عمومی

چرا ایران در بسته بندی همچنان به پای رقابت با ترکیه نمیرسد

چرا ایران در بسته بندی همچنان به پای رقابت با ترکیه نمیرسد؟

سلب مسئولیت: صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

کشور ترکیه در صنایع مختلفی رشد اقتصادی چشمگیری داشته است که از این صنایع میتوان به صنعت گردشگری، کشاورزی، ساخت و ساز، خدمات مالی و بانکی، نساجی و پوشاک و غیره اشاره کرد.

با همه گیری و شیوع ویروس کرونا ضربه جدی به اقتصاد جهان وارد آمد که به گفته برخی اقتصاددانان و کارشناسان این حوزه بیش از یک دهه طول خواهد کشید تا این ضررها جبران شود.

حال این پرسش مطرح میگردد که رشد اقتصادی این کشور در 2022 چگونه خواهد شد؟

لازم است بدانید یکی از راه هایی که موجب جهش اقتصادی در این کشور شد، وجود سرمایه گذاران اروپایی است. به دلیل سیاست گذاری های موفقی که این کشور دارد قوانین سرمایه گذاری را بسیار سهل و آسان وضع کرده تا افراد بتوانند به راحتی معاملات پرسودی داشته باشند.

خب، این موضوع هم باعث رشد اقتصادی شده و هم موجب ارز آوری به کشور میشود. یکی از نقاط قوتی که ترکیه روی آن تمرکز کرده است محصولات کشاورزی میباشد.

کشاورزی

ترکیه نه تنها در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی خود کفاست بلکه صادرات بسیاری به کشورهای اروپایی و آمریکایی دارد. اینگونه است که کشور ترکیه رتبه 7 را در صنعت کشاورزی به خود اختصاص داده است.

برای مثال جالب است بدانید که ترکیه در تولید خشکبار همانند: انجیر، فندوق، گردو و میوه های خشک مثل گیلاس و زردآلو رتبه اول در جهان را از آن خود کرده است.

در ایران نیز برخی کارتن سازی ها وجود دارند که بسته بندی های صادراتی ر ا با کیفیت مناسب و طراحی های منحصر به فرد تولید مینماید. این شرکت های کارتن سازی سعی دارند با کیفیت بسته بندی ها در بازارهای داخل و خارج در میدان رقابت با ترکیه یا سایر کشورها قرار گیرد. شما میتوانید نمونه کارهای محصولات صادراتی و داخلی را در لینک زیر مشاهده کنید.

مرتبط بخوانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات بازار داخلی و صادراتی

پوشاک

ترکیه دارای بزرگ ترین صنعت نساجی و پوشاک در جهان میباشد که سهم 96 درصدی از صادرات را به خود اختصاص داده است. تعداد تولیدی و کارگاه های پوشاک در ترکیه بسیار زیاد است و بیشترین سهم واردات پوشاک از ترکیه را کشورهایی نظیر: آلمان و فرانسه دارند.

موضوعات مختلفی وجود دارد که ترکیه را در بسته بندی از ایران بسیار قوی تر کرده است که در ادامه آنها را با هم بررسی میکنیم.

یکی از موضوعاتی که بسیار باعث رشد این صنعت شده است اهمیت دادن ویژه این کشور به صنایع بسته بندی میباشد. سازمان جهانی بسته بندی WPO که ASD ( ستاد اتحادیه تولیدکنندگان ترکیه) جزء کوچکی از آن است، بسته بندی را یک مشخصه در جهت رفاه و آسایش کشورهای توسعه یافته عنوان کرده است و همچنین به اهمیت بسته بندی در فروش و افزایش جذب مشتری واقف میباشد.

با گسترش سرمایه گذاری ها در این بخش، کم کم رشد اقتصادی صنعت بسته بندی نیز افزایش یافت و باعث شد که ترکیه به یک خودکفایی برسد تا جایی که مواداولیه بسته بندی های مختلف را نیز تولید میکند.

با تلاش و کوشش که ASD -اتحادیه تولیدکنندگان صنعت بسته بندی ترکیه – دارد 2650 شرکت در این صنعت به طور رسمی به ثبت رسیده اند.

همانطور که گفته شد ترکیه از نظر تولیدات موادغذایی و کشاورزی بسیار قدرتمند است به طوری که هم محصولات را تولید میکنند و هم بسته بندی هایشان را.

کیفیت و جذابیت

نکته بعدی، کیفیت و طراحی بسته بندی های تولید شده در ترکیه میباشد. متاسفانه بسته بندی که در ترکیه تولید میشود نمونه دقیق تولید شده آن در ایران از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

این موضوع برمیگردد به همان مسئله اهمیت دادن به صنعت بسته بندی. همانطور که گفته شده با صرف هزینه های میلیاردی در این صنعت و تهیه مواد اولیه مرغوب، کیفیت بسته بندی هایشان را تضمین میکنند.

به همین دلیل است که این کشور در نقاطی که از نظر تولیدی ضعف دارند، واردات داشته اما با بسنه بتدی های مخصوص خودش آنها را به بازار عرضه میکنند و این نشان دهنده قدرت آنان در زمینه بسته بندی است.

طراحی پک محصولات نیز از نکات حائز اهمیت است که جز جلوه های بصری مربوط به مشتریان و مصرف کنندگان محسوب میشود. تولید کنندگان این صنعت برای نگاه مشتریان و مصرف کنندگان محصولات متعدد ارزش قائلند و میدانند وفور اجناس بدون خریدار عملا بازخورد اقتصادی نخواهد داشت.

متاسفانه ورود برخی از مواد اولیه در کشورمان به دلیل وجود تحریم ها با مشکلاتی روبرو است. ترکیه با نداشتن چنین تحریم هایی به راحتی کمبود مواد اولیه خود را از سایر کشورها تامین کرده و بهترین بسته بندی ها را تولید مینماید. اما ایران با توجه به مشکلاتی که پیش رویش میباشد همیشه با کمبود در بخش مواد اولیه مواجه است.

در نظر داشته باشید زمانی که با اعمال بهترین کیفیت و طراحی های جذاب، بسته بندی کالاهایتان را مزین میکنید، قطعا آن پک هزینه تمام شده بیشتری نسبت به بسته بندی های معمولی دارد. مردم ترکیه با توجه به تمکن مالی و ارزش پول کشورشان قدرت تهیه کالاهایی را دارند که حتی هزینه بسته بندی از خود محصول بیشتر باشد.

مرتبط بخوانید: استعلام آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از 2 دقیقه

این هم از دیگر موضوعاتی است که موجب پیشی گرفتن سریع و جهشی ترکیه از کشورمان در حوزه بسته بندی شده است.

یکی دیگر از مسائلی که باعث ضعف بسته بندی در کشورمان است، تزلزل در وضع و اجرای قوانین اصولی میباشد.

چند شرکت بسته بندی و کارتن سازی در ایران می شناسید که طبق ایزو و قوانین بین المللی، بسته بندی هایشان را تولید میکنند؟

اجرای قوانین و اعمال ایزوهای مخصوص به بسته بندی از موارد اجباری در کشور ترکیه میباشد. مثلا قانونی همانند: Food codex در مورد پک های مواد غذایی است که بسته بندی های آنان حتما باید از نوع بهداشتی که همان مقوا ایندربرد است، تولید شود تا آلودگی وارد محصول درونی نشود یا در برخی از بسته بندی های مواد غذایی سلفون الزامیست چرا که باعث خراب نشدن جعبه در سرمای سردخانه ها نمیشود. این قوانین به صورتی اجرا میشود که اگر کسانی از آنها سرپیچی کنند، به دلیل به خطر انداختن سلامت عمومی افراد مجازات برایشان تعیین میشود.

خلاصه

تمامی نکات گفته شده از مواردی بودند که ترکیه را در صنعت بسته بندی همچنان موفق نگه داشته است. در نظر گرفتن نیاز و خواسته مشتریان، اعمال بهترین کیفیت در تولید و طراحی های مناسب، اجرای قوانین و بکار گیری ایزوهای مرتبط و غیره همگی در رشد این صنعت در ترکیه تاثیر داشته اند.

با توجه به موارد ذکر شده کشورهایی همانند ترکیه میتوانند روزی به قطب بسته بندی جهان تبدیل شوند. اما در بین کارتن و جعبه سازی های ایران، تعدادی هستند که با بهترین کیفیت و طراحی های جذاب بسته بندی های مناسب محصولات تولیدکنندگان را تولید مینمایند. یکی از این کارتن سازی آوین پک میباشد.

این مجموعه با بیش از یک دهه سابقه کاری در صنعت جعبه و کارتن سازی توانسته است مناسب ترین و بهترین بسته بندی های صادراتی را تولید نماید و در همه حال رضایت مشتریان عزیز را جلب کند.

شما میتوانید برای سفارش بسته بندی های خود با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نموده و از مشاوره های رایگان بهره مند شوید.

شماره تماس 02691001919

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا