عمومی

سرنوشت کسانی که با یک سیمبیوت ترکیب شدند چه بود

با وجود این همه شخصیت که با سیمبیوت ونوم ترکیب شده‌اند، گاهی اوقات باعث سردرگمی می‌شود که بدانیم دقیقاً چه کسی و در چه زمانی این موجود فضایی را همراه خود داشته است. حالا اگر دیگر سیمبیوت‌ها مثل کارنیج را به این معادله اضافه کنیم و سعی در دنبال کردن رد این فضایی‌ها داشته باشیم، کاملاً گیج می‌شویم.

اما این پیچیدگی ماجرا است که ارزش دنبال کردن رد سیمبیوت‌ها را زیاد می‌کند. به این ترتیب می‌توان فهمید این فضایی‌ها به چه دلایلی ویژگی‌های شخصیتی خاصی را از خود بروز می‌دهند.

سیمبیوت‌ها معمولاً از میزبانی که با آن ترکیب می‌شوند تأثیر می‌گیرند و حتی پس از ترک آن‌ها، خصوصیاتی از میزبان قبلی را با خود به همراه خواهند داشت. افراد زیادی نیز وجود دارند که با سیمبیوت‌ها ترکیب شده‌اند که احتمالاً انتظار دیدن نام برخی از آن‌ها را ندارید.

دنبال کردن اتفاقات مربوط به این بیگانه‌های کلنتیاری (Klyntar) چندان ساده نیست اما اگر به آن‌ها علاقه داشته باشید، ارزشش را دارد. در این مطلب به سراغ 20 شخصیت می‌رویم که سابقه ترکیب شدن با یک سیمبیوت دارند.


20. تل کار (Tel-Kar)

تل کار به ترتیب زمانی، اولین میزبان سیمبیوت ونوم محسوب می‌شود. با این حال خیلی به او توجه نمی‌شود چرا که خودش نیز یک موجود فضایی است. به این ترتیب عنوان «اولین میزبان انسانی» ترکیب شده با یک سیمبیوت به او اطلاق نمی‌شود.

ونوم وقتی با تل کار ترکیب شد که نژاد کری (Kree) تصمیم گرفته بود از این موجود به عنوان سلاحی علیه اسکرال‌ها (Skrull) استفاده کند. با این وجود، این ترکیب وقتی سفینه آن‌ها سقوط کرد خیلی زود از هم پاشید.

تل کار اما توانست به یکی از فرزندان ونوم دست پیدا کند و سعی در این داشته باشد تا با اسلیپر (Sleeper) تازه به وجود آمده ترکیب شود. ولی این ترکیب اصلاً به نفع تل کار نبود چرا که این سیمبیوت جدید به مغز او نفوذ کرد و از بدنش نیز برای کند و کاو در کهکشان بهره برد. ظاهراً ونوم نسبت به دیگر سیمبیوت‌ها با میزبان‌های خود مهربان‌تر است.

19. ددپول

با این که اکثر مخاطبان انتظار دارند که پیتر پارکر یا ادی براک اولین میزبان انسانی سیمبیوت ونوم باشند اما این عنوان به ددپول تعلق می‌گیرد. دلیل رفتارهای عجیب ونوم را نیز می‌توان در همین ترکیب جست و جو کرد.

ددپول توانست این سیمبیوت را در بتل‌ورد (Battleworld) پیدا و قبل از این که متوجه شود این لباس چسبناک در واقع یک موجود زنده است، اقدام به امتحان آن کند. به طرز جالبی وقتی این مزدور حراف متوجه زنده بودن ونوم شد نه به خاطر امنیت خودش، بلکه برای امنیت ونوم نگران بود. نگرانی ددپول از این نکته سرچشمه می‌گرفت که شاید این موجود فضایی به خاطر وضعیت ذهنی‌اش تحت تأثیر قرار بگیرد و ویژگی‌های شخصیتی منفی‌اش روی او اثر بگذارد.

به نظر این نگرانی نیز درست بود چرا که همان قدر که احتمال دارد ویژگی‌های شخصیتی ونوم از ذات کلنتیاری خشن خودش سرچشمه گرفته باشد، ریشه در ترکیب شدنش ددپول نیز داشته باشد.

ددپول الآن یک زندگی کاملاً جدا از ونوم را سپری می‌کند اما شاید آثاری از این موجود هنوز هم در درونش وجود داشته باشد.

