سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه

حکایت دوستی خاله خرسهمفهوم و داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه

ضرب المثل دوستی خاله خرسه در شرایطی به کار می رود که شخصی بخواهد به دوستش محبت کند اما از روی نادانی و جهالت به دوست خود ضربه می زند، این شخص در پایان به شدت از کار خویش پشیمان می شود اما متاسفانه هیچ وقت پشیمانی سودی ندارد و اتفاقی که نباید، رخ داده است.

ضرری که این دوستی ها به انسان می زنند از ضربه ی دشمن بدتر است زیرا انسان همواره برای مقابله با دشمن آماده است اما در مقابل دوستانی که از آن ها انتظار خوبی دارد بی دفاع می باشد و بدی و ضرر از طرف آن ها ممکن است به قیمت گزافی برای انسان تمام شود.

توجه به این نکته ضروری است که افراط در محبت نیز می تواند مانند افراط و تفریط در هر کاری دیگری باعث مختل شدن زندگی اطرافیان شود، زیرا برخی هم، از سر محبت انسان را آزار می دهند، این گونه افراد هیچ حریم شخصی برای طرف مقابل قائل نیستند و فکر می کنند به علت رابطه ی دوستانه ای که با شخص دارند می توانند در هر کاری دخالت کنند دوستی آنان نیز شبیه همان دوستی خاله خرسه است.

ضرب المثل “دوستی خاله خرسه” مفهوم یکسانی با ضرب المثل “دشمن دانا به از نادان دوست” دارد که هر دو اشاره به آسیب و ضرری است که دوست نادان می تواند به انسان وارد کند.

این ضرب المثل بر گرفته از یکی از داستان های کتاب پنچاتنترا می باشد، پنچاتنترا یا پنجه تنتره کتابی از هند باستان است که شامل مجموعه‌ای از حکایات حیوانات که به صورت منظوم و منثور در یک قالب داستانی که جنبه اخلاقی دارد تنظیم شده و اساس کتاب کلیله و دمنه فارسی و عربی است.

ریشه داستان ضرب المثل

پیرمرد ثروتمندی بود که تمام خانواده ی خود را از دست داده و به تنهایی در یک باغ بزرگ زندگی می کرد، او با این که از مال و ثروت دنیا چیزی کم نداشت اما همیشه ناراحت و غمگین بود زیرا هیچ دوست و همراهی نداشت.

او به سختی این مال و ثروت را به دست آورده بود و ایامی را به یاد داشت که مردم به علت فقر با او دوست نمی شدند و حالا که او مال و ثروتی برای خود دست و پا کرده بود دیگر خودش تمایلی به دوستی با دیگران نداشت زیرا می دانست که اگر شخصی به سراغ او بیاید تنها به خاطر ثروتش است.

پیرمرد روزی دلتنگ و غمگین به جنگل رفت و آن جا در حال قدم زدن بود که خرس پیر و تنهایی را دید، با دیدن او فکر کرد زندگی این خرس چقدر شبیه خودش است پس با او دوست شد.

آن ها روز های زیادی کنار هم بودند، بی دریغ به یک دیگر عشق می ورزیدند و دوستی شان به اوج خود رسیده بود.

روزها که پیرمرد برای دیدن خرس به جنگل می آمد از خستگی زیر سایه درختی استراحت می کرد و در مدت خواب و استراحت پیر مرد، خرس بالای سر او مراقب بود تا حشرات او را اذیت نکنند.

در یکی از همین روزها پیر مرد به درختی تکیه داده و در خواب بود و خرس بالای سرش نشسته بود.

خرس دید که مگسی روی صورت پیرمرد نشسته است، او هر چه قدر تلاش کرد نتوانست مگس را از پیرمرد دور کند، مگس سمج کمی دور می شد و دوباره روی صورت پیرمرد می نشست.

خرس که دیگر کلافه شده بود کمی فکر کرد و بعد با عصبانیت سنگ بزرگی را بر داشت تا مگس روی صورت پیرمرد را بزند.

او سنگ را بلند کرد و با تمام توان به مگسی که روی صورت پیرمرد نشسته بود زد، اما بعد از چند ثانیه تازه متوجه شد که چه کاری انجام داده است.

خرس با بی فکری و نادانی اش باعث کشته شدن پیرمرد شده بود، از این رو دوستی با افراد نادان را شبیه دوستی همین خرس می دانند که عاقبت خوبی ندارد و تنها باعث ضرر است.

معادل انگلیسی

Bear’s service


(1) معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه - دانشچی
معنی دوستی خاله خرسه یعنی چه . 1- یعنی کسی می خواهد به دوستش سودی برساند اما از روی جهالتش کاری می کند که هم دوستش را از دست می دهد هم خودش پشیمان میشود. 2- این ضرب المثل را هنگامی به کار می برند که کسی با خود خیال می کند که به دیگران محبت می کند اما در اصل آنها را آزار می دهد.


(2) معنی ضرب المثل فارسی دوستی خاله خرسه - کجارو
معنی ضرب المثل فارسی دوستی خاله خرسه. در این سری از معانی ضربالمثلها میخواهیم به تاریخچه ضربالمثل دوستی خاله خرسه اشاره کنیم که در مورد پیرمرد ثروتمندی است که با اینکه وضع مالی خوبی دارد، اما همیشه تنها بوده و همدمی نداشته است. در خواندن این داستان با کجارو همراه


(3) داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه - میهنبد
داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه. در مورد دوستی با فرد نادانی که از روی محبت موجب آزار دوست خود می شود این مثل معروف شده که می گویند دوستی فلانی مثل دوستی خاله خرسه است.. داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه.


(4) داستان ضرب المثل دوستی خاله خرسه
ضرب المثل دوستی خاله خرسه یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود . پیرمردی در دهی دور در باغ بزرگی زندگی می کرد . این پیرمرد از مال دنیا همه چیز داشت ولی خیلی تنها بود ، چون در کودکی پدر و مادرش از دنیا رفته بود و خواهر و برادری نداشت .


(5) داستان ضربالمثل دوستی خاله خرسه
28.12.2012 دوستی خاله خرسه. یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود . پیرمردی در دهی دور در باغ بزرگی زندگی می کرد . این پیرمرد از مال دنیا همه چیز داشت ولی خیلی تنها بود ، چون در کودکی پدر و مادرش از دنیا رفته بود


(6) ریشه ضربالمثل دوستی خاله خرسه چیست
در باشگاه ضربالمثل امروز حکایت کوتاهی را از ضربالمثل دوستی خاله خرسه را میخوانید.


(7) انواع ضرب المثل در مورد دوست و دوستی
06.11.2021 دوستی خاله خرسه جدیدترین ضرب المثل در مورد دوست هرچه از دوست می رسد، نیکوست. دوستان وفادار بهتراز خویشند. ضرب المثل درمورد دوستی هنگام نیاز، دوستان واقعی شناخته میشوند.


(8) ضرب المثل 5 _ دوستی خاله خرسه
ضرب المثل 5 _ دوستی خاله خرسه. دوستی خاله خرسه. یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود . پیرمردی در دهی دور در باغ بزرگی زندگی می کرد . این پیرمرد از مال دنیا همه چیز داشت ولی خیلی تنها بود ، چون در کودکی پدر و مادرش از


(9) دوستی خاله خرسه حکایت
14.10.2021 دوستی خاله خرسه حکایت مردی دلیر و شجاع در راهی می گذشت، دید که اژدهایی خرسی را می بلعد. آن دلیرمرد هم که فریاد خرس مظلوم را بشنید برای رحمت و لطف بدان سو شتافت، خود را به زحمت افکند تا مهری نماید و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا