سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتادن و مفهوم

ریشه و داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتادنریشه و داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتادن

ضرب المثل ” از دماغ فیل افتادن کنایه از خود بزرگ بینی و تکبر یک شخص است، در واقع به کسی که بدون داشتن هیچ برتری نسبت به دیگران همواره خود را بهتر از آن ها بداند، می گوییم انگار از دماغ فیل افتاده است.

بعضی از افراد، خود را عاری از هر عیب و ایرادی می بینند و انتظار دارند نگاه دیگران نیز نسبت به آن ها همین طور باشد در نتیجه هیچ زمانی پذیرای کوچک ترین انتقادی نیستند.

افراد خود شیفته اگر انتقادی هم بشوند نه تنها آن را قبول نمی کنند بلکه طرف مقابل را نیز متهم به ایراد گرفتن می کنند و در نتیجه برای همیشه به رفتار زشت خود ادامه می دهند.

رفتار از سر غرور و خود خواهانه ی این افراد به مرور زمان باعث می شود تا اطرافیان از او کناره گیری کرده و فرد تنها بماند.

یادمان باشد غرور بی جا باعث می شود تا خود را کامل و بی نقص بدانیم و تنها عیب های دیگران را ببینیم و نه عیب هایی که ممکن است در رفتار و کردار خودمان باشد، اما زمانی که غرور را کنار بگذاریم متوجه می شویم که ما نیز ایراداتی داریم که با تلاش و همت می توانیم آن ها را بر طرف کنیم و رابطه ی خوب و سالم تری با اطرافیان داشته باشیم.

ریشه و داستان ضرب المثل

ریشه ی این ضرب المثل به دوره ی حضرت نوح بر می گردد، زمانی که خداوند او را مامور می کند تا از تمام حیوانات روی زمین یک جفت در کشتی اش بگذارد تا از سیل و طوفان نجات یافته و نسل شان منقرض نشود.

در یکی از روز ها همراهان حضرت نوح متوجه می شوند که کشتی پر از فضولات حیوانات شده و این خبر را به گوش پیامبر خدا می رسانند، اما حضرت نوح هر چه فکر می کند راه حلی برای این مسئله پیدا نمی کند، پس از خدا کمک می خواهد و شروع به دعا کردن می کند تا خداوند راه حلی پیش پایش بگذارد تا او و همراهانش را از آن همه فضولات و بوی بد نجات دهد.

خداوند به حضرت نوح دستور می دهد تا پشت یکی از فیل ها که در کشتی بود دست بکشد، حضرت نوح پس از شنیدن این دستور به سرعت به آن عمل می کند.

حضرت دستی به پشت فیل می کشد و بلافاصله یک خوک از خرطوم فیل به زمین می افتد، خوک هم پس از این که پایش به کف کشتی رسید شروع می کند به خوردن تمام فضولاتی که در آن جا جمع شده بود و کشتی در مدت کوتاهی از تمام کثیفی ها پاک می شود.

شیطان که نظاره گر تمام این ماجرا بود از تمیز شدن کشتی عصبانی شده و دست به پشت خوک می کشد، ناگهان از دماغ خوک، موشی بیرون می افتاد که تمام کشتی را کثیف می کند و پس از آن به فکر سوراخ کردن کشتی می افتد.

باز هم ندایی از طرف خداوند به حضرت نوح می رسد و به او دستور می دهد تا دستی پشت شیر بکشد، حضرت نوح دستش را پشت شیر می گذارد و در یک چشم به هم زدن، گربه ای از دماغ شیر بیرون می افتد.

گربه، موش را دنبال می کند و او را می گیرد، طبق روایات اسلامی، خوک، گربه و موش پس از طوفان نوح، قدم به این جهان گذاشتند و قبل از آن وجود نداشتند.

تکبر انسان های خود خواه هم دقیقا مانند همان خوکی است که از دماغ فیل افتاده بود، موجودی مفلوک که ظاهری هم شبیه به افراد خود شیفته دارد.

خوک همان طور که همگان می دانند دماغی سر بالا دارد و چشم های ریزش هم طوری است که انگار همیشه از بالا، آن هم از بالای دماغ سر بالایش به بقیه چیز ها نگاه می کند.

هم چنین اصطلاح دیگری هم در مورد آدم های از خود راضی به کار می رود: «طرف چنان دماغش را بالا می گیرد و راه می رود که انگار از دماغ فیل افتاده » که به نظر می رسد اشاره به همین داستان است.

معادل انگلیسی

He thinks he is the cat’s whiskers
He is as proud as a peacock


(1) ریشه و داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتادن - بدون
با نقل این داستان، این ضرب المثل هم برای مردمی که بیخود و بی جهت برای دیگران قیافه می گیرند و فخرفروشی می کنند، ساخته شد تا بدانند که از دماغ فیل افتادن هرگز باعث برتری حیوانی مثل خوک نمی شود.افاده و غرور بیجا و فخرفروشی به دیگران هم هرگز دلیل بهتر بودن یک انسان نیست، بلکه


(2) معنی ضرب المثل از دماغ فیل افتادن داستان - دانشچی
معنی ضرب المثل از دماغ فیل افتادن. 1- این ضرب المثل در مورد افراد از خود متشکر و از خود راضی به کار می رود که به دیگران فخر می فروشند. 2- یعنی خود را دست بالا گرفتن. 3- به این معنی است که آدمی چیز خاصی ندارد اما مدام خودش را برتر حساب می کند. 4- کسی که خود خواه و مغرور است. 5-


(3) از دماغ فیل افتادن ضرب المثل
مجموعه دنیای ضرب المثل. از دماغ فیل افتادن یعنی چی. ضرب المثلی که از دیرباز میان مردم رد و بدل می شود، به کسی اطلاق می شود که به اصطلاح، خودش را بسیار می گیرد. یعنی به زبان صریح تر، کسی که از خودراضی باشد و تکبر و


(4) ضرب المثل های فارسی 400 ضرب المثل معروف همراه معنی و مفهوم
21022021 60- از دماغ فیل افتادن متکبر ومغرور بودن. 61- از سه چیز باید حذر کرد دیوار شکسته-سگ درنده-زن سلیطه. 62- ا ز کاه کوه ساختن چیز کوچک وبی اهمیت را بزرگ جلوه دادن. 63- از کیسه خلیفه بخشیدن


(5) از دماغ فیل افتادن ضرب المثل
از دماغ فیل افتادن یعنی چی ضرب المثلی که از دیرباز میان مردم رد و بدل می شود، به کسی اطلاق می شود که به اصطلاح، خودش را بسیار می گیرد.


(6) مجموعه کامل ضرب المثل های فارسی با معنی بر اساس الفبا
30102021 معنی پس از برخورداری از شیرین کامیها و خوشیهای زودگذر گفته میشود یا در جایی که شخصی یا جمعی برای انجام کار دست به کار شوند، ولی حادثه غیرمترقبهای آنها را از ادامه خدمتگزاری باز دارد و به نتیجهای نرسیده باشند.


(7) معنی ضرب المثل از دماغ فیل افتادن جدول یاب
معنی ضرب المثل از دماغ فیل افتادن. . شهریور 98 واژه های پیشنهادی نشانه های اختصاری


(8) ضرب المثل از دماغ فیل افتادن یعنی چی
ضرب المثلی که از دیرباز میان مردم رد و بدل می شود، به کسی اطلاق می شود که به اصطلاح، خودش را بسیار می گیرد. یعنی به زبان صریح تر، کسی که از خودراضی باشد و تکبر و خودبینی اش دیگران را آزار دهد، مردم درباره اش می گویند فلانی


(9) از دماغ فیل افتادن ضرب المثل
ضرب المثلی که از دیرباز میان مردم رد و بدل می شود، به کسی اطلاق می شود که به اصطلاح، خودش را بسیار می گیرد. یعنی به زبان صریح تر، کسی که از خودراضی باشد و تکبر و خودبینی اش دیگران را آزار دهد، مردم درباره اش می گویند فلانی از دماغ فیل افتاده.


(10) ضرب المثل با حرف الف ضرب المثل های فارسی با حرف الف ستاره
27102021 انواع ضرب المثل با حرف الف مفهوم و معنی ضرب المثل فارسی و ایرانی مانند از ماست که بر ماست، از کوزه همان برون تراود که در اوست، از دماغ فیل افتاده، آسمان ریسمان به هم بافتن، آیینه شکستن خطاست و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا