سرگرمیعمومیویژه

معنی و ریشه ضرب المثل کلاهش پس معرکه ست و داستان

معنی ضرب المثل کلاهش پس معرکه استمعنی ضرب المثل کلاهش پس معرکه است

ضرب المثل کلاهش پس معرکه است” کنایه از شکست یک شخص در کار هاست.

برخی اوقات با وجود تلاش و کوشش بسیار نه تنها به نتیجه ی دلخواه نمی رسیم بلکه شکست سختی نیز می خوریم که جبران آن مشکل به نظر می رسد در این شرایط ضرب المثلکلاهش پس معرکه است” به کار برده می شود.

شکست در کار ها باعث می شود مزدی که از تلاش و زحمت خود انتظار داشتیم را نگرفته و دچار نا امیدی شویم اما باید در نظر داشت که موفقیت یا عدم موفقیت در کار ها همراه با دلایلی ست که اگر آن ها را بررسی کنیم در آینده عملکرد بهتری خواهیم داشت.

کسی که دچار شکست می شود اصطلاحا کلاهش پس معرکه خواهد بود اما انسان موجود بسیار توانایی است و با تدبیر و تدبر می تواند از این مرحله عبور کرده و مشکلات را پشت سر بگذارد.

ریشه و داستان ضرب المثلکلاهش پس معرکه است”

در زمان های گذشته که سرگرمی هایی مانند سینما، تلویزیون و تئاتر به شکل امروزی وجود نداشت مردم به تماشای برنامه های نمایشی دراویش و شعبده باز ها می رفتند.

برنامه های نمایشی دراویش و شعبده باز ها هم به این شکل بود که آن ها بر سر معابر پر رفت و آمد و چهار راه ها معرکه می گرفتند و هنر ها و شعبده های خود را همراه با توضیح و شرح آن، برای مردم اجرا می کردند.

هر چه این هنر و کار از اهمیت بالا تری بر خوردار بود تماشاچیان راضی تر بوده و مبلغ بیش تری را بابت دیدن و سرگرم شدن به معرکه گیران پرداخت می کردند.

کار دراویش معرکه گیر شعبده بازی، مسئله گویی، مارگیری، مناقب خوانی و شرح معجزات حضرت رسول اکرم (ص) و اولیای دین ، عملیات پهلوانی ، قصه گویی و از این قبیل کار ها بود.

نحوه ی اجرای معرکه هم به این شکل بوده که در ابتدا درویش یا شعبده باز در وسط چهار راه یا معبر عمومی پارچه ای پهن می کرده و سپس با کمک افرادش مشغول شعر خوانی و سوال و جواب می شده، مردم عادی اجازه نداشتند به یک الی دو متری این پارچه نزدیک شوند زیرا این محدوده جزو حریم درویش معرکه گیر محسوب می شد و او در هنگام اجرای برنامه در این مسافت رفت و آمد می کرد.

در بیرون از این محدوده مردم تماشاچی و مشتاق دور تا دور حلقه زده و نمایش معرکه گیران را تماشا می کردند، در صورتی که هنگام نمایش بر تعداد تماشاچیان افزوده می شد دروایش به کسانی که در صف اول تا سوم تماشاگران ایستاده بودند می گفتند که روی زمین بنشینند تا صف های بعدی هم بتوانند نمایش را ببینند.

گاهی پیش می آمد که یکی از تماشاچیان که در صف جلو نشسته بود با اطرافیان اختلاف پیدا می کرد و یا کاری می کرد و حرفی می زد که موجب حواس پرتی معرکه گر و به هم خوردن نظم نمایش می شد، در این موقعیت یکی از تماشاگران برای خاتمه دادن به دعوا و اختلاف، کلاه آن شخص مزاحم که باعث ایجاد دعوا شده بود را بر می داشت و به خارج از دایره ی نمایش یعنی پشت سر معرکه پرتاب می کرد.

بدین ترتیب شخص مزاحم به سرعت برای یافتن کلاهش از صف اول خارج می شد و با خارج شدن او اطرافیان جای او را می گرفتند و چون تعداد جمعیت زیاد بود آن شخص دیگر نمی توانست به صف اول بر گردد، عبارت “کلاهش پس معرکه است” نیز از آن زمان به بعد به صورت ضرب المثل در آمده و در بین مردم رواج پیدا کرد.


(1) کلاهش پس معرکه است
31.10.2021 کلاهش پس معرکه است. این ضرب المثل ناظر برشخصی است که در اموری که دیگران نیز شرکت دارند تنها او با وجود تلاش وفعالیت خستگی ناپذیر به مقصود نرسد و از مساعی و زحمات خویش بهره نگیرد . درچنین مورد گفته می شود فلانی کلاهش پس معرکه است . یعنی وضعش طوری است که احتمال موفقیت نمی


(2) کلاهش پس معرکه است - آکا
کلاهش پس معرکه است. این ضرب المثل ناظر برشخصی است که در اموری که دیگران نیز شرکت دارند تنها او با وجود تلاش وفعالیت خستگی ناپذیر به مقصود نرسد و از مساعی و زحمات خویش بهره نگیرد . درچنین مورد گفته می شود فلانی کلاهش پس معرکه است


(3) معنی ضرب المثل فارسی کلاهش پس معرکه است - کجارو
معنی ضرب المثل فارسی کلاهش پس معرکه است. ضربالمثل کلاهش پس معرکه است، به سالهای قدیم بازمیگردد و اشاره به درویشان و شعبده بازانی دارد که بر سر چهار راهها به شعبدهبازی و اجرای حرکات زیبا میپرداختند. در خواندن این مقاله با کجارو همراه باشید.


(4) معنی ضرب المثل پیری و معرکه گیری و داستان آن ستاره
17.04.2021 معنی ضرب المثل پیری و معرکه گیری و داستان آن ریشه در نمایش معرکه گیری پهلوانان در خیابان دارد که سن خاصی داشته است. معنی سر پیری و معرکه گیری یعنی انجام کارهایی که شایسته افراد کهنسال نیست و برای سرزنش به کار میرود.


(5) معنی ضرب المثل کلاهش پس معرکه است - مهین فال
30.10.2017 کلاهش پس معرکه است از این رهگذر و بساط معرکهگیری به صورت ضرب المثل درآمد. این ضربالمثل ناظر بر شخصی است که در اموری که دیگران نیز شرکت دارند تنها او با وجود تلاش و فعالیت خستگیناپذیر به مقصود


(6) ریشه ضرب المثل های فارسی - آسان زبان
با کلیک کردن بر روی هریک از ضرب المثل ها، صفحۀ جدیدی باز شده که طی آن، ریشه و منشاء مثل مورد نظربطور مبسوط مورد بحث قرار گرفته است. نمایش محتویات. 10 25 50 100. جستجو عنوان ضرب المثل. آره آورده. آش شله قلمکار. آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است. آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند


(7) کلاهش پس معرکه ست
ریشه ضرب المثل در زمان های قدیم معمول بود که دراویش وشعبده بازها در سر چهارراه ها و معابر عمومی معرکه می گرفتند و چند چشمه بازی می کردند، یعنی هنرها و شعبده بازیهای خود را ضمن اظهار مطالب مشروحی به تماشاچیان نشان می دادند و


(8) پادکست داستانی ترپند TarPand on Apple Podcasts
11.06.2021 این قسمت ترپند به ریشه ضربالمثل کلاهش پس معرکه است میپردازه و داستان پشتش رو روایت میکنه، در پایان هم به یکی دیگه از ویژگی ضرب المثلها که جنبه استعاری ضرب المثل هست .میپردازیم


(9) داستان ضرب المثل کلاهش پس معرکه است - YouTube
28.09.2021 در این ویدیو داستان ضرب المثل فارسی ، کلاهش پس معرکه است رو خواهید شنید . این داستان به زمان قدیم و معرکه گیری


(10) گل نوشته ها، مجموعه داستان های کوتاه ریشه ضرب المثل
کلاهش پس معرکه ست. ریشه ضرب المثل در زمان های قدیم معمول بود که دراویش وشعبده بازها در سر چهارراه ها و معابر عمومی معرکه می گرفتند و چند چشمه بازی می کردند، یعنی هنرها و شعبده بازیهای خود را ضمن اظهار مطالب مشروحی به تماشاچیان نشان می دادند و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا