سرگرمیعمومیویژه

معنی و ریشه ضرب المثل مرغ از قفس پرید

معنی ضرب المثل مرغ از قفس پریدمعنی ضرب المثل مرغ از قفس پرید

ضرب المثل ” مرغ از قفس پرید یعنی حریف از چنگ و دامی که برایش پهن کرده بودیم، گریخت.

این ضرب المثل زمانی به کار می رود که در درگیری های نظامی، سیاسی یا احتماعی یکی از طرفین از ترس مقابله با دشمن میدان را خالی کرده و به جای امنی پناه ببرد، در این صورت نقشه های طرف قوی تر برای شکست حریف، نقش بر آب شده و با ناراحتی و حسرت می گوید ” مرغ از قفس پرید”.

حسرتی که با گریختن حریف از میدان نصیب طرف قوی تر می شود درست شبیه شخصی است که سالیان طولانی را صرف نگه داری از پرنده ای در قفس می کند و یک لحظه غفلت باعث می شود پرنده از قفس بیرون پریده و فرار کند، این شخص تا همیشه حسرت این را دارد که اگر غفلت نمی کرد پرنده از چنگش بیرون نرفته بود.

گاهی نیز از این ضرب المثل در مواقعی که فرصت های طلایی زندگی را از دست می دهیم، استفاده می کنیم، به طور کلی می توان گفت ضرب المثل “مرغ از قفس پرید” برای فرصت، شخص و یا چیزی که از دست رفته است مورد استفاده قرار می گیرد.

مرغ از قفس پرید به انگلیسی : The bird is (or has) flown

ریشه و داستان ضرب المثل ” مرغ از قفس پرید

این ضرب المثل بر گرفته از داستان و اتفاقی می باشد که در کشور انگلستان به وقوع پیوسته است.

پرنس ویلز با نام چارلز اول در سن بیست و پنج سالگی بر تخت سلطنت انگلستان نشست، در ابتدا تصور می شد که شاهزاده ی جوان بر خلاف پدرش به قانون وفادار باشد و مصوبات پارلمان را محترم شمرده و مخالفتی با آن ها نداشته باشد، اما پس از مدتی مخالفت های او با پارلمان شروع شد و این ماجرا آن چنان بالا گرفت که سه بار انحلال پارلمان انگلستان را در پی داشت.

فرمان های او برای انحلال پارلمان و مخالفت هایش کم کم هر گونه امید و خوش بینی را به یأس و بدبینی مبدل ساخت زیرا چارلز فقط در زمان نیاز و اضطرار فرمان به تشکیل مجلس و پارلمان داده و زمانی که کوچک ترین مخالفتی از طرف نمایندگان می دید مجلس را منحل و مخالفین را تحت فشار و شکنجه ی شدید قرار می داد.

آخرین پارلمان تاسیس شده در زمان چارلز اول 13 سال طول کشید که به علت طولانی بودن زمان آن، پارلمان طویل نام گرفت، نمایندگان این پارلمان از همان روز اول تصمیم گرفتند که از قدرت چارلز کاسته و او را از میان بر دارند و مذهب انگلیس را به مذهب پوریتن ( پوریتن ها قومی از مسیحیان هستند که به ظاهر به دستورات انجیل عمل می کنند و بسیار متعصب می باشند) تغییر دهند.

نمایندگان پارلمان طویل برای اثبات قدرت خود به پادشاه تنها چند روز پس از تشکیل پارلمان استرافورد و لود دو نفر از وزرای متعصب حکومت پادشاهی را به جرم خیانت به پای محکمه کشاندند و اولی را در همان ابتدا سر بریدند و دومی را چهار سال بعد به قتل رساندند، پس از آن قانونی تصویب کردند که بر اساس آن شاه نمی توانست بدون اجازه ی نمایندگان، پارلمان را منحل کند.

مدتی گذشت اما باز هم چارلز به مجلس خیانت کرد و موجب تحریک و شورش کاتولیک مذهبان ایرلند شد، این بار نمایندگان قانون جدیدی را تصویب کردند که اختیار لشکر کشی و انتخاب افسران را هم از او می گرفت.

در پی اقدامات پارلمان، چارلز اول موقعیت اش را در خطر دید و سعی کرد که قدرت خود را به نمایندگان نشان داده و با آن ها مقابله کند، بدین منظور با آن که نمایندگان از هر جهت مصونیت داشتند بی خبر به مجلس رفت تا سران مخالفان را دستگیر و آن ها را مجازات کند اما وقتی که به مجلس رسید دید که مخالفان آن جا حضور ندارند زیرا آن ها از جریان توطئه آگاه شده و آن روز به مجلس نیامده بودند.

نمایندگان در آن روز جایی امن پنهان شدند و خود را نجات دادند پس از آن اتفاق ضرب المثل “مرغ از قفس پرید” زبانزد خاص و عام شد.


(1) معنی ضرب المثل مرغ از قفس پرید جدول یاب
ضرب المثل در اصطلاح به معنای مثل زدن است. هر زبانی ضرب المثل های خاص خود را دارد. ضرب المثل ها در طول سالیان با زبان مبدا رشد کرده اند و در حافظه ها باقی مانده اند.


(2) ریشه ضرب المثل مرغ از قفس پرید فایندز
ریشه ضرب المثل مرغ از قفس پرید proverb دنیای ضرب المثل ایرانی دنیای ضرب المثل های ایرانی دنیای ضرب المثل انگلیسی دنیای ضرب المثل فارسی


(3) داستان ضرب المثل مرغ از قفس پرید - نوشتنی
04122020 این ضرب المثل که در چند سال اخیر گاهگاهی مورد استفاده قرار گرفته است در کشور انگلستان ریشه گرفته و داستان تاریخی شیرین و عبرت انگیزی دارد که احتمالا به این شرح است در سال 1625 میلادی پس از جیمز اول


(4) مرغ از قفس پرید -
02112021 مرغ از قفس پرید. مجموعه دنیای ضرب المثل. در مبارزات سیاسی و نظامی واجتماعی اگر یکی از دو طرف متقابل و متخاصم احساس ضعف و زبونی کند و قبل از آنکه به دست مخالفان افتد میدان مبارزه را ترک گفته به محل امنی دور از چشم دشمنان پناه ببرد ظرفا و


(5) معنی ضرب المثل مرغ از قفس پرید - شیعه نیوز خبر فارسی
ضرب المثل مرغ از قفس پرید یعنی حریف از چنگ و دامی که برایش پهن کرده بودیم، گریخت.


(6) ریشه ضرب المثل مرغ از قفس پرید
ریشه ضرب المثل مرغ از قفس پرید مرغ از قفس پرید. یعنی از چنگ ما خلاص شد و از دامی که برایش چیده بودیم در رفت. چند سال اخیر گاهگاهی مورد استفاده قرار گرفته است در کشور انگلستان ریشه گرفته و


(7) بررسی و ریشه یابی معروف ترین ضرب المثل های فارسی
مقدمه در این بخش بررسی و ریشه یابی معروف ترین ضرب المثل های فارسی را مد نظر داشته ایم و بدین لحاظ از منابع مختلفی سود جسته ایم .


(8) ضرب المثل مرغ از قفس پرید
ضرب المثل مرغ از قفس پرید. مجموعه ضرب المثل ها. در مبارزات سیاسی و نظامی واجتماعی اگر یکی از دو طرف متقابل و متخاصم احساس ضعف و زبونی کند و قبل از آنکه به دست مخالفان افتد میدان مبارزه را ترک گفته به محل امنی دور از چشم دشمنان پناه ببرد ظرفا و نکته سنجان، حتی همان جبهۀ مخالف


(9) سالنگی ریشه تاریخی برخی ضرب المثل ها
می توان گفت ریشه ضرب المثل جواب ابلهان خاموشی است از همین حدیث شریف نشأت گرفته است. مرغ از قفس پرید این همه ضرب المثل است که بیشتردر مبارزات سیاسی، نظامی واجتماعی نقل می شود. اگر یکی از دو طرف


(10) ریشه ضرب المثل های فارسی - آسان زبان
مرغ از قفس پرید. مدینۀ فاضله مجذوب و مرعوب مجاهد روز شنبه مثل کبک سرش را زیر برف می کند. ماهی از سر گنده گردد نی زدم. ماستها را کیسه کرد. ماست و دروازه ماست مالی کردن ما را ازین نمد کلاهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا