سرگرمیعمومیویژه

معنی و داستان ضرب المثل دسته گل به آب دادن

دسته گل به آب دادن کنایه از چیست؟مفهوم و ریشه ضرب المثل دسته گل به آب دادن کنایه

ضرب المثلدسته گل به آب دادن ” کنایه از خراب کردن کار هاست که بیش تر مواقع نا خواسته انجام می شود و ممکن است خود فرد و دیگران را به دردسر بیندازد.

زمانی که کسی کاری را به درستی انجام نمی دهد اصطلاحا می گوییم دسته گل به آب داده است، می توان گفت معنی این ضرب المثل به دلیل کاربرد زیاد در زندگی روزمره ی ما، برای بیش تر افراد کاملا ملموس و قابل درک است.

به باور برخی دسته گل به آب دادن از روی بد شانسی نیز می تواند باشد و افرادی هستند که دست به هر کاری می زنند خرابی و خسارت به بار می آورند، متاسفانه گاهی همین باور در ذهن و قلب یک فرد ریشه دوانده و همین انرژی منفی باعث می شود فرد تا پایان عمر در گیر شکست های پی در پی باشد.

این در حالی است که با یک دیدگاه مثبت نسبت به مسائل و تحقیق و برنامه ریزی درست می توان میزان اشتباهات و خسارات یک کار را کاهش داد یا از بین برد.

پس برای دسته گل به آب ندادن، فقط باید درباره ی هر کاری خوب تحقیق کرده و قبل از شروع میزان موفقیت و شکست آن را بسنجیم.

ریشه و داستان ضرب المثل

در روزگاران گذشته و در شهری مرد جوانی بود که مردم او را بد یمن و بد شگون می دانستند، از قضا مرد جوان دست به هر کاری می زد و به هر جا که پا می گذاشت اتفاق بدی در آن جا می افتاد و همین باعث شده بود مردم از او دوری کنند.

در یکی از روز ها، مرد جوان دختری را دید که سخت عاشق و دلباخته ی او شد، دختر نیز به این جوان علاقه مند شد و آن دو تصمیم گرفتند با هم ازدواج کنند.

مرد جوان به خواستگاری دختر رفت اما خانواده ی دختر به خاطر حرف و حدیثی که پشت سر پسر گفته می شد و او را بد شگون می دانستند با ازدواج آن دو مخالفت کردند.

پس از مدتی خواستگار دیگری برای دختر پیدا شد و قرار بر این شد تا دختر با خواستگارش ازدواج کند.

مرد جوان که طاقت دیدن عروسی دختر مورد علاقه اش با مرد دیگری را نداشت سر به کوه و دشت گذاشت و از شهر رفت.

روز عروسی دختر بود که مرد برای تسکین قلبش گل های زیبایی را از دشت چید و آن را در رودخانه ای که در مسیر بود انداخت.

رودخانه درست از جایی عبور می کرد که مراسم عروسی در آن جا تدارک دیده شده بود، کودکان زیادی کنار رودخانه و در مراسم عروسی مشغول بازی بودند.

دختر های کوچکی که در آن نزدیکی بودند با دیدن دسته گل زیبا در رودخانه تصمیم گرفتند آن را به دست بیاورند، یکی از دختر ها که بیش تر از بقیه مشتاق بود و اتفاقا رابطه خویشاوندی نزدیکی با عروس داشت خود را به رودخانه انداخت تا دسته گل را بگیرد اما جریان شدید آب باعث شد او غرق شود و کسی نتواند نجاتش دهد.

این خبر به مهمانان رسید و مراسم بهم خورد و عروسی تبدیل به عزا شد.

چند روز بعد مرد جوان که از هیچ چیزی خبر نداشت با ناراحتی به شهر بر گشت و متوجه شد که عروسی دختر مورد علاقه اش بهم خورده و تمام مردم شهر از حادثه ای صحبت می کنند که در روز عروسی رخ داده است.

او خود را باعث آن اتفاق معرفی کرد و ماجرای دسته گل را برای دیگران تعریف کرد.

مردم با شنیدن حرف های مرد جوان به او گفتند: پس تو بودی که آن دسته گل را به آب دادی.

معادل انگلیسی

Mess Up

drop the ball

Slip up


(1) معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن داستان - دانشچی
معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن. 1- وقتی کسی کاری را که قرار است انجام بدهد خراب می کند میگویند دسته گل به آب داد. داستان ریشه ضرب المثل دسته گل به آب دادن


(2) حکایت ضرب المثل دسته گل به آب دادن
31032021 داستان ضرب المثل دسته گل به آب دادن. به اهریمن گفت خواهشی از تو دارم که پیروان تو در روز عروسی کاری انجام ندهند که مهمان های ما آزرده بشوند . شیطان قول داد و به پیروان خود نیز سفارش کرد. روز عروسی فرا رسید برای این که مهمانی از هر جهت باشکوه باشد آب به


(3) داستان ضرب المثل دسته گل به آب دادن
31122020 داستان ضرب المثل دسته گل به آب دادن. در این مطلب داستان ضرب المثل دسته گل به آب دادن را برای شما آورده ایم. شیعه نیوز ریشه این ضرب المثل به صورت های گوناگون گفته شده از آن جمله می گویند اهریمن میان انسان ها دوستی داشت این دوست می خواست برای پسرش زن بگیرد.


(4) تاریخچه ضرب المثل دسته گل به آب دادن
04072013 بارها در مکالمات روزمره از ضربالمثل دسته گل به آب دادن استفاده شده. بهطور مثال پسر قصد دارد با دوستانش به پارک یا زمین ورزش یا بهطور کل از شهر خارج شود،گوشزد پدر فایدهای ندارد. بالاخره با وساطت مادر یا خواهش خودش مجوز صادر میشود، اما در لحظه آخر پدر رو به


(5) معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن - دانشچی
داستان و معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن. در این پست با داستان و معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید. ادامه نوشته


(6) کی دسته گل به آب داده - blogfa.com
کی دسته گل به آب داده داستان اول . دسته گل به آب دادن ریشه این ضرب المثل به صورت های گوناگون گفته شده از آن جمله می گویند اهریمن میان انسان ها دوستی داشت این دوست می خواست برای پسرش زن بگیرد.


(7) تاریخچه پیدایش ضرب المثل معروفدسته گل به آب دادن
02072013 در ادامه سلسله مطالب آشنایی با ریشه ضرب المثل ها،امروز با تاریخچه پیدایش ضرب المثل معروفدسته گل به آب دادن آشنا می شوید.


(8) ضرب المثل جالب دسته گل به آب دادن - مهین فال
06042016 ضرب المثل جالب دسته گل به آب دادن در گذشته های دور، جوانکی بوده که در میان مردم بد یمن و بدشگون خوانده می شده. مردم او را فردی می دیدند که پا به هر محلی میگذارد، اتفاقی ناگوار رخ میدهد و به همین دلیل این جوان در میان مردم .


(9) نقاشی درباره ضرب المثل دسته گل به آب دادن - اسک 98
نقاشی درباره ضرب المثل دسته گل به آب دادن را از سایت اسک 98 دریافت کنید. دسته گل به آب دادن شخصی بود بسیار بد شانس ، هرکجا که پا می گذاشت اتفاقی رخ میداد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا