عمومی

وزیر امور خارجه اگر کره جنوبی پولهایمان را ندهد ممکن است دیگر سریال کرهای پخش نکنیم

وزیر امور خارجه: اگر کره جنوبی پول‌هایمان را ندهد ممکن است دیگر سریال کره‌ای پخش نکنیم

وزیر امور خارجه با اشاره به تصمیم بانک مرکزی در مورد بدهی مالی کره‌ جنوبی به ایران اعلام کرده به وزیر خارجه این کشور گفته اگر این رویه ادامه پیدا کند، حتی ممکن است صداوسیمای ایران نیز دیگر سریال‌های کر‌ه‌ای را پخش نکند چرا که کره جنوبی به تعهدات خود عمل نکرده است. او تاکید کرده وزیر خارجه کره جنوبی خواسته تا این ارتباط فرهنگی بین دو کشور قطع نشود.

«حسین امیرعبداللهیان»، سه‌شنبه‌شب در جریان دیدار با سفیر و روسای نمایندگی‌های ایران در روسیه اعلام کرد که به وزیر خارجه کره جنوبی گفته که «بچه‌های ما در خانه سریال کره‌ای می‌بینند و از ما می‌پرسند کره‌های مهربان در این سریال‌ها همان کسانی هستند که پول‌های ما را نمی‌دهند؟»

او با بیان این که با ذکر این موضوع می‌خواستم که به مسئله فرهنگ‌سازی و تاثیر آن در روابط دو کشور و شناخت ملت ها از یکدیگر اشاره کنم، اظهار کرد: «دولت سیزدهم دولتی عملگرا و نتیجه‌محور است و برایش خروجی مهم است.»

آنطور که امیر عبداللهیان اعلام کرده هفته گذشته با وزیر خارجه کره جنوبی در مورد مطالبات ایران از این کشور صحبت داشته است: «این که بانک مرکزی ایران تصمیم گرفته از طریق داوری و حکمیت از بانک‌های کره‌ای به خاطر عدم پرداخت مطالبات ملت ایران شکایت کند. درخواست وزیر خارجه کره این بود که این موضوع متوقف شود تا راهی در این زمینه پیدا شود که البته ما تاکید کردیم که متاسفانه کره در این چند سال علی‌رغم وعده های خود برای حل این موضوع تاکنون به آنها در این زمینه عمل نکرده است.»

سریال‌های تاریخی تولید کره جنوبی از جمله سریال‌هایی هستند که توسط صدا و سیما پخش شده و از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار هستند و برخی از آنها مانند «جومونگ» تا به امروز چندین بار مجدداً پخش شده است.

گفتنیست چندی پیش نیز واردات لوازم خانگی از دو شرکت کره‌ای سامسونگ و الجی به کلی ممنوع شد. این ممنوعیت در پی خواسته چندی از تولیدکنندگان داخلی از سوی حاکمیت اعلام شد و رییس دولت نیز به سرعت دستور آن را به کابینه خود صادر کرد. گمرک کشور نیز این دستور را اجرایی کرده و به کلی واردات کالای لوازم خانگی را ممنوع اعلام کرده است.


(1) وقتی کره جنوبی اموال 84 میلیون ایرانی را بلوکه میکند و شاکی هم میشود خبرگزاری فارس
وقتی کره جنوبی اموال 84 میلیون ایرانی را بلوکه میکند و شاکی هم میشود خبرگزاری فارس


(2) ابراز نگرانی وزیر خارجه کره جنوبی درمورد منع ورود کالاهای کرهای به ایران - ایسنا
ابراز نگرانی وزیر خارجه کره جنوبی درمورد منع ورود کالاهای کرهای به ایران - ایسنا


(3) ابراز نگرانی وزیر خارجه کره جنوبی در خصوص منع ورود کالاهای کره ای به ایران
ابراز نگرانی وزیر خارجه کره جنوبی در خصوص منع ورود کالاهای کره ای به ایران


(4) انتقاد امیرعبداللهیان از کره جنوبی برای عدم استرداد اموال ایران - خبرگزاری مهر خبر فارسی
انتقاد امیرعبداللهیان از کره جنوبی برای عدم استرداد اموال ایران - خبرگزاری مهر خبر فارسی


(5) وزیر امور خارجه آمریکا فعلا با آزادسازی پولهای ایران در کره جنوبی موافقت نمیکنیمعراقچی بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره و نشست ندارد - تابناک TABNAK
وزیر امور خارجه آمریکا فعلا با آزادسازی پولهای ایران در کره جنوبی موافقت نمیکنیمعراقچی بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره و نشست ندارد - تابناک TABNAK


(6) گفتوگوی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه کره جنوبی درباره پولهای بلوکهشده خبرگزاری فارس
گفتوگوی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه کره جنوبی درباره پولهای بلوکهشده خبرگزاری فارس


(7) ظریف مکانیزم استرداد پولهای ایران از کرهجنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است - ایسنا
ظریف مکانیزم استرداد پولهای ایران از کرهجنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است - ایسنا


(8) نمایش هندی نیروی دریایی کرهجنوبی با ارسال یک ناوشکن به خلیجفارس تلاش بیفایده سرباز Choe Yeong برای حضور در شطرنج بزرگان عکس - مشرق نیوز
نمایش هندی نیروی دریایی کرهجنوبی با ارسال یک ناوشکن به خلیجفارس تلاش بیفایده سرباز Choe Yeong برای حضور در شطرنج بزرگان عکس - مشرق نیوز


(9) عراقچی به قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی بلوکه کردن پولها اعتماد به کره را در نزد مردم ایران از بین برد
عراقچی به قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی بلوکه کردن پولها اعتماد به کره را در نزد مردم ایران از بین برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا