عمومی

معرفی دیوینتها دشمنان ابدی اترنالز

وقتی صحبت از یک گروه ابرقهرمانی یا یک نژاد به خصوص در دنیای داستان‌ها می‌شود، معمولاً یک گروه یا نژاد مخالف و دشمن برای آن‌ها قابل تصور است. در مورد اترنالز (Eternals) یا همان جاودانگان، این نژاد و گروه مخالف دیوینت‌ها هستند.

نژادی که یک جورهایی خویشاوندان ژنتیکی اترنالز محسوب می‌شود اما بزرگ‌ترین دشمن جاودانگان از همان اوایل شکل‌گیری این دو نژاد نیز بوده‌اند. موجوداتی هیولاگونه که در برابر جاودانگانِ تقریباً بی‌نقص قرار می‌گیرند.

اما چرا دیوینت‌ها و اترنالز با هم سر دشمنی دارند و این قدر از یکدیگر متنفر هستند؟ آیا تانوس (Thanos) ارتباطی با آن‌ها دارد؟ در این مطلب سری به دنیای کمیک‌ها می‌زنیم تا به پاسخ‌هایی برای این پرسش‌ها برسیم.

شناسنامه دیوینت‌ها (Deviants)

– اولین حضور: شماره 1 کمیک The Eternals (انتشار در ماه جولای سال 1976)
– ناشر: مارول
– خالق: جک کربی (Jack Kirby)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Eternals (انتشار از ماه جولای سال 1976 تا ماه ژانویه سال 1978)
The Eternals (انتشار از ماه اکتبر سال 1985 تا ماه سپتامبر سال 1986)
Eternals (انتشار از ماه آگوست سال 2006 تا ماه مارس سال 2007)
Eternals (انتشار از ماه آگوست سال 2008 تا ماه می سال 2009)
Eternals: Thanos Rises (انتشار در ماه سپتامبر سال 2021)


دیوینت‌ها چه کسانی هستند؟

در دنیای مارول، زمین پر است از جهش‌یافته‌ها، این‌هیومن‌ها (Inhuman) و دیگر ابرانسان‌هایی که از نظر ژنتیکی خاص هستند. ریشه این تنوع ژنتیکی به بیش از یک میلیون سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که موجوداتی عظیم‌الجثه و خداگونه‌ای با نام سلستیال‌ها (Celestial) برای اولین بار به کره زمین آمدند. این سلستیال‌ها با حیات اولیه نخستی‌سانان آزمایشاتی انجام دادند که منجر به خلق سه نژاد جدید متفاوت شد: انسان‌ها، جاودانگان (اترنالز) و دیوینت‌ها.

برای مدتی، دیوینت‌ها نژاد غالب بر زمین بودند. اما این موجودات وقتی سلستیال‌ها برای بار دوم بازگشتند، سلاخی شدند. دیوینت‌ها از آن پس خود را مخفی کردند و شروع به نقشه کشی علیه مخلوقات محبوب سلستیال‌ها، اترنالز، کردند. این خشم و زجر در طول سال‌ها بیش‌تر و بیش‌تر شد تا بالأخره یکی از بدترین ویلن‌ها دنیای مارول به وجود آید: تانوس از تایتان.


اوریجین دیوینت‌ها

شماره 1 کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)شماره 1 کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

هم دیوینت‌ها و هم اترنالز در شماره 1 کمیک The Eternals در سال 1967 پا به دنیای داستان‌ها گذاشتند. این سری توسط جک کربی خلق شده بود که بعد از مدتی کار برای دی‌سی و روایت Fourth World، دوباره به مارول باز می‌گشت. از آن جایی که جک کربی نتوانسته بود کمیک‌های Fourth World را به اتمام برساند، بسیاری از همان مفاهیم را به The Eternals مجدداً مورد استفاده قرار داد. دیوینت‌ها را می‌توان اهالی سیاره آپوکالیپسِ (Apokolips) از کمیک‌های دی‌سی و جاودانگان را نیز اهالی نیو جنسیس (New Genesis) این انتشارات در نظر گرفت.

کربی خیلی زود برای اترنالز و دیوینت‌ها یک تاریخچه اساطیری به وجود آورد. مشخص شد که هر دوی این نژادها در کنار بشریت توسط سلستیال‌ها به عنوان بخشی از فعالیت رسیدگی به کیهان توسط آن‌ها انجام شده است. همچنین این سری کمیک نشان می‌دهد که سلستیال‌ها در گذشته چندین بار به زمین سر زده‌اند؛ وقایعی که با نام فرست هاست (First Host)، سکند هاست (Second Host)، ثرد هاست (Third Host) و به همین ترتیب شناخته می‌شوند.

دیوینت‌ها در ابتدا تبدیل به فرمانروایان زمینِ ما قبل تاریخِ پس از فرست هاست شدند. آن‌ها به بشریت فرمانروایی می‌کردند و یک تمدن پیشرفته در قاره لموریا (Lemuria) تشکیل داده بودند. با این حال، سلستیال‌ها وقتی در سکند هاست بازگشتند، تمدن دیوینت‌ها را نابود کردند، قاره لموریا را به زیر آب‌ها کشیدند و برای همیشه قدرت را از چنگ دیوینت‌ها بیرون آوردند.

بازماندگان این حادثه از آن به بعد به صورت مخفی به زندگی خود ادامه دادند و شروع به نقشه کشیدن علیه سلستیال‌ها و همچنین مخلوقات محبوبشان، اترنالز، کردند. دیوینت‌ها حالا باور داشتند که صرفاً به وجود آمده بودند تا تبدیل به غذای سلستیال‌ها شوند. آن‌ها سلستیال خفته (Dreaming Celestial) را می‌پرستیدند؛ یک غول به خواب رفته که در زیر سان فرانسیسکو قرار داشت.

مثل کمیک‌های Fourth World، جک کربی باز هم نتوانست روایتش در مورد جاودانگان، دیوینت‌ها و سلستیال‌ها را به اتمام برساند. با این حال، این شخصیت‌ها جایگاه خود را در دنیای مارول حفظ کردند و در کمیک‌های ادامه اترنالز و حضور در کمیک‌های دیگر مثل ثور و اونجرز، باز هم مورد استفاده قرار گرفتند.

مارول همچنین مشخص کرده که هم تایتان‌ها (Titan) و هم اسکرال‌ها (Skrull) به اترنالز مرتبط‌اند. تایتان‌ها یک نژاد منشعب شده از جاودانگان بودند که روی قمر زحل یک مستعمره تشکیل دادند. خود تانوس یک دیوینت خاص است که در بین اترنالز بزرگ شده که یعنی با تجربه دوران کودکی تلخ، تبدیل به این هیولای نسل‌کش که می‌شناسیمش شده است.

اسکرال‌ها نیز دیوینت‌های تغییر شکل دهنده هستند. بر خلاف دیگر هم‌نوعان زمینی خود، آن‌ها توانسته‌اند که همتایان اترنال خود را کاملاً نابود کرده و تبدیل به یک امپراطوری فضایی غالب در دنیای مارول شوند.


قدرت‌ها و توانایی‌های دیوینت‌ها

هیچ دو دیوینتی شبیه به هم نیستند اما برخی ویژگی‌های شخصیتی خاص را با هم در اشتراک دارند. آن‌ها نسبت به انسان‌ها بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر بوده و معمولاً برای هزاران سال زندگی می‌کنند. دیوینت‌ها در ظاهر نسبت به انسان‌ها و جاودانگان هیولاگونه‌تر هستند که باعث می‌شود آن‌ها سخت‌تر در یک جامعه فرادست زندگی کنند.

بسیاری از طرفداران این پرسش را دارند که آیا تانوس هم یک دیوینت است؟ پاسخ این پرسش کمی پیچیده خواهد بود. هر دیوینت از نظر فیزیکی متمایز بوده و توانایی‌های فرا انسانی خاص خود را دارد؛ چه تغییر ظاهر باشد، چه نفس آتشین و چه تبدیل ماده. تانوس، که توسط اترنال‌ها بزرگ شده اما ژن دیوینت‌ها را در خود دارد، یک مورد نسبتاً خاص است. قرن‌ها تقویت سایبرنتیک و آزمایشات باعث شده تانوس تبدیل به یکی از قدرتمندترین ویلن‌های شناخته شده برای کیهان مارول شود.


دیوینت‌ها خارج از دنیای کمیک‌ها

کرو، رهبر دیوینت‌ها، در فیلم Eternalsکرو، رهبر دیوینت‌ها، در فیلم Eternals

با این که تانوس و اسکرال‌ها حضورهای زیادی در دنیای سینمایی مارول و دیگر پروژه‌های این کمپانی داشته‌اند اما خود نژاد دیوینت‌ها در خارج از دنیای کمیک‌ها مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. اما فیلم Eternals قرار است برای اولین بار به طور مستقیم از دیوینت‌ها در کنار جاودانگان بهره بگیرد و آن‌ها را به عنوان ویلن اصلی برای اترنالز به بشریت معرفی کند. این فیلم، اولین حضور خارج از کمیک دیوینت‌ها و طبیعتاً اولین استفاده لایو اکشن از این نژاد است.

کرو (Kro) یکی از دیوینت‌های سرشناس است که نقشی مهم را بر عهده دارد. این شخصیت تغییر شکل دهنده، فرمانروای دیوینت‌هاست که با یکی از اعضای اترنال‌ها با نام تینا (Thena) در بیش از 20 هزار سال پیش رابطه عاطفی برقرار کرده بود.


به مطالعه ادامه دهید:

  • معرفی بلک نایت – شوالیه عضو اونجرز
  • 10 مورد از بزرگ‌ترین تفاوت‌های اونجرز در کمیک‌ها و فیلم‌ها
  • چرا Eternals به انتقام‌جویان در مقابله با تانوس کمک نکردند؟
  • نقد اولیه فیلم Eternals – ایده‌هایی که می‌توانستند بهتر پیاده شوند
  • کلویی ژائو از دلایل عدم دخالت Eternals در وقایع Avengers: Infinity War می‌گوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهار =

دکمه بازگشت به بالا