه در جوابش میگویند ببینیم چند مرده حلاجی و یا به اصطلاح دیگر باید دید چند مرده حلاجی یعنی باید دید که در انجام کار تا چه اندازه موفق خواهی بود.


(9) مجموعه کامل ضرب المثل های فارسی با معنی بر اساس الفبا
30.10.2021 داستان این ضرب المثل به این صورت است که بر سفره کریم خان زند، لرزانک چیزی شبیه به ژله گذاشته بودند. یکی از نزدیکان گفت میل بفرمایید. خیلی قوت دارد. کریم خان گفت این که میلرزد. چیزی که خودش را نمیتواند نگه دارد، چه طور مرا نگه میدارد


(10) ریشه ضرب المثل چند مرده حلاجی - دانشچی
آشنایی با معنی و مفهوم ضرب المثل چند مرده حلاجی چند مرده حلاجی کنایه از چیست در این پست با معانی و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید با دانشچی همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا