بیوگرافیچهره هاعمومیویژه

بیوگرافی و عکس های ایلان ماسک

ایلان ماسکایلان ماسک

ایلان ماسک کیست؟ | خانواده | تحصیلات | شرکت های ایلان ماسک | اختراعات و نوآوری های ایلان ماسک | همسران | امبر هرد | ثروت خالص ایلان ماسک

ایلان ماسک یکی از کارآفرینان مشهور و ثروتمند جهان است که علاوه بر فعالیت ها و اختراعات متعدد طی سال های گذشته، اوایل سال 2021 به عنوان صدر نشین فهرست ثروتمندترین های دنیا شناخته شد و بار دیگر نام او در دنیای کارآفرینان و افراد موفق جهان بر سر زبان ها افتاد.

اگر کنجکاو هستید درباره زندگی خصوصی و فعالیت های حرفه ای این کارآفرین برتر دنیا بیشتر بدانید در ادامه مطلب با همراه باشید.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک با نام کامل ایلان ریو ماسک، کارآفرین و تاجر آمریکایی متولد آفریقای جنوبی است که بیشتر به دلیل راه اندازی شرکت های مشهور تسلا موتورز و اسپیس ایکس و همچنین رویاهای بزرگی که در سر دارد (از جمله فتح سیارات دیگر توسط انسان) به شهرت رسیده است.

ماسک در 28 ژوئن سال 1971 در پرتوریا آفریقای جنوبی متولد شد. او در دوران دبستان یک پسر بچه درون گرا و اهل مطالعه بود و به قدری در آرزوها و رویاهای بزرگش غرق شده بود که والدین و پزشکان به شنوایی او شک کرده و از او تست شنوایی گرفتند.

ایلان ماسک از سن 10 سالگی به کامپیوتر علاقه مند شد و مدتی بعد پا به عرصه برنامه نویسی گذاشت، او در سن 12 سالگی اولین نرم افزار خود را که یک بازی فضایی به نام بلستر (Blastar) بود طراحی کرد و با قیمت 500 دلار به فروش رساند.

جالب است بدانید ماسک تا سن 15 سالگی مدام مورد آزار و اذیت بچه های دیگر قرار می گرفت به همین دلیل سعی کرد قدرت جسمانی خود را تقویت کرده و با یادگیری کشتی و کاراته از خود دفاع کند.

خانواده ایلان ماسک

مادر ایلان ماسک (می ماسک) یک مدل کانادایی بوده که برای تامین مخارج خانواده و بزرگ کردن فرزندانش مجبور بود همزمان در پنج شغل فعالیت کند و پدر ماسک (ارول ماسک) مهندس ثروتمند اهل آفریقای جنوبی می باشد.

ماسک دوران کودکی اش را با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذرانده و پدر و مادرش زمانی که او 10 ساله بود از هم جدا شدند.

تحصیلات ایلان ماسک

ایلان ماسک در سن 17 سالگی (سال 1989) برای ادامه تحصیل و معاف شدن از خدمت سربازی اجباری در ارتش آفریقای جنوبی به کانادا رفت تا در دانشگاه کویینز ثبت نام کند. او برای این که راحت تر بتواند تابعیت آمریکایی دریافت کند در همان سال تابعیت کانادایی خود را گرفت.

ماسک سه سال بعد و در سال 1992 از کانادا به ایالات متحده مهاجرت کرد تا در دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرده و در رشته اقتصاد و فیزیک تحصیل کند. او بعد از اخذ دو لیسانس اقتصاد و فیزیک به دانشگاه استنفورد کالیفرنیا رفت تا دکترای خود را در رشته فیزیک انرژی ادامه دهد.

ادامه تحصیل ماسک مصادف با دوران پر و بال گرفتن اینترنت بود و همین مسئله باعث شد ماسک بعد از دو روز از دانشگاه انصراف داده و اولین شرکت خود را در سال 1995 تاسیس کند.

ایلان ماسک سال 2002 به طور رسمی شهروند ایالات متحده شد.

عکس ایلان ماسک و فرزندانشعکس ایلان ماسک و فرزندانش

شرکت های ایلان ماسک

1. شرکت Zip2

ایلان ماسک به همراه برادرش کیمبال اولین شرکت خود با نام Zip2 را در سال 1995 تاسیس کرد. این شرکت محتوای مورد نیاز وب سایت های جدیدی همچون نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون در زمینه راهنمای شهری آنلاین تامین می کرد.

سال 1999 شرکت کامپیوتری کامپک این شرکت را با مبلغ 307 میلیون دلار پول نقد و 34 میلیون دلار سهام خریداری کرد و ماسک قبل از 30 سالگی به یک میلیونر تبدیل شد.

2. شرکت پی پال

ایلان و کیمبال با پول به دست آمده از فروش شرکت zip2، شرکت X.com را که یک شرکت خدمات مالی و پرداخت آنلاین بود تاسیس کردند. سال بعد این شرکت با شرکت کانفینیتی (Confinity) ادغام شد و امروزه به نام پی پال شناخته شده است.

سال 2002 کمپانی ای بی با مبلغ 1.5 میلیارد دلار سهام پی پال را خرید و ماسک که قبل از فروش، حدود 11 درصد سهام پی پال را در اختیار داشت به سود خوبی رسید.

3. اسپیس ایکس

ایلان ماسک سومین شرکت خود با نام اسپیس ایکس را در سال 2002 با هدف ساخت فضا پیما برای سفرهای فضایی تجاری تاسیس کرد. این شرکت تا سال 2008 جایگاهش را تثبیت کرد و سرانجام ناسا قرارداد مدیریت حمل و نقل محموله برای ایستگاه فضایی بین المللی را به آن اعطا کرد.

ماسک و اسپیس ایکس بعد از چندین بار شکست سرانجام در سال 2012 و با پرتاب موشک فالکون 9 با کپسول بدون سرنشین به فضا تاریخ ساز شدند. این اولین بار بود که یک شرکت خصوصی موفق به فرستادن سفینه فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی شده بود.

از دیگر پرتاب های موشکی مهم اسپیس ایکس می توان به پرتاب فالکون 9 مجهز به ماهواره رصد خانه آب و هوای عمیق به فضا در سال 2015 و پرتاب یک موشک قدرتمند به نام فالکون هیوی که به عنوان یک کشتی فضایی برای حمل محموله های سنگین به مدار زمین طراحی شده بود در سال 2018 اشاره کرد.

به گفته ماسک، اسپیس ایکس قصد دارد تا سال 2022 اولین ماموریت های حمل محموله خود به مریخ را با یک موتور سیکلت 31 موتوره به نام BFR آغاز کند.

4. تسلا موتورز

ماسک بنیان گذار، مدیر عامل و طراح محصولات شرکت تسلا موتورز است که در زمینه تولید خودروهای برقی ارزان قیمت و بازار انبوه و همچنین باتری های خانگی و صنعتی و سقف های خورشیدی فعالیت می کند.

او این شرکت را سال 2003 تاسیس کرد.

5. سولار سیتی

ایلان ماسک سال 2016 در تلاش برای ترویج و پیشبرد محصولات و انرژی پایدار برای طیف گسترده ای از مصرف کنندگان، یک قرارداد 2.6 میلیارد دلاری برای ادغام تسلا موتورز و شرکت های انرژی خورشیدی بست.

طی این قرارداد شرکت تسلا موتورز او کل سهام شرکت SolarCity را خرید، لازم به ذکر است ماسک سال 2006 به پسر عموهایش برای راه اندازی این شرکت کمک کرده بود.

6. شرکت بورینگ

ایلان ماسک سال 2017 شرکت بورینگ را به منظور ساخت تونل و کاهش ترافیک خسته کننده خیابان ها تاسیس کرد. این شرکت که در حال حاضر به نام TBC شناخته شده است به موفقیت های خوبی در این زمینه دست یافته است.

اختراعات و نوآوری های ایلان ماسک

برخی از مهم ترین ایده های ایلان ماسک عبارتند از:

1. هایپر لوپ

ایلان ماسک سال 2013 مفهومی جدید به نام هایپر لوپ برای فرم جدید حمل و نقل ارائه داد که می تواند باعث کاهش رفت و آمد بین شهرهای بزرگ شده و در عین حال زمان سفر را به شدت کاهش دهد. این ایده نو تا حد خوبی در برابر آب و هوا مقاوم است و از انرژی تجدید پذیر برای حمل و نقل استفاده می کند.

هایپر لوپ قادر است مسافران را از طریق شبکه ای از لوله های کم فشار با سرعت بیش از 1100 کیلومتر در ساعت منتقل کند.

به گفته ماسک ساخت و آماده سازی استفاده از هایپر لوپ ممکن است 7 تا 10 سال طول بکشد، با این حال هنوز در مورد استفاده از آن شک و شبهه وجود دارد.

2. هوش مصنوعی و نیورالینک

ماسک به هوش مصنوعی نیز علاقه دارد و در سال 2015 با همراهی چند تن دیگر شرکت تحقیقاتی اوپن ای آی را با هدف پیشرفت هوش دیجیتال در خدمت بشر تاسیس کرده است.

سال 2017 خبر تاسیس شرکت تحقیقاتی نیورالینک ماسک منتشر شد، این شرکت در زمینه ساخت دستگاه های قابل کاشت در مغز انسان فعالیت می کند.

3. قطار سریع السیر

ماسک با تاسیس شرکت بورینگ ایده طراحی و ساخت قطار سریع السیر برای حمل و نقل زمینی را ارائه داد.

او در تابستان 2018 اعلام کرد مبلغ 1 میلیاد دلار مورد نیاز برای حفر تونل 27 کیلومتری از فرودگاه تا مرکز شهر شیکاگو را تامین خواهد کرد، اگرچه یک سال بعد اعلام کرد فعالیت های این شرکت در حال حاضر روی تکمیل تونل تجاری در لاس وگاس متمرکز می باشد.

همسران ایلان ماسک

ایلان ماسک تاکنون دو بار ازدواج کرده است. همسر اول او جاستین ویلسون بود که سال 2000 با ماسک ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 6 فرزند پسر است.

پسر اول آن ها سال 2002 و در سن 10 ماهگی به دلیل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در گذشت. این زوج سال 2004 صاحب دو قلوهای به نام های گریفین و خاویر و سال 2006 صاحب سه قلوهایی به نام های کای، ساکسون و دامیان شدند که همگی از طریق لقاح مصنوعی به دنیا آمدند.

بعد از طلاق مشاجره آمیز این زوج، ایلان ماسک با تلولا رایلی (بازیگر) آشنا شد. آن ها سال 2010 با هم ازدواج کردند اما سال 2012 جدا و سال 2013 دوباره با هم آشتی کردند. با این حال این ازدواج در نهایت سال 2016 به طلاق ختم شد.

عکس ایلان ماسک و گرایمزعکس ایلان ماسک و گرایمز

ماسک سال 2018 با گرایمز (موسیقی دان) دوست شد، آن ها عاشق هم بودند و حتی در رسانه ها نیز از احساس عمیق شان نسبت به هم صحبت کردند. گفته شده گرایمز نام خود را به c که نماد سرعت نور است تغییر داده که ظاهرا به اصرار ماسک بوده است.

گرایمز سال 2020 از ایلان ماسک صاحب یک پسر شد، ماسک نام او را X Æ A-12 انتخاب کرد اما به دلیل قوانین نام گذاری در کالیفرنیا که اسم همراه با عدد پذیرفته نمی شود نام پسرش را به X Æ A-Xii تغییر داد.

امبر هرد

ایلان ماسک سال 2016 و بعد از قطعی شدن طلاقش از رایلی، با امبر هرد که به تازگی طی یک طلاق جنجالی از جانی دپ جدا شده بود وارد رابطه شد.

عکس ایلان ماسک و امبر هردعکس ایلان ماسک و امبر هرد

مشغله کاری این زوج مشهور باعث شد رابطه آن ها سال 2017 به پایان برسد، اگرچه سال 2018 دوباره به مدت یک ماه در کنار هم بودند اما رابطه آن ها ختم به خیر نشد.

سخنان انگیزشی ایلان ماسک

به نظرم افراد عادی هم می توانند خارق العاده بودن را انتخاب کنند.

اگر چیزی به اندازه کافی مهم است باید سعی تان را بکنید، حتی اگر نتیجه احتمالی آن شکست باشد.

می توانستم انتخاب کنم صرفا رخ دادنش را تماشا کنم یا خودم هم بخشی از آن باشم.

ثروت خالص ایلان ماسک

طبق آخرین گزارش سایت فوربس، ثروت خالص ایلان ماسک 184.5 میلیون دلار می باشد و در حال حاضر جایگاه دوم در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا را از آن خود کرده است.

منبع: biography


(1) بیوگرافی و عکس های ایلان ماسک ثروت، اختراعات و همسران
بیوگرافی و عکس های ایلان ماسک ثروت، اختراعات و همسران


(2) بیوگرافی ایلان ماسک و همسرش از کودکی تا شهرت جهانی
بیوگرافی ایلان ماسک و همسرش از کودکی تا شهرت جهانی


(3) ایلان ماسک - زندگینامه مردی که رویای شکستن مرزهای زمان و مکان را دارد دیجیکالا مگ
ایلان ماسک - زندگینامه مردی که رویای شکستن مرزهای زمان و مکان را دارد دیجیکالا مگ


(4) زندگی نامه ایلان ماسک
زندگی نامه ایلان ماسک


(5) زندگی نامه ایلان ماسک وبلاگ علاءالدین تراول
زندگی نامه ایلان ماسک وبلاگ علاءالدین تراول


(6) بیوگرافی ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل موفق تسلا و اسپیس ایکس ستاره
بیوگرافی ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل موفق تسلا و اسپیس ایکس ستاره


(7) زندگینامه ایلان ماسک ، طرز فکر و حقایق جالب در مورد نابغه جا
زندگینامه ایلان ماسک ، طرز فکر و حقایق جالب در مورد نابغه جا


(8) زندگینامه ایلان ماسک مرد پر حاشیه دنیای ارزهای دیجیتال و دوج کوین
زندگینامه ایلان ماسک مرد پر حاشیه دنیای ارزهای دیجیتال و دوج کوین


(9) عکس و بیوگرافی ایلان ماسک و همسرانش اختراعات و زندگی شخصی
عکس و بیوگرافی ایلان ماسک و همسرانش اختراعات و زندگی شخصی


(10) ایلان ماسک زندگینامه خواندنی ایلان ماسک میلیونری که برای خوردن هم وقت ندارد
ایلان ماسک زندگینامه خواندنی ایلان ماسک میلیونری که برای خوردن هم وقت ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا