سبک زندگیعمومیویژه

آموزش کاشت بذر گوجه فرنگی و گیلاسی در خانه و گلدان آپارتمانی تصویری

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه کاشت صحیح و اصولی انواع گوجه فرنگی و گوجه گیلاسی در گلدان و خانه یا آپارتمان آشنا کنیم.

برای کاشت گوجه شما به بذر مرغوب نیاز دارید که می توانید آن را از فروشگاه های لوازم کشاورزی، گلخانه ها یا حتی گوجه ای که خودتان خریداری کرده اید تهیه کنید.

معمولا برای کاشت انواع بذرها، افراد حرفه ای و گلخانه داران بدین صورت عمل می کنند که بذرها را جداگانه داخل گلدان های خیلی کوچک یا سبد نشاء می کارند تا وقتی بذرها با موفقیت جوانه زدند آنها را به مکان اصلی کشت منتقل کنند.

نشاء چیست؟

نشاء در واقع جوانه بذر کاشته شده می باشد که پس از بزرگتر شدن آن را به مکان کشت که می تواند گلدان یا گلخانه باشد منتقل می کنند.

چگونه در منزل گوجه پرورش دهیم؟

برای پرورش گوجه در منزل پیشنهاد ما این است که از بذر گوجه گیلاسی یا گوجه چری استفاده کنید. این نژاد گوجه کوچکتر می باشد و شما محصول بیشتری می توانید برداشت کنید. البته گوجه های معمولی درشت هم می توانید پرورش دهید و این کاملا سلیقه ای می باشد.

کاشت بذر گوجه

یک گلدان کوچک را با خاک مناسب برای کشت بذر که معمولا از مخلوط کوکوپیت و پرلیت استفاده می شود پر کنید و بذر گوجه را در آن بکارید. روی بذر را با 1 سانتی متر خاک بپوشانید و آن را آبیاری کنید و در جایی پر نور قرار دهید.

برای آشنایی بیشتر با خاک های مخصوص کشت بذر و گیاهان آپارتمانی روی لینک زیر کلیک کنید

توجه : برای کاشت بذرها شما می توانید از ظروف یکبار مصرف کاغذی یا پلاستیکی و یا حتی گلدان های کاغذی مخصوص این کار استفاده کنید. در واقع بذر فقط مکانی را برای جوانه زنی می خواهد و نیازی نیست حتما از گلدان برای این کار استفاده کنید.

کاشت بذر گوجهکاشت بذر گوجه در لیوان های پلاستیکی و جوانه زنی موفقیت آمیز آنها

برای کاشت گوجه در تعداد زیادتر و درون باغچه نیز پیشنهاد ما استفاده از سبد کشت بذر می باشد که قیمت ارزانی دارند و می توانید از فروشگاه های باغبانی آنها را تهیه کنید.

برای اینکه رطوبت خاک بذر ها حفظ شود می توانید آنها را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. روزانه نیز مکان کاشت بذرها را چک کنید تا از مرطوب بودن خاک گلدان مطمئن شوید.

با گذشت 5-10 روز بذر شما جوانه می زند. پس از جوانه زدن آنها را به جایی منتقل کنید که نور آفتاب بر روی جوانه ها بتابد. سپس باید صبر کنید تا حداقل 2 ردیف برگ به جوانه شما اضافه شده و ریشه نشاء به اندازه کافی برای منتقل شدن آماده شود.

برای انتقال جوانه گوجه به مکان اصلی کشت، به آرامی آن را با خاک اطراف ریشه اش به یک گلدان بزرگتر که حداقل دارای قطر 12 سانتی متر باشد منتقل کنید. عمق گلدان هم بهتر است حداقل 20-25 سانتی متر باشد.

کاشت گوجه در گلدانکاشت جوانه های کوچه در یک گلدان افقی بزرگ با یک توری فلزی برای نگهداری ساقه بوته گوجه فرنگی

توجه داشته باشید که در هر گلدان فقط یک نشاء کاشته شود. برای کاشت در باغچه نیز فاصله هر نشاء از یکدیگر 40-60 سانتی متر باشد.

پس از منتقل کردن جوانه به گلدان اصلی نکاتی هست که باید رعایت کنید

خاک گلدان : بهتر است مخلوطی از خاک باغچه و کوکوپیت باشد. خاک گوجه باید سبک باشد و به خوبی آب را از خود عبور دهد.

آبیاری : گوجه را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک گلدان رو به خشک شدن می رود. گوجه با آبیاری بیش از اندازه خراب می شود. همچنین بهتر است گوجه را در طول روز آبیاری کنید.

نور : مهمترین عامل در رشد گوجه فرنگی یا گوجه گیلاسی نور فراوان و مستقیم آفتاب می باشد که در طول روز حداقل به 6-10 ساعت نور آفتاب نیازمند است. بنابراین گلدان شما باید حتما در پشت پنجره یا مکانی قرار گیرد که نور مستقیم آفتاب به آن بتابد.

کود دهی : کمی که گیاه بزرگتر شد (مثلا دو هفته پس از جوانه زنی) تا هنگامی که گل دهد می توانید هفته ای یکبار کود مایع شامل : فسفر، پتاسیم و ازت به آن بدهید. هنگامی که گیاه شما به گل دهی رسید از دادن کود به آن خود داری کنید.

کمک به گرده افشانی : زمانی که شما گیاهی را در باغچه و فضای باز می کارید به کمک زنبورها، پروانه ها و باد عمل گرده افشانی در طبیعت انجام می شود که به پربار شدن گیاه کمک فراوانی می کند. در داخل منزل شما می توانید این کار را با تکان دادن ساقه گیاه و زدن ضربات آرام به آن انجام دهید تا گرده افشانی به خوبی انجام شود و محصول بیشتری برداشت کنید.

دمای مناسب : بهترین دما برای رشد گوجه فرنگی در روز بین 20-25 درجه و در طب بین 17-19 درجه می باشد.

بهترین زمان کاشت : بهترین زمان برای کاشت گوجه معمولا فصل بهار می باشد اما اگر شما گوجه را در گلدان و محیط خانه بکارید فقط کافیست شرایط پرورش گوجه در دمای 20 درجه را تامین کنید.

برداشت گوجه : معمولا بین 60-80 روز طول میکشد تا گوجه به میوه دهی برسد. بوته گوجه شما می تواند در تمامی فصول سال به میوه دهی ادامه دهد کافیست آن را به خوبی هرس کنید و با تغذیه مناسب شرایط باردهی را فراهم کنید.

هرس گوجه : بهتر است برگ های پایینی گیاه را هرس کنید تا انرژی گیاه صرف رشد ساقه و قوی تر شدن آن شود. از آنجا که گوجه به صورت بوته ای رشد می کند و ساقه بلندی دارد بهتر است آن را با طناب به جایی آویزان کنید یا برای آویزان شدن آن آمادگی داشته باشید.

بوته گوجه گیلاسیمیوه دهی بوته گوچه چری یا همان گوجه گیلاسی در گلدانکاشت گوجه فرنگی در گلخانهنحوه کاشت گوجه فرنگی در گلخانه های و آویزان کردن آنها برای رشد بهتر و برداشت آسان ترکاشت گوجه فرنگی در باغچهکاشت نهال یا نشاء گوجه فرنگی در باغچه در کناز یک تیرک چوبی برای رشد بوته به دور آن


(1) پرورش گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان
بعد از این که گیاه به اندازه 20 سانتی متر بلند شد آن را به گلدان منتقل کنید. اگر میخواهید نهالها را به زمین منتقل کنید، بذرها را در خانه 6 تا 8 هفته قبل از آخرین سرما بکارید. گوجه فرنگی به سرما حساس است بنابراین صبر کنید تا آن ها را در طول روز زمانی که دمای هوا 23 درجه سانتی گراد


(2) آموزش کاشت گوجه فرنگی در گلدان به صورت مرحله به مرحله و
شاید در نگاه اول کاشت گوجه فرنگی در گلدان کار سختی به نظر برسه. اما اگر مطلب آموزش کاشت گوجه فرنگی در گلدان رو تا انتها مطالعه کنید می بینید که نه تنها سخت نیست بلکه بسیار لذت بخش و آرامش دهنده هم هست.


(3) چگونه گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان یا باغچه بکاریم ویکی چجور
19.06.2018 گوجه فرنگی گیلاسی یکی از محبوب ترین گیاهان برای کاشت می باشد، زیرا به سرعت رشد کرده و به خوبی میوه می دهند. اگر تمایل به کاشت این گیاه دارید، باید از نحوه ی کاشت و نگهداری آن اطلاعاتی داشته باشید. در آموزش امروز نحوه ی کاشت و پرورش گوجه فرنگی گیلاسی


(4) آموزش کامل کاشت گوجه فرنگی در گلدان و خانه ویدیو گل من
23.08.2020 کاشت گوجه فرنگی در باغچه. همانند کاشت در گلدان شما نشاء ها را باید به زمین منتقل کنید، نحوه کاشت در باغچه به این شکل است که شما کرت هایی باید اماده و آبیاری کنید و سپس نشاء ها را با فاصله 10 الی 15 سانتی متری از هم در خاک بکارید و


(5) پنجمی ها سلام خاک باارزش درس دهم علوم
12.04.2020 آموزش کاشت بذر گوجه فرنگی و گیلاسی در خانه و گلدان آپارتمانی تصویری در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه کاشت صحیح و اصولی انواع گوجه فرنگی و گوجه گیلاسی در گلدان و خانه یا آپارتمان آشنا کنیم.


(6) کاشت گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان و یا باغچه چگونه انجام می شود
کاشت گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان و یا باغچه چگونه انجام می شود. در این مقاله به پرورش این میوه مینیاتوری زیبا و خوش طعم خواهیم پرداخت


(7) آموزش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان مراحل کاشت و شرایط
26.07.2021 همچنین میتوانید با حذف این مرحله مستقیم نشا گوجه را خریداری و ادامه مراحل را انجام دهید. 1. بذر گوجه را در یک سینی نشا که با شن ریز پر کردهاید، در عمق 6 میلیمتری خاک بکارید و روی آن را با پارچه نخی نازک یا دستمال کاغذی بپوشانید و با اسپری خاک را مرطوب کنید. 2.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =

دکمه بازگشت به بالا