18. پیتر پارکر

پیتر پارکر در کنار ادی براک مشهورترین شخصیتی است که با سیمبیوت ونوم ترکیب شده. در واقع او اولین شخصیتی محسوب می‌شود که دیده شده در کمیک‌های مارول با یک سیمبیوت ترکیب شود؛ هر چند از نظر زمانی اولین نفر نیست.

در اولین سری کمیک‌های Secret Wars، می‌بینیم که پیتر این سیمبیوت را به خود می‌گیرد تا لباس‌هایش را ترمیم کند آن هم در حالی که برای مدتی طولانی از ذات واقعی ونوم خبردار نمی‌شود.

وقتی که پیتر سعی داشت تا این لباس جدیدش را بیش‌تر مورد کند و کاو قرار دهد، متوجه می‌شود که در واقع این سیمبیوت یک موجود زنده است و طبیعتاً تلاش می‌کند تا از شرش خلاص شود. تلاش‌های او هم به نظر جواب داده چرا که در طولانی مدت ونوم فقط یک بار دیگر تحریک شد تا بار دیگر با مرد عنکبوتی ترکیب شود زیرا او را به عنوان بی‌نقص‌ترین میزبان انسانی می‌دید.

بخشی از آرک داستانی این سیمبیوت در این مقطع مربوط به تلاش‌های ونوم در ترکیب شدن دوباره با پیتر پارکر بود تا این که او به ادی براک، سومین میزبان انسانی‌اش، قانع شد. با این حال، ونوم و اسپایدرمن در تمام این سال‌ها در وضعیتی مابین دشمن و متحد گیر افتاده‌اند و هر از چند گاهی با هم می‌جنگند و گاهی نیز با هم همکاری می‌کنند.

17. خانواده ریچاردز

در یک سری ترکیب شدن‌ها که معمولاً در لیست کسانی که با یک سیمبیوت ترکیب شده‌اند فراموش می‌شوند، ونوم برای فرار از دست پیتر پارکر و فنتستیک فور (Fantastic Four) مجبور شد تا کنترل سو استورم (Sue Storm)، رید ریچاردز (Reed Richards) و فرانکلین ریچاردز (Franklin Richards) را به دست بگیرد و از هر عضو خانواده به عضوی دیگر منتقل شود.

وقتی ونوم سعی کرد تا کنترل فرانکلین را برای مدتی طولانی به دست بگیرد، نقشه خودش را خراب کرد. فرانکلین توانست خود را از این سیمبیوت جدا کرده و کاری کند تا او گیر بیفتد.

البته ونوم سیمبیوتی نیست که به این راحتی شکست بخورد و در نهایت توانست فرار کند اما حالا بیش از گذشته از مرد عنکبوتی کینه داشت.

16. ادی براک (Eddie Brock)

براک احتمالاً اولین اسمی است که وقتی صحبت از میزبان ونوم می‌شود به ذهن می‌آید. ادی براک سومین شخصیتی بود که واقعاً با این موجود فضایی ترکیب شد و تا حدودی اولین کسی بود که به درستی این موجود را درک کرد. ترکیب ونوم با ادی براک به عنوان قوی‌ترین ترکیب بین یک سیمبیوت با یکی از شخصیت‌های مارول شناخته می‌شود.

البته چنین چیزی جای تعجب دارد چرا که برای مدتی نسبتاً طولانی، ونوم دلِ خوشی از براک نداشت. پس از این که این سیمبیوت از پیتر پارکر جدا شد و به سراغ ادی آمد، از زود جوش آمدن میزبان جدیدش بسیار خشمگین بود. ولی به مرور زمان و همراهی هم، این دو توانستند یکدیگر را بیش‌تر درک کنند.

در حال حاضر، ادی براک به عنوان میزبان سیمبیوت ونوم شناخته می‌شود اما با توجه به ذات کمیک‌ها، احتمالاً این وضعیت خیلی دوام نداشته باشد.

15. کلتوس کسدی (Cletus Kasady)

کلتوس کسدی اساساً طوری شخصیت پردازی شده تا با سیمبیوت کارنیج (Carnage) ترکیب شود. آن طور که روایت شده، این قاتل سریالی در هنگام تولد مرده بود اما خدای تاریکی، نال (Knull)، دوباره او را به زندگی بازمی‌گرداند؛ همان کسی که خالق سیمبیوت‌ها نیز است.

وقتی یک سیمبیوت دیگر از ونوم نشأت می‌گیرد، در دوره‌ای که کلتوس و ادی با هم در یک سلول حبس بودند، این سیمبیوت جدید خیلی زود با کلتوس ترکیب شده و این قاتل ناپایدار را به یک خطر نابودگر تبدیل می‌کند.

14. ان ویینگ (Anne Weying)

اولین زنی که با یک سیمبیوت ترکیب شد ان ویینگی بود که رابطه‌اش حتی پیش از این نیز با همسر سابقش، ادی براک، عجیب و غریب بود. با این حال، ادی با سیمبیوت ونوم برای نجات ویینگ از شلیک یک گلوله به نجاتش آمد و در این لحظه سیمبیوت با ان ترکیب شد.

ان یک بار دیگر نیز با ونوم ترکیب می‌شود؛ وقتی که براک از طریق یک تماس تلفنی این موجود فضایی را برای او می‌فرستد تا بتواند از زندان فرار کند. ان البته به این دلیل سر از زندان درآورده بود که خود ونوم او را مجبور به انجام قتل کرده بود.

ان ویینگ که از نظر ذهنی و روحی دچار آسیب شده بود، در نهایت جان خودش را پس از این وقایع می‌گیرد و ادی نیز برای مدتی طولانی خودش را به خاطر دخیل بودن در مرگ او مقصر می‌داند.

13. تیم لایف فاندیشن (Life Foundation)

وقتی ونوم گیر لایف فاندیشن افتاده بود، این سازمان از ماده ژنتیکی او برای ساخت پنج سیمبیوت استفاده کرد: اسکریم (Scream)، رایت (Riot)، لشر (Lasher)، اگنی (Agony) و فیج (Phage).

این پنج سیمبیوت با مزدورانی که توسط لایف فاندیشن استخدام شده بودند ترکیب شدند. هدف از این کار، استفاده نظامی از سیمبیوت‌ها به میزان گسترده بود. اما این نقشه در نهایت شکست خورد چرا که این سیمبیوت‌ها و میزبان‌هایشان کشته شدند. در شماره 52 کمیک Spider-Man مشخص شد که لایف فاندیشن هر کاری می‌توانستند کرد تا این سیمبیوت‌ها و میزبان‌هایشان را زنده نگه دارد.

هر چند موفقیتی حاصل نشد، تمام این مزدوران در نهایت کشته شدند و مشخص شد که میزبان اسکریم، دونا دیگو (Donna Diego)، چهار نفر دیگر را کشته بود. ونوم نیز با هدف انتقام به خاطر این که اسکریم قصد داشت برای این مرگ‌ها او را مقصر جلوه دهد، این سیمبیوت را از بین برد.

12. آنجلو فورتوناتو (Angelo Fortunato)

با آغاز توهمات و تأثیرات ونوم روی وضع ذهنی ادی براک، او در یک انتخاب جنجال برانگیز تصمیم گرفت تا این موجود را بفروشد. دون وینچنته فورتوناتو (Vincente Fortunato) توانست در یک مزایده ونوم را به دست آورد.

پسر وینچنته، آنجلو، با این سیمبیوت ترکیب شد و خیلی زود توانایی‌های مورد انتظار را به دست آورد. اما اخلاقیات ونوم باعث شد وقتی که فورتوناتو قصد داشت از مبارزه با اسپایدرمن فرار کند، از او در وسط هوا جدا شده تا با سقوط از آسمان کشته شود.

11. مک گارگان (Mac Gargan)

پس از مرگ فورتوناتو، مک گارگان به سیمبیوت ونوم رسید. این بیگانه فضایی به مک گارگان پیشنهاد قدرت بیش‌تر در ازای کشته شدن مرد عنکبوتی را داد.

این دو شخصیت نه تنها در کشتن اسپایدرمن شکست می‌خورند بلکه گارگان به طور مداوم در کنترل ونوم به مشکل برمی‌خورد تا در نهایت به قدری کنترل خودش را از دست می‌دهد که خود را در حال خوردن دست چپ استیل اسپایدر (Steel Spider) می‌بیند.

این رویداد باعث شد تا این نسخه از ونوم کاملاً وحشی شود و مثل یک موجود مرگبار و هیولاگونه رفتار کند تا این که مک گارگان به صورت فیزیکی از سیمبیوت جدا شد. این اتفاق ناراحتی شدید گارگان را به همراه داشت اما در نهایت توانست به روند سابق زندگی خود بازگردد.

10. میس مارول (Ms. Marvel)

پس از جدا کردن مک گارگان از ونوم، ظاهراً این سیمبیوت متوجه می‌شود که چقدر میس مارول قدرتمند است و به همین دلیل سریعاً با او ترکیب می‌شود. به این ترتیب، آزادی عمل از میس مارول گرفته شده و قدرت‌های فرا انسانی او به ونوم می‌رسد تا با متحدان میس مارول بجنگد.

هر چند این وضعیت خیلی طول نمی‌کشد؛ چرا که میس مارول در نهایت آن قدر انرژی خود را به ونوم منتقل می‌کند تا بتواند از او جدا شود. احتمالاً میس مارول دوست ندارد درباره این اتفاق حرفی بزند چرا که دیگر هیچ اشاره‌ای به آن نمی‌شود.

9. فلش تامسون (Flash Thompson)

فلش احتمالاً در بین تمام کسانی که با سیمبیوت ونوم ترکیب شده‌اند، رفتار قهرمانانه‌تری داشته است. بخش بزرگی از این دستاورد هم به این دلیل است که او جزو معدود افرادی بوده که با این سیمبیوت فضایی به صورت منطقی ارتباط برقرار کرده تا بتواند او را قانع کند تا به طرز متفاوتی به فعالیت بپردازد.

فلش از این سیمبیوت برای اعمال قهرمانانه استفاده می‌کند؛ مثل شکست اسپایدر کویین (Spider-Queen) و آزاد کردن محله دوورتن (Doverton) که تحت تأثیر و کنترل کارنیج قرار گرفته بود. تمام این اعمال باعث شد تا ونوم احساس اخلاق‌مداری جالبی داشته باشد.

ونوم از فلش به عنوان مهربان‌ترین فرد یاد می‌کند و با این که پس از او دوباره با ادی براک ترکیب شد هنوز هم به فلش تامسون اهمیت می‌داد. وقتی که فلش در نبردی با رد گابلین (Red Goblin) کشته شد، قلب ونوم شکست و با همراهی براک به مراسم تدفین تامسون نیز رفت.

8. تادئوس راس (Thaddeus Ross)

سیمبیوت ونوم برای مدتی کوتاهی و در طی خط داستانی Circle of Four از فلش تامسون به رد هالک (Red Hulk) منتقل شد. فلش این موجود فضایی را به تادئوس راس داد تا بتواند بلک‌هارت (Blackheart) را متوقف کند که قصد داشت شهر به شهر دنیا را از بین ببرد.

پس از تقویت راس با ونوم و روح گوست رایدر (Ghost Rider)، او بالاخره می‌تواند دشمن قدرتمندشان را شکست دهد. با کمک یک همکاری گروهی با حضور فلش تامسون، لارا کینی (Laura Kinney) و الخاندرا جونز (Alejandra Jones)، بلک‌هارت و شیاطینش به همان تاریکی که از آن سربرآورده بودند، بازمی‌گردند.

راس پس از این پیروزی خیلی سریع سیمبیوت را پس می‌دهد تا بدون تأثیر یک سیمبیوت به فعالیتش به عنوان رد هالک بپردازد.

7. اندی بنتون (Andi Benton)

در یکی از نقل و انتقالات عجیب سیمبیوتی، فلش تامسون به اشتباه سیمبیوت مانیا (Mania) را با این تصور که بخش کوچکی از ونوم می‌تواند به او قدرت محدود داده و از او محافظت کند می‌دهد.

در عوض، مانیا به طور کامل با اندی ترکیب می‌شود و به او اجازه می‌دهد تا به مبارزه با جرم و جنایت بپردازد. اندی در نهایت این سیمبیوت را از دست می‌دهد اما جادوی تاریکی که در طی ماجراجویی‌هایش به دست آورده بود را هنوز در اختیار دارد که علاوه بر این که باعث می‌شود خودش را نجات دهد، او را به یک هدف هم تبدیل می کند.

6. دکتر اختاپوس (Doctor Octopus)

وقتی در طی خط داستانی The Superior Spider-Man، دکتر اختاپوس کنترل بدن مرد عنکبوتی را به دست گرفت، او طبیعتاً از این وضعیت به طور حداکثر به نفع خودش استفاده کرد. منطقاً تبدیل به میزبان ونوم شدن نیز جزو این وضعیت حداکثر محسوب می‌شود.

در حالی که این سیمبیوت می‌توانست حس کند که یک چیزی درست نیست اما با وجود فعالیت‌های خشن دکتر اختاپوس با بدن پیتر پارکر نه تنها ونوم، بلکه هیچکس دیگر نیز متوجه نشد که این مرد عنکبوتی واقعی نیست. در عوض، علت تمام رفتار خشن اسپایدرمن به حضور ونوم نسبت می‌دادند.

به این ترتیب، ونوم پس از خشمگین شدن از این وضعیت کنترل کامل بدن اسپایدرمن را به دست گرفت اما بقایای مختصری از پیتر پارکر که هنوز درونش فعال بودند باعث شد تا ونوم از بدن او خارج شود.

این سیمبیوت فضایی دوباره پیش فلش تامسون برمی‌گردد و به او خبر از این وضعیت عجیب می‌دهد؛ یک پیتر پارکر که اهداف شرورانه دارد.

5. نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)

وقتی که فلش تامسون با استفاده از ونوم برای انجام فعالیت‌های قهرمانان توانست اعتماد تونی استارک را جلب کند، مأمور ونوم (Agent Venom) با یک ترفیع به نگهبانان کهکشان پیوست و به کمک توانایی‌های سیمبیوتی توانست در فضا نفس بکشد.

اما چیزی که نه تونی و نه فلش پیش‌بینی نکرده بودند این بود که فاصله گرفتن این سیمبیوت از زمین باعث دیوانگی‌اش می‌شود.نزدیک شدن ونوم به سیاره‌ای که در آن خلق شده به این معنی بود که می‌توانست دنیای پوشیده شده از کلنتیارها را حس کند و خشمش تحریک شود. به این ترتیب، او گروت (Groot)، راکت راکون (Rocket Racoon) و درکس (Drax) را تسخیر کرد تا درخواست بازگشت به زمین داشته باشد.

پس از رسیدن به سیاره محل خلقش، ونوم از نگهبانان جدا شد و به هم‌نژادی‌های خود پیوست. این سیمبیوت در نهایت دوباره به فلش تامسون رسید اما از آن به بعد نگهبانان کهکشان بیش از پیش حواسشان به او بود.

4. لی پرایس (Lee Price)

پس از این که ونوم به خاطر ترسش از تأثیر منفی گذاشتن روی فلش از او جدا شد، به لی پرایس رسید. او با لی ترکیب شد تا جلوی مرگش به خاطر شلیک گلوله را بگیرد.

با این حال، این اقدام او یک تصمیم اشتباه بود چرا که لی نسبت به این سیمبیوت رفتار خشنی داشت و این موجود فضایی را مجبور می‌کرد تا خواسته‌های وحشتناکش را انجام دهد.

ونوم پس از این که مرد عنکبوتی به او پیشنهاد داد تا همراهش شود از لی جدا شد اما پرایس برای مدتی نسبتاً طولانی به دنبال شکار این سیمبیوت بود.

پس از دزدیدن سیمبیوت مانیا با هدف باز پس گرفتن ونوم، لی توسط کلتوس کسدیِ تحت کنترل کارنیج که خودش را جای ونوم جا زده بود به طرز خشنی به قتل می‌رسد.

3. نورمن آزبورن (Norman Osborn)

رد گابلین احتمالاً ترسناک‌ترین ظاهری است که نورمن آزبورن تا به حال به خود گرفته باشد. این ویلن در این مقطع با سیمبیوت کارنیج ترکیب و خیلی بیش‌تر از گذشته ناپایدار شد.

شکست او نیز بسیار سخت بود و پس از یک نبرد طولانی فقط به خاطر غرور خودش شکست خورد. نورمن، سیمبیوت فضایی را آزاد کرد تا خودش به تنهایی ضربه نهایی را به مرد عنکبوتی وارد کند. اما نقشه‌اش شکست می‌خورد چرا که پیتر با سوزاندن کارنیج، ذهن نورمن را به دلیل ارتباط ذهنی مشترک با سیمبیوت فضایی نابود کرد. هر چند با ظهور دوباره کارنیج دوباره وضعیت ذهنی نورمن به حالت عادی بازگشت.

2. میستریو (Mysterio)

در اتفاقی که احتمالاً هیچکس انتظارش را نداشت، در شماره 4 کمیک Symbiote Spider-Man، ونوم با کوئنتین بک (Quentin Beck) که با نام مستعار میستریو شناخته می‌شود، ترکیب شد.

پس از این که یک معامله با کینگ‌پین (Kingpin) برای گیر انداختن این سیمبیوت شکست می‌خورد، دست و پای بک بسته می‌شود تا مجازات شود. ولی بخشی از ونوم که گیر افتاده بود به حال میستریو دل می‌سوزاند و به او محلق می‌شود.

از آن جایی که استاد توهمات هیچ ایده‌ای در مورد نقاط ضعف این سیمبیوت ندارد، اسپایدرمن موفق می‌شود که با استفاده از آتش این بخش از ونوم را تهدید کند تا دوباره به سیمبیوت ونوم محلق شود.

1. ملکیث (Malekith)

در حالی که سیمبیوت‌های مختلف پس از ملکیث به سراغ میزبان‌های دیگر رفته‌اند اما اکثر آن‌ها میزبان تکراری داشته‌اند. به این ترتیب، این الف تاریک در واقع آخرین فرد جدیدی محسوب می‌شود که میزبان سیمبیوت ونوم بوده است.

در طی سری The War of the Realms، ملکیث با ونوم جنگید، او را شکست داد و سپس متوجه فواید آن شد. وقتی این سیمبیوت از ترکیب شدن با این ویلن سر باز زد، از او به شکل یک تیغه استفاده شد.

با این که ملکیث ونوم را به تن نداشت اما از آن استفاده می‌کرد و برای آسیب زدن به فریا (Freyja) از این موجود فضایی بهره برد. اما در نهایت ثور دوباره توانایی به دست گرفتن میولنیر (Mjolnir) را پیدا می‌کند و با آن ملکیث را شکست می‌دهد.

سرنوشت ملکیث مرگ نیست اما به جایش می‌بینید که نسخه خرد سال او توسط خدایان نورس به سمت خیر منتقل می‌شود.


به مطالعه ادامه دهید:

  • معرفی نال – خدای سیمبیوت‌ها
  • 5 بازی ویدیویی برتر با محوریت ونوم
  • 10 مورد از وحشتناک‌ترین کارهای کارنیج
  • 13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارول
  • 10 موجود قدرتمند که ونوم شکستشان داده است


(1) معرفی تمام سیمبیوت Symbioteها در کمیک های مارول
معرفی تمام سیمبیوت Symbioteها در کمیک های مارول


(2) معرفی کنال، خدای سیمبیوت ها ایرونی سنتر
معرفی کنال، خدای سیمبیوت ها ایرونی سنتر


(3) سرنوشت نهایی شرور جدید مارول در قسمت آخر مجموعه King in Black - دورنگر اخبار علمی و فرهنگی
سرنوشت نهایی شرور جدید مارول در قسمت آخر مجموعه King in Black - دورنگر اخبار علمی و فرهنگی


(4) معرفی سیمبیوت اسلیپر Sleeper هفتمین فرزند ونوم Venom
معرفی سیمبیوت اسلیپر Sleeper هفتمین فرزند ونوم Venom


(5) سرنوشت نهایی شرور جدید مارول در قسمت آخر مجموعه King in Black - زومجی
سرنوشت نهایی شرور جدید مارول در قسمت آخر مجموعه King in Black - زومجی


(6) شماره آخر از کمیک پادشاه سیاه پوش سیاره سیمبیوتها ترجمه شد لینک دانلود
شماره آخر از کمیک پادشاه سیاه پوش سیاره سیمبیوتها ترجمه شد لینک دانلود


(7) معرفی تمام سیمبیوت های دنیای ماول کمیک - مجله اینترنتی سیمرغ پلاس
معرفی تمام سیمبیوت های دنیای ماول کمیک - مجله اینترنتی سیمرغ پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 6 =

دکمه بازگشت به بالا