عمومی

معرفی بلک نایت شوالیه عضو اونجرز

هویت بلک نایت یا همان شوالیه سیاه به تعدادی از شخصیت‌های دنیای کمیک‌های مارول نسبت داده شده است. اولین بلک نایت در سال 1955، دوره‌ای که انتشارات مارول با نام اطلس کامیکز فعالیت می‌کرد، توسط استن لی (Stan Lee) و جو منلی (Joe Maneely) معرفی شد. یک شوالیه که ماجراهایش مربوط به دوره شاه آرتور می‌شد.

اما در این مطلب در مورد آن شوالیه سیاه صحبت نمی‌کنیم. این مطلب به شوالیه سیاهی تعلق دارد که نام واقعی‌اش دین ویتمن است و حتی سابقه فعالیت به عنوان یکی از اعضای اونجرز را نیز در کارنامه دارد.

در مورد بلک نایت هیچ چیزی نمی‌دانید؟ پس این مقاله را دنبال کنید تا با سر زدن به دنیای کمیک‌ها شما را با شوالیه‌ای که به عضویت انتقام‌جویان درآمده آشنا کنیم.

شناسنامه بلک نایت (Black Knight)

– اولین حضور: شماره 47 کمیک The Avengers (انتشار در ماه دسامبر سال 1967)
– ناشر: مارول
– خالقان: روی توماس (Roy Thomas) و جان بوسیما (John Buscema)
– نام واقعی: دین ویتمن (Dane Whitman)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
Black Knight (انتشار از ماه ژوئن تا سپتامبر سال 1990)
Black Knight Exodus (انتشار در ماه اکتبر سال 1996)
Excalibur (انتشار از ماه فوریه تا می سال 2001)
Black Knight (انتشار از ماه ژانویه تا می سال 2018)
Black Knight: Curse of the Ebony Blade (انتشار از ماه می تا سپتامبر سال 2021)


بلک نایت کیست؟

چندین قهرمان و ویلن بوده‌اند که عنوان بلک نایت را به خود اختصاص داده‌اند اما دین ویتمن به عنوان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. دین یک شمشیر جادویی با نام ابونی بلید (Ebony Blade) را با خود حمل می‌کند که جزو میراث جدش، سر پرسی آو اسکاندیا (Sir Percy of Scandia) است. ویتمن یکی از اعضای ارزشمند گروه‌هایی ابرقهرمانی مثل اونجرز، دفندرز (Defenders)، هیروز فور هایر (Heroes for Hire and) و اولترافورس (Ultraforce) محسوب می‌شود. بلک نایت حتی سابقه رابطه عاطفی با سرسی (Sersi)، یکی از اعضای اترنالز (Eternals) یا همان جاودانگان را نیز دارد تا به این ترتیب به این نژاد نیز مرتبط باشد.

دین در اکثر روایت‌ها توسط تاریکی درونش عذاب می‌کشد. شمشیر طلسم شده‌اش نیز یک نفرین خون با خود دارد که می‌تواند باعث شود صاحبش عقل خود را از دست دهد. اما با تمام این اوصاف، دین ویتمن توانسته بارها خودش را به عنوان یکی از برترین قهرمانان زمین اثبات کند.


اوریجین شوالیه سیاه

کاور شماره 48 کمیک The Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)کاور شماره 48 کمیک The Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

همان طور که اشاره شد، دین ویتمن یکی از چندین شوالیه سیاهی است که در طول سال‌ها معرفی شده‌اند. بلک نایت اولیه حتی از قهرمانانی مثل مرد عنکبوتی و اعضای اونجرز نیز قدیمی‌تر است. این نسخه شوالیه سیاه با نام سر پرسی آو اسکاندیا واقعاً یکی از شوالیه‌های کملوت بوده که پس از مرگ شاه آرتور با موردردِ شیطانی (Mordred the Evil) جنگیده است.

در دوران مدرن، یکی از نوادگان سر پرسی با نام ناتان گرت (Nathan Garrett)، ابونی بلید را به ارث برده و تبدیل به دومین شوالیه سیاه می‌شود. این بلک نایت تبدیل به یک ویلن شد، با اونجرز جنگید اما بعد از آن خودش را اصلاح کرد و شمشیرش را به خواهرزاده‌اش، دین ویتمن، داد. هر چند از آن به بعد چندین شخصیت دیگر نیز هویت بلک نایت را به خود گرفته‌اند اما هنوز هم ویتمن به عنوان محبوب‌ترین و ماندگارترینِ آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

در ابتدا ویتمن به لطف دایی‌اش به چشم یک ویلن دیده می‌شد اما او توانست با نفوذ به گروه مسترز آو ایول (Masters of Evil) و سپس نجات اونجرز در طی یک درگیری با گرندمستر (Grandmaster) و کانگ فاتح (Kang the Conqueror)، خودش را به اثبات برساند. بلک نایت خیلی زود تبدیل به یکی از اعضای ارزشمند اونجرز شد و در خط داستانی Avengers: Under Siege نقشی کلیدی را بازی کرد. او حتی توانست به طور موقت تبدیل به رهبر تیم شود. در همین مقطع نیز بود که دین نسبت به سرسی (که به کمک اونجرز آمده بود) علاقه‌مند شد.

دین وبتمن اکثراً در طی دوران فعالیت در کنار اونجرز و دیگر تیم‌ها، قربانی نیروهایی بزرگ‌تر از خودش شده. او متوجه شد که ابونی بلید یک نفرین خون دارد که تهدیدی برای دیوانه شدنش است. شوالیه سیاه در زمان نیز گیر کرده و به قرن دوازدهم فرستاده شده. ویتمن با کمک سرسی با داپلگنگر شرور خودش با نام پروکتر (Proctor) جنگیده و در دنیایی موازی با نام اولتراورس (Ultraverse) سرگردان شده است. وضعیت عمومی دین ویتمن همیشه در حال تغییر است اما یک چیز برای او ثابت می‌ماند: او یکی از دلاورترین قهرمانان زمین محسوب می‌شود.


قدرت‌ها و توانایی‌های بلک نایت

دین ویتمن به خودی خود قدرت فرا انسانی ندارد اما یکی از بهترین شمشیرزن‌های دنیای مارول و همچنین یک فیزیکدان فوق العاده است. اما پس از ایجاد یک پیوند با سرسی در مراسمی با نام «گن جاسین» (Gann Josin)، دین به طور موقت قدرت، سرعت و دوام بهبود یافته به دست آورد. همچنین بعداً نیز توانست توهمات جادویی را ببیند و متوجه آن‌ها شود.

اکثر توانایی‌های بلک نایت مربوط به سلاح‌های اوست. ابونی بلیدِ جادویی توسط خود مرلین ساخته شده که می‌تواند تقریباً هر ماده‌ای در هستی را ببرد، چه جادویی و چه چیزهای دیگر. ابونی بلید همچنین می‌تواند انرژی را جذب کرده و از دور، مثل میولنیرِ (Mjolnir) ثور، احضار شود.

با تمام این اوصاف اما این شمشیر یک جنبه منفی قابل توجه دارد. یک نفرین خون آن را آلوده کرده که یعنی هر چقدر خون بیش‌تر با آن ریخته شود، صاحبش را دیوانه‌تر می‌کند. دین گاهی اوقات جلوی این کار را با جایگزین کردن ابونی بلید با دیگر سلاح‌ها مثل سورد آو لایت (Sword of Light) و شیلد آو نایت (Shield of Night) می‌گیرد.

اکثر اوقات نیز بلک نایت را می‌توانیم ببینیم که سوار یک اسب بالدار با نام آراگورن (Aragorn) است و با آن جا به جا می‌شود.


شوالیه سیاه خارج از دنیای کمیک‌ها

بلک نایت با بازی کیت هرینگتون در فیلم Eternalsبلک نایت با بازی کیت هرینگتون در فیلم Eternals

بلک نایت سابقه خیلی زیادی خارج از دنیای کمیک‌های مارول ندارد. او نقشی بدون دیالوگ در یکی از قسمت‌های سریال انیمیشنی The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes داشته. همچنین یکی از شخصیت‌های قابل بازی در بازی‌هایی مثل Marvel Avengers Alliance، LEGO Marvel’s Avengers و بازی ارکید Avengers in Galactic Storm بوده است.

به لطف فیلم Eternals، بلک نایت نیز بالأخره می‌تواند حضوری لایو اکشن را تجربه کند. ایفای نقش دین ویتمن در این فیلم بر عهده کیت هرینگتون خواهد بود که عمده شهرتش را به خاطر ایفای نقش جان اسنو در سریال Game of Thrones به دست آورده است.


به مطالعه ادامه دهید:

  • بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟
  • 5 قدرت خارق‌العاده ذهنی و بدنی اسکارلت ویچ
  • معرفی کارنیج – کابوس مشترک مرد عنکبوتی و ونوم
  • 10 مورد از بزرگ‌ترین تفاوت‌های اونجرز در کمیک‌ها و فیلم‌ها
  • شخصیت کیت هرینگتون در Eternals احتمالا نقش مهمی در مارول خواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا